Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 29 Νοέμ, 2018 14:48

Εδώ και αρκετούς μήνες και ενώ το αυτοκίνητο είναι εν κινήσει, γυρνάει μόνο του σε βενζίνη. Στις αρχές ξαναγυρνουσε σχεδόν στιγμιαία σε αέριο, τώρα τελευταία αργεί να το κάνει. Αν και τηλεφωνικά ο εγκαταστατης μου, είπε για τρόμπα πνεύμονα, ένας εγκαταστατης εδώ στο φόρουμ (που έχω διαπιστώσει ότι είναι 'τσακάλι') έστρεψε την προσοχή μου στον αισθητήρα map γιατί όπως μου είπε μπορεί να κολλήσει κάποιες φορές. Πραγματι, κουνώντας τα καλωδια (μαλιστα έβγαλα το φις και το φύσηξα με αέρα) και γενικά κουνώντας τον αισθητήρα έστρωνε και για αρκετές μέρες δούλευε καλά. Τώρα όμως το πρόβλημα επιδεινώθηκε. Παρατήρησα ότι οι αλλαγές σε βενζίνη γίνονται μετά από απότομη ανατάραξη του αυτοκινήτου (π.χ. λακούβες). Έτσι έσφιξα τον αισθητήρα και τα σωληνάκια έτσι ώστε να μην ταλαντώνεται (προηγουμένως ήταν στον αέρα και ταλαντωνοταν έντονα). Πάλι για λίγο λύθηκε το θέμα, ξαναεμφανίστηκε όμως. Έχω καταλήξει ότι κολλάει γιατί όταν δε μπορεί να γυρίσει σε αέριο και το χτυπάω λίγο, φτιάχνει. Πάω για αλλαγή αισθητήρα ή να κοιτάξω και κάτι άλλο?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 29 Νοέμ, 2018 15:05

Σε Lovato μου έκανε κάποιο παρόμοιο θέμα , βέβαια ο αισθητήρας map ήταν σταθερός , δεν κουνιόταν
Με πέταγε από υγραέριο σε βενζίνη.
Που το συνδέσαμε και σε διαγνωστικό το πρόγραμμα υγραερίου το έβγαλε και ως σφαλμα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 29 Νοέμ, 2018 15:08

Ωστόσο έκανα και επισκευή στο πνεύμονα γιατί είχε αλλοιωθεί η μεμβράνη είχα και 80.000 όταν μου παρουσίασε τα παραπάνω θέματα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 29 Νοέμ, 2018 15:42

Εγώ έχω γύρω στα 25000 χλμ. Δε νομίζω η μεμβράνη τόσο γρήγορα να εβγαλε πρόβλημα. Τον αισθητήρα τον άλλαξες τελικά?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Αντικατάσταση αισθητήρα MAP ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 29 Νοέμ, 2018 15:44

vayio έγραψε:Εγώ έχω γύρω στα 25000 χλμ. Δε νομίζω η μεμβράνη τόσο γρήγορα να εβγαλε πρόβλημα. Τον αισθητήρα τον άλλαξες τελικά?
Ναι τον αισθητήρα τον άλλαξα.
Ο εγκαταστάτης μου είπε από τη ποιότητα του υγραερίου το παθαίνουν.
Γιατί αλλάξαμε και φίλτρα και ήταν μες στο λάδι.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 85 επισκέπτες