Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φλάντζα κεφαλής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 13 Ιούλ, 2018 15:45

Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 13 Ιούλ, 2018 17:45

nickL έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
Άλλαξε επίσης θερμοστάτη και αντλία νερού με εμποριου.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Παρ 13 Ιούλ, 2018 17:51

meletis έγραψε:
nickL έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
Άλλαξε επίσης θερμοστάτη και αντλία νερού με εμποριου.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λες; είναι αλλαγμένοι ιμάντες, τρόμπα, θερμοστάτης με γνήσια Peugeot πέρυσι.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Ιούλ, 2018 17:57

nickL έγραψε:
meletis έγραψε:
nickL έγραψε:Παιδιά καλησπέρα, τελικά από πέρυσι που είχα κάνει το ποστ, το αυτοκινητάκι άντεξε άλλα 20.000 χλμ, έφτασα στα 134.000 (45.000 με υγραέριο). Προχθές, μου έφαγε μπόλικο παραφλού, το γέμισα λίγο και ξαναέφαγε αρκετό, ανέβασε και λίγη θερμοκρασία παραπάνω απ' όσο συνήθως, οπότε το πήγα στο συνεργείο αμέσως και μου είπαν ότι έχει πλέον διαρροή. Σκέφτηκα να το φτιάξω χωρίς να το καθυστερώ για να μην κάνει και άλλες ζημιές. Στην τάπα των λαδιών της μηχανής σχημάτισε και μία καφέ σαπουνάδα, λίγο όμως. Οπότε νομίζω ήταν όλα τα συμπτώματα.

Ήδη ανοίχτηκε ο κινητήρας, μαζί θα αλλάξει και τσιμουχάκια τα οποία είδε ταλαιπωρημένα. Βαλβίδες κλπ μου είπε δεν είδε κανένα πρόβλημα, ούτε εσωτερικά κάπου αλλού στον κινητήρα. Οπότε αναμένουμε.

ο Θεός βοηθός.
Άλλαξε επίσης θερμοστάτη και αντλία νερού με εμποριου.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λες; είναι αλλαγμένοι ιμάντες, τρόμπα, θερμοστάτης με γνήσια Peugeot πέρυσι.
Ας δοκιμαστεί τουλάχιστον ο θερμοστάτης .Παραφλου άλλαξε πάντως. Και μεχρι τα 1000χλμ να στρωθεί ο κινητήρας.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 17 Ιούλ, 2018 19:22

Μου είπε ότι δοκιμάστηκε ο θερμοστάτης και δούλευε. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα, οκ δουλεύει πολύ πιο στρωτά κλπ, άλλαξε τσιμουχάκια βαλβίδων.

Το θέμα είναι ότι συνειδητοποίησα ότι δεν μου άλλαξε τις βίδες της κυλινδροκεφαλής με καινούργιες και έχω την εντύπωση ότι αυτό ήταν απαραίτητο. Του το είπα και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ήταν άριστες και καθαρές. Τώρα τι να πω. Έχεις κανείς άποψη;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 17 Ιούλ, 2018 19:47

nickL έγραψε:Μου είπε ότι δοκιμάστηκε ο θερμοστάτης και δούλευε. Το αυτοκίνητο το παρέλαβα, οκ δουλεύει πολύ πιο στρωτά κλπ, άλλαξε τσιμουχάκια βαλβίδων.

Το θέμα είναι ότι συνειδητοποίησα ότι δεν μου άλλαξε τις βίδες της κυλινδροκεφαλής με καινούργιες και έχω την εντύπωση ότι αυτό ήταν απαραίτητο. Του το είπα και μου είπε ότι δεν χρειαζόταν γιατί ήταν άριστες και καθαρές. Τώρα τι να πω. Έχεις κανείς άποψη;
Και εγώ δεν είχα αλλάξει , που αλλαξα στις 300.000.Δεν είχα το υγραέριο τότε , να βλέπεις λάδια και Παραφλου τώρα μέχρι τα 1000χλμ.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τρί 17 Ιούλ, 2018 20:02

Αυτά είναι, honda στις 300.000.

Ναι τα έχω άγχος τώρα με τα νερά και θα τα ελέγχω. Μου είπε πάντως ότι το αυτοκίνητο δεν θέλει στρώσιμο τώρα. Τι να πω, ελπίζω να μην έγινε καμιά πατάτα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 18 Ιούλ, 2018 01:20

Αν οι βίδες απαιτούν σφίξιμο με μοίρες και όχι μονο με ροπή θέλουν αλλαγή οπωσδήποτε και δεν πάει με την καθαρότητα τους και την οψη τους. Θα το γράφει ξεκάθαρα και το autodata. Πες μου μοντελο ακριβως να το κοιτάξω αύριο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 18 Ιούλ, 2018 10:33

Είναι το peugeot 206 του 3/2002, 8βαλβιδο με 1400 κυβ 75 άλογα. Κινητήρας είναι ο tu3jp kfw. Αν μπορείς να το δεις θα με βοηθούσε πολύ, σε χιλιοευχαριστω εκ των προτέρων.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Φλάντζα κεφαλής

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 18 Ιούλ, 2018 13:39

Όχι δεν θέλουν αντικατασταση σύμφωνα με τον κατασκευαστή. Ρωτά τον μηχανικό σου, δεν τις άλλαξε επειδή τις ειδε καθαρές ή επειδή το είδε στο τεχνικο εγχειριδιο του? Πιστεύω να έσφιξε την κεφαλή με τις σωστες ροπές και όχι όπως "τα σφιγγει ολα τα αμάξια, καργα" Εικόνα
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες