Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φλάντζα κεφαλής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 09 Αύγ, 2017 11:40

nickL έγραψε:Thanks Q Gas.

Θα το ψάξω..δεν έχω αποφασίσει ακόμα εξάλλου, γι αυτό και το άνοιξα σαν θέμα. H βλακεία είναι ότι αν αλλάξω μοτέρ, μετά πάω ξανά για εγκατάσταση υγραερίου, αλλά το χειρότερο είναι ότι απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει 8v χωρίς να έπαθε φλάντζα. Άρα και με λίγα χιλιόμετρα να τον βρω θα την ξαναπάθει. Αν έμπαινε ο 1600άρης (λέμε τώρα) που δεν πάθαινε εύκολα φλάντζα θα πήγαινα εύκολα για αλλαγή.


Και εγώ το 1600 θα έβαζα καλύτερο μοτέρ καλύτερες επιδόσεις κατανάλωση
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 10 Αύγ, 2017 15:35

Qgas έγραψε:
nickL έγραψε:Thanks Q Gas.

Θα το ψάξω..δεν έχω αποφασίσει ακόμα εξάλλου, γι αυτό και το άνοιξα σαν θέμα. H βλακεία είναι ότι αν αλλάξω μοτέρ, μετά πάω ξανά για εγκατάσταση υγραερίου, αλλά το χειρότερο είναι ότι απ' ότι κατάλαβα δεν υπάρχει 8v χωρίς να έπαθε φλάντζα. Άρα και με λίγα χιλιόμετρα να τον βρω θα την ξαναπάθει. Αν έμπαινε ο 1600άρης (λέμε τώρα) που δεν πάθαινε εύκολα φλάντζα θα πήγαινα εύκολα για αλλαγή.


Και εγώ το 1600 θα έβαζα καλύτερο μοτέρ καλύτερες επιδόσεις κατανάλωση


Γίνεται αυτό; Ούτε που το ήξερα. Θα ήταν καλή λύση. Μεταλλική φλάντζα και 110 άλογα.

=====

Μέχρι στιγμής πάντως 3 μάστορες πεζάκηδες μου είπαν από 300-320 με τσιμουχάκια, φλάντζα, βίδες κλπ. Προφανώς βέβαια δεν θα είναι τα γνήσια καθώς η αντιπροσωπεία το σετ φλάντζα-τσιμουχάκια-βίδες το δίνει 183 ευρώ. Εξ ου και τα 500 που ζητάει για επισκευή.

Μέχρι στιγμής μάλλον σκέφτομαι την επισκευή με 300 ευρώ τελικό κόστος.

thanks παιδιά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Αύγ, 2017 15:48

Φτιαχνεις το μοτερ σου, ανοιγοντας το ο τεχνικος θα δει και πιθανες φθορες που μπορει να εχει τις φτιαχνεις και εχεις ενα επισκευασμενο μοτερ με ολα τα καλα του. Σε μεταχειρισμενο αν πας αγοραζεις γουρουνι στο σακι, οτι και να δεις απο εξω αν δεν παρει μπροστα να ζεσταθει και να κανει και μερικα χιλιομετρα δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι.
Πολυ λογικες οι τιμες που σου ειπαν για επισκευη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 11 Αύγ, 2017 09:23

hlias έγραψε:Φτιαχνεις το μοτερ σου, ανοιγοντας το ο τεχνικος θα δει και πιθανες φθορες που μπορει να εχει τις φτιαχνεις και εχεις ενα επισκευασμενο μοτερ με ολα τα καλα του. Σε μεταχειρισμενο αν πας αγοραζεις γουρουνι στο σακι, οτι και να δεις απο εξω αν δεν παρει μπροστα να ζεσταθει και να κανει και μερικα χιλιομετρα δεν ξερεις σε τι κατασταση ειναι.
Πολυ λογικες οι τιμες που σου ειπαν για επισκευη.


Πολύ σωστός....
Το μοτέρ δεν ειναι λάμπα....Να τη βάλεις και αν καεί να τη γυρίσεις πίσω...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 12 Αύγ, 2017 11:27

Καλημέρα Κύριοι,

Ευχαριστώ για τις απόψεις σας. Κι εγώ καταλήγω να το φτιάξω τελικά για όλους τους λόγους που λέμε, και ο Θεός βοηθός. :)
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 12 Αύγ, 2017 14:14

meletis έγραψε:Φλαντζα κεφαλης , τσιμουχακια βαλβιδων αλλαξε και προτιμησε γνησια.
Επισης μαζι με το θερμοστατη , αλλαξε και αντλια νερου.
Εαν γινει σωστη δουλεια στο ρεκτιφιε πιστευω δεν θα εχεις προβλημα.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

συμφωνω μαζι σου αλλαξε και ταπα στο παγουρι νερου εχει παρατηρηθει οτι απο εκει χανει σιογα σιγα νερο και εχει θεμα φλαντζας (μιλαμε για 8βαλβιδο 1499 TU ΜΟΤΕΡ) αυτα τα μοτερια εχουν θεμα με φλαντζα γενικα επισκευασετο και δεν θα εχεις κανενα θεμα μην αλλαξεις δεν ξερεις τι εχει γινει στο αλλο μοτερ πως ειναι δουλεμενο κλπ κλπ μην μπεις σε διαδικασια αλλαγης σε 1600 πας σε αλλα πακετα θες ολοκληρο τρομπετο εμπρος για να κανεις σωστη δουλεια δεν θα ταιριαξει η bsi και αλλα πολλα το κοστος θα βγει πολυ ψηλο φτιαξε το δικο σου και θα εισε οκ να προσεξεις τον θερμοστατη που θα βαλεις σε τι βαθμους ανοιγει και να κοιταξεις φλαντζα μαρκας corteco ισπανικη αυτη βαζει το εργοστασιο και απαριτητα βιδες στο μοτερ καινουργιες και σωτα σφιγμενες
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 15 Αύγ, 2017 00:39

Την έχω δει αυτήν την corteco, πολύ επίσης παίζει μία μάρκα victor reinz (γερμανική). Μάλλον αυτήν βάζουν στα εξειδικευμένα.

Βίδες θα μπουν καινούργιες, η βλακεία είναι ότι οι γνήσιες έχουν 105 ευρώ (10 βίδες) ενώ οι after market βγαίνουν στα 25, είναι αξιοσημείωτη διαφορά. Θα δω ακόμα έχω να σκεφτώ αρκετά. Θερμοστάτης, φλάντζα, υγρά θα μπουν γνήσια.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 15 Αύγ, 2017 08:11

nickL έγραψε:Την έχω δει αυτήν την corteco, πολύ επίσης παίζει μία μάρκα victor reinz (γερμανική). Μάλλον αυτήν βάζουν στα εξειδικευμένα.

Βίδες θα μπουν καινούργιες, η βλακεία είναι ότι οι γνήσιες έχουν 105 ευρώ (10 βίδες) ενώ οι after market βγαίνουν στα 25, είναι αξιοσημείωτη διαφορά. Θα δω ακόμα έχω να σκεφτώ αρκετά. Θερμοστάτης, φλάντζα, υγρά θα μπουν γνήσια.

μα βιδες γνησιες δεν υπαρχουν....και ηα ντιπροσωπεια μια μαρκα αγοαρζει αναλογα με τις προσφορες που παιρνει και τις πουλαει καλη μαρκα για βιδες ειναι η paynen ριξε μια ματια.......υπαρχει ενα μανιουαλ το οποιο αναφερει το μηκος της βιδας και αν αυτο το μηκος εχει ξεπεραστει τοτες τις αλλαζεις αν δεν κανω λαθος εχεις 120.000 δεν νομιζω οτι χρειαζονται αλλαγη ειναι λιγα τα χλμτρα αν ειναι πραγματικα.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 28 Αύγ, 2017 19:13

Τελικά προχώρησες στην επισκευή του κινητήρα;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 28 Αύγ, 2017 20:53

Γεια σου φίλε, δεν το έχω κάνει ακόμη. Μάλλον θα πάει για Δεκέμβρη για προσωπικούς και ψυχολογικούς λόγους. Τώρα προς το παρόν φτύνει μόνο λάδια μπροστά δεξιά, δεν φαίνεται ούτε στη στάθμη, δεν έχω πρόβλημα με θερμοκρασίες, πάει κανονικά γενικά. Μάλλον θα προχωρήσω στην επισκευή πάντως.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 125 επισκέπτες