Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 10 Δεκ, 2018 13:31

macarenos έγραψε:Καλημέρα σε όλη την παρέα
Εδω και μια εβδομάδα μυρίζει έντονα στην καμπίνα βενζίνη, Το συνεργείο που έλεγξε την αντλία (σωληνάκια) μέσα από την καμπίνα δεν βρήκε πρόβλημα στα σωληνάκια και υποθέτει οτι έχει τρυπήσει το ρεζερβουάρ λόγω χρήσης του αερίου. Το αμάξι έχει αέριο 2.5 χρόνια και η βενζίνη είναι πάντα μεταξύ 1/2 και 1/4, ανανεώνεται δε κάθε 40-50 ημέρες για να ανανεώνεται. Παίζει να έχει τρυπήσε το ρεζερβουάρ από πάνω, γιατί από κάτω δεν φαίνεται τίποτα.
Renault grand scenic 1,4 tce με αέριο Landrirenzo Omegas και 30000 με αέριο.


Να έχει τρυπήσει το ρεζερβουάρ της βενζίνης επειδή σε κάποιο άλλο σημείο του αυτοκινήτου υπάρχει δεξαμενή υγραερίου!!!! Χρειάζεται μαγεία για να συμβεί αυτό. Το υγραέριο χαλάει βαλβίδες εξαγωγής άντε και να μπερδεύει κάποια ηλεκτρονικά. Δε χαλάει ούτε ηλεκτρικά παράθυρα ούτε δεξαμενές βενζίνης. Δεν ξέρω που οφείλεται η μυρωδιά. Προφανώς κάτι τρέχει και πρέπει να το ψάξεις. Βγάλε όμως το υγραέριο από το μυαλό σου.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό macarenos » Δευτ 10 Δεκ, 2018 13:47

Να διευκρινήσω οτι ο τεχνικός δεν ανέφερε ως αιτία της βλάβης τη χρήση αερίου αλλά την πιθανότητα να τρύπησε το ρεζερβουάρ από τα χημικά που υπαρχουν στη βενζίνη, τα οποία, αν δεν καταναλώνονται, μπορούν να προκαλέσουν την αλλοίωσή της. Ζήτησα απλώς μια γνώμη για να ξέρω περίπου τι θα αντιμετωπίσω γιατί αύριο θα κατέβει η δεξαμενή για να ελεγχθεί και θα δούμε.
renault grand scenic 1.4 130hp με landirenzo omegas 3
macarenos
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 10:03

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό macarenos » Τετ 12 Δεκ, 2018 10:09

Επανέρχομαι για το θέμα.
Η διάγνωση από το μηχανικό πριν να κατεβάσει το ρεζερβουάρ (και μετά από δοκιμή της αντλίας ελ λειτουργία): αστοχία υλικού
Η αντλία έχει στο καπάκι μια ελάχιστη τρύπα σαν κεφάλι καρφίτσας από την οποία ¨ψεκάζεται¨ελάχιστη ποσότητα βενζίνης όταν λειτουργεί η αντλία. Ο μάστορας λέει οτι δεν το έχει ξαναδεί και σε καμία περίπτωση δεν θεωρεί οτι είναι θέμα υγραερίου.
Φαντάζομαι ότι αν μιλάγαμε για ¨καμένη¨αντλία, δεν θα δούλευε καθόλου, δεν θα εκκινούσε καθόλου με βενζίνη.
Ήμουν τυχερός, ο μόνος στο 1.000.000 που θα μπορούσε να συμβεί. :((
renault grand scenic 1.4 130hp με landirenzo omegas 3
macarenos
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 10:03

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό tgi » Τετ 12 Δεκ, 2018 10:54

Φίλε , καλώς ήρθες στο club
Το θέμα αντλία βενζίνης είναι ίσως η πιο συχνή βλάβη στην εγκατάσταση του υγραερίου στο αυτοκίνητο.
Πολλά θα ακούσεις, πολλά θα διαβάσεις όπως και το δικό μου post.
Για να μην έχεις θέμα δύο πράγματα πρέπει να διαλέξεις να κάνεις :
1. Να βάλεις στα έξοδα του αυτοκινήτου ότι πρέπει να αλλάζεις τρόμπα βενζίνης τακτικά (κάθε χχχχ χιλιόμετρα υπολογίζεις από την εγκατάσταση του υγραερίου μέχρι στην πρώτη βλάβη περίπου)
Ή
2. Βγάλε την τρόμπα βενζίνης από το αυτοκίνητο... Χαχαχαχα... Αυτό δεν γίνεται οπότε αναγκαστικά πας στην περίπτωση 1.

Εγώ προσωπικά μετά από 2 τρομπες βενζίνης, έχω βάλει κυκλωμα στο αυτοκίνητο όπου όταν γυρίσει σε υγραέριο, σταματάει την παροχή ρεύματος στην τρόμπα βενζίνης...

Πήγα στον εγκαταστάτη και στην αρνητική του θέση να το βάλει του είπα ότι παίρνω εγώ την ευθύνη και όχι αυτός.

Ετσι μου έβαλε ένα module της aeb που δεν έκανε τίποτα (γι'αυτό έχασα την 2 τρόμπα και εκεί το κατάλαβα).
Κάθησα και έφτιαξα ένα κύκλωμα (και ηλεκτρονικός γαρ) όπου θα κάνει αυτή την δουλειά... Του έβαλα και δύο led που στο ένα βλέπω αν ο εγκέφαλος δίνει τάση για την τρόμπα (δεν είναι καμένη η ασφάλεια) και το άλλο ανάβει όταν η τρόμπα ΔΕΝ έχει τάση.... Αυτό το έκανα για να τσεκάρω περιοδικά αν λειτουργεί το κύκλωμα ή όχι.

Ελπίζω να σε βοήθησα

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό PERIERGOS » Παρ 27 Αύγ, 2021 13:12

Γεια σας φιλοι μου.Ειμαι απο το 2009 κατοχος ενος ford mondeo mk 4 και απο τον δευτερο χρονο μου εμφανιστηκε καμμενη αντλια βενζινης.Το θεωρησα τυχαια ατυχια και μετα απο καποιους μηνες αποφάσισα να κανω εγκατασταση υγραεριου.Απο τοτε καθε χρονο πανω στις καλοκαιρινες διακοπες μενω απο καμμενη αντλια βενζινης.Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ποτε δεν ασχοληθηκε με το προβλημα μου με την δικαιολογια οτι εχω κανει μετατροπη παροτι το προβλημα αυτο προυπηρξε.ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.Αν υπαρχει καποιος φιλος που γνωριζει κατι να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων...ευχαριστω
PERIERGOS
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:12

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 27 Αύγ, 2021 13:20

Βάλε κύκλωμα που κόβει την παροχή ρεύματος στην αντλία όταν δουλεύει με υγραέριο το αυτοκίνητο σου.
Και τελος οι καμένες αντλίες

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 27 Αύγ, 2021 13:41

PERIERGOS έγραψε:Γεια σας φιλοι μου.Ειμαι απο το 2009 κατοχος ενος ford mondeo mk 4 και απο τον δευτερο χρονο μου εμφανιστηκε καμμενη αντλια βενζινης.Το θεωρησα τυχαια ατυχια και μετα απο καποιους μηνες αποφάσισα να κανω εγκατασταση υγραεριου.Απο τοτε καθε χρονο πανω στις καλοκαιρινες διακοπες μενω απο καμμενη αντλια βενζινης.Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ποτε δεν ασχοληθηκε με το προβλημα μου με την δικαιολογια οτι εχω κανει μετατροπη παροτι το προβλημα αυτο προυπηρξε.ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΛΥΣΗ.Αν υπαρχει καποιος φιλος που γνωριζει κατι να με βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων...ευχαριστω
Όταν άλλαξες πρώτη φορά αντλία άλλαξες όλο το στέλεχος ή μόνο το μοτέρ ;
Υπάρχει έτοιμο Κιτ της Aeb που κόβει τη αντλία καυσίμου. Ίσως γίνεται και από το σύστημα υγραερίου , τι σύστημα έχεις επάνω ;
Επιπλέον βενζίνη τη ανανεώνεις και έχει ~ ½;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υγραέριο και τρόμπα βενζίνας...

Δημοσίευσηαπό PERIERGOS » Παρ 27 Αύγ, 2021 13:49

Αλλαξα και αλλαζω ολη την τρομπα οχι μονο το μοτερακι και επιπλεον και την καλωδιωση.ΕΧΩ ΠΑΝΤΑ πανω απο το 1/4 τη βενζινη και φροντιζω παντα να καταναλωνω τη βενζινη ωστε να μην παλαιωνει στο ρεζερβουαρ.Εχω τοποθετησει το landirenzo oπου καιει ταυτοχρονα και βενζινη.
PERIERGOS
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Παρ 28 Φεβ, 2014 22:12

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 116 επισκέπτες