Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μειωση σταθμης ψυκτικου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 15 Οκτ, 2017 20:19

vasilisgr έγραψε:με ολα,τριψιμο βαλβιδων,πλαναρισμα,τσιμουχακια?
Βασικα 350€ μου κοστισε αλλαξα και αντλια νερου.
Τι αμαξι εχεις;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Κυρ 15 Οκτ, 2017 20:21

ssangyong rexton 2.3 βενζινη και αεριο.
Ο κινητηρας ειναι ιδιος με mercedes ml 230.
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 16 Οκτ, 2017 21:28

vasilisgr έγραψε:ssangyong rexton 2.3 βενζινη και αεριο.
Ο κινητηρας ειναι ιδιος με mercedes ml 230.

αδερε αν το αμαξι το κρατησεις δηλαδη δεν εχεις σκοπο να το πουλησεις φτιαχτο σωστα μετα υγρα κλπ κλπ ειναι για μενα μια λυση για να πας σπιτι σου και στο δικο σου συνεργειο
ψαξου βρες καλυτερη προσφορα και φτιαχτο μεχρι τοτε μην το κινεις θα κανεις μεγαλυτερη ζημια τα 400-450 που θελει πονανε αλλα αμα θα παθεις επιπλεον ζημια να ξερεις οτι θα τα πληρωσεις επι 3...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό vasilisgr » Δευτ 16 Οκτ, 2017 22:41

vasilisgr έγραψε:Οποιος γνωριζει και μπορει ας μου λυσει μια απορια βρε παιδια,
Χθες εβγαλα ολο το νερο και καθαρισα το κυκλωμα,ψυγειο,καλοριφερ,κλπ.Οταν εβγαλα το δοχειο διαστολης να το καθαρισω,εριξα νερο φουλ και κλπ αλλα οταν το κουνουσα πανω κατω ,ακουγοταν ενα τακ τακ ,ενας θορυβος και πιστευω ηταν γιατι το εσωτερικο του εκει με τα χωρισματα για το νερο δεν ηταν σταθερο αλλα κουνιοταν.Ειναι φυσιολογικο αυτο? εγω δεν εχ ιδεα.Πρεπει αυτα τα "διαμερισματα" εσωτερικα να κουνιουνται η κατι εσπασε - ξεκολισε?


για αυτο γνωριζει κανεις κατι?
Ειναι φυσιολογικο αυτο για το δοχειο διαστολης η κατι συμβαινει?
vasilisgr
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 25 Μάιος, 2013 17:20

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 21 Οκτ, 2017 12:21

manoliss έγραψε:
vasilisgr έγραψε:ssangyong rexton 2.3 βενζινη και αεριο.
Ο κινητηρας ειναι ιδιος με mercedes ml 230.

αδερε αν το αμαξι το κρατησεις δηλαδη δεν εχεις σκοπο να το πουλησεις φτιαχτο σωστα μετα υγρα κλπ κλπ ειναι για μενα μια λυση για να πας σπιτι σου και στο δικο σου συνεργειο
ψαξου βρες καλυτερη προσφορα και φτιαχτο μεχρι τοτε μην το κινεις θα κανεις μεγαλυτερη ζημια τα 400-450 που θελει πονανε αλλα αμα θα παθεις επιπλεον ζημια να ξερεις οτι θα τα πληρωσεις επι 3...


κατά τι δική μου γνώμη και σκοπό αν έχεις να το πουλήσεις, σωστά φτιάχτο
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό mrklaga » Σάβ 04 Νοέμ, 2017 10:19

καλημερα σας,συνεχιζω στο ιδιο θεμα γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,με αποτελεσμα χθεσ το αυτοκινητο REXTON 230 για τριτη φορα καμμενη φλαντζα !!!
το προβλημα για πρωτη φορα το εβγαλε στα 80000, και μετα απο 4 χρονια με υγραεριο.
περσι το καλοκαιρι η πρωτη φορα που εκαψε τη φλαντζα,ξεκινησε να χανει νερα σηκωνεπιεση χωρισ να πριζοντε τα κολαρα,ρεταριζε στο ρελαντι μονο,και εβγαζε αστοχια καυσησ στο 3 κυλινδρο.αποτελεσμα 700ε αλλαγη φαλντζας βιδεσ κλπ απο αντιπροσωπια αγορασμενα ολα,και τοποθετηση στο συνεργειο που παω απο το 1988 που εχω αυτοκινητα.για ενα χρονο και μεχρι τοω ιουνιο 2017 μετα απο 10000χλμ,τη κυριακη που μασ περασε το πρωι βαζω μπροστα ρεταρι δουλευε σα τρικυλινδρο και ανοιγω το καπο να δω σταθμη νερου,ειχε χασει περιπου 1λ.συμπληρωσα,και εκανα μια μικρη βολτα 5χλ το αμαξι παλι στο ρελαντι ρεταριζε και φυσικα παλι τσεκ λαμπακι με αδυναμια καυσησ στο 3 κυλινδρο !!! Μετα απο 62 χιλιομετρα ολη αυτη την εβδομαδα δε συμπηλρωσα στο συνολο πανω απο 1λ.πηγα χθεσ που εκανε παλι το προβλημα σε ηλεκτρολογο να τσεκαρουμε τα παντα αφου ξανα αρχισε το προβλημα,μπασ και βρει κατι ,το κουμπωσε στο διαγνστικο εσβησε το λαθοσ,τσεκαρε μπουζι πολλαπλασιαστεσ καλωδια ολα οκ,και εφυγα απο εκει για να παω παλι στο μηχανικο να αφησω το αυτοκινητο.100% εχει καψει παλι τη φλατντζΑ ,θα το ανοιξουν αυριο.
Το θεμα ειναι οτι δε μπορουμε να βφαλουμε ακρη τι στο καλο φταιει.στο συνεργειο που παω ειμαστε φιλοι 30 χρονια πεινουμε και το καφεδακι μασ καθε πρωι πριν ξεκινησουμε τισ δουλειεσ μασ ,και εχουμε συζητησει και εξαντληση ολα τα πιθανα σεναρια .υποψιν το αυτοκινητο δεν ανεβασε ποτε θερμοκρασιεσ πανω απο 88 89 βαθμους δεν εμεινε ποτε απο νερα ,το γκαζι ειναι σε ολα οκ μαλιστα μετα απο καθε επισκευη το παω lovato κεντρικα το τσεκαρουν για μαπαρισμα,δεν εχουμε βρει ποτε τιποτα !!!
αν εχει καποιοσ να βοηθησει θα ειμαι υποχρεως ,καλημερα
mrklaga
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 04 Ιαν, 2016 18:42

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 00:25

Έκανες κάποιο έλεγχο στον πνεύμονα αερίου ; στο κυκλωμα νερού ; στο ψυγείο ;
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 06 Νοέμ, 2017 10:00

"Τσεκαρε μπουζι" ο ηλεκτρολόγος τι ακριβως εννοεις??

Γιατι αν εχει καψει φλατζα και εβγαλε τα μπουζι θα ηταν εμφανεστατο...

Τι μπορει να φταιει?

Δε πλανιστικε η κεφαλή πριν μπει
δε σφυχτικε σωστα και δε πατησε καλα η φλατζα
κακής ποιοτητας φλατζα
μπλοκ που εχει παρει
ραγισμένη κεφαλή -πρεσσαρίστικε?

το οτι δεν ανεβασε θερμοκρασία και λεει και δε λέει κατι. γιατί μπορεί αν ένας αυλός νερού βουλωσει, τοτε ΣΗΜΕΙΑΚΑ να υπερθερμανθεί, οπότε και να καψει τη φλάντζα χωρις συνολικά να έχει ανεβεί η θερμοκρασία.

το αυτο μπορει να εχει γινει και απο κακή κυκλοφορία λαδιου.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μειωση σταθμης ψυκτικου

Δημοσίευσηαπό panio13 » Δευτ 30 Απρ, 2018 00:27

Τελικα τι εγινε με τη φλαντζα γιατι εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με το ιδιο αυτοκινητο. Βρηκατε τι εφταιγε;
panio13
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 11 Φεβ, 2012 00:06

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες