Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 27 Ιούλ, 2012 22:14

fokion έγραψε:
BOURTZI έγραψε:Στα αυτοκινητα που το εχουν ως επιλογη αναγκης υπαρχει περιορισμενη δυνατοτητα χρησιμοποιησης (συνηθως 10 φορες). Βέβαια μπορουμε να κανουμε reset και να εχουμε αλλες τοσες φορες.


Απλά και μονο ενημερωτικά το εκανα ΠΟΛΥ παραπανω απο 10 φορες και δεν ειχα θεμα..

τα περισσοτερα συστηματα εχουν περιορισμενο αριθμο εκτακτων εκκινησεων 5 η 10, μετα θελει μηδενισμο για να εχει αλλες τοσες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τρί 30 Δεκ, 2014 17:14

Εγώ έχω μείνει 2 φορές απο τρόμπα βενζίνης. Και τις 2 φορές το αυτοκίνητο δεν πήρε με υγραέριο , και αναγκάστηκα να το μεταφέρω με την οδική βοήθεια. :evil: Ενώ ο εγκαταστάτης με διαβεβαίωσε ότι σε έκτακτη ανάγκη μπορεί να ξεκινήσει η μηχανή με υγραέριο, εν τούτοις δεν μπόρεσε να το λειτουργήσει ποτέ. Είπε ότι θα ρωτήσει την Prins γιατί κάτι παίζει με τον εγκέφαλο του Audi. Καμιά ιδέα κανείς :?:
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τρί 30 Δεκ, 2014 18:31

Οταν ειχα μεινει απο αντλια ειχα προσπαθησει καμια 50αρια φορες να παρει μπρος με υγραεριο.
Ο εγκαταστατης μου πε οτι το landirenzo μπορει να ξεκινησει ετσι..οσο το καταφερατε εσεις αλλο τοσο εγω
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 30 Δεκ, 2014 18:33

σε αυτες τις χαμηλες θερμοκρασιες καλο θα ηταν πρωτα να ζεστανετε τον πνευμονα με ζεστο ή καυτο νερο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τρί 30 Δεκ, 2014 23:07

hlias έγραψε:σε αυτες τις χαμηλες θερμοκρασιες καλο θα ηταν πρωτα να ζεστανετε τον πνευμονα με ζεστο ή καυτο νερο.


Η περίπτωση που ανέφερα είναι τέλη Σεπτέμβρη αρχές Οκτώβρη και τότε η θερμοκρασίες ήταν 25-26 βαθμοί.
Το πρόβλημα είναι ότι γυρνώντας το κλειδί για να εκκινήσει ο κινητήρας διακόπτεται το κύκλωμα του LPG οπότε όσο και να δουλεύει η μίζα δεν ξεκινάει ο κινητήρας γιατί δεν τροφοδοτείται με υγραέριο.
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 30 Δεκ, 2014 23:40

οταν παταμε μιζα σε καποιες δευτερευουσες καταναλωσεις κοβετε το ρευμα, μηπως εχουν τραβηξει ρευμα απο μια τετοια καταναλωση για το (+) με ανοιγμα διακοπτη του υγραεριου?
οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος περνει κατευθειαν και με υγραεριο ή παντα θα παρει μπροστα μονο με βενζινα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τετ 31 Δεκ, 2014 16:57

hlias έγραψε:οταν παταμε μιζα σε καποιες δευτερευουσες καταναλωσεις κοβετε το ρευμα, μηπως εχουν τραβηξει ρευμα απο μια τετοια καταναλωση για το (+) με ανοιγμα διακοπτη του υγραεριου?
οταν ο κινητηρας ειναι ζεστος περνει κατευθειαν και με υγραεριο ή παντα θα παρει μπροστα μονο με βενζινα?


Αυτό που λές με το καλώδιο που έχει επιλεγεί πάει το μυαλό μου.

Ο κινητήρας πάντα ξεκινάει μόνο με βενζίνα όσο ζεστός και αν είναι.
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 31 Δεκ, 2014 20:31

Το ανοιγμα διακοπτη εδω βαση εγχειριδιου τοποθετησης της prins ειναι σε καλωδιο στον εγκεφαλο του αυτοκινητου, στο μοτερ αυτο κλεινει μετα τη πρωτη σκαλα του κλειδιου .. Οποτε η εκτακτη εδω δεν μπορει να συμβει ..

Αντε χρονια πολλά καλη χρονιά να εχουμε ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό johng » Πέμ 27 Δεκ, 2018 12:55

Καλημέρα,
σήμερα το πρωί, με θερμοκρασία +3 βαθμών, προσπάθησα να εκκινήσω με εντελώς κρύο κινητήρα (το αυτοκίνητο 13+ ώρες παρκαρισμένο στην παγωνιά της νύχτας) απευθείας με υγραέριο, με την χρήση του κουμπιού εναλλαγής καυσίμου ενώ μίζαρα ταυτόχρονα. (εκκίνηση έκτακτης ανάγκης, όπως μου είχε πει ο εγκαταστάτης μου όταν είχα κάνει την εγκατάσταση).

Ο κινητήρας εκκίνησε δύσκολα του έδωσα λίγο γκάζι γιατί πήγαινε να σβήσει (2000-2200 σ.α.λ.) , αλλά τελικά έσβησε όταν άφησα το γκάζι μετά από 5-6 sec.

Την δεύτερη φορά πήρε πάλι δύσκολα , του έδωσα πάλι γκάζι (2000-2200 σ.α.λ.) για να το σταθεροποιήσω , τον κράτησα περίπου 10 sec έτσι αλλά πάλι έσβησε όταν μείωσα/άφησα το γκάζι.

Δεν ξαναπροσπάθησα φοβούμενος μην προκαλέσω κάποια ζημιά μιας και ο κινητήρας ήταν και εντελώς κρύος (3 βαθμοί).

Αναγκάστηκα να κάνω όλα τα παραπάνω γιατί δεν έπαιρνε κανονικά με την βενζίνη (είχε πολύ λίγη το τεπόζιτο και είχα παρκάρει σε ανηφόρα). Τελικά έφερα βενζίνη με δοχείο, πήρε μπροστά κανονικότατα με την βενζίνη, αλλά όταν έπιασε στην πορεία την θερμοκρασία αλλαγής σε υγραέριο και γύρισε στο υγραέριο άρχισαν οι αρρυθμίες, μπουκώματα, κοψίματα κτλ. Γύρισα σε βενζίνη και συνέχισα. Με τον εγκαταστάτη που μίλησα στο τηλ. μου είπε ότι θέλει επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος του υγραερίου.

Συμπέρασμα, μην αφήνουμε το ρεζερβουάρ βενζίνης με λίγο καύσιμο.

Σύστημα Lovato C OBD II
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό johng » Πέμ 27 Δεκ, 2018 19:49

Τελικα μετα απο 20 χλμ με βενζινη δοκιμασα ξανα το υγραεριο και μου φαινεται προς το παρον οτι δουλευει κανονικα.
Ρυθμιστηκαν αραγε τα fuel trims (που ειχαν ξερυθμιστει) μεσω OBD ?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 15 επισκέπτες





cron