Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fabia sedan - BRC ή LOVATO?

Re: Απ: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό astam » Παρ 18 Σεπ, 2015 19:17

Το smart version 2 εχει τα μπεκ ηλεκτροβαλβιδες KP που ειναι πιο γρηγορα απο τα JP του απλου smart, το brc εχει μπεκ τυπου injection. Επισης το version 2 εχει αισθητηρα map (πανω στο φιλτρο υγραεριου) που το απλο smart δεν εχει (ουτε το brc sequent 24 εχει αισθητηρα map). Τον map θα το δεις απ το φιλτρο υγραεριου το οποιο θα εχει 2 εισοδους και 2 εξοδους ενω το φιλτρο του απλου smart εχει μια εισοδο και μια εξοδο.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό annpeter » Παρ 18 Σεπ, 2015 20:26

τελικά εσύ ποιο από τα δύο θα επέλεγες?
annpeter
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ, 2015 17:14

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό astam » Παρ 18 Σεπ, 2015 21:10

annpeter έγραψε:τελικά εσύ ποιο από τα δύο θα επέλεγες?


Δε μπορώ να σου πώ εγώ αλλά και κανείς εδώ μέσα βάλε το ένα ή βάλε το άλλο. Η επιλογή είναι δική σου. Το κυριότερο είναι ο καλός εγκαταστάτης και μετά έρχεται το σύστημα. Σου είπα και σε προηγούμενο post εγώ προσωπικά αν είχα τα 150 ευρώ παραπάνω θα έβαζα το brc. Αλλά και πάλι οι τιμές μου φαίνονται λίγο τσιμπημένες. Σου είχα στείλει και pm το πρωί δες το.
ΚΤΕΟ θα στο περάσει αυτός? Αν όχι υπολόγιζε ένα 80άρι ακόμα.
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό annpeter » Παρ 18 Σεπ, 2015 21:29

μόλις είδα το pm που μου έστειλες. Οι τιμές είναι χωρίς το obd, αλλά με ΚΤΕΟ. Σε ζάλισα. Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
annpeter
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ, 2015 17:14

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 18 Σεπ, 2015 22:22

Peter ασε τα σε ζαλισα και κερνα τοβ ασταμ ενα καφεδακι γιατι αυτα που σου ειπε ειναι πολυ σημαντικα και να τα λαβεις σοβαρα υποψην.
Κερνα ρε παιδι μου εναν καφε που επιναν οι προγονοι μας απο αρχαιοτατων χρονων φρεντο

Στάλθηκε από το Breeze μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό astam » Σάβ 19 Σεπ, 2015 16:14

Peter δεν κάνει τίποτα, άλλωστε εδώ μέσα βρισκόμαστε για να ανταλάσουμε απόψεις και να βοηθάει ο ένας τον άλλο. Στην προκειμένη επειδή ήθελα/θέλω και εγώ να βάλω lovato και brc το έχω ψάξει και απλά έχω ενημερωθεί ώς ένα σημείο. Αααα και αν καταλήξεις προς το brc βάλε το sequent 32 (είναι ο αντικαταστάτης του 24) αν φυσικά το βάζει ο εγκαταστάτης σου γιατί και με αυτό είναι συγκεχυμένη η κατάσταση και δεν έχω καταλάβει τι παίζει, άλλος το βάζει άλλος λέει δεν έχει έρθει ακόμη στην Ελλάδα άλλος είναι σε δοκιμαστικό στάδιο...με λίγα λόγια πιάσε το αυγό και κούρευτο.
Erimitis λογικά είμαι λίγο μακριά για το κέρασμα...το χάσαμε το φρέντο πατριώτη :lol:
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό annpeter » Σάβ 19 Σεπ, 2015 16:47

Ο εγκαταστάτης που βρήκα βάζει το brc sequent 24, αλλά μάλλον προσανατολίζομαι προς το lovato smart version II. Από ότι μου είπαν, και ελπίζω να είναι σωστά, για το αυτοκίνητο μου δεν έχει διαφορά ανάμεσα στα δύο, οπότε λέω να βάλω το πιο φθηνό. Ελπίζω το lovato πράγματι να είναι αντάξιο του brc και να μην μου βγάλει προβλήματα και να έχει την ίδια κατανάλωση. Όταν το εκαταστήσω θα σας πω
annpeter
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ, 2015 17:14

Re: BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό annpeter » Σάβ 19 Σεπ, 2015 16:49

erimitis στα μέρη μου κερνάμε φραπέ όχι φρέντο !!
annpeter
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 17 Σεπ, 2015 17:14

Re: Fabia sedan - BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό erimitis » Σάβ 19 Σεπ, 2015 23:53

Ε δεν ειστε ελληνες εσεις οι ελληνες πινουν μονο φρεντ.
Παναγιωτη με το καλο να βαλεις υγραεριο να κκανεις πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα

Σταλθηκε απο την αιθουσα του Eurogroup
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Fabia sedan - BRC ή LOVATO?

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 21 Σεπ, 2015 10:08

Peter το lovato γενικά είναι ένα αξιόπιστο σύστημα όσον αφορά το υλικό του. Το πλεονέkτημα του BRC είναι τα μπέκ τύπου injection που έχει με τα οποία απ ότι λέγεται μπορεί να έχει μια οικονομία της τάξης του ~3% όσον αφορά τα μπέκ τύπου ηλεκτροβαλβίδες. Το Lovato smart ver. 2 όμως έχει τα πιό γρήγορα μπέκ οπότε η διαφορά τους στην κατανάλωση ίσως να είναι και μικρότερη απο 3%. Όλα αυτά πάντα θεωρητικά, στην πράξη ίσως τα πράγματα να είναι διαφορετικά και έχει να κάνει με τις ρυθμίσεις που θα σου κάνει αλλά και με τον τρόπο οδήγησης.
Peter στα μέρη σου τον frappe τον πίνετε με μαύρο καλαμάκι? ;)
Εγώ και ο erimitis την είδαμε Ευρωπαίοι και πίνουμε fredo :p
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Skoda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron