Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Δευτ 08 Ιαν, 2018 18:26

Γεια σας παιδια θα ηθελα αλλη μια φορα την βοηθεια σας την γνωμη σας.εχω αποφασησει εχω κλεισει και ραντεβου για τοποθετηση υγραεριου στο tiguan μου.το μονο που σκεφτομαι και με φοβηζει λιγο φανταζομαι και αλλουσ αν κανω καλα ή οχι ειναι οτι μεσα στο αυτοκινητο θα βαζω την οικογενεια μου και μηπως υπαρχει κινδυνος αναφλεξης του αυτοκινητου ή αναφλεξης του δοχειου καυσημου τοθ υγραεριο.με λιγα λογια ειναι ασφαλης οσο αφορα την ασφαλεια των επιβατων το υγραεριο?
Ευχαρστω
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 08 Ιαν, 2018 18:38

Ο κίνδυνος ανάφλεξης είναι πολύ μοκρότερος από αυτόν της δεξαμενής της βενζίνης. Οι ασφαλιστικές δικλείδες είναι πολλές. Πχ η δεξαμενή γεμίζει στο 80% της χωρητικότητας της για λόγους ασφαλείας ή διακόπτεται η παροχή καυσίμου από τη μπουκάλα σε περίπτωση διαρροής κάτι που στη βενζίνη δεν ισχύει. Επίσης για να έχουμε ανάφλεξη χωρίς σπινθήρα το υγραέριο θέλει περίπου διπλάσια θερμοκρασία από αυτή της βενζίνης αλλά κανείς δε φοβάται τη βενζίνη.
Για αυτό λοιπόν ξεπέρνα αυτό το θέμα και ασχολήσου με άλλα που είναι σημαντικά όπως
1) Αν το αμάξι είναι ανθεκτικό στο αέριο
2) Ποιο είναι το κατάλληλο σύστημα
3) Σε ποιον εγκαταστάτη.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Δευτ 08 Ιαν, 2018 18:57

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση..κατα δευτερον να τονισω οτι ειμαι τελειοσ ασχετος με τετοια θεματα.γιαυτο και ρωταω εσας που γνωριζετε πολλα περισσοτερα.το υγραεριο δεν καιγεται σε ποιο μεγαλη θερμοκρασια απο οτι η βενζινη?
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Δευτ 08 Ιαν, 2018 19:23

Στο YouTube πάτα "lpg crash test" και θα δεις. Λογικά, θα σου φύγει το άγχος.

ΥΓ. Συγχαρητήρια για την απόφασή σου. Σε λίγο καιρό θα απορείς τι έκανες τόσα χρόνια...
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Δευτ 08 Ιαν, 2018 23:30

http://www.thetoc.gr/koinwnia/article/a ... attiki-odo

https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/ ... ti-varkiza

http://www.pronews.gr/koinonia/353439_a ... sei-vinteo

Τελικα ειναι πολλα τετοια περιστατικα με αυτοκινητα με υγραεριο στο internet..
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό Dimsabas » Δευτ 08 Ιαν, 2018 23:45

Λένε ότι πρώτα θα εκραγεί το ντεπόζιτο της βενζίνης και μάλιστα με σημαντική χρονική διαφορά. Άλλωστε, στη φωτογραφία από το ρεπορτάζ στη Βάρκιζα, η φιάλη του υγραερίου είναι άθικτη.
Dimsabas
 
Δημοσιευσεις: 137
Εγγραφή: Τετ 13 Δεκ, 2017 12:57

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 09 Ιαν, 2018 07:09

Ενας τέτοιο γεγονος τραβαει τα ματια της δημοσιότητας πιο ευκολα και ακομη περισσοτερο αυτους που εχουν ή ενδιαφερονται να βαλουν υγραεριο . Επισης αυτο που δεν γραφεται ειναι τι σοι εγκατασταση εγινε και τι σοι παρεμβασεις ισως εκανε ο ιδιοκτητης ή μη εξουσιοδοτημενο ατομου για τον χ ψ λογο. 6 χρονια εχω ακουσει διαφορα πχ ο αλλος ήθελε να βαλει δεξαμενη στη αυλη του και να γεμιζει ο ιδιος, αλλος σκεφτόταν πως μπορει να γεμιζει απο φιαλη υγραερίου, αρκετοί πειραζουν την πολυβαλβιδα για να γεμιζουν στο 100% και οχι στο 80% που προβλεπεται για μεγαλυτερη αυτονομια κ.α.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 09 Ιαν, 2018 10:13

Οπως εγραψαν και οι προηγουμενοι.Εαν η εγκατασταση γινει σε νομιμο συνεργειο, δεν εχεις κανενα προβλημα.
Το υγραεριο εχει περισσοτερες δικλειδες ασφαλειας.
Πολλοι πειραζουν το φλοτερ - πολυβαλβιδα στη δεξαμενη για να γεμιζει η δεξαμενη στο 100% , το οποιο ειναι επικυνδυνο και παρανομο.
Το σωστο ειναι να γεμιζει η δεξαμενη στο 80%
Εαν εισαι τυπικος στη συντηρηση του Service ,δεν εχεις κανενα προβλημα.
Επικεντρωσου να βρεις σωστο εγκαταστατη, γιατι ειναι μικρο το ποσοστο που γνωριζουν πραγματικα τη ρυθμιση του συστηματος ωστε να μην εχεις θεματα στο μελλον.
Σε τι αμαξι θα εγκατασταθει;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 09 Ιαν, 2018 21:01

Οπου - θυμιζω - η αντοχη της δεξαμενης υγραεριου στις κακουχιες ( και την πιεση ) ειναι που μας υποχρεωνει να τις κανουμε ψυσταριες στα 10 χρονια...

αν εκραγει μπουκαλα υγραεριο οχι αυτοκινητο δε θα βρεις αλλα κι ολο το οικοδομικό τετραγωνο...

ΜΟΝΟ ΠΟΥ
οταν ζοριστει κανει σταδιακή εκτόνωση......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κινδυνος αναφλεξης απο υγραεριο

Δημοσίευσηαπό bobo32 » Τετ 10 Ιαν, 2018 00:36

Σε vw tiguan meletis.fokion δεν σε καταλαβαινω.ναι οκ εχουν περισσοτερες δικλιδες ασφαλειας αλλα απο την αλλη λες οτι αν εκραγει δεν θα μινει τιποτα ορθιο.υπαρχει φοβος ή ειμαι υπερβολικος οπως λενε και οι περισσοτεροι παραπανω?θελω απλα απο εσας που ειστε ποιο γνωστες του θεματος να μαθω πεντε πραγματα πανω στο υγραεριο και να μην ακουω τον καθε ""googliaaaa"" που τον λενε και στο χωριο μου οτι το google ξερει τα παντα..φιλικα ευχαριστω
bobo32
 
Δημοσιευσεις: 25
Εγγραφή: Τετ 21 Ιουν, 2017 12:42

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 12 επισκέπτες