Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Πέμ 14 Μαρ, 2019 06:59

fotisly έγραψε:ποια η διαδικασια κτεο??
δηλωσες νεο συστημα και παλι απο αρχη??ή αλλη ημερομηνια φιαλης?
Ναι, πήγα τα χαρτιά που μου έδωσε ο εγκαταστατης στο ΚΤΕΟ.
Δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα άλλο.
Εμένα η άδεια κυκλοφορίας γράφει : Αμόλυβδη-Υγραεριο

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 15 Μαρ, 2019 20:37

πρωφανως ειχες ελλατωματικο συστημα και ο εγκαταστατης εκανε τον παπα
πραγματι το τοπιο εχει καθαρισει αρκετα οι αλεξιπτωτιστες πλεον εχουν πεσει και εχουν πεθανει
παππυ θα συμφωνησω οτι πλεον η εμπειρια μετα απο 8-9 χρονια αεριο ξερουν για το καθε αμαξι τι συστημα θελει και τι ειδος μπεκ θελει το καθε αμαξι
πχ το δικο μου θελει μπεκ τυπου βενζινας οχι τα απλα και ο εγκαταστατης μου χτυπιοταν οτι τα μπεκ κανουν.....αμ δεν κανουν...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Σάβ 16 Μαρ, 2019 08:18

Manoliss, το θέμα είναι ότι δεν πήγα το 2009 σε τυχαίο εγκατάστατη. Πήγα σε κάποιον που είναι χρόνια στην πιάτσα και είναι ακόμα... Που έχει φάει το υγραέριο με το κουτάλι με τα ταξί που είχε αναλάβει πριν έρθει η "μόδα" στους ιδιώτες......
Αυτός επέμενε ότι έμπαινε στο αυτοκίνητο το υγρού ψεκασμού και όταν του είπα μετά από ένα χρόνο να το βγάλει γιατί δεν κούμπωνε, αρνήθηκε λέγοντας μου ότι πηγαίνει καλά και ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο ή το υγραέριο που βάζω δεν είναι καλό .... Αυτός έχει και πρατήριο

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό ili77 » Σάβ 16 Μαρ, 2019 17:49

Μια απ τα ίδια για τον γνωστό στην Αγίας Αννης. Ακριβώς τα ίδια έκανε και σε μένα.
Του χρόνου λήγει κι εμένα η μπουκάλα αλλά μάλλον θα πάω για αλλαγή νωρίτερα.
Σου εκανε απ την αρχή την απεγκατασταση το icom και εγκατάσταση το νέο σύστημα; από συντήρηση τι θέλει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ili77
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ, 2011 15:13

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Κυρ 17 Μαρ, 2019 19:57

ili77 έγραψε:Μια απ τα ίδια για τον γνωστό στην Αγίας Αννης. Ακριβώς τα ίδια έκανε και σε μένα.
Του χρόνου λήγει κι εμένα η μπουκάλα αλλά μάλλον θα πάω για αλλαγή νωρίτερα.
Σου εκανε απ την αρχή την απεγκατασταση το icom και εγκατάσταση το νέο σύστημα; από συντήρηση τι θέλει;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Κάνε υπομονή λοιπόν 1 χρόνο.
Σε κανένα εξάμηνο αρχισε να ρωτάς τους κοντινούς στο σπίτι ή δουλειά σου εγκαταστάτες για σύστημα υγραερίου.
Κοίτα να είναι γνωστό και να μπορείς να πας σε οποιονδήποτε να σου δώσει χαρτί όπως επίσης να στο συντηρήσει.
Τα φίλτρα είναι κοινά και απλά.
Η ταρίφα για service είναι γνωστή σε όλους εδώ αν ρωτήσεις μαζί με το χαρτί του ΚΤΕΟ.
Εγώ προσωπικά θα κάνω μόνος μου την αλλαγή των φίλτρων από την δεύτερη χρονιά... Την πρώτη χρονιά θα την κάνει ο εγκαταστατης για να ρυθμίσει και τον εγκέφαλο και να δει τυχόν ατέλειες που θα φανούν στον χρόνο.

Sent from my mobile phone using Tapatalk
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό ili77 » Δευτ 18 Μαρ, 2019 17:50

Πόσο σου πήγε όλη η διαδικασία; με το κτεο. Από κατανάλωση είδες διαφορά σε σχέση με το icom; και στα2 καύσιμα.
Μάλλον κι εγώ για Europe gas λέω.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ili77
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ, 2011 15:13

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 18 Μαρ, 2019 19:23

tgi έγραψε:Manoliss, το θέμα είναι ότι δεν πήγα το 2009 σε τυχαίο εγκατάστατη. Πήγα σε κάποιον που είναι χρόνια στην πιάτσα και είναι ακόμα... Που έχει φάει το υγραέριο με το κουτάλι με τα ταξί που είχε αναλάβει πριν έρθει η "μόδα" στους ιδιώτες......
Αυτός επέμενε ότι έμπαινε στο αυτοκίνητο το υγρού ψεκασμού και όταν του είπα μετά από ένα χρόνο να το βγάλει γιατί δεν κούμπωνε, αρνήθηκε λέγοντας μου ότι πηγαίνει καλά και ότι έχει πρόβλημα το αυτοκίνητο ή το υγραέριο που βάζω δεν είναι καλό .... Αυτός έχει και πρατήριο

Sent from my mobile phone using Tapatalk

δεν γινετε το συστημα να μην κουμπωνει επανω στο αμαξι.......απλα τοτε το 2009 ο ανιρωπος δεν ηξερε....και σε εμνα που στο ξανθια ειναι full group και η εισαγωγη δεν εχει plenum ηθελε απο την αρχη μπεκ γρηγορα η τυπου βενζινας και ακροφυσια με τεφλον να οδηγουν το αεριο κατευθειαν κοντα στο θαλα μο καυσης
αν τα ηξερε δε θα ταλαιπωριομουνα 3 χρονια...τωρα το συστημα με αυτα τα 2 πραγματα δουλευει υποδειγματικα....απλα τοτε ο ανθρωπος δεν ηξερε...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Τρί 19 Μαρ, 2019 08:36

manoliss έγραψε:δεν γινετε το συστημα να μην κουμπωνει επανω στο αμαξι.......απλα τοτε το 2009 ο ανιρωπος δεν ηξερε....και σε εμνα που στο ξανθια ειναι full group και η εισαγωγη δεν εχει plenum ηθελε απο την αρχη μπεκ γρηγορα η τυπου βενζινας και ακροφυσια με τεφλον να οδηγουν το αεριο κατευθειαν κοντα στο θαλα μο καυσης
αν τα ηξερε δε θα ταλαιπωριομουνα 3 χρονια...τωρα το συστημα με αυτα τα 2 πραγματα δουλευει υποδειγματικα....απλα τοτε ο ανθρωπος δεν ηξερε...

για 10 χρονια να πηγαίνω κάθε 6 μήνες και να μην το φτιάχνει???
Και από τον 5ο χρονο να μου λέει ότι θέλουν αντικατάσταση τα μπέκ γιατί τρέχουν και να τα καθαρίζει και να μου βάζει άλλα μπέκ (ίδιος τύπος αλλα όχι αυτά που του είχα δώσει) και έτσι να πηγαίνει το αυτοκίνητο από το κακό στο χειρότερο???
Δεν γνωριζε το 2009 αλλα και το 2014 πάλι δεν γνωριζε???
Παρέλαση γίνεται έξω από το μαγαζί του!!!
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό ili77 » Τρί 19 Μαρ, 2019 09:58

Αμα ψάξεις το φόρουμ θα διαπιστώσεις πως υπάρχει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων πελατών του Μπιρμπου για το icom συγκεκριμένα. Απαράδεκτο γενικα και ειδικότερα για 1 σύστημα 2000 ευρώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ili77
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Τρί 02 Αύγ, 2011 15:13

Re: Επανεγκατάσταση Συστήματος Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τρί 07 Μάιος, 2019 22:38

ili77 έγραψε:Αμα ψάξεις το φόρουμ θα διαπιστώσεις πως υπάρχει μεγάλο ποσοστό δυσαρεστημένων πελατών του Μπιρμπου για το icom συγκεκριμένα. Απαράδεκτο γενικα και ειδικότερα για 1 σύστημα 2000 ευρώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ένα σύστημα για να είναι ακριβό παει να πει ότι θέλει και περισσότερες γνώσεις γιατί είναι κάτι πιο σύνθετο
Οπότε τόσο πιο δύσκολο να το ρυθμίσει κάποιος απο τους άσχετους που μας πουλάνε παπά
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες