Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fuel trims και υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 02 Μαρ, 2018 08:15

iamosgr έγραψε:Καλημέρα και από εμένα. Έχω ένα Renault scenic II 2005 με κιτ PRINS . Έχω 310.000. Τα τελευταία 200.000 με υγραέριο. Αγοράζοντας ένα Bluetooth OBD παλιότερα είχα δει LTFT1 20. Τοτε δεν είχα δώσει σημασία γιατί δεν ήξερα τι σήμαινε.
Σήμερα ακόμα είναι στο 20.31. Πότε δεν μου έχει ανάψει λαμπάκι για καποιο πρόβλημα.
Πρέπει να με ανησυχεί από την στιγμή που τόσο καιρό όλα είναι φυσιολογικά

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Δούλεψε μόνο βενζίνη λίγες μέρες και κοίτα τις τιμές εκ νέου.. Πολύ πιθανό να μην δείχνει σωστές τιμές γιατί αν ισχύει τότε όχι 200.000 ούτε 50.000 δεν θα έκανες χωρίς βλάβη..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kostasfou » Τρί 10 Απρ, 2018 20:47

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν ο 2ος λ μπορεί να επηρεάσει τα trims και κατεπεκταση το μίγμα?γιατι από όσο ξέρω η δουλειά του είναι να ελέγχει μόνο την απόδοση του καταλυτη
Laguna II 1.8 135.000χλμ
Zavoli bora panjet μπεκ
kostasfou
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 09 Απρ, 2018 16:50

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 10 Απρ, 2018 20:48

kostasfou έγραψε:Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν ο 2ος λ μπορεί να επηρεάσει τα trims και κατεπεκταση το μίγμα?γιατι από όσο ξέρω η δουλειά του είναι να ελέγχει μόνο την απόδοση του καταλυτη
Ο 1ος λαμδα ειναι παραγοντας για αυτο που λες.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kostasfou » Τρί 10 Απρ, 2018 23:19

Τον πρώτο λ τον άλλαξα με το που πήρα το αυτοκίνητο πριν βάλω αέριο καθώς η κατανάλωση ήταν πολύ υψηλή,μετα την αλλαγή έπεσα από τα 11l στα 8 σε ταξίδι, μετά μπήκε το αεριο και έχω κάνει 3000χλμ από τότε, το ltft1 είναι 25 με lpg και 20 με βενζίνη,αερα από όσο ψάξαμε δεν τραβάει από πουθενά,αντλια μπεκ δεν μπορεί να είναι καθώς είναι φτωχό και με τα δυο καύσιμα,το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ανάφλεξη,μπουζι είναι αλλαγμένα,αρα πολλαπλασιαστης?
Laguna II 1.8 135.000χλμ
Zavoli bora panjet μπεκ
kostasfou
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 09 Απρ, 2018 16:50

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 11 Απρ, 2018 09:06

kostasfou έγραψε:Τον πρώτο λ τον άλλαξα με το που πήρα το αυτοκίνητο πριν βάλω αέριο καθώς η κατανάλωση ήταν πολύ υψηλή,μετα την αλλαγή έπεσα από τα 11l στα 8 σε ταξίδι, μετά μπήκε το αεριο και έχω κάνει 3000χλμ από τότε, το ltft1 είναι 25 με lpg και 20 με βενζίνη,αερα από όσο ψάξαμε δεν τραβάει από πουθενά,αντλια μπεκ δεν μπορεί να είναι καθώς είναι φτωχό και με τα δυο καύσιμα,το μόνο που πάει το μυαλό μου είναι ανάφλεξη,μπουζι είναι αλλαγμένα,αρα πολλαπλασιαστης?
Αυτο δεν το γνωριζω, αλλα ο εγκαταστατης το ρυθμισε οταν μπηκε το υγραεριο στο δρομο;
Δηλαδη να διορθωσει το χαρτη , και να το φερει στο επιθυμητο σημειο;
Μην αρχιζεις να αλλαζεις , για ρωτησε τον πρωτα ή καντε μια βολτα μαζι και να εχει συνδεσει τον υπολογιστη
Για παρακολούθησε τις τιμές short term fuel trim εάν είναι πανω απο 20% ανα περιοχες (φορτιο-στροφες) τότε θα ανάβει οαισθητήρας οξυγόνου.
Τι σύστημα έχεις και τι αμάξι ;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kostasfou » Τετ 11 Απρ, 2018 09:53

Στο δρόμο το ρύθμισε πάνω από μια ώρα,το αμάξι είναι Laguna ii 1.8 zavoli bora s32 panjet,το θέμα είναι ότι και με βενζίνη έχω θετικά τριμς,πως μπορούμε να τα μηδενίσουμε για να κάνω κάποια χλμ μόνο με βενζίνη?εβγαλα τον πόλο αλλά δεν..
Laguna II 1.8 135.000χλμ
Zavoli bora panjet μπεκ
kostasfou
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Δευτ 09 Απρ, 2018 16:50

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 12 Απρ, 2018 10:36

kostasfou έγραψε:Στο δρόμο το ρύθμισε πάνω από μια ώρα,το αμάξι είναι Laguna ii 1.8 zavoli bora s32 panjet,το θέμα είναι ότι και με βενζίνη έχω θετικά τριμς,πως μπορούμε να τα μηδενίσουμε για να κάνω κάποια χλμ μόνο με βενζίνη?εβγαλα τον πόλο αλλά δεν..

Δεν το ξέρω , αλλά μήπως μηδενίζουν με διαγνωστικό στην επίσημη αντιπροσωπεία.Ρώτησε τον μηχανικό σου καλύτερα.
Είναι αναλογως το μοντέλο.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 14 Απρ, 2018 15:48

Σε μένα τσεκαρισμένο, μηδενίζουν μόνο με μηχάνημα διαγνωστικό Peugeot. Όχι αν βγάλεις τους πόλους της μπαταρίας.

Μία ερώτηση να κάνω; Τελικά τα fuel trims του εγκεφάλου βενζίνης επηρεάζονται από τη λειτουργία του αερίου; Δηλαδή αποθηκεύει άλλες τιμές ο εγκέφαλος βενζίνης; Και αν γίνεται αυτό, γίνεται μόνο στα long fuel trims; Καλά τα λέω;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Απρ, 2018 16:32

nickL έγραψε:Σε μένα τσεκαρισμένο, μηδενίζουν μόνο με μηχάνημα διαγνωστικό Peugeot. Όχι αν βγάλεις τους πόλους της μπαταρίας.

Μία ερώτηση να κάνω; Τελικά τα fuel trims του εγκεφάλου βενζίνης επηρεάζονται από τη λειτουργία του αερίου; Δηλαδή αποθηκεύει άλλες τιμές ο εγκέφαλος βενζίνης; Και αν γίνεται αυτό, γίνεται μόνο στα long fuel trims; Καλά τα λέω;
Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να τα φερεις στα ιδια με της βενζινης , μεσω του χαρτη υγραεριου.
Αυτο το πετυχαινεις μεσω της ρυθμισης του χαρτη υγραεριου στο δρομο.
Εαν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος εγκαταστατης.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 14 Απρ, 2018 17:46

Ναι αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, πρέπει να είναι όσο πιο κοντά τόσο στη βενζίνη όσο και στο υγραέριο. Η ερώτηση μου είναι, αν τυχόν δεν δουλεύει σωστά πχ λόγω κακής ρύθμισης στο υγραέριο, τα Long trims εκείνη τη στιγμή θα αποθηκευτούν στον εγκέφαλο της βενζίνης; Θα μεταβληθούν δηλαδή πάνω στον εγκέφαλο της βενζίνης;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 24 επισκέπτες





cron