Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 01 Μαρ, 2019 13:57

Από τη Silk βάζω σχεδόν δύο χρόνια. Και όταν βλέπεις κάποιον με 144.000 χιλιόμετρα στο υγραέριο να βάζει από εκεί κάτι ξέρει. Shell στην Κλεισθένους μια φορά έβαλα έφαγα απογοήτευση στα χιλιόμετρα και δεν ξαναπήγα.
Όλα είδα σήμερα να έχουν πάρει την ανηφόρα,ενδεχομένως θα ανέβει και αυτό αλλά πάντα είναι πιο φτηνός από τους άλλους.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Kakis » Παρ 01 Μαρ, 2019 14:43

papoys έγραψε:Από τη Silk βάζω σχεδόν δύο χρόνια. Και όταν βλέπεις κάποιον με 144.000 χιλιόμετρα στο υγραέριο να βάζει από εκεί κάτι ξέρει. Shell στην Κλεισθένους μια φορά έβαλα έφαγα απογοήτευση στα χιλιόμετρα και δεν ξαναπήγα.
Όλα είδα σήμερα να έχουν πάρει την ανηφόρα,ενδεχομένως θα ανέβει και αυτό αλλά πάντα είναι πιο φτηνός από τους άλλους.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Θα φουλάρω σήμερα.
Αυτό το πρατήριο έχει κάποια σχέση με το αντίστοιχο στην Κλεισθένους κ Αναπαύσεως;
Εκεί έβαλα την τελευταία φορά.
Toyota Corolla 2004 με σύστημα Lovato Smart Exr και KP μπεκ
43.000 km με lpg
Kakis
 
Δημοσιευσεις: 51
Εγγραφή: Τρί 23 Οκτ, 2018 23:12

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 01 Μαρ, 2019 16:53

Ναι ανήκει στον όμιλο ΜΗΤΣΟΥ.Έτσι λέγεται και θα δεις που το γράφει και στην πινακίδα με τις τιμές.Υπάρχει και τρίτο στη Σπατών μετά τη γέφυρα με την Αττική οδό και συνήθως πουλάνε στην ίδια τιμή αυτά τα τρία..
Δεν ξέρω αν είναι οικογένεια ή συνεργαζόμενοι αλλά γνωρίζω ότι έχουν βυτία δικά τους για τη μεταφορά καυσίμων.

Έβαζα από την αρχή στο πρώτο που άνοιξαν στη Σπατών έμεινα ευχαριστημένος και τώρα βάζω από αυτό στη Μαραθώνος που είναι δίπλα μου.Από την αρχή πουλούσε σε πολύ καλή τιμή και συνεχίζει.
Παλαιότερα έβαζα από τον Ασμάτογλου στην Κλεισθένους αλλά ξέφυγε στην τιμή και τον εγκατέλειψα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 04 Μαρ, 2019 09:33

Ακριβώς οτι λεει ο Παππούς.
Και τα χλμ βγαινουν σωστα.

Απλά ειναι λιγο "στριμωγμένο" ( Το Silk της Μαραθωνως)
το BP ειναι απλα μεν αλλα η δυαρυθμιση κουκουρουκου...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό johng » Τρί 05 Μαρ, 2019 08:34

Γέμισα αυτές τις μέρες από την Silk στην Αναπαυσεως/Κλεισθένους (0.664) μέρα μεσημέρι με θερμοκρασία 15 βαθμούς.
Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση.

1) Η αντλία του γέμιζε πιο αργά και από τις ταινίες του Αγγελόπουλου

2) Ενώ περίμενα να γεμίσω (με τα χλμ που είχα κάνει) με 20 lt περίπου η αντλία σταμάτησε στα 13,71 lt με -Ε- (δεν έπαιρνε άλλο)


Τι μπορεί να σημαίνουν αυτά?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 05 Μαρ, 2019 11:16

Τίποτε.

Σε άδεια τελείως δεξαμενή που είχε σφυρίξει στη Μαραθώνος στο Silk έβαλα 42 λίτρα την τελευταία φορά όπως μου έχει συμβεί και σε άλλα.
Όταν έχω μέσα καύσιμο και ανάλογα με τα χιλιόμετρα που έχω κάνει υπολογίζω να πάρει 35 λίτρα μπορεί να πάρει και μόνο 25 μερικές φορές όχι μόνο στο Silk αλλά και σε άλλα που έχω δοκιμάσει κατά το παρελθόν.
Τώρα γιατί συμβαίνει αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω.
Επίσης αυτό κάνει κάποιους άπειρους και καινούργιους να νομίζουν ότι το δεύτερο πρατήριο έχει πολύ καλό καύσιμο και το πρώτο τους έκλεψε.Για αυτό λέμε ότι ασφαλή μέτρηση γίνεται μόνο όταν η δεξαμενή είναι τελείως άδεια της γεμίζουμε και την αφήσουμε να αδειάσει ώστε να υπολογίσουμε.

Στην Κλεισθένους το dragoil είδα ότι άλλαξε όνομα σε mobil και μάλλον βγάζει άδεια υγραερίου από την αρχή γιατί δεν πουλάει υγραέριο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό johng » Τετ 06 Μαρ, 2019 13:19

Δεν θα ξαναβάλω στη Silk Αναπαύσεως και Κλεισθένους. Γκάζωσα το πρωί με 2α να προλάβω ένα πορτοκαλί φανάρι και με γύρισε στη βενζίνη. Δεν μου το είχε ξανακάνει και μάλλον φταίει το κακό μείγμα. Η θερμοκρασία ήταν 11 βαθμούς κελσίου. Είχε δίκιο κάποιος συμφουρμίτης που έλεγε "όταν η αντλία δεν έχει πίεση το μείγμα είναι χάλια". Μπορεί σε άλλο αμάξι να μην δημιουργεί πρόβλημα. Ευτυχώς που ο καιρός ζεσταίνει τις επόμενες μέρες.
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 06 Μαρ, 2019 18:09

Τι να πω.Εμένα ποτέ δεν μου προκάλεσε πρόβλημα.Συγκεκριμένα πριν 4-5 μέρες είχα φουλάρει από Silk Μαραθώνος σε άδεια δεξαμενή και πήρε 42 λίτρα.
Επειδή μου αρέσει συχνά να τσεκάρω έτυχε και σήμερα το πρωί ξανασφύριξε γιατί άδειασε. 42 λίτρα 505 χιλιόμετρα και μάλιστα όλα Βορειοανατολική Αττική από τις καλύτερες επιδόσεις μέχρι τώρα.
Μεσημεράκι γέμισα στο ίδιο πήρε 41 λίτρα.

Από εκεί και πέρα τι να πω.Ο καθένας είναι ελεύθερος να βάλει όπου θέλει.Δόξα το Θεό υπάρχουν πάρα πολλά στην περιοχή μας.Εγώ πάντως δεν τον αλλάζω. Αυτό που λες για γύρισμα σε βενζίνη ενώ το αυτοκίνητο έχει αέριο δεν μου έχει συμβεί ποτέ μέχρι σήμερα στις 144.000 χιλιόμετρα που έχω κάνει με υγραέριο και έχω βάλει σε πάρα πολλά πρατήρια.
Μήπως να κοιτάξεις το σύστημά σου;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Τετ 06 Μαρ, 2019 22:39

Γενικά στα τρία τελευταία γεμίσματα έχω την χαμηλότερη κατανάλωση. Και με βαριά κίνηση. Κάτι πρέπει να παίζει με το τι στέλνουν τα διυλιστήρια στα πρατήρια.
papoys έγραψε:Τι να πω.Εμένα ποτέ δεν μου προκάλεσε πρόβλημα.Συγκεκριμένα πριν 4-5 μέρες είχα φουλάρει από Silk Μαραθώνος σε άδεια δεξαμενή και πήρε 42 λίτρα.
Επειδή μου αρέσει συχνά να τσεκάρω έτυχε και σήμερα το πρωί ξανασφύριξε γιατί άδειασε. 42 λίτρα 505 χιλιόμετρα και μάλιστα όλα Βορειοανατολική Αττική από τις καλύτερες επιδόσεις μέχρι τώρα.
Μεσημεράκι γέμισα στο ίδιο πήρε 41 λίτρα.

Από εκεί και πέρα τι να πω.Ο καθένας είναι ελεύθερος να βάλει όπου θέλει.Δόξα το Θεό υπάρχουν πάρα πολλά στην περιοχή μας.Εγώ πάντως δεν τον αλλάζω. Αυτό που λες για γύρισμα σε βενζίνη ενώ το αυτοκίνητο έχει αέριο δεν μου έχει συμβεί ποτέ μέχρι σήμερα στις 144.000 χιλιόμετρα που έχω κάνει με υγραέριο και έχω βάλει σε πάρα πολλά πρατήρια.
Μήπως να κοιτάξεις το σύστημά σου;;;;;
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 07 Μαρ, 2019 06:33

Νίκο δεν ξέρω από που βάζεις αλλά και εμένα τα 505 χιλιόμετρα με 42 λίτρα χωρίς να έχω βγει Εθνική και κάνοντάς τα όπως είπα γύρω από την περιοχή μου (Γέρακα) και μέχρι Χολαργό κάπου στο ύψος της Εθνικής Άμυνας που κινούμαι καθημερινά είναι από τις καλίτερες επιδόσεις μου στα χρόνια που είμαι στο υγραέριο.

Είπαμε το καλό με το υγραέριο είναι ότι μπορούμε άνετα και ανά πάσα στιγμή να τσεκάρουμε αν μας κλέβουν στα λίτρα.Τι πιο απλό αφήνεις να αδειάσει πας με βενζίνη και γεμίζεις.Αδειάζεις μετράς και βλέπεις.Ειδικά αν το κάνεις 2-3 φορές είσαι 100% σίγουρος αν τα λίτρα είναι εντάξει.Το να γεμίζεις μισοάδεια δεξαμενή που δεν ξέρεις τι έχει μέσα και να λες μετά με έκλεψε είναι βλακεία.
Προσωπικά δεν θεωρώ ότι υπάρχουν καλά και κακά μίγματα.Όπως στη βενζίνη έτσι και στο υγραέριο όλοι το ίδιο φορτώνουν.(καλοί και κακοί πρατηριούχοι ή κλέφτες να τους πούμε απλά ναι υπάρχουν) Τώρα γιατί κάποιοι πιστεύουν ότι υπάρχουν διαφορετικά μίγματά τι να πω.Μπορούν να το κάνουν και να βάζουν από εκεί που το θεωρούν καλίτερο.
Εγώ θα βάζω συνήθως από το φθηνότερο αφού κάθε τόσο τον τσεκάρω αν με κλέβει στα λίτρα όπως μου έχει συμβεί σε δύο παλαιότερα τα οποία δεν ήταν και τα φτηνότερα αλλά μπορώ να πω από το ακριβά στην περιοχή μου.Τι έκανα;;; Απλά δεν ξαναπάτησα να βάλω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες





cron