Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen nemo

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen nemo

Δημοσίευσηαπό babisss » Σάβ 07 Μαρ, 2015 10:45

Καλημέρα σας,

Fiat fiorino 1.4 8v μοντέλο 2009. Έχει κινητήρα citroen/peugeot , το κλασσικό 8v. Τον πρώτο χρόνο έκανα περίπου 50000 χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ. Στη συνέχεια όταν είχα τέρμα γκάζι έκανε κοψίματα, σαν να αφήνεις γκάζι, πολύ έντονα. Το πήγα στον εγκαταστάτη , μου το ρύθμισε, μου άλλαξε μπουζί και πολλαπλασιαστές , τον πλήρωσα χωρίς να αλλάξει κάτι. Μετά από μέρες επέμεινα μιας και το πρόβλημα υπήρχε όταν πατούσα σταθερό γκάζι, μου είπε θα αλλάξουμε ένα κουτάκι που μέσα πέρνει το φίλτρο του αερίου (δεν ξέρω πώε το λένε το κουτάκι αυτό). Τον πλήρωσα χωρίς να αλλάξει κάτι πάλι. Μετά από μέρες ξανά επέμεινα, μου έβαλε κάτι μπέκ που κάνουν γωνία λέει. Τότε δεν τον πλήρωσα αλλά το πρόβλημα κανονικά παραμένει. Λέω το αλάνι από τα Καλύβια δεν τα καταφέρνει, θα πάω αλλού. Πάω σε άλλο αλάνι , μου το ρυθμίζει , δουλεύει μια χαρά για κάνα μήνα μετά πάλι τα ίδια. Μετά μου σκάει το παραμύθι ότι υπάρχει το πρόβλημα με αυτα τα αυτοκίνητα και δεν επιλύεται . .... Μα για ένα χρόνο και παραπάνω όλα ήταν άψογα !!!

Ενας φίλος είχε ένα getz και για το ίδιο πρόβλημα του άλλαξε ο μάστορας εγκέφαλο και όλα λύθηκαν.

ΤΙ ΚΑΝΩ ?????
babisss
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ, 2015 10:33

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 07 Μαρ, 2015 11:07

Τι συστημα φοραει ; αυτα ειναι φτιαγμενα στην τουρκια εχουν αρκετα θεματακια σαν αμαξια Μαλλον θα πρεπει να σταματησεις τα αλανια κα να πας σε κανενα μαστορα υγραεριου . Εδω μεσα ειμαστε αρκετοι ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό babisss » Τετ 11 Μαρ, 2015 16:04

Αν μου πεί κάποιος ότι θα το φτιάξει τότε θα πάω σίγουρα. Από τους τεχνικούς εδώ μέσα, έχει βάλει κανείς σε τέτοιο αμάξι? Φοράει LOVATO...
babisss
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 07 Μαρ, 2015 10:33

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό axakias » Τετ 18 Μαρ, 2015 18:14

Και στο δικο μου (citroen berlingo 1.4 8v),οταν ειναι αδειο παει μια χαρα....,Οταν το φορτωσω και εχει βαρος μου κανει στιγμιαια κοψιματα.Μου το κανει παρα πολυ εντονα οταν εχω τριτη,τεταρτη,πεμπτη και του δωσω γκαζι για να ανεβω ενα στηθωμα.Επειδη το φοβαμαι μην γινει καμια ζημια στο μοτερ το εχω γυρισει στη βενζινη μεχρι να ανεβω Αθηνα να το δω....
Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει....και ποσο θα πονεσει;
axakias
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ, 2014 08:22

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 18 Μαρ, 2015 20:49

καλα κανεις και το γυρνας σε βενζινη, δεν τροφοδοτειται με την καταλληλη ποσοτητα καυσιμου και το κανει, ισως να χρειαζονται αλλαγη τα φιλτρα αεριας & υγρης φασης αλλα και ρυθμιση
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό tripas » Τετ 18 Μαρ, 2015 22:26

Φίλε axakias τι σύστημα εχεις και σου κάνει τετοια προβλήματα διότι ο κινητηρας σου βγαίνει απο το εργοστασιο για υγραέριο.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 19 Μαρ, 2015 00:22

Αν δεν είναι απο ανάφλεξη ( μπουζί πολαπλασιαστες θέλει ρύθμιση ή μπεκ ., )
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό axakias » Πέμ 19 Μαρ, 2015 11:14

Eβαλα europegas oscar mini, μπεκ hana, πνευμονα nigs, με 52 λιτρα δεξαμενη στη θεση της ρεζερβας.Εχω κανει μεχρι στιγμης 5000 χλμ.Ο πολλαπλασιαστης ειναι καινουργιος οπως και τα μπουζι,μιας και εκανα γενικη επισκευη στο καπακι πριν βαλω το κιτ,και τα αλλαξα προληπτικα ολα....Κατι αλλο που εχω παρατηρησει ειναι οτι δεν εχω γεμισει ποτε πανω απο 38 λιτρα,μου μυριζει και γκαζι,και εχω παραπανω καταναλωση περιπου στο 30%.Απο 8.5 εχω παει 10.8 λιτρα στα 100, εθνικη οδο....

Τι λετε.....παμε για φουντο;....... :P
axakias
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ, 2014 08:22

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 19 Μαρ, 2015 15:21

Φίλε έχεις όχημα που το εργοστασιο το βγάζει με αυτο τον κινητήρα με CNG και έχεις προβλημα με όλα αυτα που λες καινουργια. Μόνο πλάκα μπορείς να κανεις.
Τέλος πάντων σε όχημα peugeot ή citroen βάζουμε κατα σειρα προτεραιότητας (BRC P&D MY10 , Lovato easy fast OBD-II ή Landi Lsi prime, OMVL MP48 OBD ) .
Όσοι φίλοι απο την παρέα μου με άκουσαν πάνε για φίλτρα και ρύθμιση της πιεσης του πνευμονα μονο.

Ανεβαίνω την ανηφόρα της καρδιας με πενταμελή οικογενεια με αέριο μονο και δεν βλέπω κόμπιασμα φυσικα στιγμιαια καταναλωση απο 15-19lt αέριο.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Ρετάρισμα με σταθερό γκάζι --- fiat fiorino / citroen ne

Δημοσίευσηαπό axakias » Πέμ 19 Μαρ, 2015 16:06

Δεν σου κανω καμια πλακα.Σοβαρα μιλαμε ασχετα εαν το διασκεδαζουμε για να μην μας παρει απο κατω.......
Και εγω κοιταζα brc,lovato,europegas,και επελεξα το τελευταιο γιατι εχω φιλαρακι με xsara και εχει κανει 100.000 χλμ. χωρις κανενα προβλημα,γι'αυτό το έβαλα.
axakias
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ 23 Νοέμ, 2014 08:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 120 επισκέπτες