Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 01 Αύγ, 2018 15:49

labros έγραψε: Δηλαδή αν στα 40 λίτρα σου φάει 2, γιατί εκεί κυμαίνεται το κλέψιμο, εσύ θα το καταλάβεις μετρώντας με το άδειασμα; Εγώ λέω πως όχι. Γιατί 1) ούτε ξέρεις πόσα είχες μέσα όταν σφύριξε και δεν είναι μηδέν ούτε είναι κάτι σταθερό 2) Ούτε γεμίζεις πάντα το ίδιο είναι ανάλογο της κλίσης του εδάφους και της πίεσης της αντλίας 3)συν πλην 30 χλμ σε ένα γέμισμα μπορείς να τα έχεις και χωρίς κλέψιμο. Ποτέ οι συνθήκες οδήγησης δεν είναι οι ίδιες.
Θα καταλάβεις κάποιον που κλέβει 10 λίτρα στα 40 (δεν υπάρχουν πολλοί τέτοιοι). Έναν τέτοιο θα τον καταλάβεις και χωρίς να έχεις αδειάσει.
Τέλος πάντων ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Επίσης δεν κατάλαβα την 'καθαριότητα΄' στο ντεπόζιτο με το άδειασμα. Εγώ πάντως γεμίζω όταν φτάνει προς το τέλος και όχι όταν σφυράει. Ένας λόγος είναι ότι δε θέλω να μείνω από αέριο και να καίω βενζίνη μέχρι να βρω πρατήριο.


Λάμπρο όταν σφυρίξει ας παραδεχτούμε ότι έχει μέσα 2 λίτρα που δεν μπορεί να ανεβάσει πίεση.Μα και την επόμενη φορά που θα σφυρίξει δεν μπορεί να έχει 5. Δύο θα έχει πάλι.Άρα ξέρεις πόσα έβαλες πόσα έκαψες κάνεις τη διαίρεση και βρίσκεις το αποτέλεσμα.Εάν δεις ότι κάτι δεν πάει καλά κάνεις και ένα δεύτερο γέμισμα οπότε και δύο λίτρα να σε κλέβει κάτι θα καταλάβεις . Δύο τη μία δύο την άλλη θα δεις ότι σου λείπουν στη σούμα 50 χιλιόμετρα ας πούμε.
Άρα τον διαγράφεις και πας στο επόμενο.

Σε συγκεκριμένο που βάζω τώρα τρεις φορές που γέμισα αφού είχε σφυρίξει πήρε τη μία 41,8 την άλλη 42,2 και την τρίτη 42,8 , τα χιλιόμετρα και τις τρεις φορές ήταν ανάλογα με την ποσότητα (απόκλιση 20 χιλιόμετρα) άρα το συγκεκριμένο τις συγκεκριμένες τρεις φορές δεν με έκλεψε και είμαι σίγουρος για αυτό.

Ρισκάρισα και τώρα έχω βάλει για πρώτη φορά coral 41,5 λίτρα από ένα shell.Στα 230 χιλ που έχω κάνει μέχρι τώρα κάτι δεν μου πάει καλά με τα λαμπάκια. Θα ποστάρω μόλις σφυρίξει

Βέβαια το να σε κλέψει κάποιος 2 λίτρα στα 40-45 λίγο το κακό.Πολλοί είναι άπληστοι και θα σε κλέψουν 5 και αν δεν κάνεις το τεστ ποτέ δεν καταλάβεις ότι σε κλέβει και θα υποθέτεις ότι καίει περισσότερα λίτρα στα 100 χιλιόμετρα όπως ακούω μερικούς με αυτοκίνητο σαν το δικό μου να λένε 9-10 και 11 λίτρα στα 100.Δεν μπορεί ρε φίλε να σου καίει 10 εμένα καίει 8 και αν δω 9 θα ψιλιαστώ και θα ψάξω να βρω τι συμβαίνει.Δεν θα συνεχίζω να πηγαίνω στον ίδιο.

Edit.
Δεν με πειράζει να μείνω από υγραέριο και να κάνω 10 και 15 χιλιόμετρα με βενζίνα. Ειλικρινά το θέλω και για προστασία στις βαλβίδες.Έτσι κι αλλιώς το έκανα και πριν που δεν το άφηνα να αδειάσει.Που και που το γύριζα βενζίνη για 20-30 χιλιόμετρα.
Εάν θέλω να κάνω ταξείδι πάω στον ίδιο συμπληρώνω και εγώ δεν σβήνω τον προσωρινό χιλιομετρητή και κάνω τη σούμα όταν αδειάσει.Ίσα ίσα που θα είναι και πιο καλή η μέτρηση αφού θα είναι πιο πολλά λίτρα και πιο πολλά χιλιόμετρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 03 Αύγ, 2018 19:15

papoys έγραψε:Σε συγκεκριμένο που βάζω τώρα τρεις φορές που γέμισα αφού είχε σφυρίξει πήρε τη μία 41,8 την άλλη 42,2 και την τρίτη 42,8 , τα χιλιόμετρα και τις τρεις φορές ήταν ανάλογα με την ποσότητα (απόκλιση 20 χιλιόμετρα) άρα το συγκεκριμένο τις συγκεκριμένες τρεις φορές δεν με έκλεψε και είμαι σίγουρος για αυτό.

Ρισκάρισα και τώρα έχω βάλει για πρώτη φορά coral 41,5 λίτρα από ένα shell.Στα 230 χιλ που έχω κάνει μέχρι τώρα κάτι δεν μου πάει καλά με τα λαμπάκια. Θα ποστάρω μόλις σφυρίξει .


Τελικά τα 41,5 coral με πήγαν στα 485 χιλιόμετρα γιατί σήμερα σφύριξε και γύρισε βενζίνα.

Γενικά με απογοήτευσε γιατί περίμενα τουλάχιστον να κάνω 520 που είχα κάνει με ανάλογη ποσότητα του ΕΤΕΚΑ άρα μου λείπουν 35 χιλιόμετρα.Η οδήγησή μου είναι πάντα στο ίδιο στυλ και γενικά στις ίδιες διαδρομές.Όσο για επιδόσεις δεν είδα καμία διαφορά.
Αν θα ξαναβάλω coral.Όχι βέβαια και για ποιο λόγο ούτε από εκεί ούτε από αλλού αφού όλα τα πρατήρια το ίδιο μίγμα χρησιμοποιούν.Δεν λέω ότι με έκλεψε θα πω απλά ότι το υγραεριό του για μένα είναι κατωτέρας ποιότητας τουλάχιστον από το ΕΤΕΚΑ που είχαν πριν τα τρία γεμίσματα.Για ποιο λόγο να πληρώνω παραπάνω χρήματα σε ένα ίδιο γέμισμα και να μου ανεβάζει και την κατανάλωση ανά 100 χιλιόμετρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 03 Αύγ, 2018 21:18

papoys έγραψε:
papoys έγραψε:Σε συγκεκριμένο που βάζω τώρα τρεις φορές που γέμισα αφού είχε σφυρίξει πήρε τη μία 41,8 την άλλη 42,2 και την τρίτη 42,8 , τα χιλιόμετρα και τις τρεις φορές ήταν ανάλογα με την ποσότητα (απόκλιση 20 χιλιόμετρα) άρα το συγκεκριμένο τις συγκεκριμένες τρεις φορές δεν με έκλεψε και είμαι σίγουρος για αυτό.

Ρισκάρισα και τώρα έχω βάλει για πρώτη φορά coral 41,5 λίτρα από ένα shell.Στα 230 χιλ που έχω κάνει μέχρι τώρα κάτι δεν μου πάει καλά με τα λαμπάκια. Θα ποστάρω μόλις σφυρίξει .


Τελικά τα 41,5 coral με πήγαν στα 485 χιλιόμετρα γιατί σήμερα σφύριξε και γύρισε βενζίνα.

Γενικά με απογοήτευσε γιατί περίμενα τουλάχιστον να κάνω 520 που είχα κάνει με ανάλογη ποσότητα του ΕΤΕΚΑ άρα μου λείπουν 35 χιλιόμετρα.Η οδήγησή μου είναι πάντα στο ίδιο στυλ και γενικά στις ίδιες διαδρομές.Όσο για επιδόσεις δεν είδα καμία διαφορά.
Αν θα ξαναβάλω coral.Όχι βέβαια και για ποιο λόγο ούτε από εκεί ούτε από αλλού αφού όλα τα πρατήρια το ίδιο μίγμα χρησιμοποιούν.Δεν λέω ότι με έκλεψε θα πω απλά ότι το υγραεριό του για μένα είναι κατωτέρας ποιότητας τουλάχιστον από το ΕΤΕΚΑ που είχαν πριν τα τρία γεμίσματα.Για ποιο λόγο να πληρώνω παραπάνω χρήματα σε ένα ίδιο γέμισμα και να μου ανεβάζει και την κατανάλωση ανά 100 χιλιόμετρα.
Εγώ με Bp βγάζω πιο πολλά χιλιόμετρα.
Ti ώρα βαλατε γιατί παίζει ρόλο.
Εγώ περιμένω να ανοίξει ή Πετρογκαζ στο Δαφνι.Κανω καθημερινά 120χλμ.

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 04 Αύγ, 2018 05:24

Μελέτη απόγευμα κατά 18.00 ώρα.
Δεν νομίζω όμως ότι έχει σημασία η ώρα.Μιλάω για άδεια δεξαμενή που έχει σφυρίξει και γυρίσει σε βενζίνα.Μπορεί να είχε πάρει 3-4 λίτρα λιγότερα ή 1-2 παραπάνω.Απλά θα μου είχε βγάλει περισσότερα ή λιγότερα χιλιόμετρα.
Εγώ μιλάω για μέσους όρους ανά 100 χιλιόμετρα και το coral που υποτίθεται είναι καλύτερο δεν έπιασε τον μέσο όρο το ΕΤΕΚΑ που φυσιολογικά έπρεπε να τον περάσει.Δεν έβαλα χτες είμαι με βενζίνη σήμερα φεύγοντας θα φουλάρω από το ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου.

Για το shell μιλάω αυτό που είναι στην αρχή της Κλεισθένους ακριβώς μετά από τον Ασμάτογλου και δεν λέω ότι με έκλεψε σε λίτρα γιατί αν αναλύσεις συνολικά τα χιλιόμετρα η διαφορά είναι 2-3 λίτρα στα 41.5 .Πιθανώς το μίγμα του να είναι πιο αδύνατο και να το καίει 8,5 στα 100 και το άλλο 8 στα 100.Θα μου πεις μισό λίτρο.Αν βάλεις όμως και τα 2,5 λεπτά που κάνει παραπάνω έχεις άλλο λογαριασμό αν κάνεις 2.500 χιλιόμετρα το μήνα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 06 Αύγ, 2018 09:35

Το ΕΤΕΚΑ στην αρχή της Λαυρίου; Που έχει αντικριστά 2 πρατήρια;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Δευτ 06 Αύγ, 2018 19:12

Ακριβως.
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό kakaroto » Σάβ 11 Αύγ, 2018 15:18

Βρήκα σε pdf ένα αρχείο για τον ΚΩΔΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΓΙΑ ΠΡΑΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΔΙΑΝΟΜΗΣ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ και στην σελίδα 18 γράφει ότι οι αντλίες πρέπει να αναπτύσσουν επαρκή διαφορική πίεση (συνήθως πάνω από 6 bar από την πίεση αποθήκευσης στη δεξαμενή).Η ροή πρέπει να μπορεί να εξυπηρετεί τους τύπους των οχημάτων/κινητών μη οδικών μηχανημάτων που εφοδιάζονται με υγραέριο κίνησης.
Συνεπώς αν η δεξαμενή του υγραερίου που έχουμε στο αυτοκίνητο αποθηκεύει το υγραέριο σε πίεση 5 bar για να είναι σε υγρή μορφή και προσθέσουμε τα επιπλέον 6 bar της αντλίας έχουμε 11 bar πίεση ή και περισσότερο μιας και πιο πάνω λέει "συνήθως πάνω από 6 bar".
Επομένως πόση πρέπει να είναι η μέγιστη πίεση της αντλίας για να λειτουργεί σωστά το σύστημα μας χωρίς προβλήματα και να μην χαλάει το φλοτερ ή γεμίζει παραπάνω?
Αφήνουμε να γεμίσει μέχρι το πρώτο σκάσιμο ή βάζουμε στάνταρ λίτρα?


Το αρχείο: https://www.google.gr/url?sa=t&source=w ... OW0JAxGhB3
Ford Focus Mk2 1.6 Ti-Vct 115 Hp
BRC Sequent 32 By LpGas
kakaroto
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 24 Ιούλ, 2018 15:34

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 11 Αύγ, 2018 20:07

Γιατί αθροίζεις τα bar πίεσης μίγματος με τα bar αντλιας? Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Απλά πρέπει για να προωθηθεί το υποπίεση υγραέριο των 5-6 bar προς τη δεξαμενή μας να υπάρχει μια αντλία που να πιέζει το μίγμα με παραπάνω από την ίδια του την πίεση. Στα πρατήρια θα δεις πιέσεις αντλιων από 10 έως 15 bar. To μεν γεμιζει αργά και το δε λίγο πιο γρήγορα. Και στις δύο πιέσεις σκάει το φλοτερ και σταματάει η πλήρωση. Μερικές φορές με τη χαμηλή πίεση των 10 bar δεν σφραγίζει πλήρως το φλοτερ και το ξεγελάει βάζοντας αργά αργα μερικα λίτρα παραπάνω μέσα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό kakaroto » Σάβ 11 Αύγ, 2018 20:28

gkazakias έγραψε:Γιατί αθροίζεις τα bar πίεσης μίγματος με τα bar αντλιας? Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Απλά πρέπει για να προωθηθεί το υποπίεση υγραέριο των 5-6 bar προς τη δεξαμενή μας να υπάρχει μια αντλία που να πιέζει το μίγμα με παραπάνω από την ίδια του την πίεση. Στα πρατήρια θα δεις πιέσεις αντλιων από 10 έως 15 bar. To μεν γεμιζει αργά και το δε λίγο πιο γρήγορα. Και στις δύο πιέσεις σκάει το φλοτερ και σταματάει η πλήρωση. Μερικές φορές με τη χαμηλή πίεση των 10 bar δεν σφραγίζει πλήρως το φλοτερ και το ξεγελάει βάζοντας αργά αργα μερικα λίτρα παραπάνω μέσα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το άθροισμα είναι για την πίεση της αντλίας ότι πρέπει να έχει όπως λέει "συνήθως πάνω από 6 bar πίεση"για να γίνει σωστά η πλήρωση ή τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.
Τελικά τι πιέσεις γεμίζει η δεξαμενή μας με περισσότερο από το 80% γιατί μπερδεύτηκα.
Με λιγότερη(10)ή περισσότερη πίεση(15)?
Εγώ είχα την εντύπωση ότι αν η πίεση είναι υψηλή πιέζει με παραπανίσια δύναμη το φλοτερ και βάζει παραπάνω καύσιμο.
Επειδή είμαι καινούριος στο κεφάλαιο της υγραεριοκίνησης αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με.
Ford Focus Mk2 1.6 Ti-Vct 115 Hp
BRC Sequent 32 By LpGas
kakaroto
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Τρί 24 Ιούλ, 2018 15:34

Re: Κλέβει η αντλία υγραερίου?

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Δευτ 20 Αύγ, 2018 16:15

6 bar (σχετική προς την ατμοσφαιρική πίεση) χρειάζεται τουλάχιστον για να υπερνικήσει την πίεση στην δεξαμενή του αυτοκινήτου.
Και να γίνει ταχεία πλήρωση της δεξαμενής του αυτοκινήτου.

Για παράδειγμα σε μείγμα Lpg 80% προπάνιο - 20 Βουτάνιο σε θερμοκρασία 21 κελσίου η πίεση ατμών είναι 5,61 bar.
Στο μείγμα που θεωρητικά χρησιμοποιείται στην Ελλάδα και είναι 80% βουτάνιο - 20% προπάνιο η πίεση ατμών σε θερμοκρασία 30 κελσίου είναι περίπου 4,55+ Bar (πάντα ως προς την ατμοσφαιρική πίεση που είναι ήδη 1 bar).


kakaroto έγραψε:
gkazakias έγραψε:Γιατί αθροίζεις τα bar πίεσης μίγματος με τα bar αντλιας? Δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Απλά πρέπει για να προωθηθεί το υποπίεση υγραέριο των 5-6 bar προς τη δεξαμενή μας να υπάρχει μια αντλία που να πιέζει το μίγμα με παραπάνω από την ίδια του την πίεση. Στα πρατήρια θα δεις πιέσεις αντλιων από 10 έως 15 bar. To μεν γεμιζει αργά και το δε λίγο πιο γρήγορα. Και στις δύο πιέσεις σκάει το φλοτερ και σταματάει η πλήρωση. Μερικές φορές με τη χαμηλή πίεση των 10 bar δεν σφραγίζει πλήρως το φλοτερ και το ξεγελάει βάζοντας αργά αργα μερικα λίτρα παραπάνω μέσα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Το άθροισμα είναι για την πίεση της αντλίας ότι πρέπει να έχει όπως λέει "συνήθως πάνω από 6 bar πίεση"για να γίνει σωστά η πλήρωση ή τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.
Τελικά τι πιέσεις γεμίζει η δεξαμενή μας με περισσότερο από το 80% γιατί μπερδεύτηκα.
Με λιγότερη(10)ή περισσότερη πίεση(15)?
Εγώ είχα την εντύπωση ότι αν η πίεση είναι υψηλή πιέζει με παραπανίσια δύναμη το φλοτερ και βάζει παραπάνω καύσιμο.
Επειδή είμαι καινούριος στο κεφάλαιο της υγραεριοκίνησης αν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με.
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες