Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό sonap88 » Πέμ 02 Μάιος, 2019 14:06

Γεια σας και χρόνια πολλά.
Τον τελευταίο χρόνο έχω αγοράσει ένα Renault Kangoo 1.2 16v 2007 που είχε εγκατεστημένο σύστημα υγραερίου της landi όχι και τόσο πρόσφατης τεχνολογιας. Τον τελευταίο καιρό είχα θέμα και κατά την απότομη επιταχυνση αλλά και σε άκυρες στιγμες έβγαινε το αέριο και γυρνούσε σε βενζίνη. Πήγα στο μάστορα που μου είχε κάνει σέρβις (αλλάξε φίλτρο και κάτι σωληνακια γιατί είχε μια μικρή δειαροη και μύριζε Γκάζι) και επειδή δεν είχε χρόνο να το συνδέσει με τον υπολογιστή μου πείραξε την βίδα της παροχής αερίου του στον πνεύμονα. Τελικά δεν λύθηκε το πρόβλημα και το αποτέλεσμα ήταν να μου καει ο εγκέφαλος του αερίου. Έψαξα να βρω κάποιον να μου το επισκευάσει τον εγκέφαλο αλλά δεν βρήκα και επειδή το κόστος αγοράς καινούργιου ήταν μεγάλο επέλεξα να το παλέψω μόνος μου. Έβγαλα τελικά τον εγκέφαλο και τον επισκευασα με την βοήθεια ενός φίλου και τελικά είχαν καεί 2 μικρά τρανζίστορ με κόστος 0.50€ αλλά το υγραέριο συνέχιζε να μην δουλεύει σωστά παρ όλα αυτά. Τελικά μετά από την συμβουλή ενός μάστορα έκατσα και καθάρισα και τις 2 ηλεκτροβαλβιδες ( δεξαμενης και κινητήρα) και άλλαξα και το φίλτρο αυτής που είναι στον κινητήρα διοτη είχε πολύ βρώμα και δεν αλλάχτηκε όταν μου έκανε ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ σέρβις αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Μετά από ψάξιμο παραγγείλα και άλλαξα και τον αισθητήρα πίεσης vacuum sensor από Πολωνικό site γιατι Ελλάδα δεν υπάρχει και ακόμα έχω το ίδιο θέμα. Εντέλει μετά από όλο αυτό εγώ πιστεύω ότι η είναι θέμα ηλεκτροβαλβιδας η θέλει ρυθμισμα το συστημα αέριου. Εσας ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.
sonap88
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Μάιος, 2019 12:32

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 02 Μάιος, 2019 14:19

sonap88 έγραψε:Γεια σας και χρόνια πολλά.
Τον τελευταίο χρόνο έχω αγοράσει ένα Renault Kangoo 1.2 16v 2007 που είχε εγκατεστημένο σύστημα υγραερίου της landi όχι και τόσο πρόσφατης τεχνολογιας. Τον τελευταίο καιρό είχα θέμα και κατά την απότομη επιταχυνση αλλά και σε άκυρες στιγμες έβγαινε το αέριο και γυρνούσε σε βενζίνη. Πήγα στο μάστορα που μου είχε κάνει σέρβις (αλλάξε φίλτρο και κάτι σωληνακια γιατί είχε μια μικρή δειαροη και μύριζε Γκάζι) και επειδή δεν είχε χρόνο να το συνδέσει με τον υπολογιστή μου πείραξε την βίδα της παροχής αερίου του στον πνεύμονα. Τελικά δεν λύθηκε το πρόβλημα και το αποτέλεσμα ήταν να μου καει ο εγκέφαλος του αερίου. Έψαξα να βρω κάποιον να μου το επισκευάσει τον εγκέφαλο αλλά δεν βρήκα και επειδή το κόστος αγοράς καινούργιου ήταν μεγάλο επέλεξα να το παλέψω μόνος μου. Έβγαλα τελικά τον εγκέφαλο και τον επισκευασα με την βοήθεια ενός φίλου και τελικά είχαν καεί 2 μικρά τρανζίστορ με κόστος 0.50€ αλλά το υγραέριο συνέχιζε να μην δουλεύει σωστά παρ όλα αυτά. Τελικά μετά από την συμβουλή ενός μάστορα έκατσα και καθάρισα και τις 2 ηλεκτροβαλβιδες ( δεξαμενης και κινητήρα) και άλλαξα και το φίλτρο αυτής που είναι στον κινητήρα διοτη είχε πολύ βρώμα και δεν αλλάχτηκε όταν μου έκανε ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ σέρβις αλλά το πρόβλημα παρέμενε. Μετά από ψάξιμο παραγγείλα και άλλαξα και τον αισθητήρα πίεσης vacuum sensor από Πολωνικό site γιατι Ελλάδα δεν υπάρχει και ακόμα έχω το ίδιο θέμα. Εντέλει μετά από όλο αυτό εγώ πιστεύω ότι η είναι θέμα ηλεκτροβαλβιδας η θέλει ρυθμισμα το συστημα αέριου. Εσας ποια είναι η γνώμη σας?
Ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων.


Πόσα χιλιόμετρα έχει σύνολο με υγραεριο ;
Το σωστό θα ήταν να συνδεθεί σε υπολογιστή και να παρακολουθήσεις την πίεση την ώρα της επιτάχυνσης.
Αφού άλλαξες και αισθητήρα πίεσης , να δεις και το πνευμονα .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό sonap88 » Πέμ 02 Μάιος, 2019 14:34

Άγνωστο διότι έτσι το αγόρασα και η τοποθέτηση του υγραέριου έχει γίνει στην Ιταλία από όπου ήρθε κιόλας το αυτοκίνητο. Εγώ με την μικρή εμπειρία που έχω υποθέτω πάνω από 100 χιλιάδες δεδομένου ότι είναι παλιό σύστημα και ότι το αμάξι "γράφει" ότι έχει 160000 χλ.
Υ.γ. Έχει αλλακτει πριν να το αγοράσω η μπεκιερα.
sonap88
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Μάιος, 2019 12:32

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 02 Μάιος, 2019 14:43

sonap88 έγραψε:Άγνωστο διότι έτσι το αγόρασα και η τοποθέτηση του υγραέριου έχει γίνει στην Ιταλία από όπου ήρθε κιόλας το αυτοκίνητο. Εγώ με την μικρή εμπειρία που έχω υποθέτω πάνω από 100 χιλιάδες δεδομένου ότι είναι παλιό σύστημα και ότι το αμάξι "γράφει" ότι έχει 160000 χλ.
Υ.γ. Έχει αλλακτει πριν να το αγοράσω η μπεκιερα.
Ψάξε να δεις τι όριο δίνει η εταιρεία στο πνεύμονα και εάν υπάρχει σετ επισκευής.
Όπως επίσης να συνδεθεί και σε υπολογιστή με το πρόγραμμα υγραερίου και να το βγάλετε στο δρόμο για να δείτε τις ρυθμίσεις.
Σημαντικό επίσης να μάθεις τι βαλβίδες έχει ο κινητήρας σου.
Εάν έχει μηχανικές θα χρειάζεται έλεγχος / ρύθμιση διακενων ανά 25000-30000 χιλιόμετρα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό sonap88 » Παρ 03 Μάιος, 2019 10:27

Βρήκα kit επισκευής πνεύμονα και θα το παραγγείλω... λέει ότι κάθε 50000 πρέπει να το επισκευαζεις. Το ενδεχόμενο οπότε να είναι ηλεκτροβαλβιδα να το αποκλείσω? Και κάτι άλλο που δεν γνωρίζω... Η παροχή της ηλεκτροβαλβιδας(θέση εμβόλου) μεταβάλλεται όσο αυξάνονται οι στροφές η λειτουργεί απλά ανοικτή η κλειστή?
Ευχαριστώ για την βοήθεια!
sonap88
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Μάιος, 2019 12:32

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 03 Μάιος, 2019 13:30

Τα απλά μπεκ θέλουν πέταμα στις 50.000 και οι πνεύμονες στους 100.000 νομίζω...

Ηθελα και γω κιτ επισκευής αλλα οσους ρώτησα μου είπανε να βάλω πάνω καινούριο και να εχω το κεφάλι μου ύσηχο...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό Candyman » Παρ 03 Μάιος, 2019 15:25

ximikos00 έγραψε:Τα απλά μπεκ θέλουν πέταμα στις 50.000 και οι πνεύμονες στους 100.000 νομίζω...

Ηθελα και γω κιτ επισκευής αλλα οσους ρώτησα μου είπανε να βάλω πάνω καινούριο και να εχω το κεφάλι μου ύσηχο...


Τα παλαιού τύπου μπεκ της Landi renzo (με 4 τρύπες) αντέχαν 50 με 60.000. Τα νεότερου τύπου (με 12 τρύπες) υποτίθεται αντέχουν σχεδόν τα διπλάσια (π.χ. τα μαύρα αντικαταστάθηκαν απο τα μπλε, τα πορτοκαλί αντικαταστάθηκαν με τα πράσινα και τα λευκά αντικαταστάθηκαν από τα μωβ).

Αν είχες τα παλαιά, και τα αλλάξεις με νεότερου τύπου (κάτι που προτείνω ανεπιφύλακτα) τότε πρέπει να ρυθμιστεί ξανά ο χάρτης του LPG.

Oι πνεύμονες Landi Renzo επισκευάζονται πανεύκολα και δεν αξίζει να τον αλλάξεις ολόκληρο, εκτός αν έχει ρωγμή το κέλυφος.
Τελευταία επεξεργασία από Candyman και Παρ 03 Μάιος, 2019 15:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Πρόβλημα landi κατά την απότομη επιταχυνση

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 03 Μάιος, 2019 15:26

ximikos00 έγραψε:Τα απλά μπεκ θέλουν πέταμα στις 50.000 και οι πνεύμονες στους 100.000 νομίζω...

Ηθελα και γω κιτ επισκευής αλλα οσους ρώτησα μου είπανε να βάλω πάνω καινούριο και να εχω το κεφάλι μου ύσηχο...
Για τα μπεκ το ιδανικό είναι εξ αρχής μπεκ τύπου βενζίνης , και δεν ασχολείσαι.
Για το πνευμονα είναι αναλόγως ποιον φοράς.
Εγώ τον επισκευασα στις 80000 είχα της Lovato ( 30€) σετ επισκευής και μέχρι και τώρα στις 130.000 κανένα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες