Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 22 Οκτ, 2016 14:56

Δέν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά και η brc αυτή τα φτιάχνει; βέβαια μια χ ποιότητα έχουν τώρα τι ποιότητα έχουν τα αφτεμαρκετ παίζει , αρκεί αυτά που βάζει να είναι ισάξια. Και τα οριτζιναλ δεν είναι πανάκεια τις περισσοτερες φορες τα πληρωνεις παραπανω απο την αξία τους; πχ χτες εκανα και σερβις και το αυτοκίνητο το φίλτρο λαδιου με τη σφραγιδα η νισσαν το χρεώνει η αντιπροσωπεία 7 ευρώ πήρα το Bosch με 3,7 το φίλτρο αέρα Νισσάν 14€ ενω το Mann που αγορασα10€. Το αναφέρω αυτά γιατι υπαρχουν και τα επωνυμα ανταλλακτικά επωνυμα που στοιχίζουν λιγοτερο απο τα εταιρικά οπου πιθανόν να τους τα φτιάχνουν αυτοι και να βάζουν την σφραγίδα τους. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν ηταν Βρσ ή όχι το παν είναι να είναι ποιοτικά. Επειδή ξεφυγαμε απο το θέμα λίγο, μπορεί να μου απαντήσει κανεις για ερώτημα που έθεσα σχετικα για πιο λογο είχε το ενα φίλτρο τόσο πολύ μαζεμένη βρωμιά;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Σάβ 22 Οκτ, 2016 15:08

tedd έγραψε: για τη βρωμια αυτη φταει η ποιοτητα του υγραεριου ή οι δεξαμενενες τους??

Από όσα γνωρίζω εγώ, ξέρω ότι το υγραέριο δεν είναι καθαρό καύσιμο. Έχει βρώμα δηλαδή. Τώρα δεν ξέρω περισσότερα να σου πω. Εγώ πάντως ξέρω ότι σε κάποιους εδωμέσα μην γνωρίζοντας το κόστος του φίλτρου πάτε και τα σκάτε. Είναι δυνατόν 50 ευρώ για 2 φίλτρα και καθόλου κόστος εργασίας;;
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Kriskapsis » Σάβ 22 Οκτ, 2016 15:51

Εμένα ο εγκατάστασης μου με παίρνει 25€ για τα 2 φίλτρα αλλά είναι aftermarket
Kriskapsis
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 04 Οκτ, 2015 00:52

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 22 Οκτ, 2016 17:53

Παίρνω φίλτρα για τον tommaseto πνεύμονα μου 1.2 ευρώ και για το αέριας φάσης 3.5 ευρω και τα αλλαζω μόνος μου. Οι τιμες που λεω ειναι απο interneτομαγαζο λιανικης με ΦΠΑ!! Παρακολουθώ το συστημα με το διαγνωστικό τα fuel trims όλα και μονο όταν κάτι ξεφεύγει πάω στον εγκαταστατη.
Δεν το προτείνω σε κανέναν που δεν γνωρίζει να το κάνει αυτό. Έπειτα απο την αλλαγή φίλτρων πρέπει να γίνει έλεγχος για διαρροες με σαπουναδα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 22 Οκτ, 2016 19:26

mauros200aris έγραψε:....Είναι δυνατόν 50 ευρώ για 2 φίλτρα και καθόλου κόστος εργασίας;;

Eσυ φιλε ποσο πληρωνεις?(δεν το λεω ειρωνικα) Εαν εχετε υποψη κατι φτηνοτερο για θεσσαλονικη ευχαριστως να ακουσω προταση. Και απο οσο εχω εχω δει πανω κατω ολοι σε αυτη την τιμη παει τουλαχιστον στα συνεργεια που δουλευουν το συστημα μου.
Οπως ειπα και παραπανω στα 50 περιλαμβανεται και ο ΦΠΑ οποτε το ολο σερβισ παει στα 40,30 €.Δεν αλλαζονται μονο τα 2 φιλτρα (πεσ κοστος 5ευρω) αλλα γινεται και ελεγχος του συστηματος, ρυθμιση του εγκεφαλου η κ.α. Χρονικα με το αυτοκινητο ασχολιοταν γυρω στα 30-40 λεπτα με τις διαφορες εργασιες οποτε το σχολιο για "καθολου κοστος εργασιας" δεν ισχυει, ακομη και η αλλαγη τους ενα 5λεπτο-10λεπτο θα το ηθελε οποτε καποιο ελαχιστο κοστος εργασιας θα υπηρχε. Δεν λεω οτι ειναι λιγα τα χρηματα αλλα δυστυχως αυτη ειναι η αγορα. Θα μου πειτε ψαξε να βρεις φτηνοτερο. ναι υπαρχουν καπιοι που δουλευουν λιγο πιο φτηνα αλλα δεν τους εμπιστευομαι καθως εχουν λιγα χρονια στη δουλεια .... το ειδαμε και με αυτους που εψαχναν να βρουν το φτηνοτερο οταν ηθελαν να κανουν εγκατασταση , βρηκαν τον φτηνοτερο εγκαταστατη τους εβαλαν το χ συστηματα αλλα απο εγακατασταση και ρυθμιση συστηματος σκ@τα και ψαχνονται να βρουν τι φταει και αυτα που γλιτωσαν τα εδωσαν στο 2πλασιο-τριπλασιο+. Υπαρχει και η παροιμια η φτηνια τρωει τον παρα. Στο συγκεριμενο που πηγα παρολο που δεν με βολευει λογω αποστασεως ,εγω δυτικα αυτος ανατολικα, τον προτιμησα λογω του καλου ονοματος που εχει και δεν εχουν ακουστει παρατραγουδα... τουλαχιστον ψυχολογικα να αισθανομαι καλα οτι εγινε σωστη δουλεια γιατι ηθελα και ρυθμιση εγκεφαλου καθως στις υψηλες ταχυτητες τα τριμς ηταν 5-6% πιο φτωχα απο τη βενζινη. Αν στην τιμη περιλαμβανε μονο την αλλαγη ναι τοτε θα ελεγα οτι ειναι υπερβολικη.
Ο φιλος @Kriskapsis που αναφερει οτι για την αλλαγη τον χρεωνει 25 περιλαμβανεται μονο αλλαγη ή γινεται και ελεγχος ρυθμιση?
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 22 Οκτ, 2016 20:24

tedd έγραψε:Δέν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά και η brc αυτή τα φτιάχνει; βέβαια μια χ ποιότητα έχουν τώρα τι ποιότητα έχουν τα αφτεμαρκετ παίζει , αρκεί αυτά που βάζει να είναι ισάξια. Και τα οριτζιναλ δεν είναι πανάκεια τις περισσοτερες φορες τα πληρωνεις παραπανω απο την αξία τους; πχ χτες εκανα και σερβις και το αυτοκίνητο το φίλτρο λαδιου με τη σφραγιδα η νισσαν το χρεώνει η αντιπροσωπεία 7 ευρώ πήρα το Bosch με 3,7 το φίλτρο αέρα Νισσάν 14€ ενω το Mann που αγορασα10€. Το αναφέρω αυτά γιατι υπαρχουν και τα επωνυμα ανταλλακτικά επωνυμα που στοιχίζουν λιγοτερο απο τα εταιρικά οπου πιθανόν να τους τα φτιάχνουν αυτοι και να βάζουν την σφραγίδα τους. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει αν ηταν Βρσ ή όχι το παν είναι να είναι ποιοτικά. Επειδή ξεφυγαμε απο το θέμα λίγο, μπορεί να μου απαντήσει κανεις για ερώτημα που έθεσα σχετικα για πιο λογο είχε το ενα φίλτρο τόσο πολύ μαζεμένη βρωμιά;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
υπάρχει περίπτωση εκτός απο βρώμικο καύσιμο να εχεις και σκουριά στην δεξαμενή. Δυστυχώς η φύλαξη των δεξαμενών απο πολλούς προμηθευτές δεν ειναι η σωστή και παρατηρούμε σκουριά εσωτερικά στην δεξαμενή απο την αρχική εγκατάσταση. Εμεις προσωπικά εχουμε επιστρέψει αρκετές για τον λόγο αυτο. Βέβαια στα περισσότερα συστήματά στο φίλτρο του πνεύμονα υπάρχει εσωτερικά ένας μαγνήτης για να μαζεύει αυτά τα ρινίσματα


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Kriskapsis » Σάβ 22 Οκτ, 2016 21:31

Εμένα η δουλειά που κάνει είναι να αλλάξει τα φίλτρα και έπειτα το συνδέει με τον υπολογιστή να δει αν όλα είναι οκ..Κάποιες φόρες έχω παρατηρήσει ότι ρυθμίζει κάτι στον πνεύμονα πατάει καμιά γκαζιά για να δει πως είναι στον υπολογιστή το σύστημα και τελειώνει.
Kriskapsis
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ 04 Οκτ, 2015 00:52

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 17 Φεβ, 2017 05:37

Τή μάρκα Certools σε φίλτρα ή αντάπτορες τη γνωρίζουμε?
http://www.certools.pl/
Αυτά είχα πάνω στο σύστημα της Lovato, τα πέταξα.
Τα άλλαξα με τα γνήσια της Lovato (είναι μεταλλικο τουλάχιστον το φίλτρο γραμμής), θα αλλάξω και του πνεύμονα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Gigantas1978 » Δευτ 14 Αύγ, 2017 15:23

ξερει κανεις που μπορω να βρω φιλτρο υγραεριου για BRC και αν ειναι ευκολο να το αλλαξω και μονος μου γιατι ειναι κλειστα ολα τα συνεργεια ?
Gigantas1978
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 14 Αύγ, 2017 15:12

Re: Αλλαγή Φίλτρου υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 14 Αύγ, 2017 15:43

Δε νομίζω ότι θέλει ειδικό φίλτρο για το σύστημα αυτό.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες