Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό ilias92 » Παρ 19 Απρ, 2019 11:47

καλημερα στην ομαδα ... εχω στην κατοχη μου ενα rx8 το ειχα παρει με αεριο (ψεκαζει σε συγκεκριμενεσ στροφεσ) .. και αντιμετοπησα προβλημα στα 2 μπεκ τα οποια μοο ειπε ο τεχνικοσ ειναι βουλομενα ..τα αλλαξαμε ολα τα μπεκ ολα τα φιλτρα καναμε σερβησ στα παντα .. μετα απο 10 χιλιομετρα εσβησε το αεριο και μου εβγαλε ενδειξη οτι ειναι αδειο ενω ηταν γεματο .. στην συνεχεια αφου εσβησα το αμαξι γυρισε στο αεριο και μετα απο 2 λεπτα παλι ενδειξη οτι ειναι αδειο και ενω το ακου οτι ανοιγοκλεινει συνεχεια χωρισ να το πειραζω αυτο το "τακ τακ " που κανει οταν το βαζεισ μπροσ ... και τωρα δεν γυρναει καθολου αν τυχει και γυρισει στιγμιαια σβηνει κατεθυειαν το αεριο και μου λεει οτι δεν εχει αεριο ... οι πιεσισ ειναι ολεσ ενταξει και η θερμοκρασιεσ δοκιμασαμε αλλον εγκεφαλο παλι τα ιδια .. το αεριο το ειχα βαλει πριν κανενα 5 μηνο και εμεινε ακινητο το αμαξι .... τι μπορει να ειναι κανενα καλωδιο ? καμια επαφη ?? ολα εγιναν μετα το σερβησ πριν ολα ηταν μια χαρα ... και δεν εμφανιζει καποιο σφαλμα στον υπολογιστη
ilias92
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 19 Απρ, 2019 11:36

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 19 Απρ, 2019 13:38

ilias92 έγραψε:καλημερα στην ομαδα ... εχω στην κατοχη μου ενα rx8 το ειχα παρει με αεριο (ψεκαζει σε συγκεκριμενεσ στροφεσ) .. και αντιμετοπησα προβλημα στα 2 μπεκ τα οποια μοο ειπε ο τεχνικοσ ειναι βουλομενα ..τα αλλαξαμε ολα τα μπεκ ολα τα φιλτρα καναμε σερβησ στα παντα .. μετα απο 10 χιλιομετρα εσβησε το αεριο και μου εβγαλε ενδειξη οτι ειναι αδειο ενω ηταν γεματο .. στην συνεχεια αφου εσβησα το αμαξι γυρισε στο αεριο και μετα απο 2 λεπτα παλι ενδειξη οτι ειναι αδειο και ενω το ακου οτι ανοιγοκλεινει συνεχεια χωρισ να το πειραζω αυτο το "τακ τακ " που κανει οταν το βαζεισ μπροσ ... και τωρα δεν γυρναει καθολου αν τυχει και γυρισει στιγμιαια σβηνει κατεθυειαν το αεριο και μου λεει οτι δεν εχει αεριο ... οι πιεσισ ειναι ολεσ ενταξει και η θερμοκρασιεσ δοκιμασαμε αλλον εγκεφαλο παλι τα ιδια .. το αεριο το ειχα βαλει πριν κανενα 5 μηνο και εμεινε ακινητο το αμαξι .... τι μπορει να ειναι κανενα καλωδιο ? καμια επαφη ?? ολα εγιναν μετα το σερβησ πριν ολα ηταν μια χαρα ... και δεν εμφανιζει καποιο σφαλμα στον υπολογιστη

Επειδή κατι παρόμοιο είχα σε Lovato Easy Fast , δοκιμάστε εξ αρχής να περάσετε το firmware στον εγκέφαλο την κατάλληλη έκδοση , και να ξαρυθμιστεί.
Μπέκ επάνω φοράς της Lovato ;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό ilias92 » Παρ 19 Απρ, 2019 13:46

δεν γνωριζω καθολου ... να φταινε τα μπεκ τα καινουργια που εχει βαλει ?, εχει συγκεκριμενο firmware για τα μπεκ ?
αμα βγαλω την μπαταρια και ο εγκεφαλοσ "χασει" τησ ρυθμισεισ μολισ την ξαναβαλω λετε να ρυθμιστει σωστα μονοσ του ??
ilias92
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 19 Απρ, 2019 11:36

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 19 Απρ, 2019 14:01

ilias92 έγραψε:δεν γνωριζω καθολου ... να φταινε τα μπεκ τα καινουργια που εχει βαλει ?, εχει συγκεκριμενο firmware για τα μπεκ ?
αμα βγαλω την μπαταρια και ο εγκεφαλοσ "χασει" τησ ρυθμισεισ μολισ την ξαναβαλω λετε να ρυθμιστει σωστα μονοσ του ??

To λογισμικό αφορά μόνο την μονάδα ελέγχου του υγραερίου , όχι τα μπέκ .
Αναλόγως τι μπέκ φοράς τα δηλώνεις μέσω του προγράμματος.
Με το να βγάλεις τη μπαταρία δέν νομίζω να σε βοηθήσει .
Να ξανα πάς στόν εγκαταστάτη σου .
Ο βομβητής όταν σφυρίζει δέν βγάζει κάποιο σφάλμα στην καρτέλα διάγνωση του προγράμματος υγραερίου ;
Θέλει ψάξιμο .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό ilias92 » Παρ 19 Απρ, 2019 17:28

Οχι δεν βγαζει καμια βλαβη ... Δοκιμασαμε καινιυργι μπα . καθαρισαμε την βαλβιδα στον πνευμονα .. Βαλαμρ καινουργιο απρογραμματιστο εγκεφαλο αλλα τιποτα . εκανε ενα περιεγο θορυβο και τον εβγαλε γιατι φοβηθηκε μην τον καψει ...
Εσεισ οωσ το αντιμετωοισατε στο δικο σασ προβλημα ??
ilias92
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 19 Απρ, 2019 11:36

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 19 Απρ, 2019 17:31

ilias92 έγραψε:Οχι δεν βγαζει καμια βλαβη ... Δοκιμασαμε καινιυργι μπα . καθαρισαμε την βαλβιδα στον πνευμονα .. Βαλαμρ καινουργιο απρογραμματιστο εγκεφαλο αλλα τιποτα . εκανε ενα περιεγο θορυβο και τον εβγαλε γιατι φοβηθηκε μην τον καψει ...
Εσεισ οωσ το αντιμετωοισατε στο δικο σασ προβλημα ??
Σε εμένα πρώτα έκαψε το αισθητήρα πίεσης Map
Το άλλαξα δούλεψε απροβληματιστα για 2 εβδομάδες , και μετά άρχισε τα προβλήματα.
Ήμουν έτοιμος να το δηλώσω γιατί για 3 εβδομάδες είχαμε δοκιμάσει τα πάντα.
Περάσαμε στο δικό μου ( είχαμε δοκιμάσει και άλλους) το λογισμικό εξ αρχής και έστρωσε .
Εννοείται έγινε ρύθμιση εξ αρχής .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τετ 24 Απρ, 2019 00:36

Καλησπέρα στην παρέα
Βλέπω ότι έχετε αρκετό μεράκι επάνω στα θέματα
Θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα μου μιας και από εχθές ψάχνω λύση

Έχω ένα σύστημα gasitaly
Ξαφνικά στο δρόμο χτύπησε ο ήχος σαν να μην έχω αέριο και γύρισε βενζίνη
Αν και με την μια κατάλαβα ότι σίγουρα ακόμα έχει μέσα είπα να πάω να βάλω
Έβαλα ξανά αέριο αλλά πάλι τα ίδια

Την ώρα που πάει να γυρίσει σε αέριο χτυπάει ο ήχος και το πετάει. Ξανά γυρίζει βενζίνη

Πήγα σήμερα συνεργείο. Συνδέθηκε στον εγκέφαλο. Πίεση αερίου —-
Βγάζει παύλες
Καθαρίσαμε πίσω βαλβίδα. Οπλίζει
Καθαρίσαμε μπροστά βαλβίδα. Οπλίζει
Φιλτρακια καθαρά.

Τι μπορεί να φταίει;
Ο αντιπρόσωπος που είχε συνδεθεί εξ αποστάσεως από Θεσσαλονίκη μας είπε για map ή πνεύμονα

Υπάρχει περίπτωση ο map να έχει πρόβλημα και να μην αφήνει το σύστημα να γυρίσει σε αέριο;
Κόστος 80€

Ο πνεύμονας τι να πάθει και να μην γυρίζει σε αέριο; Από ξέρω παθαίνει η μεμβράνη και στέλνει αέριο και όσο το σύστημα δεν δουλεύει. Το αντίθετο από το πρόβλημα μου
Πνεύμονας κόστος 120€

Μήπως κάποια από τις 2 βαλβίδες εάν και ακούγεται να οπλίζει αλλά μήπως δεν ανοίγει για να περάσει υγραέριο;
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 24 Απρ, 2019 00:47

Tasos19s έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα
Βλέπω ότι έχετε αρκετό μεράκι επάνω στα θέματα
Θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα μου μιας και από εχθές ψάχνω λύση

Έχω ένα σύστημα gasitaly
Ξαφνικά στο δρόμο χτύπησε ο ήχος σαν να μην έχω αέριο και γύρισε βενζίνη
Αν και με την μια κατάλαβα ότι σίγουρα ακόμα έχει μέσα είπα να πάω να βάλω
Έβαλα ξανά αέριο αλλά πάλι τα ίδια

Την ώρα που πάει να γυρίσει σε αέριο χτυπάει ο ήχος και το πετάει. Ξανά γυρίζει βενζίνη

Πήγα σήμερα συνεργείο. Συνδέθηκε στον εγκέφαλο. Πίεση αερίου —-
Βγάζει παύλες
Καθαρίσαμε πίσω βαλβίδα. Οπλίζει
Καθαρίσαμε μπροστά βαλβίδα. Οπλίζει
Φιλτρακια καθαρά.

Τι μπορεί να φταίει;
Ο αντιπρόσωπος που είχε συνδεθεί εξ αποστάσεως από Θεσσαλονίκη μας είπε για map ή πνεύμονα

Υπάρχει περίπτωση ο map να έχει πρόβλημα και να μην αφήνει το σύστημα να γυρίσει σε αέριο;
Κόστος 80€

Ο πνεύμονας τι να πάθει και να μην γυρίζει σε αέριο; Από ξέρω παθαίνει η μεμβράνη και στέλνει αέριο και όσο το σύστημα δεν δουλεύει. Το αντίθετο από το πρόβλημα μου
Πνεύμονας κόστος 120€

Μήπως κάποια από τις 2 βαλβίδες εάν και ακούγεται να οπλίζει αλλά μήπως δεν ανοίγει για να περάσει υγραέριο;
Map είχα αλλάξει εγώ σε Lovato.
Εμένα γυρνούσε σε υγραέριο και αμέσως με πέταγε σε βενζίνη.
Δεν διάβασε τη πίεση.
Τον άλλαξα , περίπου στις 70.000.
Μπορεί και πνευμονας εάν έχεις κοντά στις 100.000 χλμ.
Αλλά ρώτησε μήπως επισκευάζεται ;
Καλύτερα να το πας από εκεί να το δει.
Εξ αποστάσεως διάγνωση δεν είναι ότι πιο σίγουρο.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 24 Απρ, 2019 01:39

Tasos19s έγραψε:Καλησπέρα στην παρέα
Βλέπω ότι έχετε αρκετό μεράκι επάνω στα θέματα
Θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα μου μιας και από εχθές ψάχνω λύση

Έχω ένα σύστημα gasitaly
Ξαφνικά στο δρόμο χτύπησε ο ήχος σαν να μην έχω αέριο και γύρισε βενζίνη
Αν και με την μια κατάλαβα ότι σίγουρα ακόμα έχει μέσα είπα να πάω να βάλω
Έβαλα ξανά αέριο αλλά πάλι τα ίδια

Την ώρα που πάει να γυρίσει σε αέριο χτυπάει ο ήχος και το πετάει. Ξανά γυρίζει βενζίνη

Πήγα σήμερα συνεργείο. Συνδέθηκε στον εγκέφαλο. Πίεση αερίου —-
Βγάζει παύλες
Καθαρίσαμε πίσω βαλβίδα. Οπλίζει
Καθαρίσαμε μπροστά βαλβίδα. Οπλίζει
Φιλτρακια καθαρά.

Τι μπορεί να φταίει;
Ο αντιπρόσωπος που είχε συνδεθεί εξ αποστάσεως από Θεσσαλονίκη μας είπε για map ή πνεύμονα

Υπάρχει περίπτωση ο map να έχει πρόβλημα και να μην αφήνει το σύστημα να γυρίσει σε αέριο;
Κόστος 80€

Ο πνεύμονας τι να πάθει και να μην γυρίζει σε αέριο; Από ξέρω παθαίνει η μεμβράνη και στέλνει αέριο και όσο το σύστημα δεν δουλεύει. Το αντίθετο από το πρόβλημα μου
Πνεύμονας κόστος 120€

Μήπως κάποια από τις 2 βαλβίδες εάν και ακούγεται να οπλίζει αλλά μήπως δεν ανοίγει για να περάσει υγραέριο;
Στέκουν και τα 2 που σου είπε. Όταν το δει από κοντά θα σου πει σιγουρα. Για το κόστος δεν ξέρω ,μου φαίνεται κάπως αυξημένο. Αν η τιμή αυτή είναι με ΦΠΑ , και απόδειξη για τη εργασία είναι οκ.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: δεν γυρναει στο αεριο και η ενδειξη αναβοσβηνει lovato

Δημοσίευσηαπό Tasos19s » Τετ 24 Απρ, 2019 09:16

Το πήγα σε συνεργείο στην Πτολεμαΐδα που πέρασε το kit
Συνδέθηκε απομακρυσμένα ο αντιπρόσωπος από Θεσσαλονίκη
Δε γίνεται να το πάω Θεσσαλονίκη
Αν είναι να αλλάξουμε τον map και βλέπουμε
Είπε μπορεί να μας στείλει και map και πνεύμονα τα δοκιμάζουμε και αναλόγως κρατάμε ότι από τα δύο χρειαστεί

Οπότε η ΜΗ ένδειξη πίεσης στέκει με αυτά τα δύο που μας είπε;
Δεν παίζει να είναι κάποια από τις δύο βαλβίδες; Να μην ανοίγει εάν και ακούγονται που οπλίζουν

Το αέριο έχει περίπου 80.000κμ χωρίς κανένα πρόβλημα

Ο πνεύμονας τι μπορεί να πάθει; Με ένα Κιτ επισκευής δεν φτιάχνεται; Ένα λογικό κόστος 40-50€ νομίζω είναι καλά
Καινούργιος 120€ έχει
Tasos19s
 
Δημοσιευσεις: 49
Εγγραφή: Τετ 24 Απρ, 2019 00:26

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: manos16 και 68 επισκέπτες