Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καλωσόρισμα νέων μελών...

Καλωσόρισμα νέων μελών...Γνωριμία!

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό georgioss » Σάβ 23 Μαρ, 2019 21:27

Καλησπέρα και απο μένα. Ονομάζομαι Γιώργος, κάτοικος Λάρισας, και αν και έχω εγκατεστειμένο σύστημα υγραερίου, αποφάσισα να μάθω περισσότερο επι του θέματος. Καλώς σας βρήκα!
georgioss
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 22 Μαρ, 2019 20:25

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό tzanis » Τρί 02 Απρ, 2019 12:21

Καλημέρα είμαι ο Τζανής νέο μέλος!
tzanis
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τρί 02 Απρ, 2019 12:14

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό Giannis1991a » Παρ 02 Αύγ, 2019 16:08

Καλησπέρα είμαι ο Γιάννης συγχαρητήρια για αυτό το πολύ χρήσιμο φόρουμ. Μένω Σαντορίνη μόνιμα έχω ένα rover 414 sli 1.4 παραγωγή 1995 με 236.000 χιλιόμετρα το οποίο μέχρι το τέλος του 2019 θα έχει πάει για σκραπ και θα προχωρήσω σε αγορά αλλού αυτοκινήτου. Είχα αποφασίσει για ντίζελ αλλά μετά από πολύ διάβασμα που έριξα αποφάσισα πως η καλύτερη λύση για μένα που διανύω γύρο 25.000 το χρόνο ίσως και παραπάνω είναι η αγορά ενός αξιόπιστου βενζινοκίνητου οχήματος που θα μετατραπεί σε lpg. Αυτά από μένα.
Giannis1991a
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 02 Αύγ, 2019 15:31

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 02 Αύγ, 2019 21:05

Giannis1991a έγραψε:Καλησπέρα είμαι ο Γιάννης συγχαρητήρια για αυτό το πολύ χρήσιμο φόρουμ. Μένω Σαντορίνη μόνιμα έχω ένα rover 414 sli 1.4 παραγωγή 1995 με 236.000 χιλιόμετρα το οποίο μέχρι το τέλος του 2019 θα έχει πάει για σκραπ και θα προχωρήσω σε αγορά αλλού αυτοκινήτου. Είχα αποφασίσει για ντίζελ αλλά μετά από πολύ διάβασμα που έριξα αποφάσισα πως η καλύτερη λύση για μένα που διανύω γύρο 25.000 το χρόνο ίσως και παραπάνω είναι η αγορά ενός αξιόπιστου βενζινοκίνητου οχήματος που θα μετατραπεί σε lpg. Αυτά από μένα.
Καλησπέρα συμφωνώ απόλυτα και εγω με την άποψή σας σχετικα με lpg vs πετρέλαιο

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό Giannis1991a » Σάβ 03 Αύγ, 2019 01:52

Με προβληματίζει βέβαια το γεγονός ότι επειδή βρίσκομαι Σαντορίνη υπάρχουν μόνο 2 πρατήρια σε όλο το νησί που έχουν lpg και η τιμή και στα δύο είναι σχεδόν 1 ευρο το λίτρο. Εκτός αυτού κανένα από τα πρατήρια όλου του νησιού δεν είναι εταιρικό τα έχουν όλα ντόπιοι οπότε καταλαβαίνετε ότι τα καύσιμα εδώ είναι αμφιβόλου ποιότητος δηλαδή δεν μπορείς να είσαι καν σίγουρος αν όντως αυτό το υγραέριο που θα σου βάλουν είναι υγραέριο κίνησης με όλα αυτά που γίνονται :eh:
Giannis1991a
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 02 Αύγ, 2019 15:31

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 03 Αύγ, 2019 05:16

Giannis1991a έγραψε:Με προβληματίζει βέβαια το γεγονός ότι επειδή βρίσκομαι Σαντορίνη υπάρχουν μόνο 2 πρατήρια σε όλο το νησί που έχουν lpg και η τιμή και στα δύο είναι σχεδόν 1 ευρο το λίτρο. Εκτός αυτού κανένα από τα πρατήρια όλου του νησιού δεν είναι εταιρικό τα έχουν όλα ντόπιοι οπότε καταλαβαίνετε ότι τα καύσιμα εδώ είναι αμφιβόλου ποιότητος δηλαδή δεν μπορείς να είσαι καν σίγουρος αν όντως αυτό το υγραέριο που θα σου βάλουν είναι υγραέριο κίνησης με όλα αυτά που γίνονται :eh:
Άρα το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις τα μετρα προστασίας.
Συχνή αλλαγή φιλτρων συστήματος (κάθε 15000) και φίλτρο στο ανταπτορα πλήρωσης.
Τουλάχιστον να προστατεύσεις όσο περισσότερο το σύστημα (μπεκ, και πνευμονα)αλλά και τη λειτουργία του κινητήρα.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό SpartanJS » Παρ 30 Αύγ, 2019 19:34

Καλησπέρα παιδιά!

Θελώ να σας ευχαριστήσω γιατί το φορουμ σας με βοήθησε να αποφασίσω να εγκαταστήσω και εγώ υγραέριο στο αυτοκίνητό μου. Διαβάζοντας στις σελίδες σας, πείστικα πως είναι καλή ιδέα να μπω το υγραεριοκίνητο κλαμπ! Έιχα ακούσει όσα έχετε ακούσει και όλοι σας, άλλος έλεγε πως χαλάει το αυτοκίνητο με το αέριο, άλλος πως θα κινδυνεύεις να εγκραγείς και άλλα πολλά. Ψάχνοντας λοιπόν σας ανακάλυψα και έμαθα πολλά χρήσιμα πράγματα.

Ας μην τα πολυλογούμε όμως, ονομάζομαι Γιάννης, είμαι από Θεσσαλονίκη και μόλις έβαλα στο αυτόματο Peugeot 206 μου του '04, το lovato EXR. Επειδή κάθε μήνα δίνω 120-140€ σε καύσιμα είπα να κάνω κάτι για αυτό! Στο δρόμο της επιστροφής παρατήρησα μια υπερελάχιστη πτώση στην επιτάχυνση (δεν με πειράζει) και μια αξιοπρόσεκτικη άνοδο στην θερμοκρασία πάνω από 90 (αυτό με απασχολεί). Να ανησυχήσω; Γνωρίζοντας πως πολλοί από εσάς είστε έμπειροι και στο θέμα όσο αφορά στην πραγματική οικονομία, τι μπορώ να περιμένω; Ο εγκαταστάτης μου, μου είπε 45% αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολικό, το 30-40% εμένα με αφήνει αρκετά ικανοποιημένο! Επίσης όσοι ζείτε εδώ (Θεσσαλονίκη), ποιά πρατήρια έχετε σε υπόληψη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης!
SpartanJS
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 30 Αύγ, 2019 19:11

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 30 Αύγ, 2019 21:54

SpartanJS έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!

Θελώ να σας ευχαριστήσω γιατί το φορουμ σας με βοήθησε να αποφασίσω να εγκαταστήσω και εγώ υγραέριο στο αυτοκίνητό μου. Διαβάζοντας στις σελίδες σας, πείστικα πως είναι καλή ιδέα να μπω το υγραεριοκίνητο κλαμπ! Έιχα ακούσει όσα έχετε ακούσει και όλοι σας, άλλος έλεγε πως χαλάει το αυτοκίνητο με το αέριο, άλλος πως θα κινδυνεύεις να εγκραγείς και άλλα πολλά. Ψάχνοντας λοιπόν σας ανακάλυψα και έμαθα πολλά χρήσιμα πράγματα.

Ας μην τα πολυλογούμε όμως, ονομάζομαι Γιάννης, είμαι από Θεσσαλονίκη και μόλις έβαλα στο αυτόματο Peugeot 206 μου του '04, το lovato EXR. Επειδή κάθε μήνα δίνω 120-140€ σε καύσιμα είπα να κάνω κάτι για αυτό! Στο δρόμο της επιστροφής παρατήρησα μια υπερελάχιστη πτώση στην επιτάχυνση (δεν με πειράζει) και μια αξιοπρόσεκτικη άνοδο στην θερμοκρασία πάνω από 90 (αυτό με απασχολεί). Να ανησυχήσω; Γνωρίζοντας πως πολλοί από εσάς είστε έμπειροι και στο θέμα όσο αφορά στην πραγματική οικονομία, τι μπορώ να περιμένω; Ο εγκαταστάτης μου, μου είπε 45% αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολικό, το 30-40% εμένα με αφήνει αρκετά ικανοποιημένο! Επίσης όσοι ζείτε εδώ (Θεσσαλονίκη), ποιά πρατήρια έχετε σε υπόληψη;

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης!
Καλώς ήρθες.
Πριν βάλεις υγραεριο , του έκανες ένα service ;
Τουλάχιστον μπουζί και φίλτρο αέρα ;
Το αμάξι δεν πρέπει να χάσει σε απόδοση , ίσως προέρχεται από θέματα ρευμάτων - μπουζοκαλωδια η διαφορά ;
Για το ανέβασμα της θερμοκρασίας δες το θερμοστάτη σου και τώρα στη αρχή να παρατηρείς και τη στάθμη αντιψυκτικου με κρύο κινητηρα καθώς έχει γίνει επέμβαση στο κύκλωμα ψύξης λόγω πνεύμονα συστήματος υγραερίου μήπως δακρύζει από κάπου.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό ranioti » Κυρ 08 Σεπ, 2019 19:27

Καλησπέρα παιδιά,και εγώ σιγά ετοιμάζομαι για εγκατάσταση υγραερίου Lovato smart exr σε nissan almera n16 1.5 (2003) στην εταιρεία cargaz στην Νίκαια

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
NISSAN ALMERA N16 1,5 2003
NIGS LPG kit
ranioti
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 16 Αύγ, 2018 18:04

Re: Καλωσόρισμα νέων μελών...

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Σεπ, 2019 20:52

ranioti έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,και εγώ σιγά ετοιμάζομαι για εγκατάσταση υγραερίου Lovato smart exr σε nissan almera n16 1.5 (2003) στην εταιρεία cargaz στην Νίκαια

Στάλθηκε από το POCOPHONE F1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Καλώς ήρθες ,το έγκαταστατη δεν το γνωρίζω.
Εάν έχεις μηχανικές βαλβίδες να κάνεις έλεγχο διακενων είτε πριν τη τοποθέτηση υγραεριου ή μετά από 25000 χιλιομετρα με υγραεριο.
Επιπλέον να ενεργοποιηθεί και η παράλληλη λιπανση με βενζίνη μετά τις 3000.
Το αμάξι πρέπει να δουλεύει άψογα στην βενζίνη πριν το υγραέριο.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Ξεκινώντας...

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες