Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό Kakis » Παρ 21 Δεκ, 2018 01:36

Μετά από σχεδόν 800 km με υγραέριο, μόλις σήμερα είδα πως το ψυκτικό υγρό της μηχανής είναι στο κατώτερο σημείο του.
Πριν την εγκατάσταση του κιτ ήταν στα ανώτατα όρια η στάθμη κ ποτέ, μα ποτέ δεν είχε πέσει σε τέτοια όρια, όσα χρόνια έχω το αυτοκίνητο μου.
Τι συμβαίνει, καταναλώνεται ψυκτικό υγρό στα υγραεριοκινητα αμάξια;
Σας έχει συμβεί ποτέ αυτό;
Με έναν πρόχειρο έλεγχο που έκανα δεν φάνηκε να υπάρχει κάποια διαρροή.
Μήπως θα πρέπει να έχω πάντα μαζί μου ψυκτικό υγρό;;;;
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 21 Δεκ, 2018 01:45

Όχι δεν καταναλώνουν ψυκτικό υγρό.
Δες τους συνδέσμους ή πήγαινε το στον εγκατάστατη .
Ίσως χάνει από το ράφι που πήρε νερά για το πνεύμονα.
Τον έλεγχο το έκανες με εντελώς κρύο κινητήρα;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό Kakis » Παρ 21 Δεκ, 2018 09:30

meletis έγραψε:Όχι δεν καταναλώνουν ψυκτικό υγρό.
Δες τους συνδέσμους ή πήγαινε το στον εγκατάστατη .
Ίσως χάνει από το ράφι που πήρε νερά για το πνεύμονα.
Τον έλεγχο το έκανες με εντελώς κρύο κινητήρα;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τον έλεγχο τον έκανα αμέσως μετά την επιστροφή μου από κάποιο κοντινό ταξίδι.
Μόλις έσβησα τη μηχανή.
Είναι η πρώτη φορά που πέφτει έτσι η στάθμη.
Με αφορμή τον πρώτο έλεγχο των 1500 km,. θα το πάω να το κοιτάξουν.
Φαντάζεσαι να μην έκανα τον τυχαίο έλεγχο;
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 21 Δεκ, 2018 19:21

αν εκανες προσφατα εγκατασταση και εκανες και αλλαγη ψυκτικου υγρου ειναι φυσιολογικο να ειναι η σταθμη σου κατω απο τα ορια διοτι μετα απο αλλαγη πρεπει να το ξαναελεγξεις ξανα κρυο ομως και ισως χρειαστε και καμια επιπλεον εξαερωση απο καποιο ψηλο σημειο αν φυγει πιθανος αερας...συμπληρωσε υγρο ψυξης και παρακολουθατο την επομενη μερα
με την προυποθεση να μην εχεις καπου απο καποιον συνδεσμο διαρροη
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό Kakis » Παρ 21 Δεκ, 2018 22:03

manoliss έγραψε:αν εκανες προσφατα εγκατασταση και εκανες και αλλαγη ψυκτικου υγρου ειναι φυσιολογικο να ειναι η σταθμη σου κατω απο τα ορια διοτι μετα απο αλλαγη πρεπει να το ξαναελεγξεις ξανα κρυο ομως και ισως χρειαστε και καμια επιπλεον εξαερωση απο καποιο ψηλο σημειο αν φυγει πιθανος αερας...συμπληρωσε υγρο ψυξης και παρακολουθατο την επομενη μερα
με την προυποθεση να μην εχεις καπου απο καποιον συνδεσμο διαρροη


Μανώλη, δεν άλλαξα ψυκτικό υγρό.
Θα το παρακολουθήσω ως τη Δευτέρα που έχω τον έλεγχο.
Έχω συμπληρώσει λίγο κάτω απ_το ανώτατο σημείο.
Διαρροή εξακολουθώ να μην βλέπω.
Ίσως να χρειάζεται εξαέρωση το σύστημα, όπως είπες...
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό skrez » Σάβ 22 Δεκ, 2018 10:34

Και εγω ακριβως το ιδιο παρατηρησα στο Leon μου μετα απο 2000 χλμ με συστημα της Prins. Είχε κατέβει η στάθμη του αντιψυκτικου κατω απο το minimum. Ακριβως ένα μήνα πριν να βάλω το υγραέριο είχα αλλάξει αντλία νερού. Επίσης ο μηχανικος μου μου έχει πει οτι πρέπει να τσεκάρεις την στάθμη του αντιψυκτικου όταν το αμάξι είναι ζεστό και όχι κρυο γιατι γίνεται διαστολη του αντιψυκτικου . Οποτε πρεπει να το ελεγχεις στην θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας πχ 90 βαθμους απεικονηση στη θερμοκρασια αυτοκινητου.
Πρέπει να το πάω για έλεγχο λέτε ?
Seat Leon 1,8 Tsi
Prins Vsi 2 by Qgas
skrez
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ 08 Οκτ, 2018 00:26

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 22 Δεκ, 2018 18:17

skrez έγραψε:Και εγω ακριβως το ιδιο παρατηρησα στο Leon μου μετα απο 2000 χλμ με συστημα της Prins. Είχε κατέβει η στάθμη του αντιψυκτικου κατω απο το minimum. Ακριβως ένα μήνα πριν να βάλω το υγραέριο είχα αλλάξει αντλία νερού. Επίσης ο μηχανικος μου μου έχει πει οτι πρέπει να τσεκάρεις την στάθμη του αντιψυκτικου όταν το αμάξι είναι ζεστό και όχι κρυο γιατι γίνεται διαστολη του αντιψυκτικου . Οποτε πρεπει να το ελεγχεις στην θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας πχ 90 βαθμους απεικονηση στη θερμοκρασια αυτοκινητου.
Πρέπει να το πάω για έλεγχο λέτε ?

μαλλον καταλαβες λαθος ζεστο το αντιψυκτικο εχει διαστολη
αν ομως εισε σιγουρος οτι ετσι σου το ειπε δεν θα ξαναπηγαινα ουτε για σχαρα για σουβλακια να μου φτιαξει
παντα ολα τα υγρα στο αμαξι τα κοιταμε με το αμαξι κρυο σε επιπεδο και ευθειο οδοστρωμα και λαδια διοτι να εχει δουλεψει το μοτερ τα λαδια ειναι λιγο πιο κατω απο την κανονικη σταθμη που υποτιθετε εχεις βαλει λαδι
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό skrez » Σάβ 22 Δεκ, 2018 23:21

manoliss έγραψε:
skrez έγραψε:Και εγω ακριβως το ιδιο παρατηρησα στο Leon μου μετα απο 2000 χλμ με συστημα της Prins. Είχε κατέβει η στάθμη του αντιψυκτικου κατω απο το minimum. Ακριβως ένα μήνα πριν να βάλω το υγραέριο είχα αλλάξει αντλία νερού. Επίσης ο μηχανικος μου μου έχει πει οτι πρέπει να τσεκάρεις την στάθμη του αντιψυκτικου όταν το αμάξι είναι ζεστό και όχι κρυο γιατι γίνεται διαστολη του αντιψυκτικου . Οποτε πρεπει να το ελεγχεις στην θερμοκρασια που δουλευει ο κινητηρας πχ 90 βαθμους απεικονηση στη θερμοκρασια αυτοκινητου.
Πρέπει να το πάω για έλεγχο λέτε ?

μαλλον καταλαβες λαθος ζεστο το αντιψυκτικο εχει διαστολη
αν ομως εισε σιγουρος οτι ετσι σου το ειπε δεν θα ξαναπηγαινα ουτε για σχαρα για σουβλακια να μου φτιαξει
παντα ολα τα υγρα στο αμαξι τα κοιταμε με το αμαξι κρυο σε επιπεδο και ευθειο οδοστρωμα και λαδια διοτι να εχει δουλεψει το μοτερ τα λαδια ειναι λιγο πιο κατω απο την κανονικη σταθμη που υποτιθετε εχεις βαλει λαδι

Μάλλον δεν εξήγησα εγω σωστά . Ο άνθρωπος μου είπε ότι όταν είναι κρύο πρέπει να είναι στη μεση μεταξυ min και max. Οπότε οταν το τσεκάρω ζεσταμενο φυσιολογικά θα είναι ανεβασμένη η στάθμη στο max λόγω διαστολής.
Seat Leon 1,8 Tsi
Prins Vsi 2 by Qgas
skrez
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Δευτ 08 Οκτ, 2018 00:26

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 23 Δεκ, 2018 16:58

Και εγώ κάπου χάνω όχι συνέχεια αλλά μερικές φορές διαπιστώνω να είναι πιο χαμηλά.
Παλαιότερα είχα μία διαρροή από σωληνάκι του καλοριφέρ το έφτιαξα αλλά και πάλι μία στο τόσες βλέπω ότι λείπει και συμπληρώνω.Το έχω ψάξει επανηλειμένα σε όλες τις συνδέσεις αλλά δε βρήκα διαρροή.

Υπάρχει περίπτωση να χάνει από την τάπα στο παγουράκι;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Κατανάλωση ψυκτικού υγρού και LPG

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 23 Δεκ, 2018 18:32

μπορει να χανει απο καμια ταπα και η διαρροη ειναι τοσο λιγη που δεν φτανει στο πατωμα μπορει να χανει απο την ταπα....αλλαξε ταπα με γνησια εργοστασιακη και ξαναδες το μετα απο καιρο
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 76 επισκέπτες