Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 07 Μαρ, 2015 14:29

tripas έγραψε:Ειρωνικά το έιπα συμφωνω μαζι σας. Αλλα άμα πάει σε κανένα αλάνι και αρχίσει να του λέει LPG και GTI αυτο θα του κανει και μετα θα σας την λέει


Οκ για το πρώτο ,τώρα που το εξηγείς το κατάλαβα..
Για την ουσία του θέματος , αν διαβάσεις πιο πάνω του γράφω τα ακόλουθα :

"Mastora , άμα θέλεις να κινείσαι σε ρυθμούς GTI κλπ , καλύτερα βγάλε απο το μυαλό σου το Lpg γιατί μπορεί να "πονέσεις" πολύ .Το Lpg φτιάχτηκε για άλλα πράγματα . "

Άμα την πάθει όπως γράφεις , τουλάχιστον σε εμένα και αν ερμηνεύω σωστά και στον Maevius δεν θα μπορεί να την "πεί" !!!!.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Mastoras78 » Σάβ 07 Μαρ, 2015 16:40

Επειδή προφανός έχω να κάνω με ορισμένους με αδυναμία αντίληψης ή προβληματικά ελληνικά, πάαμε πάλι. Το χειρότερο είναι τα αυθαίρετα συμπεράσματα που βγάζετε απόρια της όποιας ασχετοσύνης και έλλειψη οδηγικής γνώσης. Ουδέποτε είπα οτι θέλω να βάλω lpg για να κινούμαι σε "ρυθμούς gti". Μάθατε και τον όρο πανάθεμα... Σβέλτη και οικονομική οδήγηση είναι εφικτή ασχέτος της χρήσης καυσίμου. Καλή γνώση της διαδρομής, χαμηλές στροφές κινητήρα, ελαφρύ δεξί πόδι, ελάχιστη χρήση φρένου, εκμετάλευση κλίσης οδοστρώματος και άλλα. Όλα αυτά για να μη χάνεις τη φόρα σου και κινητική ενέργεια. Μιλάω για επαρχιακή διαδρομή με στροφές και όχι για Εθνική. Ε λοιπόν ναι οι ελληναράδες με "Ευρωπαικό στυλ" οδήγησης που συναντώ είναι αυτοί που πέφτουν στα φρένα σε στροφές που σηκώνουν ασφαλέστατα τουλάχιστο τα διπλά χιλιόμετρα και όταν βγούν στην ευθεία το λίωνουν στο γκάζι καίγοντας τα 2πλα και κινούμενοι συνολικά πιο αργά. Για αυτό μιλάω και όποιος δεν θέλει να καταλάβει μάλλον αυτός είναι που έχει το πρόβλημα και ψάχνει επιβεβαίωση μέσω ιντερνετικού.. καυγά :ymapplause:

Και για να μην έχουμε πάλι ιστορίες αναφέρομαι μόνο σε αυτούς που με το ζόρι θέλουν να μου προσάψουν πράματα που δεν είπα. Εδώ δεν μπορούμε να συννενοηθούμε, για lpg θα μιλήσουμε? Τέσπα, ευχαριστώ τα παιδιά που κατάλαβαν και απάντησαν επί του θέματος σε αντίθεση με αυτούς που θίχτηκε το.. πατριωτικό τους συναίσθημα.
Mastoras78
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ, 2015 22:29

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 07 Μαρ, 2015 17:01

Ok "ανώτερο είδος".*.εμείς οι " Νεάτερνταλ" καταλάβαμε.*.τέλος...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 07 Μαρ, 2015 17:19

Mastoras78 έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα. Έχω το εξής δίλλημα και θα ήθελα τη γνώμη σας.. Καταρχάς να πώ οτι μέχρι να μας καταργήσουν/ποινικοποιήσουν την σπόρ οδήγηση και γενικά τα "γούστα" όσων αφορά την αυτοκίνηση, ευτυχώς πρόλαβαν να περάσουν απο τα χέρια μου καλά στριφτερά και γρήγορα αυτοκίνητα. Τα τελευταία χρόνια του εξευτελισμού, που κινούμαστε μεταξύ ανεργίας και βασικού μισθού πείνας αναγκαστικά πέσανε και οι απαιτήσεις μας απο το αυτοκίνητο. Σε αυτή την κατηγορία ανήκω και εγώ λοιπόν..

Στο θέμα μας τώρα. Με τη δουλειά που έπιασα πέρυσι κάνω 15000+ χλμ το έτος. Πήρα λοιπόν ένα smart cdi(πετρέλαιο) να κάνω τη δουλειά μου και να γλιτώσω το 1/3 του μισθού μου στις βενζίνες. Δεν ήξερα και αν/πόσο θα μείνω εκεί γι'αυτό το πήγα safe και οικονομικά στην αγορά αυτοκινήτου. Τα χλμ που κάνω είναι σε ανοιχτό δρόμο εκτός Αθηνών και το smart είναι λίγο τάφος σε επιδόσεις, άθλιο σε πλευρικούς ανέμους και γενικά "ευαίσθητο" σε μικροβλάβες. Παρόλα αυτά έχω βολευτεί και δε μπορώ να πώ οτι κινούμαι αργά μιας και το 90% των συμπολιτών μας που συναντώ στο δρόμο καταφέρνω και τους προσπερνάω κινούμενος σβέλτα,οικονομικά και με τη "φόρα". Κρίνοντας απο το οδηγικό IQ του μέσου έλληνα δεν απορώ πώς έχουμε φτάσει σε αυτά τα χάλια αλλά αυτή ειναι μια άλλη συζήτηση..

Πλέον υπάρχει μια περίπτωση να ξαναλλάξω δουλειά και να κάνω πολύ λιγότερα χιλιόμετρα. Ακόμη και να μη γίνει αυτό όμως θέλω να αλλάξω το smart με κάτι πιο συμβατικό. Έχω τις εξής επιλογές όπως το σκέφτομαι : Ελαφρομεταχειρισμένο ελληνικό diesel του '13 και μετά, στα 12-13 χιλιάρικα (Clio IV, 500 Sport) ή 6-8 χιλιάρικα για supermini ελληνικό ('09-'11) βενζίνη με προοπτική για lpg (Fiesta Sport 1.6 125ps,Swift Sport). Κάτι άκουσα οτι παίζει να ανέβει και η τιμή στο πετρέλαιο κίνησης ή να πέσει ο φπα στα καινούργια αυτοκίνητα.. Θα έχω πάντως εγγύηση και μηδενικά τέλη. Στο μεταχειρισμένο 5 ετίας δε θα έχω εγγύηση,θα πληρώνω τέλη και φθορές, κόστος εγκατάστασης LPG αν χρειαστεί, οκ σαφώς και δε μυρίζει καινουργίλα αλλά ρε γμτ θα μου μείνουνε αρκετά "ρέστα" και για καύσιμα και για τυχόν απρόοπτα. Θα μου πείτε αν κάνω λίγα χλμ ίσως να χρειάζομαι καν LPG αλλά καλόμαθα τώρα στο να μη σκέφτομαι πόσα δίνω σε καύσιμα. Μιας και με LPG είμαι άσχετος έχετε να προτείνετε αυτοκίνητα που έχουν αξιοπρεπείς επιδόσεις και είναι συμβατά με αέριο? Το fiesta sport 1.6 125 ps που μου αρέσει τα πάει καλά με υγραέριο ?

Με συγχωρείτε αν σας ζάλισα και ευχαριστώ για τις γνώμες σας προκαταβολικά :)

Smart στροφές πλευρικοί άνεμοι προσπεραση και ανοιχτός δρόμος.........α και οδηγικό IQ..........
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Mastoras78 » Σάβ 07 Μαρ, 2015 17:31

maevius τι να πούνε και αυτοί με τις μοτοσυκλέτες έτσι ? πχ 100-150 άλογα σε 2 ρόδες.. αυτοί πρέπει να είναι εντελώς "τρελοί" σωστά? Έγινεεε :o)
Mastoras78
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ, 2015 22:29

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 07 Μαρ, 2015 18:43

Ξερω εγω;;;;
Ρωτά στο ΚΑΤ και τα κοιμητήρια.
Σε ελληνικους δρομους πρεπει να εχεις τρελλα όντως.
Επίσης και τους συγγενείς τους.
Α και δεν πούλησαν πνεύμα ουτε ρώτησαν να βάλουν υγραέριο.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Mastoras78 » Σάβ 07 Μαρ, 2015 18:52

Εμ ούτε εσύ απαντάς περί lpg. Για τα smart λες που σε πειράζουνε που δε τα έχουνε απαγορεύσει και αυτοί που σε προσπερνάνε στο δρόμο. Πιο off topic πεθαίνουμε οπότε άστο εδώ και ας κάνει ο καθένας μας ότι καταλαβαίνει.
Mastoras78
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ, 2015 22:29

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 07 Μαρ, 2015 19:19

Off topic όταν σου λένε οτι με τον τροπο οδήγησης που περιγραφεις ΔΕΝ σου προτείνουν να βάλεις υγραέριο γιατί θα χεις τρεξιματα;;;; Και εσυ μας την λες;;
Μάλλον off topic απαντησεων που σου αρέσουν.
Καλη συνεχεια
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό Mastoras78 » Σάβ 07 Μαρ, 2015 19:24

Λόλ. Ξαναδιάβασε τον τρόπο οδήγησης μου. Αυτά. Κουράστηκα :-$
Mastoras78
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 05 Μαρ, 2015 22:29

Re: Αγορά νέου αυτοκινήτου diesel ή υγραέριο;

Δημοσίευσηαπό tripas » Σάβ 07 Μαρ, 2015 19:52

"στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα" .
Τι είχες πει NickSt ?
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 73 επισκέπτες