Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 29 Δεκ, 2018 09:16

johng έγραψε:Καλημέρα,
σήμερα το πρωί, με θερμοκρασία +3 βαθμών, προσπάθησα να εκκινήσω με εντελώς κρύο κινητήρα (το αυτοκίνητο 13+ ώρες παρκαρισμένο στην παγωνιά της νύχτας) απευθείας με υγραέριο, με την χρήση του κουμπιού εναλλαγής καυσίμου ενώ μίζαρα ταυτόχρονα. (εκκίνηση έκτακτης ανάγκης, όπως μου είχε πει ο εγκαταστάτης μου όταν είχα κάνει την εγκατάσταση).

Ο κινητήρας εκκίνησε δύσκολα του έδωσα λίγο γκάζι γιατί πήγαινε να σβήσει (2000-2200 σ.α.λ.) , αλλά τελικά έσβησε όταν άφησα το γκάζι μετά από 5-6 sec.

Την δεύτερη φορά πήρε πάλι δύσκολα , του έδωσα πάλι γκάζι (2000-2200 σ.α.λ.) για να το σταθεροποιήσω , τον κράτησα περίπου 10 sec έτσι αλλά πάλι έσβησε όταν μείωσα/άφησα το γκάζι.

Δεν ξαναπροσπάθησα φοβούμενος μην προκαλέσω κάποια ζημιά μιας και ο κινητήρας ήταν και εντελώς κρύος (3 βαθμοί).

Αναγκάστηκα να κάνω όλα τα παραπάνω γιατί δεν έπαιρνε κανονικά με την βενζίνη (είχε πολύ λίγη το τεπόζιτο και είχα παρκάρει σε ανηφόρα). Τελικά έφερα βενζίνη με δοχείο, πήρε μπροστά κανονικότατα με την βενζίνη, αλλά όταν έπιασε στην πορεία την θερμοκρασία αλλαγής σε υγραέριο και γύρισε στο υγραέριο άρχισαν οι αρρυθμίες, μπουκώματα, κοψίματα κτλ. Γύρισα σε βενζίνη και συνέχισα. Με τον εγκαταστάτη που μίλησα στο τηλ. μου είπε ότι θέλει επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος του υγραερίου.

Συμπέρασμα, μην αφήνουμε το ρεζερβουάρ βενζίνης με λίγο καύσιμο.

Σύστημα Lovato C OBD II

μλκιες σου ειπε ο εγκαταστατης...κοιτα οταν παραστει αναγκη να το βαλεις μπροστα με αεριο απλα κρατας τις στροφες 1200-1500 για 1-2 λεπτα σταθερες με καποια ελαχιστη αυξομειωση......καλο δεν του κανει αλλα στην αναγκη λυνεις το προβλημ ασου
και γιατι αμα πιασουν τα κρυα η κανεις εκκινηση αναγκης θελεις επαναπρογραμματισμο?
επισης στο δικο μου εχω δει με μηδενισμο την αυτοματη εκκινηση ο μετρητης να εχει γραψει 10 εκκινησεις και παραπανω χωρις να τις εχω κανει και παρολαυτα αν το ζητησω αυτοματη εκκινηση την πραγματοποιει...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 29 Δεκ, 2018 09:46

Μανώλη παίζει να είσαι από τους λίγους μπορεί και ο μοναδικός στο φόρουμ που άφησε στο τεπόζιτο ελάχιστη βενζίνα.Με το υγραέριο είναι νόμος να είναι τουλάχιστον στο ένα τρίτο για την καλή λειτουργία και ψύξη της αντλίας.

Κακώς που επεχείρησες με κρύο εκκίνηση με υγραέριο.Είναι ότι χειρότερο για τον κινητήρα και το σύστημα από τη στιγμή που μπορούσες να πας με ένα μπιτόνι να πάρεις βενζίνα.Θυμάμαι μια φορά που έμεινα από αντλία με 0 βαθμούς και επεχείρησα εκκίνηση με υγραέριο 2-3 φορές δεν πήρε.Το πήγα με γερανό στο συνεργείο το έφτιαξα και όλα καλά.
Εκείνο που θυμάμαι μετά την τρίτη φορά ο εγκέφαλος υγραερίου κλείδωσε και δεν με άφηνε πλέον να επιχειρίσω ξανά ψυχρή εκκίνηση με υγραέριο.
όπως μου είπε ο εγκαταστάτης το σύστημα κλειδώνει αυτόματα και επανέρχεται μετά μόνο του αφού γίνει εκκίνηση κανονικά με βενζίνη όπως έγινε με το δικό μου. Κλειδώνει όπως μου είπε για προστασία συστήματος και μηχανής του αυτοκινήτου.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 31 Δεκ, 2018 12:45

κοιτα εγω εχω βαλει συστημα που κοβει την αντλια με το μπει το υγραεριο μπροστα οποτε δε με απασχολει
ομως στον πατερα μου που του καηκε η αντλια ετσι το εβαλε μπροστα.....φυσικα και δεν κανει να το βαζεις ετσι μπροστα για αυτο και λεγετε εκτακτη αναγκη...εκτος και αν υπαρχει καθημερινη εκτακτη αναγκη
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Δευτ 31 Δεκ, 2018 13:33

Τι συστημα εχεις βαλει που κοβει την αντλια βενζινης;
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό tgi » Δευτ 31 Δεκ, 2018 15:11

Αν έχεις Citroen, μπορώ να βοηθήσω.

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Δευτ 31 Δεκ, 2018 16:07

Δεν εχω Citroen αλλα με ενδιαφερη να καταλαβω τον τροπο που ισως εφαρμοζεται και σε αλλες μαρκες
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό tgi » Δευτ 31 Δεκ, 2018 16:24

EvanTalos έγραψε:Δεν εχω Citroen αλλα με ενδιαφερη να καταλαβω τον τροπο που ισως εφαρμοζεται και σε αλλες μαρκες

Κοίτα, έχω φτιάξει ένα κυκλωματάκι όπου πηγαίνει και δίνει εντολή κάθε φορά που βάζεις εμπρός το αυτοκίνητο να διαβάζει αναγκατστικα την ένδειξη από το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου...
Τα γαλικα έχουν θέμα ότι απαξ και έβαλες βενζίνη , μετά το πάνε με υπολογισμό απο τους ψεκασμούς και δεν "ρωτάνε" καθόλου τι γίνεται πίσω στο ρεζερβουάρ.

Αυτό έκανα...
Αν έχεις-είχες γαλικό, τότε μπορώ να βοηθήσω
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Εκκίνηση κατευθείαν με υγραέριο?

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 03 Ιαν, 2019 17:09

EvanTalos έγραψε:Τι συστημα εχεις βαλει που κοβει την αντλια βενζινης;

εναν απλο χρονοδιακοπτη ο οποιος παιρνει τροφοδοσια απο το πηνιο του πνευμονα μολις δηλαδη ενεργοποιηεθ το αεριο μετα απο 10δευτ/τα κοβω το κυκλωμα τροφοδοσιας της αντλιας με ενα εξωτερικο ρελλε NC ΟΠΟΤΕ για χρονο 4 λεπτα μολις συμπληρωθει το 4λεπτο ενεργοποιειτε η αντλια για χρονο 10 δευτ/τα και αθυ σε κυκλους
οποτε και το κυκλωμα της βενζινας ειναι μονιμα σε πιεση και αν τελειωσει το αεριο γυριζει ακαριαια σε βενζινα και αν κλεισω το αεριο γινετε το ιδιο και αν ο εγκεφαλος του αεριου για καποιο λογο πρεπει να διακοψει την λειτουργια του αεριου παλι γυρνα σε βενζινα.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 39 επισκέπτες