Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Fournaris » Τετ 17 Ιούλ, 2019 22:05

Γεια χαρά στο φόρουμ καλώς σας βρήκα.Λοιπον έχω ενα honda hrv του 2000 μοντέλο με σύστημα stag.Το αμάξι το πήρα τον Γενάρη οπότε δεν έχω βάλει εγώ το υγραέριο το είχε.Λοιπον στο θέμα μας.Το αμάξι στο υγραέριο μερικές φορές όχι πάντα,στο ρελαντί οι στροφές πέφτουν κατω από 500 οριακά είναι να σβήσει και επίσης όταν πατάω γκάζι το παίρνει δύσκολα στις πρώτες στροφές.Οχι πάντα αλλά το κάνει.Στην βενζίνη δεν έχω κάποιο τέτοιο θέμα.Δυο βλάβες μου έβγαλε το διαγνωστικό.Πολυ πλούσιο μίγμα και σφάλμα ανάφλεξης.Πεταλουδα έχει καθαριστεί πρόσφατα και στον τεχνικό που το πήγα(δεν είναι ο εγκαταστατης) που έκανε μια βόλτα το αμάξι με τον υπολογιστή δεν είδε κάτι στις μετρήσεις.Μου είπε όλα δουλεύουν καλά...Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?
Fournaris
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 17 Ιούλ, 2019 21:57

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 17 Ιούλ, 2019 23:03

Fournaris έγραψε:Γεια χαρά στο φόρουμ καλώς σας βρήκα.Λοιπον έχω ενα honda hrv του 2000 μοντέλο με σύστημα stag.Το αμάξι το πήρα τον Γενάρη οπότε δεν έχω βάλει εγώ το υγραέριο το είχε.Λοιπον στο θέμα μας.Το αμάξι στο υγραέριο μερικές φορές όχι πάντα,στο ρελαντί οι στροφές πέφτουν κατω από 500 οριακά είναι να σβήσει και επίσης όταν πατάω γκάζι το παίρνει δύσκολα στις πρώτες στροφές.Οχι πάντα αλλά το κάνει.Στην βενζίνη δεν έχω κάποιο τέτοιο θέμα.Δυο βλάβες μου έβγαλε το διαγνωστικό.Πολυ πλούσιο μίγμα και σφάλμα ανάφλεξης.Πεταλουδα έχει καθαριστεί πρόσφατα και στον τεχνικό που το πήγα(δεν είναι ο εγκαταστατης) που έκανε μια βόλτα το αμάξι με τον υπολογιστή δεν είδε κάτι στις μετρήσεις.Μου είπε όλα δουλεύουν καλά...Καμία ιδέα τι μπορεί να είναι?
Καλησπέρα, κάτοχος honda Accord με σύστημα Lovato.
Στο 1ο εγκατάστατη που το πέρασε κιόλας είχα το ίδιο θέμα που περιγράφεις.
Το πήρα το αμάξι από εκεί αφού πήγα 2-3 φορές και άκρη δεν βγήκε.
Πήγα σε άλλο εγκατάστατη.
Το σύνδεσε στον υπολογιστή , έσβησε όλες τις ρυθμίσεις και το βγάλαμε στο δρόμο για ρύθμιση.
Εγώ οδηγούσα και αυτό ρυθμιζε το χάρτη .
Εξαφανίστηκαν όλα τα προβλήματα.
Τόσο στη επιτάχυνση όσο και στο ρελαντί που έσβηνε μόλις σταματαγες .
Για αρχή άλλαξε φίλτρο αέρα, μπουζί, ρύθμιση βαλβίδες , και να ρυθμίζεις κάθε 30.000.
Πήγαινε σε εγκατάστατη και πες του να το βγάλετε στο δρόμο για ρύθμιση να είσαι οδηγός εσύ.
Επειδή το πήρες μεταχειρισμένο να κοιταξεις τα φίλτρα του συστήματος , και την κατάσταση των μπεκ όπως και του πνεύμονα.
Το σύστημα είναι καλό να γνωρίζεις.
Επίσης δες μήπως παίρνει από κάποιο κολάρο η εισαγωγή σου αέρα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Fournaris » Τετ 17 Ιούλ, 2019 23:14

Μάλλον θα το πάω και σε δεύτερο μάστορα να πάρω μια γνώμη διότι ο πρώτος νομίζω δεν το έψαξε πολύ.Για να δούμε...
Fournaris
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 17 Ιούλ, 2019 21:57

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 17 Ιούλ, 2019 23:26

Ξεκινα με ρυθμιση βαλβιδων.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 17 Ιούλ, 2019 23:54

hlias έγραψε:Ξεκινα με ρυθμιση βαλβιδων.
Ακριβώς και να τις ελέγχει κάθε 30000.
Με κρύο κινητηρα , θέλει ελεγχο

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό Fournaris » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 13:45

Κόστος για την ρύθμιση αυτή γνωρίζουμε περίπου?
Fournaris
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 17 Ιούλ, 2019 21:57

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 18 Ιούλ, 2019 22:44

Fournaris έγραψε:Κόστος για την ρύθμιση αυτή γνωρίζουμε περίπου?
Εμένα στο Honda μου κόστιζε ~35€
Αγόρασε και μια γνήσια φλάντζα καπακιού βαλβίδων (15-18€)
Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 25 Αύγ, 2019 09:28

Εμένα χτες γυρίζοντας από επαρχία μου παρουσίασε ένα άλλο πρόβλημα με τις στροφές.
Έκανα στάση να πάρω καφέ.Με το που το έβαλα μπροστά να φύγω ξαφνικά ανέβασε στροφές φτάνοντας στις 3-4 χιλιάδες και δεν έπαφταν.Αναγκάστηκα να το σβήσω με υψηλές στοφές.Το έβαλα άλλες δύο φορές το ίδιο.
΄Εβγαλα πόλους για επανεκίνηση εγκεφάλου το ίδιο.Τελικά αναγκάστηκα να καλέσω οδική και να το φορτώσω Δευτέρα θα πάει συνεργείο.
Έχει κανείς υπόψιν του τι μπορεί να έχει;;;;;; Φίλο ηλεκτρολόγο που πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι θέμα εγκεφάλου.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό cmax » Κυρ 25 Αύγ, 2019 10:05

Πεταλουδα γκαζιου;
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 25 Αύγ, 2019 10:42

papoys έγραψε:Εμένα χτες γυρίζοντας από επαρχία μου παρουσίασε ένα άλλο πρόβλημα με τις στροφές.
Έκανα στάση να πάρω καφέ.Με το που το έβαλα μπροστά να φύγω ξαφνικά ανέβασε στροφές φτάνοντας στις 3-4 χιλιάδες και δεν έπαφταν.Αναγκάστηκα να το σβήσω με υψηλές στοφές.Το έβαλα άλλες δύο φορές το ίδιο.
΄Εβγαλα πόλους για επανεκίνηση εγκεφάλου το ίδιο.Τελικά αναγκάστηκα να καλέσω οδική και να το φορτώσω Δευτέρα θα πάει συνεργείο.
Έχει κανείς υπόψιν του τι μπορεί να έχει;;;;;; Φίλο ηλεκτρολόγο που πήρα τηλέφωνο μου είπε ότι το πιο πιθανό είναι θέμα εγκεφάλου.
Γνωστοί πάντως που δεν είχαν γκάζι σε opel astra g του 1999 τους έβγαλε θέμα ο εγκέφαλος.
Εάν έχει ηλεκτρονική πεταλούδα γκαζιού ξεκινά από εκεί , και ίσως θέλει μηδενισμό σε διαγνωστικό η πεταλούδα γκαζιού.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες





cron