Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αλλαγή μπεκ

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Σάβ 12 Ιαν, 2019 00:46

GeorgeFo έγραψε:Ρωτάω για τον μετρητή γιατί έβαλα 33 lt υγραεριο, έκανα μέχρι στιγμής 280 χλμ και έχει ανάψει το κόκκινο λαμπάκι.βενζινη το γέμισα με unl 100 και δεν κουνήθηκε καθόλου ο δείκτης..μάλλον θα καίει βενζίνη 0,5 lt /100 km.. ξέρεις αν το e-go ψεκάζει βενζίνη γενικά ή πάνω από ορισμένο αριθμό στροφών; Το exr σίγουρα ψεκάζει πάνω απο 3200 στροφές.

λεβεντη μην μπλεκεσε ολα τα συστηματα εχουν την δυνατοτητα ρυθμισης και αν θες να ψεκαζει βενζινα παει αναλογα με το οχημα λοιπον απο οτι γνωριζω τα νεα συστηματα τηςλοβατο εχουν τα στρογγυλα τα lovato k ειναι κορυφαια μην τα αλλαξεις με αλλα εχουν αλλη αντισταση και δεν τα υποστηριζει 100% το λογισμικο
το κοκκινο λαμπακι μπορει να σε βγαλει αρκετα μην δινεις και πολυ βαση.......
επειδη το καυσιμο του αεριου ειναι σε υγρη μορφη κουνιετε και το φλοτερ αλλαζει θεση και δινουν αλλη ταση στα λεντ
στο μετρητη......
για να δεις ποση βενζινα καις θα δεις καθε κρυα εκκινηση ποσα χλμτρα γραφει μεχρι να γυρισει υγραεριο μπορεις ανετα να υπολογισεις περιπου στο μηνα ποσα χλτρα βενζινα γραφεις τα πολ/ζεις βριεσκεις τα χλμτρα και υπολογιζεις τα λιτρα
μεσες ακρες υπολογιζε 5 χλμτρα την ημερα για γυρισει αεριο ειναι περιπου 150 το μηνα οποτε δες στα 150 ποση βενζινα θες αφου ξερεις ποσο καιει και θα βγαλεις συμπερασμα
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 12 Ιαν, 2019 07:30

Για τη δεξαμενή μη δίνεις σημασία στα λίτρα.Και εγώ 48 λίτρα έχω άλλες φορές μπορεί να πάρει 42-43 τις περισσότερες όμως φορές κάτω από 36 καμιά φορά και εμένα μπορεί να σταματήσει στα 33-34.
Εξαρτάται τι ώρα βάζεις πίεση αντλίας πρατηρίου ή μπορεί να ενεργοποιηθεί το φλοτέρ γρηγορότερα.Στο ίδιο πρατήριο τυχαίνει μία φορά να βάλω 42 την άλλη 35.
Να κοιτάς τα λίτρα πόσο καίει αυτό έχει σημασία.
Τα μπεκ άστα.Μην ξεκινάς από τα 5.000 χιλιόμετρα να ζητάς αλλαγές.Και εγώ τα δικά του απλά ηλεκτροβάνας είχα κάπου στις 60.000 χιλιόμετρα τους έκανα μία επισκευή δεν είδα καμία διαφορά από πριν τζάμπα έδωσα το 40άρι και στις 80.000 χιλιόμετρα έβαλα τύπου βενζίνης.Άστο 40-50 χιλιόμετρα να ξεχρεώσεις πρώτα το σύστημα να βγάλεις και κάποιο κέρδος και μετά αντί για επισκευή βάζεις τύπου βενζίνης
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό Kakis » Σάβ 12 Ιαν, 2019 13:04

GeorgeFo έγραψε:Ρωτάω για τον μετρητή γιατί έβαλα 33 lt υγραεριο, έκανα μέχρι στιγμής 280 χλμ και έχει ανάψει το κόκκινο λαμπάκι.βενζινη το γέμισα με unl 100 και δεν κουνήθηκε καθόλου ο δείκτης..μάλλον θα καίει βενζίνη 0,5 lt /100 km.. ξέρεις αν το e-go ψεκάζει βενζίνη γενικά ή πάνω από ορισμένο αριθμό στροφών; Το exr σίγουρα ψεκάζει πάνω απο 3200 στροφές.


Εγώ σε δεξαμενή 54 lt, γεμίζω με 44 lt.
Την τελευταία φορά με κόκκινο λαμπάκι έκανα γύρω στα 100 km πριν αρχίσει να σφυρίζει.
Κ όταν ξεκίνησε ο βομβητής ήμουν Κατεχάκη, πήγα στη shell στην κλεισθένους για γέμισμα κ ακόμη δεν είχε γυρίσει σε βενζίνη.
Με αυτά τα 44 lt είχα κάνει 540 χλμ...
Επομένως, το κόκκινο λαμπάκι είναι παραπλανητικό..
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 14 Ιαν, 2019 07:11

Είπαμε μη δίνεται σημασία στα λαμπάκια περισσότερο για διακοσμητικά είναι.

Παλιά εμένα με το κόκκινο έκανε 40-50 χιλιόμετρα. Μετά από αλλαγή εγκεφάλου και νέες ρυθμίσεις ,όταν φουλάρω συνήθως ανάβουν 3 και όχι 4 λαμπάκια ανάλογα το πόσα λίτρα θα πάρει αλλά το κόκκινο μου κρατάει 100-120 λίτρα.Το έχω τσεκάρει 3-4 φορές και τώρα ξέρω πως με το που ανάψει για πρώτη φορά έχω υγραέριο για τουλάχιστον 100 χιλιόμετρα και δεν αγχώνομαι.
Καντε το 2-3 φορές να τσεκάρετε πόσο πάτε με το κόκκινο οπότε θα ξέρετε πόσα χιλιόμετρα έχετε ακόμη.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 14 Ιαν, 2019 09:37

That's right !!!!
Και σε εμένα με δεξαμενή των 56λ και γέμισμα μέχρι τα 45-46λ τα λαμπάκια σβήνουν γυρω στα 80-150-300-400 όπου το τελευταίο κρατάει για ακόμη 120-140χλμ μεχρι να γυρίσει σε βενζίνη. Συνολική αυτονομία κοντά στα 540χλμ με 45λ δηλαδή κατανάλωση 8,3λ/100χλμ + 0,6λ βενζίνη για τα ξεκινήματα.


Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό Candyman » Πέμ 31 Ιαν, 2019 19:01

Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα, οπότε θα δημοσιεύσω εδώ...

Λοιπόν, μόλις άλλαξα μπεκ στην μπεκιέρα του LPG μου.
Το σύστημα είναι landi renzo Omegas MED. Τα μπεκ ήταν τα γνωστά GI25 black τα οποία έχουν αντικατασταθεί με τα νεότερα blue που υποτίθεται αντέχουν περισσότερο.
Τα βρήκα στα 160 ευρώ και τα 4, και επειδή τα δικά μου ήταν πολύ παλιά με πολλά χιλιόμετρα, ήθελα να τα αλλάξω.

Επί την ευκαιρία άλλαξα και τα δύο φίλτρα (αν και ήταν νωρίς ακόμα), αλλά το έκανα επειδή ήθελα να ρυθμίσω εκ νέου και τον εγκέφαλο. Έκανα και την ρύθμιση του cpu (όλα μαζί μου πήραν 1,5 ώρα) και τώρα το αμάξι πάει πολύ καλύτερα απο πριν, ειδικά στις ψηλές. Φανταστείτε πόσο χάλια ήταν τα παλιά μπεκ δηλαδή. Επίσης λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα καμιά φορά με pressure error σε απότομα πατήματα, και υποψιαζόμουν μιοσοβουλωμένο μπεκ. Από ότι φαίνεται πάλι είχα δίκιο! :D

Τώρα είμαι ένας χαρούμενος άνθρωπος ξανά. :)
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 31 Ιαν, 2019 23:17

Πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει με τα εργοστασιακά μπεκ;
Εγώ σε Lovato άλλαξα στις 50.000
Candyman έγραψε:Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα, οπότε θα δημοσιεύσω εδώ...

Λοιπόν, μόλις άλλαξα μπεκ στην μπεκιέρα του LPG μου.
Το σύστημα είναι landi renzo Omegas MED. Τα μπεκ ήταν τα γνωστά GI25 black τα οποία έχουν αντικατασταθεί με τα νεότερα blue που υποτίθεται αντέχουν περισσότερο.
Τα βρήκα στα 160 ευρώ και τα 4, και επειδή τα δικά μου ήταν πολύ παλιά με πολλά χιλιόμετρα, ήθελα να τα αλλάξω.

Επί την ευκαιρία άλλαξα και τα δύο φίλτρα (αν και ήταν νωρίς ακόμα), αλλά το έκανα επειδή ήθελα να ρυθμίσω εκ νέου και τον εγκέφαλο. Έκανα και την ρύθμιση του cpu (όλα μαζί μου πήραν 1,5 ώρα) και τώρα το αμάξι πάει πολύ καλύτερα απο πριν, ειδικά στις ψηλές. Φανταστείτε πόσο χάλια ήταν τα παλιά μπεκ δηλαδή. Επίσης λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα καμιά φορά με pressure error σε απότομα πατήματα, και υποψιαζόμουν μιοσοβουλωμένο μπεκ. Από ότι φαίνεται πάλι είχα δίκιο! :D

Τώρα είμαι ένας χαρούμενος άνθρωπος ξανά. :)


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αλλαγή μπεκ

Δημοσίευσηαπό Candyman » Παρ 01 Φεβ, 2019 00:07

meletis έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα είχες κάνει με τα εργοστασιακά μπεκ;
Εγώ σε Lovato άλλαξα στις 50.000
Candyman έγραψε:Δεν βρήκα πιο κατάλληλο θέμα, οπότε θα δημοσιεύσω εδώ...

Λοιπόν, μόλις άλλαξα μπεκ στην μπεκιέρα του LPG μου.
Το σύστημα είναι landi renzo Omegas MED. Τα μπεκ ήταν τα γνωστά GI25 black τα οποία έχουν αντικατασταθεί με τα νεότερα blue που υποτίθεται αντέχουν περισσότερο.
Τα βρήκα στα 160 ευρώ και τα 4, και επειδή τα δικά μου ήταν πολύ παλιά με πολλά χιλιόμετρα, ήθελα να τα αλλάξω.

Επί την ευκαιρία άλλαξα και τα δύο φίλτρα (αν και ήταν νωρίς ακόμα), αλλά το έκανα επειδή ήθελα να ρυθμίσω εκ νέου και τον εγκέφαλο. Έκανα και την ρύθμιση του cpu (όλα μαζί μου πήραν 1,5 ώρα) και τώρα το αμάξι πάει πολύ καλύτερα απο πριν, ειδικά στις ψηλές. Φανταστείτε πόσο χάλια ήταν τα παλιά μπεκ δηλαδή. Επίσης λύθηκε και ένα πρόβλημα που είχα καμιά φορά με pressure error σε απότομα πατήματα, και υποψιαζόμουν μιοσοβουλωμένο μπεκ. Από ότι φαίνεται πάλι είχα δίκιο! :D

Τώρα είμαι ένας χαρούμενος άνθρωπος ξανά. :)


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


LOL.... 100.000 και το αμάξι το είχε ήδη το υγραέριο. Καταλαβαίνεις...

Υ.Γ. Η Landi Renzo λέει 60.000 χλμ. αντοχή για τα black που είχα. Τώρα τα blue που έβαλα, υποτίθεται ότι είναι βελτιωμένα και πάνε παραπάνω. Πόσο; Δεν ξέρω... Θα δείξει.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες