Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 10 Σεπ, 2018 11:43

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, μάλλον ήσσονος σημασίας, αλλά αξίζει να το αναφέρω.
Έχω διαπιστώσει ότι όταν το υγραέριο φτάνει προς το τέλος του, μου γυρίζει πρόωρα σε βενζίνη. Μάλιστα αν κάνω 2-3 χλμ. με βενζίνη και το γυρίσω χειροκίνητα σε υγραέριο θα μου βγάλει άλλα 5-10 χλμ. πριν ξαναγυρίζει σε βενζίνη. Πρόβλημα πλήρωσης δεν είναι γιατί την τελευταία φορά που μου συνέβει και πήγα για φουλάρισμα, μου γέμισε με 32 λίτρα αντί 35-37 που παίρνει η δεξαμενή.
Άρα που οφείλεται αυτό το πρόωρο γύρισμα σε βενζίνη;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 10 Σεπ, 2018 12:26

Συνήθως βάσει πίεσης γυρίζει απο υγραέριο σε βενζίνη.
Καλό θα είναι να μήν το αφήνεις συνεχώς να αδειάζει αφού έχεις βγάλει τη κατανάλωση σε λίτρα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Δευτ 10 Σεπ, 2018 16:00

Καλησπέρα Μελέτη.
ποιος ο λόγος να μην "πατώνει" η δεξαμενή;

meletis έγραψε:Συνήθως βάσει πίεσης γυρίζει απο υγραέριο σε βενζίνη.
Καλό θα είναι να μήν το αφήνεις συνεχώς να αδειάζει αφού έχεις βγάλει τη κατανάλωση σε λίτρα.
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό drspiros » Δευτ 10 Σεπ, 2018 18:18

Αυτή η απάντηση δε μου λύνει ούτε την απορία ούτε το πρόβλημα, γιατί αυτό δε συνέβαινε πιο παλιά.

Και για ποιο λόγο να μην αδειάζει τελείως η δεξαμενή; Γιατί ενώ μέχρι τώρα είχα "συμβιβαστεί" με το όριο ασφαλείας του 80%, τώρα να πρέπει να συμβιβαστώ με το 75%;
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Γυρίζει σε βενζίνη πριν αδειάσει η δεξαμενή

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 10 Σεπ, 2018 20:16

drspiros έγραψε:Αυτή η απάντηση δε μου λύνει ούτε την απορία ούτε το πρόβλημα, γιατί αυτό δε συνέβαινε πιο παλιά.

Και για ποιο λόγο να μην αδειάζει τελείως η δεξαμενή; Γιατί ενώ μέχρι τώρα είχα "συμβιβαστεί" με το όριο ασφαλείας του 80%, τώρα να πρέπει να συμβιβαστώ με το 75%;
NIKOSP έγραψε:Καλησπέρα Μελέτη.
ποιος ο λόγος να μην "πατώνει" η δεξαμενή;

meletis έγραψε:Συνήθως βάσει πίεσης γυρίζει απο υγραέριο σε βενζίνη.
Καλό θα είναι να μήν το αφήνεις συνεχώς να αδειάζει αφού έχεις βγάλει τη κατανάλωση σε λίτρα.

Στο δικό μου σύστημα(Lovato) αυτό άρχιζε να παρουσιάζεται ~ 85000 χλμ όταν τα είχε φτύσει ο αισθητήρας πίεσης του συστήματος.
Μάλλον από νοθευμένο καύσιμο. Εάν και από οσο μου είπε είναι ασθένεια των Lovato.
Όταν το άλλαξα μου είπε ο εγκαταστάτης οτι να προετοιμάζομαι και για αλλαγή-επισκευή του πνεύμονα.
Όντως είχε δίκιο γιατί μετά απο 10.000 χλμ , ανοίξαμε το πνεύμονα και είχε σκιστεί η μεμβράνη του. Έγινε επισκευή και πλέον έχω 105.000 χλμ.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 52 επισκέπτες