Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 15:05

Με το ποσό καιεί σε ευρώ το συζητάς με την παρέα σου με θέμα τα διάφορα κόστη. Σε συζήτηση σε τεχνικό φόρουμ και μαλιστα με θέμα αν κλέβει ή όχι η αντλία, μιλάς μόνο σε λιτρα για να βγαίνει νόημα,. Ειδικά όταν πρόκειται για ενα προϊόν που δεν είναι διάτιμησης και υπάρχουν τεράστιες αποκλίσεις στην τιμή από περιοχή σε περιοχή και από πρατήριο σε πρατήριο.
Στο πόσο θα πάρει η δεξαμενή παίζει ρόλο και το αν υπάρχει κάποια κλίση στο έδαφος, αν υπάρχει κλίση σίγουρα θα πάρει παραπάνω ή λιγότερο καύσιμο από το σύνηθες αλλά και πάλι τότε θα διανύσεις τα ανάλογα χιλιόμετρα. Για να βγάλεις σωστό συμπέρασμα για την κατανάλωση θα πρέπει να ξαναβάλεις από την ίδια αντλία και να κανεις τις μαθηματικές πράξεις. Επισης κατά τη σύγκριση των διαφόρων γεμισμάτων που κάναμε , θα πρέπει να ισχύουν και οι ίδιες συνθήκες οδήγησης. Άλλη κατανάλωση έχεις με το οδηγό μόνο μέσα και άλλη με φορτωμένο το αυτοκίνητο , άλλο σε εθνική και σε πόλη και μποτιλιάρισμα, άλλη αν κάνεις μικρές αποστάσεις και άλλη μεγάλες, άλλη με a/c και άλλη χωρίς, άλλη με χαμηλές ταχύτητες και άλλη με υψηλές κτλπ κτλπ.
Επίσης άλλος παράγοντας είναι και η ποιότητα του καυσίμου, μπορεί η αντλία να μην κλέβει αλλά αν η ποιότητα του καυσίμου είναι χαμηλή. Τότε θα έχουμε υψηλότερη κατανάλωση αλλα τοτε δεν μπορείς να κατηγορισεις την αντλία ότι κλέβει.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό kostis01 » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 17:09

nickL έγραψε:
Πάντως έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που βάζω σε φθηνά πρατήρια, σχεδόν παντα κάτι με ανησυχεί. Ή θα βγάζω (πολυ) λιγότερα χιλιόμετρα Ή θα έχω κάποιο ρεταρισμα.


Και εγώ πάντως 55.000 που έχω κάνει με υγραέριο όλα τα γεμίσματα είναι στα πιο φθηνά πρατήρια. Ποτέ δεν είχα κανένα θέμα.
Λάθος, πριν μερικές εβδομάδες έβαλα σε μιά BP κοντά στο σπίτι μου, Μαρούσι, με την πιό ακριβή τιμή που έχω δει, 0,878.
Δεν παρατήρησα καμία διαφορά,ούτε περισσότερα χιλιόμετρα,ούτε καλύτερες επιδόσεις.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostis01
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν, 2016 11:50

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 22 Ιούλ, 2018 22:34

Και εγώ πάντα σε φθηνά πρατήρια έβαζα και βάζω.Επειδή είμαι παλιός στο υγραέριο θυμάμαι πριν 5 χρόνια που στην περιοχή μου λειτουργούσε καρτέλ με την τιμή στα ύψη έκανα σχεδόν 30 χιλιόμετρα πήγαινε έλα να βάλω από τη Φάωνος που τότε ήταν το πιο φθηνό πρατήριο στην Αθήνα .

Τώρα βάζω στην περιοχή μου που έχουμε τις πιο φθηνές τιμές της Αθήνας γιατί άνοιξαν πάρα πολλά.Το μόνο που τσεκάρω κάθε τόσο το πρατήριο μήπως με κλέβει στα λίτρα κάτι που μπορεί να το κάνει και αυτό που πουλάει ακριβά.
Κάποιοι φοβούνται ότι τα φθηνά δεν έχουν καλή ποιότητα και τα αποφεύγουν .Σεβαστή η άποψή τους ο καθένας μας έχει διαφορετικό σκεπτικό.
Όλα αυτά τα χρόνια υπόνοιες μπορεί να είχα αλλά απόδειξη ποτέ.Όσες φορές τσεκάρισα κάποια πρατήρια με τον δοκιμασμένο σίγουρο τρόπο που αναφέρω παραπάνω ποτέ δεν διαπίστωσα ότι κάποιο μπορεί να με κλέβει στα λίτρα.

Ποιότητα...... Σε όσα έχω βάλει και είναι πολλά δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό kostis01 » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 00:01

papoys έγραψε:Και εγώ πάντα σε φθηνά πρατήρια έβαζα και βάζω.Επειδή είμαι παλιός στο υγραέριο θυμάμαι πριν 5 χρόνια που στην περιοχή μου λειτουργούσε καρτέλ με την τιμή στα ύψη έκανα σχεδόν 30 χιλιόμετρα πήγαινε έλα να βάλω από τη Φάωνος που τότε ήταν το πιο φθηνό πρατήριο στην Αθήνα .

Τώρα βάζω στην περιοχή μου που έχουμε τις πιο φθηνές τιμές της Αθήνας γιατί άνοιξαν πάρα πολλά.Το μόνο που τσεκάρω κάθε τόσο το πρατήριο μήπως με κλέβει στα λίτρα κάτι που μπορεί να το κάνει και αυτό που πουλάει ακριβά.
Κάποιοι φοβούνται ότι τα φθηνά δεν έχουν καλή ποιότητα και τα αποφεύγουν .Σεβαστή η άποψή τους ο καθένας μας έχει διαφορετικό σκεπτικό.
Όλα αυτά τα χρόνια υπόνοιες μπορεί να είχα αλλά απόδειξη ποτέ.Όσες φορές τσεκάρισα κάποια πρατήρια με τον δοκιμασμένο σίγουρο τρόπο που αναφέρω παραπάνω ποτέ δεν διαπίστωσα ότι κάποιο μπορεί να με κλέβει στα λίτρα.

Ποιότητα...... Σε όσα έχω βάλει και είναι πολλά δεν έχω διαπιστώσει κάποια διαφορά.
Και εγώ τότε,με το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα, πήγαινα απο Πεύκη στην Φαώνος για να γεμίσω. Ήταν τότε το πιο φθηνό, έτσι από πείσμα, δεν ήθελα να τα δίνω στα ακριβά πρατήρια.


Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostis01
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν, 2016 11:50

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 06:44

Ακόμη από εκεί υπάρχουν τιμές στο θεό.Βλέπω στο fuel κάτι 88άρια κάτι 89άρια . Τιμές από άλλο πλανήτη.Μάλλον συντονίζονται με πρατήριο του Αερολιμένα.
Απορώ πως κάποιοι βάζουν με τέτοια τιμή όταν μπορούν να κάνουν 4-5 χιλιόμετρα να έρθουν Γέρακα και να βάλουν με 70 λεπτά.

Αν το αναλύσεις στα 40 λίτρα είναι σχεδόν 8 ευρώ παραπάνω (σχεδόν μισό μεροκάματο για κάποιους)Ενδεχομένως όμως κάνουν λίγα χιλιόμετρα και δεν φτάνουν τα 2.500 χιλιόμετρα το μήνα που κάνω εγώ πέντε γεμίσματα άρα σχεδόν 40 ευρώ παραπάνω...... :shock: :o :o
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό kostis01 » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 08:06

Μαρούσι,Ηράκλειο, Χαλάνδρι,Ν.Ιωνια,Γαλάτσι έχει ένα σωρό πρατήρια με τιμές από 0,705 εώς 0,725. Δεν υπάρχει θέμα πια.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
kostis01
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Σάβ 18 Ιουν, 2016 11:50

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 08:41

Ρε Παππου τι μου λες τωρα.... με τα 0,709 κλεισθενους ο αλλος παει και βαζει BP με 0,80κατι....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 12:51

Πινανον να νομιζουν ότι αυτός που είναι πιο ακριβος θα βάζει καλό καυσιμο και δεν θα κλέβει ή αντλία του.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 18:26

tedd έγραψε:Πινανον να νομιζουν ότι αυτός που είναι πιο ακριβος θα βάζει καλό καυσιμο και δεν θα κλέβει ή αντλία του.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι και ο πιο ακριβός είναι καραντί τίμιος και στην ποσότητα και στην ποιότητα. :D :D
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 23 Ιούλ, 2018 18:48

kostis01 έγραψε:
nickL έγραψε:
Πάντως έχω την εντύπωση ότι κάθε φορά που βάζω σε φθηνά πρατήρια, σχεδόν παντα κάτι με ανησυχεί. Ή θα βγάζω (πολυ) λιγότερα χιλιόμετρα Ή θα έχω κάποιο ρεταρισμα.


Και εγώ πάντως 55.000 που έχω κάνει με υγραέριο όλα τα γεμίσματα είναι στα πιο φθηνά πρατήρια. Ποτέ δεν είχα κανένα θέμα.
Λάθος, πριν μερικές εβδομάδες έβαλα σε μιά BP κοντά στο σπίτι μου, Μαρούσι, με την πιό ακριβή τιμή που έχω δει, 0,878.
Δεν παρατήρησα καμία διαφορά,ούτε περισσότερα χιλιόμετρα,ούτε καλύτερες επιδόσεις.

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γείτονας είσαι κατάλαβα σε ποιον. Μόνο για το 0,878 δε θα έβαζα ποτέ σε αυτόν. Πολύ παλιότερα φαντάσου έμεινα από βενζίνη γιατί νόμιζα θα μ' έβγαζε μέχρι Κηφισίας για να μη βάλω βενζίνη από αυτήν την bp. :D

Πάντως νομίζω έχει παρεξηγηθεί αυτό που λέω για τα ακριβά πρατήρια. Ποτέ δεν κοιτάς μόνο την τιμή. Εννοείται πως το ακριβό μπορεί κάλλιστα να είναι το ίδιο χάλια με ένα πολύ φθηνό. Αυτό που λέω όμως είναι ότι το (πολύ) φθηνότερο (βλ. πχ Φαώνος παλιότερα) κατά μεγάλη πιθανότητα θα είναι μάπα. Φαώνος, φίλε Κώστα κι εγώ παρομοίως έφευγα από Πεύκη και το συνδύαζα με κέντρο. Αποτέλεσμα; 3 φορές 47-48 λίτρα σε 45άρα δεξαμενή και το αυτοκίνητο ψόφιο συν ενοχλητική συμπεριφορά προς τον πελάτη. Ξαναπάς; Εγώ δεν ξαναπάω. Άλλοι ορκίζονταν ότι ήταν ο καλύτερος. Δικό τους πρόβλημα.

Αλλά, πχ shell, το οποίο Τετάρτες με την προσφορά θα βγει 0,72 λεπτά και το αυτοκίνητο το δικό μου έστω πετάει (επί 40 λίτρα = 28,8 ευρώ). Ενώ σε κάποια άλλα που είναι τα φθηνά - φθηνά 0,692 επί 40 λίτρα = 27,68 και η ποιότητα θα παίζει, μπορεί στο ίδιο πρατήριο τη μία φορά να ρετάρει την άλλη φορά να είναι οκ. Ε αυτό εννοώ ότι στα τέρμα φθηνά, η διαφορά του μισού ή του ολόκληρου ευρώ που κερδίζεις δεν αξίζει και όλα αυτά πάντα ΚΑΤ' ΕΜΕ. Η γνώμη μου είναι ότι στα πιο επώνυμα και έστω λίγο πιο ακριβά έχεις συνήθως μία στάνταρ ποιότητα. Και τονίζω λέω συνήθως και κατά τη δική μου άποψη.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 185 επισκέπτες