Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Δημοσίευσηαπό cupra » Τετ 21 Μαρ, 2018 09:48

Καλημερα στο team! ;)
Μολις χτες εγινα κατοχος ενος renault clio 3 2011 lpg.
To αυτοκινητο ειναι εργοστασικο lpg και εχω την εξης απορια.
Εχτες κανοντας την αποσταση απο θεσαλονικη αθηνα για να το φερω μου εκανε εντυπωση οταν ο μετρητης καυσιμου ενω ηταν σχεδον στην μεση ,γεμισα με υγραεριο κι ο δεικτης πηγε στο τερμα(μιλαω για τον κλασικο δεικτη βενζινης που εχουν ολα τα αμαξια )... για το υγραεριο εχει τον κλασικο δεικτη με 5 λαμπακια.
Και διερωτομαι τωρα εγω .... ο μετρητης βενζινης υπαρχει περιπτωση να δειχνει το συνολο των καυσιμων σε υγραεριο και βενζινη ή μηπως κατι αλλο που δεν κατεχω?
Επεισης γνωριζετε αν οι μετρησεις καταναλωσης του trip (μεση και στιγμιαια) αφορουν βενζινη μονο ή και υγραεριο.
Ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα! :P
cupra
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 21 Μαρ, 2018 09:30

Re: Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 21 Μαρ, 2018 11:23

Λογικά δεν δουλεύουν τα λαμπάκια στο δείκτη αερίου .. ο υπολογιστής του αμαξιού λαμβάνει τα συνολικά κμ βενζινης λαό αερίου .. γυρνάτο βενζινη να δεις αν θα έχει αλλαγή ..

Φυσικά θα μπορούσε να έχει απλά ένα ρεσετ όταν βάζεις αέριο για το δείκτη της βενζινης αυτό που με κολάει είναι τα λαμπάκια .. σε αλλά εργοστασιακά κιτ έχει μόνο το κουμπί εναλλαγής και ο δείκτης στη βενξζνη δείχνει πόσο καυσίμο έχει ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Δημοσίευσηαπό cupra » Τετ 21 Μαρ, 2018 22:41

Tα λαμπακια του δεικτη για το υγραεριο δουλευουν κανονικα ,
το γυρισα βενζινη ενω ημουν εθνικη εν κινηση με σταθερο γκαζι και η στιγμιαια καταναλωση ηταν ακριβως ιδια (αν εννοεις αυτο)
Σημερα το πρωι που πηρε το αμαξι η γυναικα μου να παει στην δουλεια και ενω ο δεικτης της βενζινης εχτες ηταν στα 3/4 σημερα ηταν παλι τερμα .
Αν καταλαβα καλα απ αυτο που ειπες για τα εργοστασιακα , οτι ο δεικτης της βενζινης μετραει και τα δυο καυσιμα σαν συνολο?
Το ρεσετ τι ακριβως κανει?
cupra
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 21 Μαρ, 2018 09:30

Re: Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Δημοσίευσηαπό cupra » Τετ 21 Μαρ, 2018 23:06

Nομιζω οτι κατι αρχιζω να καταλαβαινω απο διαφορα που διαβαζω .....
Ο δεικτης της βενζινης δεν λειτουργει οπως παλια μετρωντας την σταθμη του καυσιμου αλλα με τα διανυθεντα χιλιομετρα που διαβαζει ο υπολογιστης , ετσι εξηγειται λοιπον οτι παρολο το οτι δουλευα υγραεριο στο αυτοκινητο ο δεικτης της βενζινης επεφτε αναλογικα με τα χιλιομετρα που ειχα διανυσει και με το που σταματησα να γεμισω υγραεριο εκανε ρεσετ και πηγε στο φουλ .
Κι εγω που νομιζα οτι καει υγραεριο και βενζινη μαζι :lol:
Τα λεω καλα βρε παιδια η θα με παρετε με τις ντοματες ???
cupra
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 21 Μαρ, 2018 09:30

Re: Μετρητης καταναλωσης σε clio 3 lpg

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Σάβ 24 Μαρ, 2018 19:43

Πολλά ρενώ της γενιάς αυτής έχουν θέμα με το δείκτη της βενζίνης και είναι θέμα καλωδίωσης και οργάνων. Φίλος μου που αγόρασε τότε το Duster είχε τέτοιο πρόβλημα και δεν είχε αέριο. Ήτανε καινούριο το αμάξι και το παρατήρησε μετά από κάποιους μήνες. Θα έλεγα να το ψάξεις παραπάνω μήπως είχανε βγάλει ανάκληση για αυτά τα αυτοκίνητα και το φτιάξεις. Μιλάμε για ελλάτωμα.
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες