Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό gthe » Πέμ 08 Οκτ, 2015 12:33

Καλησπέρα σας,

Έχω ένα opel corsa D 1.4 που εδώ και 2+ χρόνια (~30000km με αέριο) έχει ένα κιτ υγραερίου της land irenzo. Εδώ και αρκετό καιρό μου παρουσιάζει ένα πρόβλημα και δεν έχω βρεί ακόμα άκρη παρόλο που έχω πάει σε 3 συνεργεία (αντιπροσωπεία, γενικό συνεργείο και στον εγκαταστάτη αερίου). Το πρόβλημα είναι το εξής:

Όταν το αυτοκίνητο μου κυκλοφορεί με αέριο, δυσκολεύεται κάθε πρωί στην κρύα εκκίνηση να πάρει μπροστά (πάντα με την δεύτερη πέρνει) και στα πρώτα 100-200 μέτρα κομπιάζει. Μετά είναι ΟΚ είτε πέρνει ακόμα βενζίνη, είτε έχει προλάβει να γυρίσει σε αέριο. Αν ξεκινήσω να κυκλοφορώ με βενζίνη, το επόμενο πρωί θα κάνει το ίδιο, το επόμενο λιγότερο και από εκεί και πέρα το πρόβλημα εξαφανίζεται τελείως. Αλλά όταν επανέλθω σε χρήση αερίου πάλι τα ίδια ...

Η αντιπροσωπεία και ένα γενικό συνεργείο που το πήγα μου είπαν ότι φταίει η ποιότητα της βενζίνης η οποία ανακυκλώνεται όταν χρησιμοποιώ αέριο και χάνει τις ιδιότητες της ή κάνει κρούστα ή μαζεύει σκουπίδια για αυτό έχω πρόβλημα στην εκκίνηση. Επίσης μου πρότειναν να βάλω ένα καθαριστικό μπεκ στην βενζίνη για καθαρίσω τα μπεκ κτλ. Έβαλα μια φορά, έκαψα ένα ντεπόζιτο, μια χαρά πήγαινε το αμάξι, μετά ξανά χρήση αερίου, σε λίγες μέρες τα ίδια.

Ο εγκαταστάτης αερίου μου είπε ότι δεν φταίει τίποτα από το κιτ αερίου (ο'υτε που μέτρησε κάτι βέβαια ...) και ότι πρέπει να ελεχθεί η πίεση που δίνει η αντλία βενζίνης, γιατί όταν χρησιμοποιώ αέριο το κύκλωμα "αδειάζει" (άρα αυτός λέει ότι δεν ανακυκλώνεται η βενζίνη, αν κατάλαβα καλά), η ανλία δεν μπορεί να δώσει εξαρχής πολύ πίεση και για αυτό έχω θέμα.

Επίσης αντλία βενζίνης έχω αλλάξει μια φορά πριν από 1.5 χρόνο που με άφησε. Εκεί το αυτοκίνητο είχε 85.000km, έκανα και εγώ βλακεία έβαζα λίγο βενζίνη, το απέδωσα και σε παλαιότητα και σε αυτό. Φοβάμαι όμως ότι κάτι πάει στραβά με το κιτ υγραερίου μου τελικά ...

Κάθε βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ
gthe
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 29 Ιουν, 2011 00:14

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Πέμ 08 Οκτ, 2015 15:28

Πήγαινε σε άλλον εγκαταστάτη να σου δει το υγραέριο αφού μόνο με υγραέριο έχεις το πρόβλημα!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό theeo » Πέμ 08 Οκτ, 2015 20:20

καλησπερα, ειχα αντιστοιχο προβλημα, δες τι εκανα viewtopic.php?f=3&t=3335
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ

Δημοσίευσηαπό mpatis » Τρί 26 Απρ, 2016 00:11

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!! ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΜΟΥ ΕΧΩ ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΟ ΕΝΑ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 100000 ΧΛΜ! ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΕΝΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΥΓΡΑΕΡΙΟ, ΜΟΛΙΣ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΜΠΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΗ ΩΡΑ, ΓΥΡΝΑΕΙ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΠΑΡΕΙ ΕΜΠΡΟΣ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΒΕΝΖΙΝΗ! ΕΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΤΟ ΓΥΡΙΣΩ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΒΗΣΩ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ, ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΕΜΠΡΟΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ! ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΡΟΜΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΟΦΕΙΛΩΤΑΝΕ ΣΕ ΑΥΤΟ, ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ!! ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

mod: Δε γράφουμε με κεφαλαία
mpatis
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Δευτ 25 Απρ, 2016 23:55

Re: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 26 Απρ, 2016 01:11

Μάλλον τα μπεκ του υγραερίου "κατουρανε" Τζάμπα αλλαξες αντλία το θέμα έπρεπε να το δεις πρωτα με το συνεργειο υγραερίου που πας.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΥΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 26 Απρ, 2016 17:23

η εχει κανει μικρο σκισιμο η μεμβρανη του πνευμονα ....για να δεις το πρόβλημα την ωρα που δουλευει αεριο θα βγαλεις τον σωληνα της υποπιεσης που πηγαινει από την πολλαπλη εισαγωγης στον πνευμονα αν από τον σωληνα μυρισει αεριο τοτε εχεις θεμα με τον πνευμονα αν όχι πας κατευθείαν στα μπεκ.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό kuriakosspuridis » Σάβ 21 Μάιος, 2016 06:04

καλησπερα ειμαι κατοχος της αλφα ρομεο 156 και εχω υγραεριο περιπου 17.000χιλ της εταιριας wentgas,μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα απλα τελευταια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινιτο κατα την εκκινιση με κανει ενα τρεμουλο[πριν γυρισει στο υγραεριο] κατα την πορεια δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα ουτε στην βενζινη ουτε στο υγραεριο,Σας εχει συμβει κατι αναλογο;Ευχαριστω!
kuriakosspuridis
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2016 05:31

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 21 Μάιος, 2016 18:05

Μου το κάνει και μένα στη αρχή κρύο στη βενζίνη.Μετά όλα οκ. Στο ψάξιμο είμαι και εγώ.Από τα μέχρι τώρα δεδομένα δεν κάνει ανάφλεξη ο κύλινδρος
1 ή ο 4 μέχρι να ζεσταθεί λίγο.Μπορεί να είναι το υγραέριο μπορεί να είναι η ρύθμιση, μπορεί οι βαλβίδες.
Θέλει ψάξιμο με υπομονή και μη πετάς λεφτά άσκοπα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό kipaki13 » Τρί 31 Ιούλ, 2018 16:48

Εχω το ιδιο προβλημα εδω κ μια βδομαδα,εβγαλες ακρη τελικα;
kipaki13
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 31 Ιούλ, 2018 16:45

Re: Πρόβλημα με κρύα εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό vayio » Τρί 31 Ιούλ, 2018 22:37

Παρόμοιο πρόβλημα έχω και εγώ εδώ και 1.5 χρονο. Κάθε πρωι αρπάζει παντα με τη 2η μιζια. Έχω ως τώρα 23000 χλμ με υγραέριο... Το παράδοξο ειναι οτι το χειμώνα παιρνει μπροστά με την πρωτη όσο κρύο και αν έχει... τσακμακι! Με το που πιάσουν οι ζέστες εμφανίζεται το θέμα. Το 2ο παράδοξο ειναι οτι όταν το έχω δουλέψει μονο βενζίνη για κάνα δυο μέρες, μετα δεν παιρνει μπροστα με τίποτα... Ξαναγυρναω στο αέριο και 'στρώνει' (επανέρχεται στις 2 μιζιες). Έχω ρίξει καθαριστικό μπεκ, ενισχυτικό οκτανίων, βάζω 100αρα για καλη εκκίνηση, αλλαξα μπουζί ... δεν άλλαξε κάτι. Πάντως το αφήνω έτσι, εφόσον εδώ και 1.5 χρονο το εχω συνηθισει και δεν έχει χειροτερέψει... Κατα τα άλλα δουλεύει πολύ καλά .
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 29 επισκέπτες