Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό stefkak » Παρ 07 Σεπ, 2018 18:08

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ θα ηθελα μια εκτιμηση σε ενα προβλημα που μολις μου προεκυψε.Πριν σπο μια ωρα πηρα το αυτοκινητο απο το συνεργειο που το αφησα για αλλαγη φλατζας κεφαλης.Ενω λοιπον πριν το παω στο συνεργειο δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το υγραεριο,τωρα μολις το υγραεριο μπαινει σε λειτουργεια,ο κινητηρας δουλευει σα τρικυλινδρος...νιωθω στο ρελαντι οτι ρεταρει,δεν ξερω αν με καταλαβαινετε...προφανως οταν ελυσε αυτος τα μπεκ εκανε κατι που δεν επρεπε?Η μηπως καθε φορα που βγαινει το κεφαλαρι πρεπει να γινεται ρυθμιση στο αεριο απο την αρχη?

Ευχαριστω για το χρονο σας
Τελευταία επεξεργασία από stefkak και Δευτ 17 Σεπ, 2018 08:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
stefkak
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ, 2014 10:09

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 07 Σεπ, 2018 18:42

stefkak έγραψε:Καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ θα ηθελα μια εκτιμηση σε ενα προβλημα που μολις μου προεκυψε.Πριν σπο μια ωρα πηρα το αυτοκινητο απο το συνεργειο που το αφησα για αλλαγη φλατζας κεφαλης.Ενω λοιπον πριν το παω στο συνεργειο δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ προβλημα με το υγραεριο,τωρα μολις το υγραεριο μπαινει σε λειτουργεια,ο κινητηρας δουλευει σα τρικυλινδρος...νιωθω στο ρελαντι οτι ρεταρει,δεν ξερω αν με καταλαβενετε...προφανως οταν ελυσε αυτος τα μπεκ εκανε κατι που δεν επρεπε?Η μηπως καθε φορα που βγαινει το κεφαλαρι πρεπει να γινεται ρυθμιση στο αεριο απο την αρχη?

Ευχαριστω για το χρονο σας

Θα σου πρότεινα τα πρώτα χιλιόμετρα να τα κάνεις με βενζίνη και στα 1000 χλμ να αλλάξεις λάδια μηχανής μαζί με φίλτρο.
Η αιτία τής φλάντζας βρέθηκε ; Καλό θα ήταν να άλλαζες αντλία νερού / θερμοστάτη εάν δεν έχει αλλάξει.
Έχεις δεί τα μπέκ υγραερίου μήπως έχει ξεχαστεί να κουμπώσει τη φύσα σε κάποιο;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό stefkak » Παρ 07 Σεπ, 2018 19:58

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Θα κάνω την αλλαγή λαδιού Ναι! Όταν λες τα πρώτα χιλιόμετρα πόσα περίπου εννοείς; επίσης πως μπορώ να ελέγξω τις φυσες που αναφέρεις; η αιτία της φλαντζας είναι απλά ο χρόνος... 3 χρόνια το χω έτσι απλά τώρα το έφτιαξα
stefkak
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ, 2014 10:09

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 10 Σεπ, 2018 20:19

stefkak έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Θα κάνω την αλλαγή λαδιού Ναι! Όταν λες τα πρώτα χιλιόμετρα πόσα περίπου εννοείς; επίσης πως μπορώ να ελέγξω τις φυσες που αναφέρεις; η αιτία της φλαντζας είναι απλά ο χρόνος... 3 χρόνια το χω έτσι απλά τώρα το έφτιαξα

Θα σου πρότεινα τα πρώτα 500 χλμ και συχνό έλεγχο στο παραφλού - λάδια μέχρι να στρώσει με την επισκευή.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 11 Σεπ, 2018 06:48

Μόνο αλλαγή φλάντζας έκανε ή και πλανάρισμα στην κεφαλή;;;;
Οι βαλβίδες ελέγχθηκαν και σε τι κατάσταση βρέθηκαν;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό stefkak » Δευτ 17 Σεπ, 2018 08:10

Έγινε πλανιαρισμα τριψιμο βαλβιδων τσιμουχακια... Οι βαλβιδες μου είπαν ότι είναι μια χαρά... Τελικά εντόπισα το πρόβλημα εγώ ο ίδιος... Ο τύπος του συνεργειου δεν είχε κουμπωσει ένα σωληνάκι αερίου με αποτέλεσμα να συμβαίνει το παραπάνω πρόβλημα και γενικά τώρα που επανατοποθετησε τη μπεκιερα του αερίου έχω παρατηρήσει ότι 2 από τα 4 σωληνάκια του αερίου είναι ψιλοτσακισμενα με αποτέλεσμα ο κινητήρας να μου κάνει κάποια πολύ ελαφρά ρεταρισματα.
stefkak
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ 30 Αύγ, 2014 10:09

Re: Καλησπερα χρειαζομαι τη βοηθεια σας

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 19 Σεπ, 2018 04:44

Να μην το αφήσεις να λειτουργεί με ρεταρισματα .
Είτε ξετσαλακωσε τα ή πήγαινε να στα διορθώσει - ξανά τοποθετήσει τη μπεκιερα

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 45 επισκέπτες