Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Δευτ 14 Ιαν, 2019 20:17

tgi έγραψε:Ξέρει κανένας από που μπορώ να αγοράσω εγώ τα φίλτρα και να τα αλλάζω μονος μου???
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα???
Στην Θεσσαλονίκη είδα 2-3 μαγαζιά που έχουν μεγάλη ποικιλία!
Φίλε μην κάνεις βλακείες.Αμα έχεις διαρροή που είναι πολύ εύκολο θα πάρεις τα 3

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Δευτ 14 Ιαν, 2019 20:19

tgi έγραψε:Ξέρει κανένας από που μπορώ να αγοράσω εγώ τα φίλτρα και να τα αλλάζω μονος μου???
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα???
Στην Θεσσαλονίκη είδα 2-3 μαγαζιά που έχουν μεγάλη ποικιλία!
Νομίζω μπορείς να αγοράσεις και από εκεί που κάνουν εγκαταστάσεις Αλλά προσωπικά μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι η ασφάλεια πάνω από όλα δεν λέω Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να θέλεις να το κάνεις μόνος σου για να έχεις την ικανοποίηση ότι το φτιάχνεις εσύ αλλά έχεις διαγνωστικό για διαρροές λέμε μία στις χίλιες μη σου κάτσει.
Γνώμη μου πάντα και φιλικά.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 15 Ιαν, 2019 01:39

tgi έγραψε:Ξέρει κανένας από που μπορώ να αγοράσω εγώ τα φίλτρα και να τα αλλάζω μονος μου???
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα???
Στην Θεσσαλονίκη είδα 2-3 μαγαζιά που έχουν μεγάλη ποικιλία!
Φέρνω για τα αμάξια μου από εδώ e-autoparts.gr, τα έχει φθηνά καμία σχέση με τις τιμές στα μαγαζιά. Και τα αλλάζω μόνος μου. Μετά τις αλλαγές σφάζω τα κλειστά φίλτρα να δω την κατασταση τους. Στα 20.000 χλμ είναι εντελώς καθαρά. Άρα τα αλλαζω εντελώς προληπτικά. Τα 10.000 είναι υπερβολή , όμως πρέπει εσύ ο ίδιος να το κρίνεις αυτό βλεποντας τα παλιά σου φίλτρα. Ο εγκαταστατης λέει 10.000 να έχει το κωλο ότου καλυμμένο και καλά κάνει .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 16 Ιαν, 2019 20:01

Εγώ τα αλλάζω κάθε 10.000 το αερίας και 20.000 της υγρής .
Τα αλλάζω μόνος μου , τσεκάρω για διαρροές με σαπουνάδα και είμαι έτοιμος .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Πέμ 17 Ιαν, 2019 01:03

savvas712 έγραψε:
tgi έγραψε:Ξέρει κανένας από που μπορώ να αγοράσω εγώ τα φίλτρα και να τα αλλάζω μονος μου???
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα???
Στην Θεσσαλονίκη είδα 2-3 μαγαζιά που έχουν μεγάλη ποικιλία!
Νομίζω μπορείς να αγοράσεις και από εκεί που κάνουν εγκαταστάσεις Αλλά προσωπικά μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι η ασφάλεια πάνω από όλα δεν λέω Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να θέλεις να το κάνεις μόνος σου για να έχεις την ικανοποίηση ότι το φτιάχνεις εσύ αλλά έχεις διαγνωστικό για διαρροές λέμε μία στις χίλιες μη σου κάτσει.
Γνώμη μου πάντα και φιλικά.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τα ηλεκτρονικά διαγνωστικά είναι για φάπες. Δίνουν false readings και πολλές φορές ΔΕΝ βλέπουν διαρροές σε απόσταση 10 πόντων (το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές).
Σαπουνάδα=η πιο αξιόπιστη μέθοδος.
Το πήγαινα σε "μάστορα" και μέτρησε μπροστά μου με ηλεκτρονικό sniffer και δεν βρήκε τίποτα. Εμένα όμως μου μύριζε. Με νερό και σαπούνι βρήκα 2 διαρροές σε διαφορετικά σημεία (τα οποία ήταν και σε εμφανή σημεία κιόλας). Και αυτό που σου λέω μου το έχουν επιβεβαιώσει άλλοι δύο τεχνικοί υγραερίου για τα e-sniffers.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Πέμ 17 Ιαν, 2019 07:11

Candyman έγραψε:
savvas712 έγραψε:
tgi έγραψε:Ξέρει κανένας από που μπορώ να αγοράσω εγώ τα φίλτρα και να τα αλλάζω μονος μου???
Υπάρχει κανένα μαγαζί στην Αθήνα???
Στην Θεσσαλονίκη είδα 2-3 μαγαζιά που έχουν μεγάλη ποικιλία!
Νομίζω μπορείς να αγοράσεις και από εκεί που κάνουν εγκαταστάσεις Αλλά προσωπικά μην μπαίνεις σε αυτό το τρυπάκι η ασφάλεια πάνω από όλα δεν λέω Το καταλαβαίνω ότι μπορεί να θέλεις να το κάνεις μόνος σου για να έχεις την ικανοποίηση ότι το φτιάχνεις εσύ αλλά έχεις διαγνωστικό για διαρροές λέμε μία στις χίλιες μη σου κάτσει.
Γνώμη μου πάντα και φιλικά.

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τα ηλεκτρονικά διαγνωστικά είναι για φάπες. Δίνουν false readings και πολλές φορές ΔΕΝ βλέπουν διαρροές σε απόσταση 10 πόντων (το έχω δει να συμβαίνει πολλές φορές).
Σαπουνάδα=η πιο αξιόπιστη μέθοδος.
Το πήγαινα σε "μάστορα" και μέτρησε μπροστά μου με ηλεκτρονικό sniffer και δεν βρήκε τίποτα. Εμένα όμως μου μύριζε. Με νερό και σαπούνι βρήκα 2 διαρροές σε διαφορετικά σημεία (τα οποία ήταν και σε εμφανή σημεία κιόλας). Και αυτό που σου λέω μου το έχουν επιβεβαιώσει άλλοι δύο τεχνικοί υγραερίου για τα e-sniffers.
Ρε παιδιά και άμα έχει διαροη έχετε τσιμουχες και ροδελες για να την κλείσετε?


Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Πέμ 17 Ιαν, 2019 13:09

erimitis έγραψε:Ρε παιδιά και άμα έχει διαροη έχετε τσιμουχες και ροδελες για να την κλείσετε?


Αν ρωτάς εμένα, έχω και σφιχτήρες και ανταλλακτικά κολλάρα για lpg, και orings και τα πάντα που τυχόν θα χρειαστώ. Αν το έχεις το "μικρόβιο" του κατσαβιδιού και το μαστορέματος, όλα τα βρίσκεις....
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Πέμ 17 Ιαν, 2019 13:23

Candyman έγραψε:
erimitis έγραψε:Ρε παιδιά και άμα έχει διαροη έχετε τσιμουχες και ροδελες για να την κλείσετε?


Αν ρωτάς εμένα, έχω και σφιχτήρες και ανταλλακτικά κολλάρα για lpg, και orings και τα πάντα που τυχόν θα χρειαστώ. Αν το έχεις το "μικρόβιο" του κατσαβιδιού και το μαστορέματος, όλα τα βρίσκεις....
Έπαθα την πλάκα μου

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 18 Ιαν, 2019 01:38

Φίλε erimiti , δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι ή όχι ,αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πιάνουν τα χέρια τους, στροφαρει το μυαλό τους , έχουν κατάλληλο εξοπλισμο και κάνουν εργασία 10 φορές καλύτερη από έναν τεχνικό επαγγελματία.
Μια εργασία απλή λοιπόν όπως η αλλαγή φίλτρων , που σου παίρνουν 30 ευρώ αέρα κοπανιστο τα συνεργεία , μπορεί κάποιος να την κανει μόνος του, και να ελεγξει πανευκολα εάν υπάρχει διαρροή.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 18 Ιαν, 2019 10:23

gkazakias έγραψε:Φίλε erimiti , δεν ξέρω αν ειρωνεύεσαι ή όχι ,αλλά υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που πιάνουν τα χέρια τους, στροφαρει το μυαλό τους , έχουν κατάλληλο εξοπλισμο και κάνουν εργασία 10 φορές καλύτερη από έναν τεχνικό επαγγελματία.
Μια εργασία απλή λοιπόν όπως η αλλαγή φίλτρων , που σου παίρνουν 30 ευρώ αέρα κοπανιστο τα συνεργεία , μπορεί κάποιος να την κανει μόνος του, και να ελεγξει πανευκολα εάν υπάρχει διαρροή.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Συγνώμη αν το ύφος μου ήταν ειρωνικό.Και βέβαια δεν ειρωνεύομαι και σύμφωνο με τα γραφόμενα σου και μάλιστα μακάρι να μας κάνει μια παρουσίαση πως γίνεται η αλλαγή να γλυτώνουμε κάνα φράγκο γιατί μιλάμε για πεταμένα λεφτα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες