Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό lamonda » Παρ 11 Αύγ, 2017 16:14

Καλησπέρα. Μένω Κύπρο και πριν από μια εβδομάδα έβαλε το πρώτο πρατήριο βενζίνης στη Κύπρο αντλία υγραερίου και τυγχάνει να είναι και δίπλα από το σπίτι μου. Στο νησί δεν έχει πολλούς εγκαταστάτες (αναλογικά με τον αριθμό των αυτοκινήτων). Βρήκα ένα συνεργείο της EUROPEGAS στο οποίο δουλεύει και 1 τεχνικός από Πολωνία με πολυετή πείρα στο αντικείμενο. Μου κάνανε μια προσφορά για AVANCE 32, EG2000 εκχυτήρες. Πνεύμονα και δεξαμενή η αλήθεια είναι ότι δε πολυρώτησα τι θα βάλει πάνω. Η τιμή της προσφοράς είναι στα 900ε. Υποτίθεται ότι θα εξασφαλίσω καλή ρύθμιση για το σύστημα γιατί έχουν πείρα...Το σύστημα που μου πρότεινε ταιριάζει στο αυτοκίνητό μου; Θα έχω κάποιο πρόβλημα; Κάπου διάβασα ότι οι βαλβίδες μου είναι μηχανικές και θα θέλουν κάθε τόσο ρύθμισμα. Το OBD του αυτοκινήτου μου θα επικοινωνεί με τον AVANCE 32; Ευχαριστώ για το χρόνο σας και τη βοήθεια. Τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου είναι τα παρακάτω:

Build Date: 24.01.2007
Vehicle Line: Focus 04-08/Focus C-MAX 03-07
Body Style: 5 Door Saloon
Version: Series 35
Engine: 1.6L Zetec-S PFI (100PS)
Transmission: 4-Speed Automatic Transaxle - 4F27E
Drive: RHD FWD
Emission: Stage IV Emissions
Air Conditioning: Dual Zone Auto Temp Control A/C
lamonda
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 11 Αύγ, 2017 16:00

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 12 Αύγ, 2017 17:39

Καλησπερα. Εχω διαβασει οτι τα Ford ειναι ευαισθητα τοσο στην αντλια βενζινης(και χωρις υγραεριο) αλλα και στις βαλβιδες.
Αρα κατα τη γνωμη πρεπει να γινει αψογη ρυθμιση του χαρτη του συστηματος και λιπανση με βενζινη.
Ποσα χιλιομετρα κανεις ετησιως;
Το EuropeGas ειναι αξιολογο συστημα. Επισης σου προτεινω εξ αρχης να βαλεις μπεκ τυπου βενζινης.



Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό lamonda » Δευτ 14 Αύγ, 2017 11:31

Τα μπεκ που μου προτείνει είναι τύπου βενζίνης. Λίπανση θα τους πω μετά τις 3.500 στροφές που συνήθως τις πιάνω μόνο σε προσπεράσεις. Κάνω 10.000 το χρόνο. Έχω πάνω 160.000 χιλιόμετρα και το μόνο παράπονο που έχω από το αμάξι είναι η υψηλή κατανάλωση (μεικτός κύκλος 10). Απ ότι κατάλαβα τόσο το θέμα με τις βαλβίδες, όσο και αυτό με την αντλία βενζίνης το λυνεις με σύστημα που κάνει λίπανση με ψεκασμούς βενζίνης.
lamonda
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 11 Αύγ, 2017 16:00

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 14 Αύγ, 2017 12:55

Εγω το εχω ρυθμισει στις 3300 στο Lovato.
Να ανανεωνεις τη βενζινη τακτικα και παντα πανω απο το ¼.
Εαν γνωριζει ο εγκαταστατης και στο ρυθμισει σε πορεια το οχημα δεν θα εχεις προβλημα.
Το συστημα που θες να τοποθετησεις ψεκαζει και σε στροφες αλλα και σε φορτιο του κινητηρα.



Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 14 Αύγ, 2017 12:56

Το προβλημα θεωρητικα μονο λυνεται με τη λυπανση ή του ψεκασμους. Δεν σου εγγυαται (πραγματικα ομως) κανεις οτι δεν θα σου παρουσιαστει προβλημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Εγκατάσταση υγραερίου σε FOCUS MK2

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 14 Αύγ, 2017 16:41

tedd έγραψε:Το προβλημα θεωρητικα μονο λυνεται με τη λυπανση ή του ψεκασμους. Δεν σου εγγυαται (πραγματικα ομως) κανεις οτι δεν θα σου παρουσιαστει προβλημα.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ακριβώς...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23


Επιστροφή στο Ford

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες