Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 04 Φεβ, 2018 22:05

Μελέτη εγώ μπακαλικά.Δεν κάθομαι να κάνω αναλύσεις επί χάρτου.

Υπολογίζω μέσο όρο 45-50 ευρώ ανά 1.000 χιλιόμετρα κέρδος.Το σύστημά μου δεν ψεκάζει βενζίνη.
Είμαι και σε περιοχή με τις πιο καλές τιμές γενικά στο υγραέριο κίνησης (Βορειοανατολική Αττική) οπότε κάπου εκεί βγαίνει όπως το έχω υπολογίσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Κυρ 04 Φεβ, 2018 23:29

Για άτομα που το έχουν ήδη βάλει, το σωστό είναι να υπολογίζουμε το κέρδος μας, αφαιρώντας τα λεφτά που έχουμε ήδη δώσει, με αυτά που θεωρητικά θα δίναμε για τα ίδια χιλιόμετρα αν κάναμε χρήση μόνο βενζίνης.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 05 Φεβ, 2018 00:14

dimitrisnd1 έγραψε:Για άτομα που το έχουν ήδη βάλει, το σωστό είναι να υπολογίζουμε το κέρδος μας, αφαιρώντας τα λεφτά που έχουμε ήδη δώσει, με αυτά που θεωρητικά θα δίναμε για τα ίδια χιλιόμετρα αν κάναμε χρήση μόνο βενζίνης.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και εμένα με έχουν μπερδέψει, πολλοί λένε σωστό είναι βάσει ωρών λειτουργίας του υγραερίου , έχουν ως δεδομένο 1h=64χλμ
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 05 Φεβ, 2018 00:18

Δε μπορείς να υπολογίσεις κόστη έτσι.
Οι ώρες λειτουργίας είναι η βέλτιστη μέθοδος για τη συντήρηση, όχι για το κόστος χρήσης. Που και για τη συντήρηση δε μπορείς να το κάνεις, επειδή και οι κατασκευαστές αναγουν τα πάντα ανά χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 05 Φεβ, 2018 00:34

1 ωρα 64χλμ?? Πολυ αισιοδοξο σεναριο . μονο καποιος που κινητε κυριως σε εθνικη βγαινει αυτο. Αν κινησε στην πολη το πολυ στα 40χλμ/ωρα να βγαινει. Βασικα δεν καταλαβαινω το ολο σκεπτικο και που κολαει η μεση τατυτητα με το κοστος και το οφελος.
Αν θες να βρεις το οφελος υπολογιζεις απο τη μια ολα εξοδα δηλ. τα χρηματα που ξοξεψες για υγραεριο, βενζινη που για την εκκινηση και τους τυχον ψεκασμους, τα σερβις του υγραεριου, τα παραπανω χρηματα που δινεις πχ για μπουζι υγραεριου, το κοστος απο τις τυχον αβαριες που ευθυνεται το υγραεριο, το χαρτι για το κτεο και γενικα ολα τα κοστη που δεν ειχες πριν με βενζινη. Μετα υπολογιζεις ποσο θα ηταν το κοστος αν ειχες μονο βενζινη, για τα χλμ που εκανες με υγραεριο γνωριζοντας βεβαια ποια ηταν η μεση καταναναλωση μονο με βενζινη. Αφαιρεις τα δυο ποσα και βρισκεις το οφελος που εχεις. Βεβαια απο αυτο το ποσο αφαιρεις και το κοστος εγκαταστασης του συστηματος για να βρεις αν εχεις κανει αποσβεση και ποιο ειναι το πραγματικο κερδος.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 06 Φεβ, 2018 01:35

Ακριβώς όπως τα λέει ο tedd. Μόνο έτσι μπορείς να κάνεις σωστούς και ακριβείς υπολογισμούς.
Ποιό είναι το κόστος χρήσης με υγραεριοκίνηση (Υγραέριο+βενζίνη+κόστος συντήρησης+ο,τιδήποτε άλλο κόστος λόγω υγραεριοκίνησης), ποιο θα ήταν το κόστος εάν δεν υπήρχε το υγραέριο.
Η διαφορά που προκύπτει από τα δυο αυτά κόστη είναι το όφελος. Από αυτό αφαιρούμε και το κόστος της εγκατάστασης της υγραεριοκίνησης και έτσι έχουμε το τελικό όφελος.

Στο δικό μου το trip μου βγάζει μέση ταχύτητα 44 km/h και κινούμαι σχεδόν αποκλειστικά επαρχία. Ελάχιστα χιλιόμετρα στην Αθήνα. :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 08 Φεβ, 2018 23:30

Όταν κάποιος το έχει βάλει πριν 2-3-5 μήνες που οι τιμές είναι κάπου σταθερούτσικες μπορεί να κάτσει να υπολογίσει κέρδος σε ευρώ.

Εγώ π.χ. τό έβαλα πριν 5 χρόνια. Μέσα σε αυτά τα πέντε χρόνια υπήρχαν μεγάλες διαφορές και σκαμπανεβάσματα .Έβαλα υγραέριο με διαφορά 85 λεπτών από τη βενζίνη έβαλα και με διαφορά 65 λεπτών.
Οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε για κάτι στάνταρ ανά χιλιόμετρο.Πάντα εξαρτάται από την διαφορά της τιμής με τη βενζίνη για αυτό μίλησα τουλάχιστον για μένα κέρδος 45-50 ευρώ ανά 1.000 χιλιόμετρα περίπου.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 09 Φεβ, 2018 00:11

Καταναλωση honda hrv βενζινης 9.5/100, υγραεριου 10.2/100, μετα απο 210.000km περιπου με αεριο και συνολο περιπου 450.000km, οχι μονο βγηκε η αγορα του επομενου αυτοκινητου (μεταχειρισμενο 9ετιας 8.500 κοστος αγορας) αλλα τοποθετηθηκε εκ νεου υγραεριο εγινε ενα μεγαλο σερβις + αναρτησεις + λαστιχα και εμειναν και αρκετα ρεστα.
Αυτα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 09 Φεβ, 2018 00:32

hlias έγραψε:Καταναλωση honda hrv βενζινης 9.5/100, υγραεριου 10.2/100, μετα απο 210.000km περιπου με αεριο και συνολο περιπου 450.000km, οχι μονο βγηκε η αγορα του επομενου αυτοκινητου (μεταχειρισμενο 9ετιας 8.500 κοστος αγορας) αλλα τοποθετηθηκε εκ νεου υγραεριο εγινε ενα μεγαλο σερβις + αναρτησεις + λαστιχα και εμειναν και αρκετα ρεστα.
Αυτα.
Σε αυτα τα χιλιομετρα με υγραεριο 210.000 εβγαλε προβλημα που να ευθυνεται καθαρα το υγραεριο;
Το συστημα για ποιο λογο το αλλαξε, περασε η 10 ετια και μαζι με τη δεξαμενη το αλλαξε;
Tι σύστημα έβαλε τώρα;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Τελικά συμφέρει; (Ολοκληρωμένες Μετρήσεις)

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 09 Φεβ, 2018 01:31

Μελετη αυτοκινητο αλλαξε, αλλα μετα απο τοσα χιλιομετρα αυτος που το πηρε αλλαξε συστημα.
Απο βλαβες το hrv 2 ψυγεια νερου, ενα δισκοπλατο, μια αντλια βενζινης και πισω ελατηρια αναρτησης.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες