Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 16 Ιούλ, 2017 19:44

Εγώ πιστεύω ότι το πιο τίμιο θα ήταν τα συνεργεία τουλάχιστον τα γενικά, γιατί επίσημα και εξουσιοδοτημέν δεν περιμένω κάτι τέτοιο, να έχουν την
εναλακτική πρόταση να πάει ο πελάτης τα ανταλακτικά.

π.χ. στην προσφορά τους να λένε στον πελάτη εγώ θέλω τόσα με τα ανταλακτικά και τόσα για τοποθέτηση αν μου φέρεις εσύ τα ανταλακτικά.
Τότε δεν θα υπήρχε καμία αμφιβολία για την τιμιότητά τους.
Όταν όμως ακούς κουβέντες "εγώ δε θα σου έφτιαχνα το αμαξι αν μου έφερνες εσύ τα ανταλακτικά" που μου είπε ο ιδιοκτήτης συνεργείου όταν πήγα στο
κατάστημα ανταλακτικών να παραπονεθώ για το ημίμπαρο του fiat strada diesel 1700 κυβικά μάρκας fedi που πλήρωσα 32 ευρώ όταν το είδα στο ίντερνετ
19,41 και στο οποίο αυτός είχε πάει για ανταλακτικά,άλλα σκέπτομαι εγώ.

Πως δεν μου έπιασε τον κ@λο το κατάστημα ανταλακτικών,αλλά υπάρχει αλισβερίσι μεταξύ κάποιων καταστημάτων και συνεργείων μοιράζοντας
την πίτα.

Το συμπέρασμα αυτό έβγαλα και για τα αρχικά ανταλακτικά που όπως είπα αγόρασα 320 ενώ το συνεργείο σε επικοινωνία με κατάστημα
ανταλακτικτικών (πιθανώς και το παραπάνω γιατί είναι διάσημο στην περιοχή) μου έδωσε για τα ίδια τιμή 480.

Προσωπικά για προγραμματισμένες επισκευές χρησιμοποιώ πλέον 2 συνεργεία που δέχονται να τους πάω εγώ τα ανταλακτικά.
Για έκτακτες όπως το ημίμπαρο. =)) =)) :))
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Δευτ 17 Ιούλ, 2017 16:24

Pappous σύμφωνα στα γραφόμενα σου απόλυτα.
Και το δεύτερο που ήθελα να πω είναι γιατί κάποιος μίλησε για φορολογία 70% ποσά απο τα συνεργεία κόβουν αποδείξεις? Η εκτιμηση μου είναι ελάχιστα.
Γενικά στον κλάδο υπαρχουν ακόμα αρκετές κοπριες δυστυχώς.
Να ψαχνετε παντα ειτε ιντερνετικα ειτε τηλεφωνικά την τιμή του ανταλλακτικου και μετα απ το συνεργειο.

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 18 Ιούλ, 2017 00:30

Διαφωνώ για τις αποδειξεις , μόνο τα μικρά μαγαζιά του ενός μάστορα έχουν τη δυνατότητα κακώς να μην κόβουν η να κόβουν ταμειακή λες και είναι παντοπωλείο ..

Αλλά διαφωνώ με τους συλλογισμούς σας , έχετε πάει σε γνωστό εξουσιοδοτημένο Μερσεντες στην αλιμου ; ένα σέρβις λάδια φίλτρα 250 € , πολλά ναι ... πολύ αλλά τα πιο φθηνά στην Ευρώπη . Το ίδιο σε χώρα όπως Πολωνία εξουσιοδοτημένο 250 € .. και λέω Πολωνία γιατί πάνω κάτω τα ίδια είμαστε .. αλλά στον Έλληνα καθαρά θα μείνουν τα 100 και αν στον πολωνο 200 € .. και τι έχει να πληρώσει ο Σταμπολίδης ... τα τριπλά του Πολωνού ..

Και το λέω διότι εκεί δεν παίζει μαύρο χρήμα... ποσα εξουσιοδοτημένα θα μείνουν στο τέλος ; κανένα .. άντε ένα να εξυπηρετεί κάποιους που έτσι και αλλιώς τους λες ιμάντα 350 € και λένε ότι χρειαστεί αρκεί να ναι Μερσεντες .. ( ο ίδιος ιμάντας febi ) 45 € .. π

Άρα η λύση είναι η συννενόηση το ανταλλακτικό έχει ένα ποσοστό κέρδους για το μαγαζί δεν μπορεί να κοιτάτε πόσο έχει ο κωδικος στο Ίντερνετ η στο eBay .. χωρίς αυτό θα έπρεπε να χρεώνει εργατοώρα 70 € - καθαρά 30 € σκάρτα που όταν το λες στους Γερμανούς - ολλανδους γελάνε γιατί εκεί έχει 120-130 € ...
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 18 Ιούλ, 2017 06:49

Δυστυχώς ή ευτυχώς η εποχή του ίντερνετ θα αλλάξει πολλά πράγματα και σε αυτό τον τομέα είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.
Όπως εσύ θα αναγκαστείς να ρίξεις την τιμή σου για χ εγκατάσταση όταν κάποιος αντίπαλος βγαίνει και το διαφημίζει μέσω ίντερνετ φτηνότερα από
σένα έτσι σιγά σιγά και όταν αρχίσουν περισσότεροι να την ψάχνουν θα αναγκαστούν και αυτοί.

Βλέπεις πολλά συνεργεία να κλείνουν ή να έχουν άδειες τις ράμπες τους και άλλα που έχουν συμμορφωθεί με το πνεύμα της εποχής να είναι γεμάτα έστω
και αν κερδίζουν λιγότερα σε κάθε επισκευή.Είναι μαθηματικά επιβεβαιωμένο ότι στην Ελλάδα της κρίσης και της οικονομικής ανέχειας ,που οι περισσότεροι
αφήνουν τα αυτοκίνητά τους να μείνουν στο δρόμο παρά να πάνε συνεργείο,θα κλείσουν όσοι επιμένουν να ζητάνε για επισκευή τιμές που ζητούσαν το 2008
και το 2010.

Δεν έχει ο κόσμος να πληρώσει και αναγκαστικά θα στραφεί σε οποιαδήποτε λύση για να πληρώσει λιγότερο.
Θα γίνει ότι έγινε με τα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών που κλείνει το ένα μετά το άλλο γιατί ο κόσμος βρίσκει πολύ φτηνότερες τιμές στο ίντερνετ.
Στο συνεργείο που δέχτηκε να μου φτιάξει τη βλάβη με τα δικά μου ανταλακτικά θα στείλω και δύο φίλους ή 2-3 συγγενείς και γνωστούς που μπορούν να
κάνουν το ίδιο και θα τους χάσουν από πελάτες κάποιοι που δουλεύουν με το παλιό σύστημα,γιατί η γνώση είναι για να μοιράζεται δωρεάν και προς
όφελος όλων.

Από την άλλη μου τη δίνει και το σύστημα ωραρίου που επιμένουν να τηρούν τα συνεργεία.Παρασκευή μεσημέρι κλείνουμε και ανοίγουμε Δευτέρα πρωί
λες και είναι Δημόσια Υπηρεσία ή Τράπεζα και μετά λένε ότι δεν βγαίνουν.
Όταν οι περισσότεροι δουλεύουν επτά ημέρες τη βδομάδα να τα βγάλουν πέρα πολλοί δε κάνουν και δεύτερη δουλειά εσύ δεν θα το έψαχνες να φτάξεις
μία ζημιά με 30-40% λιγότερα χρήματα;;;; Θα πήγαινες στο πρώτο συνεργείο και θα πλήρωνες όσα σου ζητούσε;;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 19 Ιούλ, 2017 03:57

Φίλε παππού κι εγώ πλέον εδώ και 3 χρόνια που έχω φύγει από την αντιπροσωπεία και κάνω τα service αλλού γλιτώνω πλέον πάρα πολλά χρήματα από τα ανταλλακτικά αλλά και από τα εργατικά.

Την πρώτη φορά αγόρασα τα γνήσια ανταλλακτικά που μου έβαζε και εδώ η Opel στην Κόρινθο, απλά τα πήρα από κατάστημα με ανταλλακτικά Opel στην Αθήνα. Από εκεί και πέρα και όσο άρχισα να ψάχνομαι μέχρι που κατέληξα να πηγαίνω στον μάστορα που πάω τώρα και ανακάλυψα το τέλειο πρόγραμμα για ανταλλακτικά που δεν είναι άλλο από το τεκντοκ, μου έχουν λυθεί τα χέρια...

Ανταλλακτικά αναλώσιμα; Ότι ανταλλακτικό χρειαστώ (σε ότι μάρκα θες) για οποιοδήποτε αυτοκίνητο θες απλά μπαίνω βλέπω τον κωδικό του, τη φωτογραφία του, διασταυρώνω τους κωδικούς από τα καταστήματα που ψωνίζω και παραγγέλνω. Έχω φτιάξει φάκελο με σελιδοδείκτες με πάνω από 40-50 καταστήματα ελληνικά και ξένα. Τα τελευταία 2 χρόνια τα παίρνω από ένα κατάστημα στην Πάτρα όπου μου τα στέλνει με δωρεάν μεταφορικά. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω από ένα άλλο στην Αθήνα που είχαμε ψωνίσει τις 2 πρώτες φορές πριν 3 χρόνια για τα γαλλικά μας μιας και έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε μάρκες φίλτρων και καλύτερες τιμές.

Λάδια πλέον δεν βάζω τα γνήσια της Opel αλλά τα αντίστοιχων προδιαγραφών της Liqui Moly... Το ίδιο και στο υγραεριοκίνητο της υπογραφής και στο άλλο του πατέρα μου. Από εκεί πες δεν γλιτώνεις λεφτά σε σχέση με το να αγόραζες τα ίδια Total ή GM με αυτά που έβαζαν στην αντιπροσωπεία από εξωτερικό κατάστημα καθώς το GM πχ ή Opel το χρεώνει 10ευρώ/λίτρο ενώ έξω το βρίσκεις κάτω από 5ευρώ/λίτρο. Κερδίζεις όμως σε σχέση με την τιμή που στο πουλούσε η αντιπροσωπεία 40ευρώ/4λίτρα GM vs 41ευρώ/5λίτρα LM και από το γεγονός ότι βάζεις πολύ καλύτερο λάδι... Ειδικά στο πετρελαιοκίνητο και στο υγραεριοκίνητο που είναι με καδένα, η διαφορά είναι χαοτική...

Και αν είναι κάτι πιο σοβαρό όπως πχ κάποιο γνήσιο εξάρτημα που δεν θεωρείται ανταλλακτικό αναλώσιμο; ΠΧ κωδικούς για το γνήσιο σετ καδένας για το Peugeot με γρανάζια μεταβλητού κλπ... Κανένα πρόβλημα. Έχω κατεβασμένα τα προγράμματα της Peugeot/Citroen (της Opel έχω κανά 2 αλλά δεν έχω ασχοληθεί) και ότι θέλω το βρίσκω εικονογραφημένο με κωδικό νέο και παλιό (αν έχει βγει καινούριο αναθεωρημένο εξάρτημα) ακριβείς οδηγίες για τις ακριβείς εργασίες που πρέπει να γίνουν (πχ για αντικατάσταση σετ καδένας) και όλα άψογα. Είχαμε πάει να ρωτήσουμε παλαιότερα για σετ καδένας κλπ και είχα εκτυπώσει από το σπίτι κωδικούς και σχεδιαγράμματα και μας κοίταζαν σαν ούφο στην αντιπροσωπεία!!

Γενικά αν ψάχνεσαι γλιτώνεις πολλά χρήματα... Το Σάββατο πήγα να πάρω προσφορά στον προμηθευτή του μάστορά μου. Μου είπε για 4l λάδι LM + Φ.λαδιού + Φ.Πετρελαίου + ιμάντα δυναμό 100 ευρώ!! Πάω σε έναν άλλο και μου έβγαλε προσφορά για τα ίδια ανταλλακτκά σε άλλες μάρκες και με άλλη μάρκα λαδιών (ENEOS ή Petronas) 90 ευρώ... Λέω έτσι είστε; και θέλετε να σας στηρίζουμε... Μπαίνω στο site από την Αθήνα που σκέφτομαι να τα αγοράσω αυτή τη φορά και τα τα βάζω κάτω και μου βγαίνουν 67,94 ευρώ. Με επιπλέον σε αυτά που έχω γράψει πιο πάνω 5λίτρα λάδι LM + φίλτρο λαδιού για το αυτοκίνητο του πατέρα μου το κόστος βγαίνει στα 107,98 ευρώ. Και μου ζητάει ο άλλος 100 ευρώ για το 1 αυτοκίνητο; Να σίγουρα! "Περιμένετε στο ακουστικό σας... Είστε οι επόμενοι σε προτεραιότητα." Κανένα πρόβλημα ανταλλακτικατζίδες της Κορίνθου!! Θα κάψω μια μέρα 10 ευρώ πετρέλαιο, θα πάω στην Αθήνα να τα πάρω εκεί και θα κάνω και την βόλτα μου... Αμέ!! :D

Άλλο παράδειγμα; Φρένα για το υγραεριοκίνητο που ήταν για αλλαγή δισκόπλακες + τακάκια μπροστά πριν 2 χρόνια, ζητούσε εδώ μόνο για τα ανταλλακτικά ένας μάστορας που είχαμε πάει 128 ευρώ... Τον πήρα τηλ και του λέω ακύρωσε την παραγγελία, θα τα φέρω εγώ... Τα έφερα τα ίδια ακριβώς γνήσια Bosch (όπως είχε παραγγείλει κι αυτός αρχικά) με τις ιριδίζουσες ταινίες ασφαλείας, από mister-auto 64ευρώ με τα μεταφορικά μαζί. :lol:

Άλλο; Προθερματήρας για το Opel μου, ακριβός... 153 ευρώ μου είπαν για αυτόν που είχε καεί μόνο στην Opel, 159 ευρώ τον έβρισκα σε κάποιο ελληνικό κατάστημα τον ίδιο σαν BERU όμως όχι γνήσιο (μόνο η BERU το βγάζει το συγκεκριμένο). Τον έφερα από Γερμανία 112 ευρώ (σαν BERU βέβαια). Και το γνήσιο Beru που βγάλαμε είχε τους ίδιους ακριβώς κωδικούς μόνο που είχε και ένα έξτρα κωδικό της GM τυπωμένο επάνω του...

Αντλία βενζίνης για Renault Clio RS το 2000cc ατμόσφαιρα με τα 200 άλογα αν τα λέω καλά που την άλλαξε στον μηχανικό μου ένα παλικάρι, εδώ η Renault του έλεγε κοντά στα 700 ευρώ αν δεν με γελά η μνήμη μου και την έφερε από Renault Sport Γερμανίας ή Γαλλίας 350;;;

Λάστιχα; Πριν 2 χρόνια ήταν για αλλαγή τα λάστιχα στα 2 αυτοκίνητα... Ο λαστιχάς που πηγαίνουμε όλα τα χρόνια εδώ με τον πατέρα μου από παιδάκι μας είχε πει για το δικό μου σετ +80 ευρώ παραπάνω απ' ότι το έβρισκα σε ένα κατάστημα στα Μέγαρα από το Skroutz. Εννοείται ότι πήγαμε και τα βάλαμε στα Μέγαρα και τα δικά μου και τα δικά του καθώς συνολικά και τα 2 σετ έβγαιναν 120-130 ευρώ φθηνότερα...

Και από εργατικά service; 10 ευρώ μου παίρνει ο μάστορας για αλλαγή λαδιού+φ.λαδιού και το ίδιο για βαλβολίνες... Ακόμη και για το υγραεριοκίνητο της υπογραφής που του πήρε κοντά μιάμιση ώρα για να αποκτήσει πρόσβαση στο κιβώτιο ταχυτήτων και να αλλάξει τις βαλβολίνες και παιδεύτηκε τρελά με τον περιορισμένο χώρο του κινητήρα που τα έχει όλα στριμωγμένα το ένα πάνω στο άλλο, 10 ευρώ μας πήρε εργατικά... Για αλλαγή ψυκτικού υγρού, υγρού φρένων + λάδια νομίζω μου είχε πάρει 20 ή 30 ευρώ. Για αλλαγή μπουζί που το είχα πάει μια φορά το υγραεριοκίνητο μου είπε 4 ευρώ! και δεν δεχόταν παραπάνω. Τον δικό μου προθερμαντήρα που τον πήγα και τον άλλαξε δεν μου πήρε καθόλου χρήματα... Κέρασα τους καφέδες.

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα; Παιδιά ψαχτείτε... Δίκιο έχουν και οι μηχανικοί που θέλουν να βγάζουν κέρδος από τα ανταλλακτικά αν και δεν το θεωρώ σωστό, δίκιο όμως έχουν και οι πελάτες που πληρώνουν. Και στις δυο περιπτώσεις όπως το βλέπω εγώ, ελεύθερο εμπόριο έχουμε και ανταγωνισμό, οπότε ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο νομίζει... Κανένα πρόβλημα μάστορά μου ή ανταλλακτικατζή μου! Και ο πελάτης όμως ελεύθερος είναι να επιλέξει από ποιον θα ψωνίσει και σε ποιον θα πάει το αυτοκίνητό του για σέρβις. Μην περιμένεις λοιπόν επίσημε αντιπρόσωπε της Liqui Moly για την Κόρινθο να αγοράσω από εσένα με 100 ευρώ τα ανταλλακτικά μου όταν τα βρίσκω 35 ευρώ φθηνότερα στην Αθήνα ή στην Πάτρα ή στην Θεσ/νίκη. Που να έβαζα + φίλτρο καμπίνας + φίλτρο αέρα... Τουλάχιστον 50 ευρώ θα έβγαινε η διαφορά σε σχέση με τον Αθηναίο... Ευχαριστώ αλλά κράτα τα στο ράφι σου για κανένα άλλο κορόιδο... Με τα ίδια και λίγο παραπάνω χρήματα που μου είπες μπορώ να πάρω φίλτρο λαδιού + 5 λίτρα λάδι επιπλέον και για το δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας μου...

Όπως είπε και ο φίλος παππούς, το internet και οι ηλεκτρονικές αγορές έχουν ανοίξει νέο δρόμο στο εμπόριο. Δεν το θεωρώ κακό ότι κάποιοι ψάχνονται για να μαθαίνουν αλλά και για το όφελός τους που φυσικά είναι και χρηματικό. Τα μαστόρια που το παίζουν δύσκολοι και ότι χρεώνουν παραπάνω αν τους πας τα ανταλλακτικά εσύ ή δεν δέχονται να τους πας εσύ τα ανταλλακτικά ας καθίσουν να βαράνε μύγες... Με την αναδουλειά που υπάρχει δεν ξέρω πόσο τους συμφέρει να χάνουν πελάτες. Όσοι ψάχνονται μόνο κερδισμένοι θα είναι.

Βρε παιδιά, εδώ μπορούν και αγοράζουν οι γονείς μου ηλεκτρονικά διάφορα προϊόντα εισιτήρια, κρέμες και φάρμακα μέχρι ρούχα σε τιμές πολύ κατώτερες από αυτές που πουλάνε τα καταστήματα στην Αθήνα ή και εδώ τα τοπικά λιανικής... Δεν θα ψαχτούμε εμείς που είμαστε πιο νέοι;

Εγώ έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους κάνουν έρευνα αγοράς από μόνοι τους είτε είναι για ανταλλακτικά αυτοκινήτου είτε για ψώνια από το σούπερ μάρκετ είτε για οτιδήποτε χρειάζονται να αγοράσουν. Αυτό δείχνει πάρα πολλά πράγματα και έτσι θα πρέπει να γίνεται. ;;)
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό anikologr » Τετ 19 Ιούλ, 2017 15:21

referravag έγραψε:Φίλε παππού κι εγώ πλέον εδώ και 3 χρόνια που έχω φύγει από την αντιπροσωπεία και κάνω τα service αλλού γλιτώνω πλέον πάρα πολλά χρήματα από τα ανταλλακτικά αλλά και από τα εργατικά.

Την πρώτη φορά αγόρασα τα γνήσια ανταλλακτικά που μου έβαζε και εδώ η Opel στην Κόρινθο, απλά τα πήρα από κατάστημα με ανταλλακτικά Opel στην Αθήνα. Από εκεί και πέρα και όσο άρχισα να ψάχνομαι μέχρι που κατέληξα να πηγαίνω στον μάστορα που πάω τώρα και ανακάλυψα το τέλειο πρόγραμμα για ανταλλακτικά που δεν είναι άλλο από το τεκντοκ, μου έχουν λυθεί τα χέρια...

Ανταλλακτικά αναλώσιμα; Ότι ανταλλακτικό χρειαστώ (σε ότι μάρκα θες) για οποιοδήποτε αυτοκίνητο θες απλά μπαίνω βλέπω τον κωδικό του, τη φωτογραφία του, διασταυρώνω τους κωδικούς από τα καταστήματα που ψωνίζω και παραγγέλνω. Έχω φτιάξει φάκελο με σελιδοδείκτες με πάνω από 40-50 καταστήματα ελληνικά και ξένα. Τα τελευταία 2 χρόνια τα παίρνω από ένα κατάστημα στην Πάτρα όπου μου τα στέλνει με δωρεάν μεταφορικά. Τώρα σκέφτομαι να αγοράσω από ένα άλλο στην Αθήνα που είχαμε ψωνίσει τις 2 πρώτες φορές πριν 3 χρόνια για τα γαλλικά μας μιας και έχει πολύ μεγαλύτερη ποικιλία σε μάρκες φίλτρων και καλύτερες τιμές.

Λάδια πλέον δεν βάζω τα γνήσια της Opel αλλά τα αντίστοιχων προδιαγραφών της Liqui Moly... Το ίδιο και στο υγραεριοκίνητο της υπογραφής και στο άλλο του πατέρα μου. Από εκεί πες δεν γλιτώνεις λεφτά σε σχέση με το να αγόραζες τα ίδια Total ή GM με αυτά που έβαζαν στην αντιπροσωπεία από εξωτερικό κατάστημα καθώς το GM πχ ή Opel το χρεώνει 10ευρώ/λίτρο ενώ έξω το βρίσκεις κάτω από 5ευρώ/λίτρο. Κερδίζεις όμως σε σχέση με την τιμή που στο πουλούσε η αντιπροσωπεία 40ευρώ/4λίτρα GM vs 41ευρώ/5λίτρα LM και από το γεγονός ότι βάζεις πολύ καλύτερο λάδι... Ειδικά στο πετρελαιοκίνητο και στο υγραεριοκίνητο που είναι με καδένα, η διαφορά είναι χαοτική...

Και αν είναι κάτι πιο σοβαρό όπως πχ κάποιο γνήσιο εξάρτημα που δεν θεωρείται ανταλλακτικό αναλώσιμο; ΠΧ κωδικούς για το γνήσιο σετ καδένας για το Peugeot με γρανάζια μεταβλητού κλπ... Κανένα πρόβλημα. Έχω κατεβασμένα τα προγράμματα της Peugeot/Citroen (της Opel έχω κανά 2 αλλά δεν έχω ασχοληθεί) και ότι θέλω το βρίσκω εικονογραφημένο με κωδικό νέο και παλιό (αν έχει βγει καινούριο αναθεωρημένο εξάρτημα) ακριβείς οδηγίες για τις ακριβείς εργασίες που πρέπει να γίνουν (πχ για αντικατάσταση σετ καδένας) και όλα άψογα. Είχαμε πάει να ρωτήσουμε παλαιότερα για σετ καδένας κλπ και είχα εκτυπώσει από το σπίτι κωδικούς και σχεδιαγράμματα και μας κοίταζαν σαν ούφο στην αντιπροσωπεία!!

Γενικά αν ψάχνεσαι γλιτώνεις πολλά χρήματα... Το Σάββατο πήγα να πάρω προσφορά στον προμηθευτή του μάστορά μου. Μου είπε για 4l λάδι LM + Φ.λαδιού + Φ.Πετρελαίου + ιμάντα δυναμό 100 ευρώ!! Πάω σε έναν άλλο και μου έβγαλε προσφορά για τα ίδια ανταλλακτκά σε άλλες μάρκες και με άλλη μάρκα λαδιών (ENEOS ή Petronas) 90 ευρώ... Λέω έτσι είστε; και θέλετε να σας στηρίζουμε... Μπαίνω στο site από την Αθήνα που σκέφτομαι να τα αγοράσω αυτή τη φορά και τα τα βάζω κάτω και μου βγαίνουν 67,94 ευρώ. Με επιπλέον σε αυτά που έχω γράψει πιο πάνω 5λίτρα λάδι LM + φίλτρο λαδιού για το αυτοκίνητο του πατέρα μου το κόστος βγαίνει στα 107,98 ευρώ. Και μου ζητάει ο άλλος 100 ευρώ για το 1 αυτοκίνητο; Να σίγουρα! "Περιμένετε στο ακουστικό σας... Είστε οι επόμενοι σε προτεραιότητα." Κανένα πρόβλημα ανταλλακτικατζίδες της Κορίνθου!! Θα κάψω μια μέρα 10 ευρώ πετρέλαιο, θα πάω στην Αθήνα να τα πάρω εκεί και θα κάνω και την βόλτα μου... Αμέ!! :D

Άλλο παράδειγμα; Φρένα για το υγραεριοκίνητο που ήταν για αλλαγή δισκόπλακες + τακάκια μπροστά πριν 2 χρόνια, ζητούσε εδώ μόνο για τα ανταλλακτικά ένας μάστορας που είχαμε πάει 128 ευρώ... Τον πήρα τηλ και του λέω ακύρωσε την παραγγελία, θα τα φέρω εγώ... Τα έφερα τα ίδια ακριβώς γνήσια Bosch (όπως είχε παραγγείλει κι αυτός αρχικά) με τις ιριδίζουσες ταινίες ασφαλείας, από mister-auto 64ευρώ με τα μεταφορικά μαζί.

Άλλο; Προθερματήρας για το Opel μου, ακριβός... 153 ευρώ μου είπαν για αυτόν που είχε καεί μόνο στην Opel, 159 ευρώ τον έβρισκα σε κάποιο ελληνικό κατάστημα τον ίδιο σαν BERU όμως όχι γνήσιο (μόνο η BERU το βγάζει το συγκεκριμένο). Τον έφερα από Γερμανία 112 ευρώ (σαν BERU βέβαια). Και το γνήσιο Beru που βγάλαμε είχε τους ίδιους ακριβώς κωδικούς μόνο που είχε και ένα έξτρα κωδικό της GM τυπωμένο επάνω του...

Αντλία βενζίνης για Renault Clio RS το 2000cc ατμόσφαιρα με τα 200 άλογα αν τα λέω καλά που την άλλαξε στον μηχανικό μου ένα παλικάρι, εδώ η Renault του έλεγε κοντά στα 700 ευρώ αν δεν με γελά η μνήμη μου και την έφερε από Renault Sport Γερμανίας ή Γαλλίας 350;;;

Λάστιχα; Πριν 2 χρόνια ήταν για αλλαγή τα λάστιχα στα 2 αυτοκίνητα... Ο λαστιχάς που πηγαίνουμε όλα τα χρόνια εδώ με τον πατέρα μου από παιδάκι μας είχε πει για το δικό μου σετ +80 ευρώ παραπάνω απ' ότι το έβρισκα σε ένα κατάστημα στα Μέγαρα από το Skroutz. Εννοείται ότι πήγαμε και τα βάλαμε στα Μέγαρα και τα δικά μου και τα δικά του καθώς συνολικά και τα 2 σετ έβγαιναν 120-130 ευρώ φθηνότερα...

Και από εργατικά service; 10 ευρώ μου παίρνει ο μάστορας για αλλαγή λαδιού+φ.λαδιού και το ίδιο για βαλβολίνες... Ακόμη και για το υγραεριοκίνητο της υπογραφής που του πήρε κοντά μιάμιση ώρα για να αποκτήσει πρόσβαση στο κιβώτιο ταχυτήτων και να αλλάξει τις βαλβολίνες και παιδεύτηκε τρελά με τον περιορισμένο χώρο του κινητήρα που τα έχει όλα στριμωγμένα το ένα πάνω στο άλλο, 10 ευρώ μας πήρε εργατικά... Για αλλαγή ψυκτικού υγρού, υγρού φρένων + λάδια νομίζω μου είχε πάρει 20 ή 30 ευρώ. Για αλλαγή μπουζί που το είχα πάει μια φορά το υγραεριοκίνητο μου είπε 4 ευρώ! και δεν δεχόταν παραπάνω. Τον δικό μου προθερμαντήρα που τον πήγα και τον άλλαξε δεν μου πήρε καθόλου χρήματα... Κέρασα τους καφέδες.

Οπότε ποιο είναι το συμπέρασμα; Παιδιά ψαχτείτε... Δίκιο έχουν και οι μηχανικοί που θέλουν να βγάζουν κέρδος από τα ανταλλακτικά αν και δεν το θεωρώ σωστό, δίκιο όμως έχουν και οι πελάτες που πληρώνουν. Και στις δυο περιπτώσεις όπως το βλέπω εγώ, ελεύθερο εμπόριο έχουμε και ανταγωνισμό, οπότε ο καθένας μπορεί να πουλάει όσο νομίζει... Κανένα πρόβλημα μάστορά μου ή ανταλλακτικατζή μου! Και ο πελάτης όμως ελεύθερος είναι να επιλέξει από ποιον θα ψωνίσει και σε ποιον θα πάει το αυτοκίνητό του για σέρβις. Μην περιμένεις λοιπόν επίσημε αντιπρόσωπε της Liqui Moly για την Κόρινθο να αγοράσω από εσένα με 100 ευρώ τα ανταλλακτικά μου όταν τα βρίσκω 35 ευρώ φθηνότερα στην Αθήνα ή στην Πάτρα ή στην Θεσ/νίκη. Που να έβαζα + φίλτρο καμπίνας + φίλτρο αέρα... Τουλάχιστον 50 ευρώ θα έβγαινε η διαφορά σε σχέση με τον Αθηναίο... Ευχαριστώ αλλά κράτα τα στο ράφι σου για κανένα άλλο κορόιδο... Με τα ίδια και λίγο παραπάνω χρήματα που μου είπες μπορώ να πάρω φίλτρο λαδιού + 5 λίτρα λάδι επιπλέον και για το δεύτερο αυτοκίνητο της οικογένειας μου...

Όπως είπε και ο φίλος παππούς, το internet και οι ηλεκτρονικές αγορές έχουν ανοίξει νέο δρόμο στο εμπόριο. Δεν το θεωρώ κακό ότι κάποιοι ψάχνονται για να μαθαίνουν αλλά και για το όφελός τους που φυσικά είναι και χρηματικό. Τα μαστόρια που το παίζουν δύσκολοι και ότι χρεώνουν παραπάνω αν τους πας τα ανταλλακτικά εσύ ή δεν δέχονται να τους πας εσύ τα ανταλλακτικά ας καθίσουν να βαράνε μύγες... Με την αναδουλειά που υπάρχει δεν ξέρω πόσο τους συμφέρει να χάνουν πελάτες. Όσοι ψάχνονται μόνο κερδισμένοι θα είναι.

Βρε παιδιά, εδώ μπορούν και αγοράζουν οι γονείς μου ηλεκτρονικά διάφορα προϊόντα εισιτήρια, κρέμες και φάρμακα μέχρι ρούχα σε τιμές πολύ κατώτερες από αυτές που πουλάνε τα καταστήματα στην Αθήνα ή και εδώ τα τοπικά λιανικής... Δεν θα ψαχτούμε εμείς που είμαστε πιο νέοι;

Εγώ έχω να πω ένα μεγάλο μπράβο σε όλους όσους κάνουν έρευνα αγοράς από μόνοι τους είτε είναι για ανταλλακτικά αυτοκινήτου είτε για ψώνια από το σούπερ μάρκετ είτε για οτιδήποτε χρειάζονται να αγοράσουν. Αυτό δείχνει πάρα πολλά πράγματα και έτσι θα πρέπει να γίνεται. ;;)

Θα ήθελα σε pm το μαγαζί της Πάτρας...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 19 Ιούλ, 2017 17:21

papoys έγραψε:Δυστυχώς ή ευτυχώς η εποχή του ίντερνετ θα αλλάξει πολλά πράγματα και σε αυτό τον τομέα είτε το θέλουν κάποιοι είτε όχι.
Όπως εσύ θα αναγκαστείς να ρίξεις την τιμή σου για χ εγκατάσταση όταν κάποιος αντίπαλος βγαίνει και το διαφημίζει μέσω ίντερνετ φτηνότερα από
σένα έτσι σιγά σιγά και όταν αρχίσουν περισσότεροι να την ψάχνουν θα αναγκαστούν και αυτοί.

Βλέπεις πολλά συνεργεία να κλείνουν ή να έχουν άδειες τις ράμπες τους και άλλα που έχουν συμμορφωθεί με το πνεύμα της εποχής να είναι γεμάτα έστω
και αν κερδίζουν λιγότερα σε κάθε επισκευή.Είναι μαθηματικά επιβεβαιωμένο ότι στην Ελλάδα της κρίσης και της οικονομικής ανέχειας ,που οι περισσότεροι
αφήνουν τα αυτοκίνητά τους να μείνουν στο δρόμο παρά να πάνε συνεργείο,θα κλείσουν όσοι επιμένουν να ζητάνε για επισκευή τιμές που ζητούσαν το 2008
και το 2010.


ΟΙ ΤΙΜΕΣ πεφτουν .. το ιδιο συμβαινει σε ολα τα συνεργεια εις βαρος του καταναλωτη .. δεν αλλαζουμε ως ελληνες αυτοκινητα πλεον εχουμε μεινει με τα 15ετιας και 20 ετιας αυτοκινητα, κυκλοφορονουν αναμεσα μας χιλιαδες κινητες ασυντηρητες βομβες..
Ριχνοντας ομως τις τιμες φιλε παππου πεφτει και ποιοτητα των υπηρεσιων. κοντος ψαλμος αλληλουια .. συμβναινει και στο υγραεριο που δυστυχως δεν σηκωνει εκτπωσεις .. παρα την κριση εχουμε τη φθηνοτερη παροχη υπηρεσιων και την μεγαλυτερη φορολογηση..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 20 Ιούλ, 2017 21:02

referravag έγραψε:Την πρώτη φορά αγόρασα τα γνήσια ανταλλακτικά που μου έβαζε και εδώ η Opel στην Κόρινθο, απλά τα πήρα από κατάστημα με ανταλλακτικά Opel στην Αθήνα. Από εκεί και πέρα και όσο άρχισα να ψάχνομαι μέχρι που κατέληξα να πηγαίνω στον μάστορα που πάω τώρα και ανακάλυψα το τέλειο πρόγραμμα για ανταλλακτικά που δεν είναι άλλο από το τεκντοκ, μου έχουν λυθεί τα χέρια...

;;)


Εσύ το έχεις προχωρήσεις πολύ. :)) :))

Εγώ απλά μπαίνω σε 3 ιστοσελίδες της Αθήνας που γνωρίζω ότι έχουν πολύ δουλειά είναι αξιόπιστες , πολλά χρόνια στο αντικείμενο πολύ καλές τιμές ,
μεγάλη ποικιλία,πολύ καλή γνώση του αντικειμένου παραγγέλνω και μόλις με ειδοποιήσουν περνάω και παίρνω τα ανταλακτικά.

Είπαμε οι εποχές είναι δύσκολες ,τα χρήματα ελάχιστα, τα βασικά και απαραίτητα επισκευάζουμε οι περισσότερα στα αυτοκίνητά μας και δεν υπάρχουν
περιθώρια για περιτά έξοδα οπότε πρέπει να ψαχνόμαστε.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 21 Ιούλ, 2017 02:10

Φίλε παππού αν μπορείς στείλε μου με ένα προσωπικό μήνυμα τα 3 αυτά καταστήματα για να τα προσθέσω στη λίστα μου σε περίπτωση που δεν τα έχω!! Ευχαριστώ πολύ!! Όποτε ευκαιρήσεις!! Ναι εγώ θέλω να ξέρω τα πάντα σχετικά με ανταλλακτικά κλπ και είμαι πολύ ψείρας τουλάχιστον με τα αναλώσιμα... Δεν δέχομαι καπέλο από μάστορα... Ο μάστορας θα πάρει τα εργατικά που του αναλογούν. Καπέλο όμως γιατί να μου βάλει στα ανταλλακτικά;

Είναι προφανές ότι σε κανέναν δεν αρέσει να πληρώνει καπέλα στους μαστόρους και γι' αυτό και ο κόσμος έχει αρχίσει και ψάχνεται μόνος του... Και ο γείτονάς μου που έχει ένα Passat, ο κύριος Παντελής πηγαίνει τα αγοράζει τα ανταλλακτικά μόνος του και τα πάει σε έναν άλλο μάστορα με 10 ευρώ και του τα αλλάζει. Το μέλλον είναι το ηλεκτρονικό εμπόριο και η έρευνα αγοράς που πλέον γίνεται κι αυτή ηλεκτρονικά σε πολύ μεγάλο βαθμό... Καθένας από εκεί και πέρα πράττει ανάλογα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Ανταλακτικά και συνεργεία αυτοκινήτων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 25 Ιούλ, 2017 16:37

Παίδες εγώ ανταλλακτικά αγοραζω απο το ίντερνετ και σερβίς το κάνω μόνος μου έχω και obd και βλέπω και τον εγκέφαλο.
Στον μάστορα πάω μονο για δύσκολα πραγματα

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Συζήτηση γενικού περιεχομένου – Εκφραστείτε ελεύθερα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 50 επισκέπτες





cron