Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 09 Νοέμ, 2018 12:52

Σίγουρα το μίγμα τους έχει λιγο παραπάνω προπάνιο μέσα εξού και η μεγαλύτερη πίεση.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 09 Νοέμ, 2018 17:22

Χτες και σήμερα είδα το Shell στη Λ.Μαραθώνος στο Γέρακα πριν το φανάρι για Αττική οδό να είναι κλειστό και να έχει σβήσει πινακίδες.

Μάλλον και αυτό έριξε τίτλους τέλους όπως το ΒΡ 200 μέτρα πριν.Χαμός γίνεται με ορισμένα εταιρικά.Ανοιγοκλείνουν συνεχώς.Άραγε μπορείς να εμπιστευτείς ένα τέτοιο βενζινάδικο να βάζεις καύσιμα;;;;;
Εγώ όχι.Έτσι όπως κατάντησαν προτιμώ τα ιδιωτικά γιατί έχουν να χάσουν πολλά σε αντίθεση με τους άλλους που κινδυνεύουν απλά με ένα κλείσιμο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 09 Νοέμ, 2018 21:23

Εταιρεία διανομής είναι η gs gas . Όλοι από από τα δύο δυιλιστηρια προμηθεύονται. Οπότε το ίδιο μίγμα έχουν όλοι, εκτός και αν το υγραέριο το εισάγει πχ από Βουλγαρία ή άλλη χώρα του βορρά που περιέχει περισσότερο προπάνιο λόγω χειμώνα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 09 Νοέμ, 2018 21:59

tedd έγραψε:Εταιρεία διανομής είναι η gs gas . Όλοι από από τα δύο δυιλιστηρια προμηθεύονται. Οπότε το ίδιο μίγμα έχουν όλοι, εκτός και αν το υγραέριο το εισάγει πχ από Βουλγαρία ή άλλη χώρα του βορρά που περιέχει περισσότερο προπάνιο λόγω χειμώνα

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τα διυλιστήρια μπορεί να βγάζουν ακριβώς το ίδιο προϊόν. Το τελικό προϊόν όμως που μπαίνει στη δεξαμενή του πρατηρίου δεν είναι το ίδιο σε καμία περίπτωση. Επεμβαινει η εταιρία διανομής όπως θέλει. Εκείνη έχει τα βυτία και μπορεί να βάλει ότι θέλει μέσα , πχ 90%autogas και ενα μικρο ποσοστό καθαρό προπάνιο ή βουτάνιο και να φτιάξει ενα διαφορετικό τελικό προϊόν.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 10 Νοέμ, 2018 06:35

Εάν γίνεται κάτι τέτοιο φαντάσου τι υγραέριο βάζουμε στα αυτοκίνητά μας.Εάν παρέμβουν φυσικά και δεν παρέμβουν να το κάνουν καλύτερο αλλά θα παρέμβουν με μοναδικό σκοπό πως θα κερδίσουν περισσότερα.
Προσωπικά, θα προτιμούσα πρατήριο που πουλάει υγραέριο όπως το φορτώνει με το βυτίο από το διυλιστήριο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 10 Νοέμ, 2018 17:56

Όλοι έχουν το ίδιο μείγμα. Αυτό που δίνει το διυλιστήριο. Τα περιθώρια παρέμβασης από τις εταιρίες εμπορίας είτε λέγονται coral είται petrogas είναι μηδαμινά. Δηλαδή θα αγοράσουν χώρια προπάνιο για να ενισχύσουν το μείγμα; Δε νομίζω πως τους συμφέρει. Αλλά άντε και το κάναν. Ας πούμε πως το ένα μείγμα είναι 80-20 και το άλλο 70-30. Διαφορά πρακτικά μετρήσιμη στην απόδοση και στα χιλιόμετρα δε θα δείτε. Προσωπικά δεν έχω δει καμία διαφορά στην ποιότητα σε κανένα πρατήριο και έχω βάλει σε πολλά.
Το κλέψιμο στο υγραέριο γίνεται με δυο τρόπους. Ο ένας είναι στην αντλία και ο άλλος είναι η χρήση βιομηχανικού μείγματος. Στη δεύτερη περίπτωση κλέβουν τη διαφορά στο φόρο γιατί διαφορά στο αυτοκίνητο πάλι πρακτικά δεν υπάρχει. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση των βρόμικων δεξαμενών που αν είναι πολύ βρόμικες μπορεί να δίνουν μια αίσθηση κατώτερης ποιότητας.
Το ίδιο ισχύει και στα υγρά καύσιμα. Παράγονται μόνο από τα δυο διυλιστήρια. Η Bp η Shell και οι υπόλοιπες είναι μόνο πωλητές. Δεν υπάρχει βενζίνη Shell ή οτιδήποτε άλλο. Εκεί όμως η νοθεία είναι εμφανής και πιο πιθανή από τις ίδιες τις εταιρίες και όχι τόσο από τα πρατήρια. Νοθεία στην αμόλυβδη με άλλους χημικούς διαλύτες. Νοθεία στη σούπερ αμόλυβδη με απλή αμόλυβδη. Νοθεία στο ντίζελ με ναυτιλίας κτλ. Συν το κλέψιμο των αντλιών.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 14 Νοέμ, 2018 21:11

papoys έγραψε:Χτες και σήμερα είδα το Shell στη Λ.Μαραθώνος στο Γέρακα πριν το φανάρι για Αττική οδό να είναι κλειστό και να έχει σβήσει πινακίδες.



Ε δε μπορεί δε γείτονα ο αλλος στα 500 μετρα να πουλαει 10 λεπτα κατω το λιτρο.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 14 Νοέμ, 2018 22:22

Άνοιξε πάλι σήμερα με 85 λεπτά το λίτρο. :( :o :shock: :o
Τώρα γιατί άνοιξε ξανά και δεν το κρατούσε κλεισμένο με τέτοια τιμή δεν καταλαβαίνω.Να πληρώνει από τη τσέπη του το ρεύμα;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό dsakkas12 » Παρ 16 Νοέμ, 2018 00:05

NickSt έγραψε:Αδέρφια , γιατί "βασανίζετε εαυτούς"???..

Το έχουμε αναλύσει πολλάκις .
Εκτός πχ απο Coral gas , Petrogas, Fgas κλπ. υπάρχουν και οι διάφορες ...Pόrdo gas !!!! . :mrgreen: :ymdevil: :D :mrgreen: :)) :D






Φιλε μου η μια απο αυτες που αναφερεις τις 3 ειναι πορδογκαζ
dsakkas12
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 15 Νοέμ, 2018 23:57

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 16 Νοέμ, 2018 08:40

papoys έγραψε:Άνοιξε πάλι σήμερα με 85 λεπτά το λίτρο. :( :o :shock: :o
Τώρα γιατί άνοιξε ξανά και δεν το κρατούσε κλεισμένο με τέτοια τιμή δεν καταλαβαίνω.Να πληρώνει από τη τσέπη του το ρεύμα;;;;


το βραδυ το ειχε ριξει στα 75 κατι
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 93 επισκέπτες