Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 31 Μάιος, 2011 16:41

astragjtg έγραψε:
anemar έγραψε:
Αυτο που σου ειπε σιγουρα (αλλα τα μπερδεψες ;) )ειναι οτι τα μπεκ του lpg ειναι πιο πισω απο αυτα της βενζινης και υπαρχει 1 μικρο κενο(λογο αποστασης) στην τροφοδοσια οταν γυρναει απο βενζινη σε lpg. Οταν ομως γινεται το αντιθετο(lpg σε βενζινη) δεν υπαρχει κομπιασμα-κλοτσιμα γιατι τα μπεκ της βενζινης ειναι σε θεση να τροφοδοτησουν αμεσα τον θαλαμο χωρις να διαμεσολαβει (σχεδον)κανενα κενο-αποσταση απο τα μπεκ.


Μπραβο,αυτα μου ειπε. :clap:
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 31 Μάιος, 2011 16:41

φωτογραφιες

ανταπτορας για πληρωση με lpg . Ειναι ο κοντος οπως ειχα αναφερει ο οποιος χωραει μεσα και δεν χρειαζεται βιδωμα-ξεβιδωμα σε καθε γεμισμα. Αν χρειαστει να βαλω βενζινη θελει ξεβιδωμα γιατι εμποδιζει το ανοιγμα της ταπας του ρεζερβουαρ.

Εικόνα

Η δεξαμενη διαστασεων 630 x 225,χωρητικοτητας 53 lt (ωφελιμο 42,4) μαρκας STAKO (πολωνικη απο τις καλυτερες ).

Εικόνα Εικόνα

Το καλυμμα της δεξαμενης (μονωτικο)

Εικόνα

Σφουγγαρι κομμενο και ραμμενο για τον κενο χωρο που αφησε η ψηλοτερη δεξαμενη. Ενω ειχαμε πει για 2-2,5 εκ. ειναι περιπου 5. Μαλλον κατι δεν μετρησαν σωστα. Αρκετη ανυψωση επομενως αλλα δεν με πειραζει. Θα εχανα περιπου 6-7 λιτρα ωφελιμου με δεξαμενη στο υψος του πατωματος. Το πατωμα εγινε επιπεδο και παλι.

Εικόνα

Η εργοστασιακη μοκετα πανω απο το σφουγγαρι και την δεξαμενη. Σαν να μην πειραχτηκε τιποτα (αν και η φωτο δεν ειναι καλη-κρυβεται το πατωμα). Επισης η ρεζερβα αναγκης με την εργαλειοθηκη ομορφα ντυμενη με το καλυμμα της Vialle (δωρο)-η κατω πλευρα εχει scratch για να κολλαει στην μοκετα!

Εικόνα

Κit επισκευης ελαστικου απο την Vialle. Περιλαμβανει κομπρεσερακι Vialle και ενα μπουκαλι πρασινου υγρου της Slime.

Εικόνα

Ο χωρος της μηχανης. Τα μπεκακια "εξαφανισμενα" δεν φαινεται τιποτα. Να σημειωσω πως ο χωρος της μηχανης καθαριστηκε απο αυτους. 4 χρονια δεν ειχα καθαρισει ποτε φοβουμενος τυχον προβληματα.

Εικόνα

Καποια απο τα εξαρτηματα που φαινονται

Εικόνα

Ο εγκεφαλος LPE 7 του συστηματος LPfi με αδιαβροχο πλαστικο περιβλημα (σε αντιθεση με αυτους της σειρας LPi 6.4) κρυμμενος στον θολο κατω απο την μοκετα.

Εικόνα

Τελος το ομορφο μπουτον διπλα στον αναπτηρα. Μειονεκτημα οτι με 3η και 5η δεν το βλεπω :roll:

Εικόνα

Σημερα το περασα ΚΤΕΟ (60 ευρω-μπορουσαν και αυτοι να το περασουν με 50 αλλα το περασα στην πολη μου για να μου τακτοποιησουν και την αδεια αμεσα οπως και εγινε),πηρα και την νεα αδεια (οπου απλα με στυλο ! συμπληρωσαν πως το οχημα καταναλωνει και υγραεριο...).
Στα 125 διανυθεντα χλμ εσβησε το 5ο λαμπακι ειναι αναμμενα τα 4.
Επισης σε μια μεγαλη κατηφορα 600-700 μετρα εσβησε και το 4ο λαμπακι αλλα μολις μειωθηκαν οι κλισεις ξαναναψε και εμεινε εκει για τα υπολοιπα 15 χλμ που εκανα σημερα φτανοντας τα 140. Για καταναλωσεις ακομη δεν μπορω να εκφερω γνωμη ειναι νωρις.
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 31 Μάιος, 2011 17:01

Αψογα ολα !!! Εντυπωση μου εκανε αυτη η ''compact'' εκδοση της ταπας, που την εχεις συνεχεια πανω και ας καλυπτει την ταπα βενζινης.... Ετσι κι αλλιως η βενζινη καταργήθηκε τωρα φιλε μου... :lol: Σωστος !!! :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 31 Μάιος, 2011 17:17

Μου φαίνεται θα του πω αύριο που θα πάω στον στάθη να δοκιμάσω την κοντή τάπα μπας και γίνεται και σε μένα να είναι συνέχεια πάνω ;)
ωραία δουλειά!
Πάντως αυτο το σπρέυ που σου βάλανε για να καθαρίσει η μηχανή, μετά από λίγο καιρό σε μένα μάζεψε σκόνη, οπότε και το καθάρισα με πανί κανα 2 φορές για να φύγει ;)

α και η μαγκιά στην θήκη της vialle με τα σκρατσ απο κάτω για να μην κουνιέται η ρεζέρβα είναι όλα τα λεφτά ;)
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό anemar » Τρί 31 Μάιος, 2011 17:30

Ρωτησε τον και για τα μπεκακια (γραφω σε αλλο θεμα). Εβαλε τα V17 (ετσι γραφει το τιμολογιο) και οχι τα V15 pου λεει ο καταλογος.

Σε σενα ποια εβαλε?
[url="Alfa 147 1.6 Vialle LPFi"]http://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=20&t=334&start=10#p4342[/url]
anemar
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Τετ 13 Απρ, 2011 22:44

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Τρί 31 Μάιος, 2011 17:42

Μεγεια ρε συ!!
Κι εγω το παω αυριο στον σταθη για vialle χειρουργειο..Αληθεια στον δρομο πως παει?Παει οντως καλυτερα με το αεριο?
Ρεταρισματα ή τιποτα άλλο ειχες?
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τρί 31 Μάιος, 2011 18:19

astragjtg έγραψε:
anemar έγραψε:Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειπε αυτο το πραγμα γιατι δεν τον ακουγα και καλα αλλα νομιζω κατι τετοιο εννοουσε. Παντως εχει μια λογικη πηγαινοντας με 130 χλμ/ωρα και 4200 στροφες αλλαζοντας το καυσιμο να κανει το στιγμιαιο κομπιασμα γιατι ενω το "ταιζεις" ξαφνικα το κοβεις εστω και στιγμιαια. Βεβαια η απορια μου ειναι γιατι να μην το κανει και οταν το γυρναω σε βενζινη. Σε χαμηλες ταχυτητες παντως δεν καταλαβαινω κατι.


Μην τον πιανετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο, κανενας δεν τα ξερει ολα. Οσο ζω...μαθαινω

Αυτο που σου ειπε σιγουρα (αλλα τα μπερδεψες ;) )ειναι οτι τα μπεκ του lpg ειναι πιο πισω απο αυτα της βενζινης και υπαρχει 1 μικρο κενο(λογο αποστασης) στην τροφοδοσια οταν γυρναει απο βενζινη σε lpg. Οταν ομως γινεται το αντιθετο(lpg σε βενζινη) δεν υπαρχει κομπιασμα-κλοτσιμα γιατι τα μπεκ της βενζινης ειναι σε θεση να τροφοδοτησουν αμεσα τον θαλαμο χωρις να διαμεσολαβει (σχεδον)κανενα κενο-αποσταση απο τα μπεκ.



Δεν φαντάζομαι να τα πιστεύετε κιόλας αυτά έ;
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τρί 31 Μάιος, 2011 18:23

Σε εμένα έβαλε τα V15 (τα μωβ), θα τον ρωτήσω πάντως, αλλά τα v17 είναι πιο μεγάλα. Δεν νομίζω να τα έβαλε στην τύχη πάντως

αν εξαιρέσουμε ένα θέμα που μου εμφανίστηκε μετά από 4000km που μάλλον οφειλόταν σε αέρα που ήταν στο κύκλωμα του υγραερίου (είναι υπό διερεύνηση ακόμη, αλλά φαίνεται να λύθηκε), το αμάξι πάει άψογα!

Α δεν έχω κανένα κόμπιασμα σε οποιεσδήποτε συνθήκες είτε αλλάζω από βενζίνη σε αέριο είτε το αντίθετο (αυτό μάλλον σε κανέναν δεν έχει).
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 31 Μάιος, 2011 20:58

DaKancho έγραψε:
astragjtg έγραψε:
anemar έγραψε:Να σου πω την αληθεια δεν ειμαι σιγουρος οτι ειπε αυτο το πραγμα γιατι δεν τον ακουγα και καλα αλλα νομιζω κατι τετοιο εννοουσε. Παντως εχει μια λογικη πηγαινοντας με 130 χλμ/ωρα και 4200 στροφες αλλαζοντας το καυσιμο να κανει το στιγμιαιο κομπιασμα γιατι ενω το "ταιζεις" ξαφνικα το κοβεις εστω και στιγμιαια. Βεβαια η απορια μου ειναι γιατι να μην το κανει και οταν το γυρναω σε βενζινη. Σε χαμηλες ταχυτητες παντως δεν καταλαβαινω κατι.


Μην τον πιανετε απο τα μουτρα τον ανθρωπο, κανενας δεν τα ξερει ολα. Οσο ζω...μαθαινω

Αυτο που σου ειπε σιγουρα (αλλα τα μπερδεψες ;) )ειναι οτι τα μπεκ του lpg ειναι πιο πισω απο αυτα της βενζινης και υπαρχει 1 μικρο κενο(λογο αποστασης) στην τροφοδοσια οταν γυρναει απο βενζινη σε lpg. Οταν ομως γινεται το αντιθετο(lpg σε βενζινη) δεν υπαρχει κομπιασμα-κλοτσιμα γιατι τα μπεκ της βενζινης ειναι σε θεση να τροφοδοτησουν αμεσα τον θαλαμο χωρις να διαμεσολαβει (σχεδον)κανενα κενο-αποσταση απο τα μπεκ.



Δεν φαντάζομαι να τα πιστεύετε κιόλας αυτά έ;


Διαφώτισε μας πλιζ, δια του λογου το αληθές αν διαφωνεις.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Alfa Romeo 147 1.6 TS by Vialle (LPfi kit)

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τετ 01 Ιουν, 2011 08:31

entyposiakh topothetish apo Ford Stathis, bravo!
Zilevooooo.....!Ftou, ftou. Kai doro thn thykh e? oxi 35 E extra. To set episkevhs htan episis doro? To monotiko ths deksamenhs episis doro?
Tha trelatho!

Kala, asfalh kai fthyna xiliometra evxome!
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες