Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Shell V power 97 οκτάνια

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 21 Δεκ, 2018 04:33

Έχω ακούσει ότι η συγκεκριμένη δεν παράγεται σαν καύσιμο από διυληστήρια, όπως η 100άρα που εισάγεται έτοιμη, αλλά η συγκεκριμένη εταιρεία αγοράζει 95 οκτανίων από εκεί που αγοράζουν όλοι,ανεβαίνει ο οδηγός πάνω ρίχνει μέσα ένα χημικό πρόσθετο που του δίνουν και μετά από αυτό βαφτίζεται 97 οκτανίων και παίρνει όνομα V power.

Σκεφτόμουν να τη χρησιμοποιήσω γιατί συμφέρει η τιμή της κάθε Τρίτη αλλά πρώτον δεν εμπιστεύομαι τον τρόπο παρασκευής της αν όντως είναι έτσι και δεύτερο έχω ακούσει ότι αυτά τα χημικά που ρίχνουν για να της ανεβάσουν οκτάνια ενδεχομένως να επιβαρύνουν τις βαλβίδες οι οποίες ούτε ή άλλως σε μας επιβαρύνονται ήδη από τη χρήση υγραερίου.

Έχει κανείς γνώση και άποψη για το θέμα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό johng » Παρ 21 Δεκ, 2018 11:44

Σύμφωνα με τη Shell η βενζίνη V Power περιέχει :

"
1) Αυξημένο αριθμό οκτανίων

Η σύνθεση της νέας Shell V-Power με περισσότερα οκτάνια (minimum 97 Ron) σχεδιάστηκε για να προσφέρει ακόμα καλύτερη απόδοση και προστασία του κινητήρα. Ο ενισχυμένος αριθμός οκτανίων προσφέρει αυξημένη απόδοση σε κάθε τύπο οδήγησης και δρόμου.

2) Μοναδικά καθαριστικά πρόσθετα.

Η νέα Shell V-Power με τεχνολογία Dynaflex, έχει περισσότερα μόρια καθαριστικής δράσης που δρουν από το πρώτο κιόλας γέμισμα και συμβάλλει στην απομάκρυνση έως και του 80% των αποθέσεων που μειώνουν τις επιδόσεις του κινητήρα *. Με άλλα λόγια, η νέα Shell V-Power έχει προηγμένη καθαριστική δύναμη που έχει σχεδιαστεί για να βελτιώνει τις επιδόσεις αλλά και την αποδοτικότητα του κινητήρα.

* Βοηθά να καθαρίσουν τα βασικά εξαρτήματα του συστήματος καυσίμου, όπως βαλβίδες εισαγωγής και / ή έγχυσης καυσίμου από τα ιζήματα που μειώνουν την απόδοση.


3) Ειδικά μόρια που μειώνουν τις τριβές

Οι τριβές δημιουργούνται μεταξύ των εμβόλων και του τοιχώματος του κυλίνδρου και μπορούν να προκαλέσουν έως και 15% απώλεια ισχύος του κινητήρα. Τα μόρια της τεχνολογίας DYNAFLEX που μειώνουν τις τριβές σχηματίζουν μια ισχυρή μεμβράνη, συμβάλλοντας ακόμα περισσότερο στη μείωση τους και σε μεγαλύτερο εύρος συνθηκών σε σύγκριση με την προγενέστερη τεχνολογία της Shell. Η Shell V-Power περιέχει συστατικό μείωσης τριβών σε διπλάσια ποσότητα από ότι στην προηγούμενη σύνθεσή της * και έτσι βοηθάει στην απελευθέρωση πολύτιμης ενέργειας, επιτυγχάνοντας πιο αποτελεσματική μεταφορά ενέργειας από τα καύσιμα στους τροχούς. Η τεχνολογία DYNAFLEX συμβάλλει στη μείωση των τριβών του κινητήρα άμεσα από την πρώτη στιγμή που γεμίζετε το αυτοκίνητό σας, είτε πρόκειται να βγείτε εκτός πόλης είτε είστε κολλημένοι στην κίνηση.

* Σε σύγκριση με προηγούμενες συνθέσεις των Shell V-Power καυσίμων. Τα μόρια που μειώνουν τις τριβές βοηθούν κρίσιμα μέρη του κινητήρα σας.
"

Προσωπικά την χρησιμοποιώ συστηματικά τα τελευταία 4 χρόνια τουλάχιστον και κάτι αρνητικό δεν έχω να πω. Σαν αίσθηση νομίζω ότι ο κινητήρας λειτουργεί πιο ¨αθόρυβα¨ (smooth) σε σχέση με την απλή 95άρα.
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό anton » Παρ 21 Δεκ, 2018 14:04

αυτα τα καθαριστικα κανουν γλιτσα στο ρεζερβουαρ οταν λιμναζει η βενζινη. Φιλος με ακριβως το ιδιο συστημα υγραεριου με εμενα αποκτησε δισταγμους εντονους στους μικροψεκασμους βενζινης οταν χρησιμοποιουσε υγραεριο και του ειπα να βαλει καθαριστικο βενζινης και να κινηθει μεσω βενζινης να καψει ολο το περιεχομενο
τελικα το αμαξι εγινε καλα αρα γλιτσα η διαγνωση
κανονικα βενζινη απο ελευθερο πρατηριο χωρις καθαριστικα γιατι σε εμας λιμναζει και πολυκαιριζει η βενζινη
συστημα Vialle LiquidSi χωρις πνευμονα, υγρος ψεκασμος LPG και μικροψεκασμοι βενζινης
Άβαταρ μέλους
anton
 
Δημοσιευσεις: 150
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 19:05

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 21 Δεκ, 2018 20:37

@johng

Τώρα αυτό που έγραψες είναι το διαφημιστικό σλόγκαν της shell το οποίο μπορούμε να το βρούμε παντού αν γκουγκλάρουμε όπως μπορούμε να βρούμε το διαφημιστικό σλόγκαν που συντάσει κάθε εταιρεία για το προιόν της στολίζοντάς το με ωραία λόγια.
Ωραία λόγια σίγουρα αλλά μπορεί κάποιος πρακτικά να μας πει αν αυτή η χημική σύνθεση που ρίχνουν στην 95άρα με την οποία όπως λένε μετατρέπεται αμέσως μετά σε 97άρα κάνει καλό ή μπορεί να προξενήσει κάποια βλάβη στις ήδη ευαίσθητες βαλβίδες μας από τη χρήση του υγραερίου;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 21 Δεκ, 2018 20:37

Κάτι κόλησε και έβγαλε το ίδιο δύο φορές.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 21 Δεκ, 2018 22:50

papoys έγραψε:@johng

Τώρα αυτό που έγραψες είναι το διαφημιστικό σλόγκαν της shell το οποίο μπορούμε να το βρούμε παντού αν γκουγκλάρουμε όπως μπορούμε να βρούμε το διαφημιστικό σλόγκαν που συντάσει κάθε εταιρεία για το προιόν της στολίζοντάς το με ωραία λόγια.
Ωραία λόγια σίγουρα αλλά μπορεί κάποιος πρακτικά να μας πει αν αυτή η χημική σύνθεση που ρίχνουν στην 95άρα με την οποία όπως λένε μετατρέπεται αμέσως μετά σε 97άρα κάνει καλό ή μπορεί να προξενήσει κάποια βλάβη στις ήδη ευαίσθητες βαλβίδες μας από τη χρήση του υγραερίου;;;;


Απλή αμόλυβδη είναι που υποτίθεται πως έχει κάποια έξτρα πρόσθετα. (εγώ αμφιβάλω και για αυτό). Εκτός από την τσέπη σου αν την πληρώσεις πιο ακριβά δε θα κάνει κάποιο κακό στον κινητήρα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Σάβ 22 Δεκ, 2018 16:59

Ακομα δεν το εχω τσεκαρι διεξοδικα αλλα εχω την αισθηση οτι 97 αλλαζει προς το χειροτερο τους ψεκασμους βενζινης οταν κινησε με υγραεριο. Εχω παρατηρηση αυξηση καταναλωσης στον υπολογιστη ταξιδιου που υπολογιζει βαση ψεκασμων βενζινης. Αυτο εχει σαν αρνητικο αποτελεσμα στα νεα συστηματ που ειναι με OBD να εχουμε μεγαλυτερη καταναλωση σε υγραεριο. Φυσικα ειναι κατι που το ψαχνω αυτη την περιοδο αλλα δεν εχω βγαλει ασφαλες συμπερασμα
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 22 Δεκ, 2018 23:48

Η v-power εδώ και κάποια χρόνια δεν είναι 97άρα, αλλά 95άρα με πρόσθετα. Σε κάποιες shell, έχουν μείνει οι παλιές αντλίες που γράφουν 97 πάνω, αλλά είναι 95άρα.

Εγώ προσωπικά βάζω μόνο v-power, είναι ανώτερη από την απλή βενζίνη, ειδικά για χρήση υγραερίου θεωρώ ότι είναι καλύτερη και για το ρεζερβουάρ και για το γεγονός ότι για το λίγο που χρησιμοποιείται η βενζίνη στα υγραεριοκίνητα, χρειάζεται να είναι καλύτερη αφενός α) δεν αφήνει τόσα κατάλοιπα όσα η απλή αμόλυβδη καθώς μένει περισσότερο μέσα το ρεζερβουάρ, και β) βοηθά τα μπεκ βενζίνης αφού δεν αφήνει τόσα κατάλοιπα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 24 Δεκ, 2018 01:26

Εγώ δεν πατάω σε σελ για βενζίνη, έρχομαι κάθε φορά σε σημείο να παίξω ξύλο με τον κάθε υπαλληλακο που επιμένει αγενεστατα (επιθετικό μάρκετινγκ από την εταιρία) να βάλω vpower. Έχω βρει την ηρεμία μου σε avin και Έκο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Shell V power 97 οκτάνια

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 24 Δεκ, 2018 20:48

gkazakias έγραψε:Εγώ δεν πατάω σε σελ για βενζίνη, έρχομαι κάθε φορά σε σημείο να παίξω ξύλο με τον κάθε υπαλληλακο που επιμένει αγενεστατα (επιθετικό μάρκετινγκ από την εταιρία) να βάλω vpower. Έχω βρει την ηρεμία μου σε avin και Έκο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο υπάλληλος δεν φταίει τπτ.. Του σκοτιζουν τα @@... Έχω κολλητό φίλο υπεύθυνο σε πρατήριο shell. Το τι πρεσσα τρώνε για να σπρώχνουν τα διαφοροποιημενα προϊόντα δεν λέγεται...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Επόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 196 επισκέπτες