Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με ασταθές ρελαντί στην βενζίνη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με ασταθές ρελαντί στην βενζίνη

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Τρί 13 Νοέμ, 2018 18:09

Καλησπέρα στην παρέα. Εδώ και 4 μήνες έχω στην κατοχή μου ένα RENAULT MEGANE SCENIC 1.6e μοντέλο 1997 με 170000 χιλιόμετρα. Πριν 3 μήνες έβαλα υγραέριο μάρκας STAG με ψεκασμούς βενζίνης και είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο. Τον τελευταίο μήνα μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα μόνο στην βενζίνη και όχι στο υγραέριο. Οταν ζεσταθεί και το γυρίσω από υγραέριο σε βενζίνη δεν μου κρατάει ρελαντί. Δηλ όταν σταματάω σε φανάρι και είμαι με υγραέριο μόλις πατήσω το κουμπί και γυρίσει σε βενζίνη από εκεί που το ρελαντί είναι στις 700 στροφές περίπου όταν το γυρίζω βενζίνη πέφτει κάτω από τις 700 στροφές προσπαθεί να σταθεροποιηθεί και
πολλές φορές φτάνει στο σημείο να σβήνει. Με το υγραέριο κρατάει κανονικά ρελαντί. Τι μπορεί να φταίει? Check δεν μου έχει ανάψει ούτε κάνει διακοπές όταν το δουλεύω με βενζίνη
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Πρόβλημα με ασταθές ρελαντί στην βενζίνη

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 13 Νοέμ, 2018 18:28

Δες το μοτέρ ρελαντι. Για αρχή καθάρισε το

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με ασταθές ρελαντί στην βενζίνη

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Τρί 13 Νοέμ, 2018 18:39

Θα το καθαρίσω αύριο πρωί γιατί δεν μπορούσα σήμερα να τον ξεβιδωσω.το πρωί άλλαξα προληπτικά τον αισθητήρα βολάν και καθάρισα τον αισθητήρα θερμοκρασίας αέρα. Υποψιάζομαι μην είναι καμία αντλία βενζίνης η ο ρυθμιστής πίεσης που έχει μέσα η αντλία
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09

Re: Πρόβλημα με ασταθές ρελαντί στην βενζίνη

Δημοσίευσηαπό GIORGOSLENA » Τετ 14 Νοέμ, 2018 13:22

Τελικά καθάρισα την βαλβίδα του ρελαντί που ηταν τελείως χάλια και φαίνεται ότι προς το παρόν διορθώθηκε το ρελαντί.
CITROEN XSARA PICASSO 1.6 16V
GIORGOSLENA
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 11 Δεκ, 2012 20:09


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 38 επισκέπτες