Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 24 Αύγ, 2015 16:55

Candlemass έγραψε:Δηλαδή να μην προτιμήσω landi λόγω των μπέκ που βάζουν στα απλά συστήματα; Κάποια άλλη πρόταση;

Ας πούμε ότι το αμάξι δε θα βγάλει τα κλασσικά προβλήματα επειδή είναι η βελτιωμένη έκδοση ακριβώς πριν την αντικατάστασή του από το freelander 2, ποιό σύστημα θα δουλεύει καλύτερα;


Στην υπογραφή σου αναφέρεις οτι έχεις ένα EOS με σύστημα LANDIRENZO. Εκεί τι μπέκ έχεις? Δεν είσαι ευχαριστημένος απο αυτό το σύστημα?
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 24 Αύγ, 2015 19:22

astam έγραψε:
Candlemass έγραψε:Δηλαδή να μην προτιμήσω landi λόγω των μπέκ που βάζουν στα απλά συστήματα; Κάποια άλλη πρόταση;

Ας πούμε ότι το αμάξι δε θα βγάλει τα κλασσικά προβλήματα επειδή είναι η βελτιωμένη έκδοση ακριβώς πριν την αντικατάστασή του από το freelander 2, ποιό σύστημα θα δουλεύει καλύτερα;


Στην υπογραφή σου αναφέρεις οτι έχεις ένα EOS με σύστημα LANDIRENZO. Εκεί τι μπέκ έχεις? Δεν είσαι ευχαριστημένος απο αυτό το σύστημα?


Το σύστημα του EOS είναι τελείως διαφορετικό, γιατί ο κινητήρας είναι άμεσου ψεκασμού. Όλα τα υποσυστήματα είναι landirenzo (και τα μπεκ) και έρχονται προγραμματισμένα από τη landi, δηλαδή ο εγκαταστάτης απλά το βάζει, δεν ρυθμίζει τίποτα (ίσως κάποια γενικά πράγματα). Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, αν και δεν έχω κάνει πολλά km για να κρίνω ακόμα (4.000).

Αντίθετα, το freelander παίρνει πολλά συστήματα και υπόκειται σε ρυθμίσεις, οπότε θα ήθελα να έχω και άλλες επιλογές υπ'όψιν. Π.χ. το ότι δεν είναι injection τα μπεκ του (αν δεν είναι), δεν το ήξερα μέχρι που το ανέφερε ο Qgas.
Τελευταία επεξεργασία από Candlemass και Τρί 25 Αύγ, 2015 23:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό astam » Δευτ 24 Αύγ, 2015 20:23

Candlemass έγραψε:Το σύστημα του EOS είναι τελείως διαφορετικό, γιατί ο κινητήρας είναι άμεσου ψεκασμού. Όλα τα υποσυστήματα είναι landirenzo (και τα μπεκ αν δεν κάνω κάποιο τραγικό λάθος) και έρχονται προγραμματισμένα από τη landi, δηλαδή ο εγκαταστάτης απλά το βάζει, δεν ρυθμίζει τίποτα (ίσως κάποια γενικά πράγματα). Μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, αν και δεν έχω κάνει πολλά km για να κρίνω ακόμα (4.000).

Αντίθετα, το freelander παίρνει πολλά συστήματα και υπόκειται σε ρυθμίσεις, οπότε θα ήθελα να έχω και άλλες επιλογές υπ'όψιν. Π.χ. το ότι δεν είναι injection τα μπεκ του (αν δεν είναι), δεν το ήξερα μέχρι που το ανέφερε ο Qgas.


Υπάρχει και το landirenzo omegas evo 12 και το landirenzo omegas 3.0 με μπεκ λογικά τα ίδια με αυτά που έχεις και στο EOS. Σήμερα είδα οτι υπάρχουν αυτά τα συστήματα στο site της landirenzo, Ελλάδα λογικά δεν θα έχουν έρθει ακόμα.
Εγώ πάντως αν ήμουν ευχαριστημένος απο την πρώτη εγκατάσταση (μιλάω και σαν ρύθμιση και σαν εγκαταστάτη κτλ.) θα τον ξαναπροτιμούσα, γι αυτό άλλωστε δεν έχω κάνει ακόμη το βήμα...στην οικογένεια έχουμε 2 στα 2 στις αποτυχίες :P
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τετ 11 Νοέμ, 2015 15:50

Τελικά εγκαταστάθηκε σύστημα Landi Renzo Omegas 3.0 με τα καινούργια μπεκ.
Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, θα επανέλθω όταν γίνουν κανα-δυο χιλιάδες χιλιόμετρα για πιο ολοκληρωμένη γνώμη.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό astam » Τετ 11 Νοέμ, 2015 17:59

Candlemass έγραψε:Τελικά εγκαταστάθηκε σύστημα Landi Renzo Omegas 3.0 με τα καινούργια μπεκ.
Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, θα επανέλθω όταν γίνουν κανα-δυο χιλιάδες χιλιόμετρα για πιο ολοκληρωμένη γνώμη.


Τα μπέκ τα ίδια με του 2.0 δεν είναι? Μόνο ο εγκέφαλος δεν έχει αλλάξει?
Ford Mondeo '04 1.8
Landirenzo Evo
astam
 
Δημοσιευσεις: 166
Εγγραφή: Σάβ 25 Απρ, 2015 15:35

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Τετ 11 Νοέμ, 2015 20:42

astam έγραψε:
Candlemass έγραψε:Τελικά εγκαταστάθηκε σύστημα Landi Renzo Omegas 3.0 με τα καινούργια μπεκ.
Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές, θα επανέλθω όταν γίνουν κανα-δυο χιλιάδες χιλιόμετρα για πιο ολοκληρωμένη γνώμη.


Τα μπέκ τα ίδια με του 2.0 δεν είναι? Μόνο ο εγκέφαλος δεν έχει αλλάξει?


Αλλάξανε και τα μπέκ, απ' ότι μου είπε ο εγκαταστάτης, με πιο γρήγορα.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Τετ 05 Ιούλ, 2017 19:27

Καλησπέρα. Επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω μεταχειρισμένο LAND ROVER FREELANDER και να το μετατρέψω σε υγραέριο μπορείτε να μου πείτε από προβλήματα με το υγραέριο πως πάει? Από κατανάλωση πως τα πάει? Ευχαριστώ
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 06 Ιούλ, 2017 23:42

Όχι το πιο συμβατό αμάξι με αέριο .. μεγάλη προσοχή και λίπανση
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Σύστημα για Land Rover Freelander 2006 1.8

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Παρ 07 Ιούλ, 2017 20:27

λίπανση με ψεκασμούς βενζίνης?
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Rover

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες





cron