Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 11 Μαρ, 2019 21:44

https://www.pagenews.gr/2019/03/11/ayto ... aerio/amp/

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό YARIS » Σάβ 13 Ιούλ, 2019 11:46

Το αρθρο μας λεει μονο για την διαφορα τιμης αλλα δεν μας λεει ποια η διαφορα κινησης - βιομηχανικου.
BRC SEQUENT 32
YARIS
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν, 2012 15:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 13 Ιούλ, 2019 12:30

Πολύ μεγάλη διαφορά στο μίγμα (βουτάνιο/προπάνιο), για αυτό και η διαφορά τιμής.

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό YARIS » Σάβ 13 Ιούλ, 2019 14:50

sso έγραψε:Πολύ μεγάλη διαφορά στο μίγμα (βουτάνιο/προπάνιο), για αυτό και η διαφορά τιμής.

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ποια ειναι η διαφορα ομως;
Τα μειγματα χειμωνα καλοκαιρι δεν ειναι διαφορετικα; Για το βιομηχανικο ποια ειναι η συσταση
BRC SEQUENT 32
YARIS
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν, 2012 15:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sso » Σάβ 13 Ιούλ, 2019 17:35

Υγραέριο κίνησης (περίπου):
70% βουτάνιο
30% προπάνιο

Βιομηχανικό (περίπου):
90% βουτάνιο
10% προπάνιο

Το βουτάνιο είναι φθηνότερο από το προπάνιο. Επομένως οι επιτήδειοι αγοράζουν Βιομηχανικό σε μια τιμή Α και το πωλούν σαν Κίνησης σε τιμή Α+

Διάβασε και εδώ
http://futuremobility.gr/autonomous/safety/lpg-fraud

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό YARIS » Σάβ 13 Ιούλ, 2019 18:19

sso έγραψε:Υγραέριο κίνησης (περίπου):
70% βουτάνιο
30% προπάνιο


Ωραια ,αν ειναι ετσι τοτε ναι εχουν κερδος λογικο ,για αυτο και το check engine για φτωχα μειγματα.αλλα αυτο ισχυει για ολο τον χρονο;
BRC SEQUENT 32
YARIS
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 30 Ιαν, 2012 15:41

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Κυρ 14 Ιούλ, 2019 12:35

Ανοησίες γράφει εδώ το άρθρο αναπαράγοντας τους γνωστούς μύθους. Τα πτωχό μείγμα δεν είναι ζήτημα καυσίμου αλλά ξεκάθαρα ρύθμισης της εγκατάστασης του συστήματος υγραερίου στο αυτοκίνητο.

"Η κακή αναλογία μίγματος (βουτανίου – προπανίου) αφορά εποχιακές και παροδικές δυσλειτουργίες του κινητήρα, υστέρηση κινητήρα και φτωχό μίγμα, ενώ υπάρχει περίπτωση να ανάψει και η ενδεικτική λυχνία βλαβών του αυτοκινήτου. Το πρόβλημα μπορεί να διορθωθεί εάν προμηθευτούμε υγραέριο από άλλο πρατήριο καυσίμου με σωστό μίγμα."

Πολύ χοντρικά βάση θεωρίας και εμπειρίας αν μπει σκέτο βουτάνιο στο αμάξι, δεν θα έχει σπιρτάδα αλλά θα παρουσιάσει μειωμένη κατανάλωση, δλδ θα βγάλει περισσότερα χιλιόμετρα. Αν μπει σκέτο προπάνιο το αμάξι μπορεί να τραβάει καλύτερα αλλά θα παρουσιάσει αυξημένη κατανάλωση.
Όποιος θέλει ας αφιερώσει 10 λεπτά στο παρακάτω βίντεο
https://www.youtube.com/watch?v=FLUfTVYNyJ0&t=56s
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 14 Ιούλ, 2019 19:10

Σκετο βουτάνιο θα λειτούργησει μόνο σε πολύ ζέστη και θα καταφέρει να καταναλωθεί όλο. Και σε κρύο θα λειτουργήσει ψοφιο αλλά οταν φτάσει στα μισά η ποσότητα στη δεξαμενή, θα σε γυρνάει βεζνινη δεν θα έχει πίεση να έρθει το καύσιμο μπροστά . Θα είναι σαν νερό.
Δεν έχουμε εξαναγκασμένη ροή από αντλία στα αερίου ψεκασμού. Η ροή του καυσίμου εξαρτάται από την ίδια τη σύσταση του. Εδώ στην Ελλάδα αγαπάμε βουτάνιο γιατί είναι το κύριο μέρος του βιομηχανικού φθηνού υγραερίου. Δεν είναι κακό καύσιμο , όμως για autogas ειναι λάθος να γίνεται ευρεία χρήση διότι στο κρύο δεν έχει πίεση. Κρύο εννοώ από 20 και κάτω.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 14 Ιούλ, 2019 19:25

gkazakias έγραψε:Σκετο βουτάνιο θα λειτούργησει μόνο σε πολύ ζέστη και θα καταφέρει να καταναλωθεί όλο. Και σε κρύο θα λειτουργήσει ψοφιο αλλά οταν φτάσει στα μισά η ποσότητα στη δεξαμενή, θα σε γυρνάει βεζνινη δεν θα έχει πίεση να έρθει το καύσιμο μπροστά . Θα είναι σαν νερό.
Δεν έχουμε εξαναγκασμένη ροή από αντλία στα αερίου ψεκασμού. Η ροή του καυσίμου εξαρτάται από την ίδια τη σύσταση του. Εδώ στην Ελλάδα αγαπάμε βουτάνιο γιατί είναι το κύριο μέρος του βιομηχανικού φθηνού υγραερίου. Δεν είναι κακό καύσιμο , όμως για autogas ειναι λάθος να γίνεται ευρεία χρήση διότι στο κρύο δεν έχει πίεση. Κρύο εννοώ από 20 και κάτω.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σωστός.... Μου έχει τύχει χειμώνα με χαμηλή θερμοκρασία έβαλα (αναγκαστικά) σε ένα φθηνό πρατήριο που είχε μόνο υγραέριο, κοντά στο Λεχαιο (ήταν μια Αλβανίδα) και γύρναγε σε βενζίνη, που σημαίνει ότι μάλλον ήταν Βιομηχανικό

Και σε κάθε περίπτωση όταν κάποιος πουλάει Βιομηχανικό για Κίνησης υπάρχει απάτη, ανεξάρτητα αν αυτό προκαλέσει ή όχι ζημιές στο αυτοκίνητο.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 14 Ιούλ, 2019 20:57

Άνοιξε υπό νεα διεύθυνση πρατηριο Ελίν στο κόκκινο μύλο προς Μενίδι. Μίγμα διαφημίζει παντού πετρογκαζ με νορμάλ τιμή 0.719.
Το αναφέρω ως πρατήριο με καλή τιμή και επώνυμο ποιοτικό μιγμα. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 77 επισκέπτες