Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λάδια Μηχανής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό anton » Πέμ 01 Δεκ, 2016 22:38

παντως το 5-30 με το 5-40 δεν νομιζω οτι εχουν σημαντικες διαφορες. Αφου το αμαξι σου προβλεπει μεχρι 50. Πολυ περισσοτερο που τωρα με το υγραεριο εχεις σημαντικα υψηλοτερες θερμοκρασιες στο θαλαμο καυσης. Θα μπορουσες να ρωτησεις στο http://toyotaclub.forumup.gr/ εαν κανουν τα λαδια αυτα. Παντως αρχικα μου βαζαν σε εμενα στην αντιπροσωπια 5-40 και τα τελευταια χρονια 5-30. Ομως με τα τελευταια 30 μετα το υγραεριο εκαιγα λαδια, ενω τωρα με τα 40 δεν καιω. Επισης καλο ειναι να βαλεις λαδια που να προβλεπουν εστω στην ετικετα στις οδηγιες και χρηση για LPG. Αν θες οικονομια στην τιμη αγορας βαλε τα 15-40 του lidl μονο να προβλεπουν στην ετικετα τη χρηση για lpg.
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 01 Δεκ, 2016 23:36

Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις :D

Δυστυχώς στο toyota club (όπως έχω ξαναγράψει) δεν μπορώ να κάνω εγγραφή, αν και έχω κάνει αρκετές προσπάθειες και με διαφορετικά mail.

Σήμερα μίλησα με τον μηχανικό (που είναι γνωστός μου). Τον ρώτησα τι λάδια μου έχει βάλει στην τελευταία αλλαγή και μπου είπε 10W-40, τα οποία δεν τα γράφει το Βιβλίο του κατασκευαστή. Πιθανόν να μην υπήρχε τότε αυτή η κατηγορία;;;
Μου συνέστησε να βάζω τα 10W-40. Μου είπε ότι τα 5W-30 είναι πολύ λεπτά και ότι πιθανότατα θα μου καίει και λάδια. Τα 15W-40 είναι "χοντρά", ειδικά τώρα τον χειμώνα και θέλει προσοχή στα ξεκινήματα. Χαλαρά μέχρι να ζεσταθούν, αλλά θα έχω μάλλον και αυξημένη κατανάλωση.

Επίσης μίλησα και με μια Βιοτεχνία λαδιών εδώ στην περιοχή μου, από όπου προμηθεύομαι λάδια για τα αγροτικά μηχανήματα. Και αυτός μου είπε τα ίδια με τον μηχανικό μου. Τα 10W-40. Οπότε μάλλον αυτά λέω να βάλω, αφού και αυτά που έχει μέσα τώρα είναι 10W-40 και μετά από 12,000 χιλ. περίπου είναι σαν καινούργια.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 02 Δεκ, 2016 01:03

Φίλε anton, μετά από σχεδόν 25.000χλμ με υγραέριο, εμάς όσο έκαιγε πριν τη μετατροπή σε υγραέριο, το ίδιο καίει και τώρα... Αν αρχίσει και καίει μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις που έχει κάνει ο εγκαταστάτης... Εκτός και αν είναι φυσιολογική φθορά λόγω χιλιομέτρων, την οποία λανθασμένα αποδίδεις στο υγραέριο... Εμείς καμία απολύτως διαφορά δεν έχουμε στην κατανάλωση λαδιού. Θερμοκρασίες υψηλότερες επίσης πως επιτυγχάνονται από τη στιγμή που έχεις ίδια απόδοση και με τα δύο καύσιμα και ίδιο λ, εφόσον πάντα μιλάμε για σωστή ρύθμιση? Σε αυτό που λες σχετικά με τα 5W30 vs 5W40 συμφωνώ... όπως μου είχε πει και εμένα ο τοπικός μηχανικός που τον ρώτησα μήπως να αλλάζαμε από 5W30 σε 5W40 για να μειώσουμε την κατανάλωση λαδιού, ουσιαστικά είναι το ίδιο λάδι ακριβώς μου είχε πει... Ελάχιστη διαφορά έχουν. Και είχε δίκιο.

Εξηγώ. Ενώ αρχικά λοιπόν και μέχρι τα πρώτα 5000χλμ παρατηρούσαμε μειωμένη κατανάλωση λαδιού με το 5W40 ακριβώς στο μισό που χρειαζόμασταν με το 5W30, μετά τα 5.000χλμ αυξήθηκε η κατανάλωση (λογικό και με το 5w30 αυξανόταν μετά τα 5.000χλμ) και άρχισε να φτάνει και στα επίπεδα του 5W30. Οπότε η κατανάλωση λαδιού τελικά μέσα σε 10.000χλμ ήταν μία η άλλη... Βέβαια το 5W40 είναι πιο ταιριαστό απ' ότι φαίνεται στον συγκεκριμένο κινητήρα όσον αφορά τη λειτουργία του και είναι φανερό και ηχητικά αλλά και οδηγικά. Το παράδοξο είναι ότι στην Peugeot, ενώ ξέρουν ότι τα συγκεκριμένα καίνε και έχουν πρόβλημα όλα αυτά τα μοτέρ της BMW (το αξιοσημείωτο είναι ότι αρχικά δεν έκαιγαν καθόλου και μετά από μια 5ετία+ όλα αρχίζουν και καίνε σαν τρελά), προτείνουν το καινούριο 0W30 της Τοταλ, το οποίο θεωρώ τελείως άκυρο για τους συγκεκριμένους κινητήρες... Το 5W40 που η BMW πολύ ορθώς το συνιστά, αλλά η Peugeot ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ (πραγματικά ακόμη δεν μου έχει λυθεί η απορία στο γιατί;) γι' αυτούς τους κινητήρες είναι το πιο ταιριαστό μέχρι στιγμής...

Anyway... Το δικό μας είναι ειδική περίπτωση στην κατανάλωση λαδιού... Για αυτοκίνητα που καίνε σε φυσιολογικά πλαίσια πχ 0,7-1l ανά 10.000χλμ, εκεί αλλάζοντας από 30άρι σε 40άρι λάδι μπορεί να δουν και να εκμηδενίζεται η κατανάλωση λαδιού... Αν όμως καίει όπως το δικό μας και 20W50 να βάλετε και λάδια Jaguar να βάλετε, θα τα καίει... Τα προβλήματα από φθορές δεν μπορούν να τα μπαλώσουν αλλαγές στα ιξώδη... Μόνο αν είναι εξαιρετικά μικρές οι φθορές υπάρχει τέτοια ελπίδα....

Φίλε SSO, αν καταλήξεις σε 5W40 τσέκαρε και το Liqui Moly TopTec 4100 5W40, το οποίο πέρα από τις κλασικές προδιαγραφές, έχει σχεδιαστεί επίσης με γνώμονα τη χρήση του και για κινητήρες που καίνε αέριο. ;) Αυτό βάζουμε πλέον στο δικό μας υγραεριοκίνητο τα τελευταία 2 service. Εξαιρετικό λιπαντικό!! Την επόμενη φορά σκέφτομαι να δοκιμάσω το Ceratec σε συνδιασμό με το συγκεκριμένο και στο υγραεριοκίνητο καθώς παρατηρώ αισθητή αλλαγή προς το καλύτερο στο δικό μου αυτοκίνητο που το έβαλα στην τελευταία αλλαγή και πιο αισθητή είναι στο κρύο ξεκίνημα όπου κροταλίζει σαν να είναι ζεστό το μοτέρ... Αν δεν βάλουμε Ceratec, ίσως δοκιμάσουμε μια φορά και τo Motul Specific CNG/LPG καθώς έχω διαβάσει και αλλού τα καλύτερα για τo συγκεκριμένο λάδι.
Τελευταία επεξεργασία από referravag και Παρ 02 Δεκ, 2016 01:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 02 Δεκ, 2016 01:05

Καλό είναι να μην τα κρατάς πάνω από 10.000χλμ τα λάδια σου SSO... Ειδικά δε τα 10W40 που είναι ημισυνθετικά κάθε 6.000-7.000χλμ max καλό είναι να τα αλλάζεις...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 02 Δεκ, 2016 02:19

Φίλε @referravag σ' ευχριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές.
Να είσαι καλά :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 02 Δεκ, 2016 08:38

sso έγραψε:Κατ' αρχήν να σε ευχαριστήσω για τις απαντήσεις :D

Δυστυχώς στο toyota club (όπως έχω ξαναγράψει) δεν μπορώ να κάνω εγγραφή, αν και έχω κάνει αρκετές προσπάθειες και με διαφορετικά mail.

Σήμερα μίλησα με τον μηχανικό (που είναι γνωστός μου). Τον ρώτησα τι λάδια μου έχει βάλει στην τελευταία αλλαγή και μπου είπε 10W-40, τα οποία δεν τα γράφει το Βιβλίο του κατασκευαστή. Πιθανόν να μην υπήρχε τότε αυτή η κατηγορία;;;
Μου συνέστησε να βάζω τα 10W-40. Μου είπε ότι τα 5W-30 είναι πολύ λεπτά και ότι πιθανότατα θα μου καίει και λάδια. Τα 15W-40 είναι "χοντρά", ειδικά τώρα τον χειμώνα και θέλει προσοχή στα ξεκινήματα. Χαλαρά μέχρι να ζεσταθούν, αλλά θα έχω μάλλον και αυξημένη κατανάλωση.

Επίσης μίλησα και με μια Βιοτεχνία λαδιών εδώ στην περιοχή μου, από όπου προμηθεύομαι λάδια για τα αγροτικά μηχανήματα. Και αυτός μου είπε τα ίδια με τον μηχανικό μου. Τα 10W-40. Οπότε μάλλον αυτά λέω να βάλω, αφού και αυτά που έχει μέσα τώρα είναι 10W-40 και μετά από 12,000 χιλ. περίπου είναι σαν καινούργια.

Καλημέρα, τελευταία βάζω 10W-40 της Havoline ημισυνθετικο (http://greece.havoline.com/) ή της Feg, τ5ο πηγαίνω εναλλάξ. Τα αλλάζω μαζί με φίλτρο λάδιου. Τα αλλάζω στίς 9.000 με 10.000χλμ, άσχετα απο όσο εχω διαβάσει οτι με το υγραέριο μπορέις να τα αφήσεις και παραπάνω χιλιόμετρα. Εάν θυμάμαι μαζί με το φίλτρο λαδιού και τα 5 λίτρα μου κοστίζει 32 ευρώ. Στις 10.000 χλμ έχω απώλεια 200-300ml.
Δές εάν σε καλύπτει στις προδιαφγραφές για το Toyota.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 02 Δεκ, 2016 10:05

Καλημέρα Μελέτη,
Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Να είσαι καλά.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό anton » Παρ 02 Δεκ, 2016 23:30

referravag έγραψε:Φίλε anton, μετά από σχεδόν 25.000χλμ με υγραέριο, εμάς όσο έκαιγε πριν τη μετατροπή σε υγραέριο, το ίδιο καίει και τώρα... Αν αρχίσει και καίει μάλλον κάτι δεν πάει καλά με τις ρυθμίσεις που έχει κάνει ο εγκαταστάτης... Εκτός και αν είναι φυσιολογική φθορά λόγω χιλιομέτρων, την οποία λανθασμένα αποδίδεις στο υγραέριο... Εμείς καμία απολύτως διαφορά δεν έχουμε στην κατανάλωση λαδιού. Θερμοκρασίες υψηλότερες επίσης πως επιτυγχάνονται από τη στιγμή που έχεις ίδια απόδοση και με τα δύο καύσιμα και ίδιο λ, εφόσον πάντα μιλάμε για σωστή ρύθμιση? Σε αυτό που λες σχετικά με τα 5W30 vs 5W40 συμφωνώ... όπως μου είχε πει και εμένα ο τοπικός μηχανικός που τον ρώτησα μήπως να αλλάζαμε από 5W30 σε 5W40 για να μειώσουμε την κατανάλωση λαδιού, ουσιαστικά είναι το ίδιο λάδι ακριβώς μου είχε πει... Ελάχιστη διαφορά έχουν. Και είχε δίκιο.


επειδη και στους 4Tforum ενας που ειχε μεγαλη καταναλωση λαδιου οπως αναφερεις εβαλε λαδια του lidl και μειωθηκε εντυπωσιακα. Επειδη στο παρελθον ειχα και εγω προβλημα που εκαιγε λαδια σε αλλο αυτοκινητο ΝΙΣΣΑΝ που καπνιζε κιολας και λυθηκε το προβλημα με λαδια του LIDL. Αυτα τα λαδια πιθανα ξερουν οτι τα φτιαχνουν για κινητηρες παλιους που καινε λαδια. Αλλιως οι τρελαμενοι σαν εμενα βαζουν ακριβα λαδια. Βεβαια με τα 5-40 δεν εχω καθολου καταναλωση λαδιου, αλλιως με 5-30 ΕΝΕΟΣ εχω 800 μλ στα 15.000 χλμ
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 03 Δεκ, 2016 20:43

Ότι 5w40 και να έβαζες θα σου διόρθωνε την κατανάλωση του 5w30 Eneos. Και Eneos 5W40 να του έβαζες πάλι το ίδιο θα παρατηρούσες. Ότι δεν θα το έκαιγε... 800ml σε 15.000χλμ δεν είναι τίποτα... Τα λάδια μην τα κρατάτε τόσα χιλιόμετρα... Ειδικά σε μοτέρ με καδένα Max κάθε 10.000χλμ αλλαγή τα πλήρως συνθετικά και κάθε 7000χλμ τα ήμισυ θετικά.

Εμείς είμαστε άλλη περίπτωση... Μιλάμε για 4 λίτρα/10.000χλμ... Και αυτό χωρίς ίχνος καπνού από την εξάτμιση! Ούτε όταν είναι κρύο ούτε όταν είναι ζεστό ούτε καν παίρνει μπροστά!! Περίεργο δεν είναι;

Lidl προσωπικά δεν θα έβαζα και ούτε πρόκειται... Σεβαστές οι εμπειρίες αλλά τα συγκεκριμένα ευχαριστώ δεν θα πάρω. Και δεν μου φαίνεται περίεργο ότι μπει να μειώθηκε όντως η κατανάλωση με ένα λάδι. Και του πατέρα μου το mondeo στη Γερμανία του έκαιγε 1 λίτρο λάδι στα 1000χλμ... Σώθηκε βάζοντας Liqui Moly + πρόσθετο λαδιού της ίδιας εταιρίας κατόπιν προτροπής του μηχανικού του εκεί (Έλληνα) . Η κατανάλωση λαδιού υποδεκαπλασιάστηκε χωρίς καμία υπερβολή...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό theeo » Κυρ 04 Δεκ, 2016 22:08

καλησπερα, δεν δουλευω στα lidl, ουτε μετοχος ειμαι, απλα
η εταιρια έχει μερικές χιλιάδες καταστήματα σε όλη την ευρώπη, άρα τις ποσότητες που χρειάζετε μόνο μεγάλο εργοστάσιο μπορεί να τις φτιάξει,
πουλάει τρία διαφορετικά λάδια στα δοχεία των οποίων γράφει τις προδιαγραφές που καλύπτει BMW, MERCEDES, Ford κλπ εταιριών που δεν μπορεί να μην ισχύουν,
χρησιμοποιώ τέτοια λάδια σε αυτοκινητά μου πολλά χρόνια, από όταν ηρθαν τα Lidl στην Ελλάδα, και έχω κάνει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες χιλιόμετρα χωρίς κανένα πρόβλημα,
ένα αυτοκίνητο έχει περίπου 250.000 χιλ. στο κοντέρ με λάδια Lidl, αλλάζονται κάθε 10.000 χιλ. και λείπουν περίπου 200 ml. Μπαίνουν 3 λίτρα λάδι με 3 ευρώ το λίτρο και 5 ευρώ κόστος φίλτρου επομένως η αλλαγή μου κοστίζει 14 ευρώ. Εχω πληρώσει επομένως έως τώρα για 25 αλλαγές λάδια φίλτρα 350 ευρώ μόνο.
Σε άλλο αυτοκίνητο με 150.000 χιλιόμετρα με λάδια lidl όσο λάδι μπαίνει τόσο βγαίνει. Κανένα δεν έχει βγάλει βλάβες, κινούνται καθημερινά χειμώνα καλοκαίρι.
Επειδή δεν υπάρχουν χρήματα για πέταμα αγοράζω όταν βγάζουν προσφορά με 15 ευρώ το δοχείο των 5 λιτρων.
Εχω πολύ κακές εμπειριες από ΄μαστόρια΄ που δεν άλλαζαν τα φίλτρα γιατί ΄δεν χρειάζεται΄ δηλαδή ΄που να το φτάσω εκεί που είναι...΄, που βάζουν σούπερ συνθετικά λάδια από ένα μαύρο βαρέλι που δεν γράφει τίποτε πάνω αλλά το πενηντάρι ακατέβατο
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες





cron