Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Renault megane II sedan ανάρτηση

Renault megane II sedan ανάρτηση

Δημοσίευσηαπό chriskon76 » Πέμ 28 Μαρ, 2019 16:05

Παρακαλώ τα φωτα σας
εχω 52λιτ δεξαμενη , η πισω αναρτηση μου ειναι με τα εργοστασιακα ελατηρια και αμορτισερ Koni κιτρινα
τα εχω ρυθμισει σε μεσαια σκληροτητα , μετα απο 40000 χλμ βλεπω οτι το αριστερο πισω αμορτισερ εχει βγαλει λαδακι.
Σκευτομαι σε πρωτη φαση να αντικαταστησω τα ελατηρια με αυτα της MAD αν τα εχετε υπ οψιν, γνωριζει καποιος για την σκληροτητα τους; Σε αμορτισερ σκευτομαι να βαλω τα μαμα που δουλεψανε μονο για 10000χλμ και διχως την εγκατασταση του αεριου, αν δεν συνεργαστουν με τα ελατηρια ,θα ανακατασκευασω τα koni. Δεκτη καθε προταση
ευχαριστω
chriskon76
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 16:44

Re: renault megane II sedan ανάρτηση

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Πέμ 28 Μαρ, 2019 17:10

Τα Mad τα φοράνε πολλοί σε Grand Vitara.
Είναι ελατήρια φορτωματος κ όχι ψηλωματος.
Το αμάξι παίρνει ύψος δλδ όχι γιατί είναι μακρύτερο το
ελατήριο αλλά επειδή αντέχει περισσότερο βάρος.

Πολλοί λένε ότι το αυτοκίνητο γίνεται κούτσουρο ειδικά για offroad. Δεν ξέρω τι ίσχυει για το δικό σου αυτοκίνητο.
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: renault megane II sedan ανάρτηση

Δημοσίευσηαπό gike » Πέμ 28 Μαρ, 2019 23:24

chriskon76 έγραψε:Παρακαλώ τα φωτα σας
εχω 52λιτ δεξαμενη , η πισω αναρτηση μου ειναι με τα εργοστασιακα ελατηρια και αμορτισερ Koni κιτρινα
τα εχω ρυθμισει σε μεσαια σκληροτητα , μετα απο 40000 χλμ βλεπω οτι το αριστερο πισω αμορτισερ εχει βγαλει λαδακι.
Σκευτομαι σε πρωτη φαση να αντικαταστησω τα ελατηρια με αυτα της MAD αν τα εχετε υπ οψιν, γνωριζει καποιος για την σκληροτητα τους; Σε αμορτισερ σκευτομαι να βαλω τα μαμα που δουλεψανε μονο για 10000χλμ και διχως την εγκατασταση του αεριου, αν δεν συνεργαστουν με τα ελατηρια ,θα ανακατασκευασω τα koni. Δεκτη καθε προταση
ευχαριστω

Εχω δοκιμάσει τα mad σε octavia 5,γιατί μου είχε καθίσει πίσω λόγω υγραερίου.Οι εντυπώσεις ανάμεικτες.Ναι μεν σηκώθηκε στο ύψος του,ίσως και ελάχιστα πιο πάνω,αλλά έχασε σε απόσβεση και το πίσω μέρος έγινε λίγο πιο νευρικό σε ανωμαλίες πάνω στη στροφή.Δεν είναι κακά αλλά έχασε την ομοιομορφία του το αυτοκίνητο,μπροστά μαλακό και πίσω σκληρό.Τελικά τα έβγαλα και έβαλα πίσω ελατήρια απο octavia 5 station και τώρα είναι σαν εργοστασιακό.Αν θες κοίτα και αυτή τη λύση.
gike
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Πέμ 06 Σεπ, 2012 01:03

Re: Renault megane II sedan ανάρτηση

Δημοσίευσηαπό chriskon76 » Παρ 29 Μαρ, 2019 16:27

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις, πιστευετε οτι με τα κιτρινα bilstein θα σκληρηνει πολυ η πισω αναρτηση αν τα συνδιασω με τα μαμισια ελατηρια;
chriskon76
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 16:44


Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης