Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό mp88 » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 16:10

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

Πρίν απο 6 μήνες προχώρησα σε εγκατάσταση του συστήματος Lovato Easy Fast OBD 2 LPG σε ένα BMW X3 2.0 βενζίνη του 2006. Πριν απο μερικές μέρες το αμάξι άρχισε να κάνει κρουστική καύση (πειράκια) στις χαμηλές στροφές. Ο ήχος απο τα πειράκια δεν ήταν δυνατός και μόλις το αυτοκίνητο έπιανε θερμοκρασία εξαφανιζόταν. Το πρόβλημα επιδεινώθηκε μετά απο λίγες μέρες και ο ήχος του «κοπανήματος» απο τα πειράκια γινεται ξαφνικά συνεχόμενος και δυνατός και ανάβει check engine. Το αυτοκίνητο φεύγει με οδική για το συνεργείο.
Η πρώτη διάγνωση με βάση το εγκέφαλο ήταν πρόβλημα στο valvetronic. Δίνω το οκ στο συνεργείο για αντικατάσταση κάποιον εξαρτημάτων στο valvetronic και τα πιο άσχημα νέα έρχονται.. Ο ήχος απο τα πειράκια συνεχίζει και ανοίγουν το μοτέρ. Τότε βρίσκουν ένα ρήγμα στο μπλόκ του κινητήρα (φωτο). Περνάει ετσι η συμπίεση απο τον ένα κίλυνδρο στον άλλο. Η μόνη λύση όπως μου λένε είναι να πετάξω το μοτερ και να παω για μεταχειρισμένο.
Θα ήθελα μια γνώμη απο όποιον αισθάνεται οτι μπορεί να απαντήσει γιατι το κόστος της αλλαγής μοτερ είναι πολύ μεγάλο και εξετάζω κάθε πιθανή λύση.
Σχετίζεται η βλάβη αυτή με το υγραέριο? Υπάρχει ευθύνη του εγκαταστάτη σε αυτή την περίπτωση?
Η εγκατάσταση έγινε πριν 6 μήνες και το αμάξι έχει λίγα χιλιόμετρα για την ηλικία του (117.000 χμ).

Ευχαριστώ
Μάριος
Εικόνα
https://drive.google.com/file/d/1fIOgxN ... sp=sharing
mp88
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 15:27

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 16:19

Το αμάξι τελευταία μήπως είχε ανεβάσει θερμοκρασία;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό mp88 » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 16:31

[quote="meletis"]Το αμάξι τελευταία μήπως είχε ανεβάσει θερμοκρασία;

Οχι δεν είχε ανεβάσει θερμοκρασία ούτε είχε κάποια ένδειξη
mp88
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 15:27

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 17:07

Καταλαβαινεις οτι η διαγνωση πληκτρολογιου εχει μεγαλο ρισκο, αλλα σε εκεινο το σημειο η φλαντζα πως ειναι? θα ηθελα μια φωτογραφια της.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό mp88 » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 17:21

[quote="hlias"]Καταλαβαινεις οτι η διαγνωση πληκτρολογιου εχει μεγαλο ρισκο, αλλα σε εκεινο το σημειο η φλαντζα πως ειναι? θα ηθελα μια φωτογραφια

Το καταλαβαίνω hlia.. Απλα έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα και ανοιχτηκε το μοτερ, το αμάξι έχει μείνει παρκαρισμένο στο συνεργείο όπως ακριβώς το βλέπεις στη φωτο. Αν μπω στη διαδικασία να κλείσει πάλι το μοτερ και παω με οδική παλι σε άλλο συνεργειο για γνωμη νομιζω θα ξοδεψω πολλα χωρις λογο.
Δυστυχώς η μονη φωτογραφία που έβγαλα στο συνεργείο είναι αυτη που έχω πάνω..
mp88
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 15:27

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 19:05

Η αποψη μου ειναι (με ολο το ρισκο γιατι μου λειπουν πολλα δεδομενα) οτι πρωτα εκαψε σε εκεινο το σημειο τη φλαντζα και στη συνεχεια εφαγε το μεταλλο απο το μπλοκ, λογικα τα πειρακια που ακουγες μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας δεν ηταν πειρακια αλλα μεταφορα συμπιεσης ή και εκτονωσης απο τον εναν κυλιδρο στον αλλον, αν το κοιταγες νωριτερα στην αρχη του προβληματος θα την ειχες γλυτωσει μονο με μια φλαντζα, ο κινητηρας ειχε και ρεταρισμα το οποιο πιθανον δεν το πηρες χαμπαρι.
Τωρα αν φταιει ή οχι το υγραεριο δυστυχως κανεις δεν μπορει να στο πει με βεβαιοτητα αυτο, υποθετω παλι βλεποντας το εμβολο του 4ου κυλινδρου οτι και εκει εχεις προαναφλεξη, ο λογος θα πρεπει να ψαχτει μετα την επισκευη του κινητηρα οπωσδηποτε.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 15 Ιούλ, 2019 23:37

Έχοντας πάνω από 200 τέτοια μοτέρ με prins στο δρόμο πολύ δύσκολο μπορεί να έχει γίνει από το υγραέριο περισσότερο θυμίζει κακή ποιότητα λαδιού η μόνη επιφύλαξη που θα μπορούσα να έχω είναι αν ήταν εντελώς αρυθμιστο τους τελευταίους έξι μήνες με αποτέλεσμα να επεκταθεί θα είχε όμως τσεκ κινητήρα.
Το Μέγα λάθος της BMW είναι να λέει ότι τα λάδια της είναι για 30.000 km δηλαδή πάνω από οκτώ με δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα δεν υπάρχει αν λοιπόν το αμάξι αυτό έχει αλλάξει λάδια τρεις φορές το πολύ η βλάβη είναι λογική
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό mp88 » Τρί 16 Ιούλ, 2019 00:04

Qgas έγραψε:Έχοντας πάνω από 200 τέτοια μοτέρ με prins στο δρόμο πολύ δύσκολο μπορεί να έχει γίνει από το υγραέριο περισσότερο θυμίζει κακή ποιότητα λαδιού η μόνη επιφύλαξη που θα μπορούσα να έχω είναι αν ήταν εντελώς αρυθμιστο τους τελευταίους έξι μήνες με αποτέλεσμα να επεκταθεί θα είχε όμως τσεκ κινητήρα.
Το Μέγα λάθος της BMW είναι να λέει ότι τα λάδια της είναι για 30.000 km δηλαδή πάνω από οκτώ με δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα δεν υπάρχει αν λοιπόν το αμάξι αυτό έχει αλλάξει λάδια τρεις φορές το πολύ η βλάβη είναι λογική


Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση,
Δεν ξέρω αν υπάρχει άνθρωπος που αλλάζει λάδια κάθε 30000 χμ ειδικά σε τέτοιο όχημα (θέλω να πω οτι τα 80-100 ευρω κάθε 6 μήνες δεν θα σε σώσουν). Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο πάντως αλλάζει κάθε 8000 χμ full συνθετικό castrol (και οχι το λαδι που προτείνει η bmw). Τώρα για τη ρύθμιση, το υγραέριο το έβαλα τέλη Ιανουαρίου και έκανα το προγραμματισμένο service μέτα απο ενα μηνα). Αλλά το συγκεριμένο σύστημα έχει OBD οποτε νομίζω οτι ρυθμίζεται και μόνο του αναμεσα στα service.
mp88
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 15:27

Re: Ρήγμα σε μπλοκ κινητήρα

Δημοσίευσηαπό mp88 » Τρί 16 Ιούλ, 2019 00:11

hlias έγραψε:Η αποψη μου ειναι (με ολο το ρισκο γιατι μου λειπουν πολλα δεδομενα) οτι πρωτα εκαψε σε εκεινο το σημειο τη φλαντζα και στη συνεχεια εφαγε το μεταλλο απο το μπλοκ, λογικα τα πειρακια που ακουγες μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας δεν ηταν πειρακια αλλα μεταφορα συμπιεσης ή και εκτονωσης απο τον εναν κυλιδρο στον αλλον, αν το κοιταγες νωριτερα στην αρχη του προβληματος θα την ειχες γλυτωσει μονο με μια φλαντζα, ο κινητηρας ειχε και ρεταρισμα το οποιο πιθανον δεν το πηρες χαμπαρι.
Τωρα αν φταιει ή οχι το υγραεριο δυστυχως κανεις δεν μπορει να στο πει με βεβαιοτητα αυτο, υποθετω παλι βλεποντας το εμβολο του 4ου κυλινδρου οτι και εκει εχεις προαναφλεξη, ο λογος θα πρεπει να ψαχτει μετα την επισκευη του κινητηρα οπωσδηποτε.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση, κάπου εκει προσανατολίζομαι και εγώ. Για το ρετάρισμα που λες, στο ξεκίνημα τωρα τελευταία εκανε κάπως σαν να "κρεμάει" αλλά με το υγραέριο και το aircondition full τον τελευταίο μήνα το απέδωσα εκει μάλλον..λάθος
mp88
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 15 Ιούλ, 2019 15:27


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες