Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τετ 07 Αύγ, 2019 13:04

Καλησπερα, καμια γνωμη μεχρι να γυρισει απο αδεια ο εγκαταστατης μου για να δει το προβλημα μου, θελω να με πει οποιος ξερει... εχω ενα octavia μηχανη tsi με τα 122 αλογα συστημα landirenzo για αμεσο ψεκασμο. Σε καποια φαση αρχισε να ρεταρει οταν εβαζα μπροστα με κρυα μηχανη. Μολις ζεστενοταν λιγο ή γυρνουσε στο αεριο εστρωνε. Το δουλεψα βενζινη δυο μερες. Εχω αυτο το κινεζικο μηχανακι για συνδεση με την obd και εβγαζε οσο το δουλευα βενζινη τα long trim +28... μου ειπαν ισως τα μπεκ βενζινης να πιασαν βρωμια. Εβαλα καλο καθαριστικο εκανα ταξιδι 70 χλμ. Το γυρναω στο αεριο, παλι τα ιδια τρεμει σε κρυα εκκινηση. Τωρα το δουλεψα παλι βενζινη μια μερα βλεπω τα τριμς πεσαν στο +7 απο το 28 που ηταν. Αμα το γυρισω αεριο και το δουλεψω λιγο πανε στο -7. Βενζινη δλδ δουλευει φτωχο και αεριο πλουσιο. Τι μπορει να φταιει κι εχω τετοιες αποκλισεις στα 2 καυσιμα? Παιζει να ειναι τα μπεκ βενζινης που με ειπαν και δεν καθαριααν? Λαμπακι παντως δεν αναβει σε κανενα καυσιμο οσο και να το δουλεψω. Καμια γνωμη μεχρι να παω να το δει?
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 08 Αύγ, 2019 04:30

Βγάλε πόλο μπαταρίας για 10 λεπτά. Δούλεψε το 50 χλμ αποκλειστικα και μονο βενζινη. Δες τα τριμς και πες μας


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Πέμ 08 Αύγ, 2019 17:09

Το εχω κανει.. οταν το δουλεψα βενζινη τα τριμς ηταν γυρω στο +7,+8.. μολις το γυρνας αεριο και κανεις καποια χιλιομετρα πανε στο -9,-10.. λαμπακι δεν αναβει ομως σε κανενα καυσιμο
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 11 Αύγ, 2019 07:55

Και στην βενζίνη τα τριμς πρέπει να παίζουν γύρω από το 0. Ίσως να υπάρχει κάποια διαρροή αερα. Ρίξε μια ματιά στο φιλτροκουτι άμα είναι κλειστό καλά, αν το φίλτρο αέρα είναι καθαρό, τα κολάρα εισαγωγής αερα μήπως εχουν κάνα σκισιμο ή χαλάρωμα των συνδέσμων, τον maf. Βασικά τα τριμς πιο χρονικό διάστημα τα pπαρατξρηρεις, πχ όταν βάζεις μπροστα ο κινητήρας δουλεύει με λίγο πλούσιο μείγμα , και όταν ζεσταθεί να πάνε στο μηδέν. Επίσης πλούσιο μείγμα έχεις όταν επιταχύνεις ή ανεβαίνεις κάποια ανηφόρα. Όταν ομως κινηθεις σε ευθεία με σταθερή ταχύτητα τότε θα πρέπει να είναι στο μηδέν και αν είναι ρυθμισμένο σωστά και το υγραεριο και αυτά θα πρέπει να είναι εκεί κοντά.
Αν γνωρίζεις αγγλικά γκουγλαρισε fuel trims explain ή διάβασε αυτό https://www.aa1car.com/library/what_is_fuel_trim.htm ή άλλες παρόμοιες σελίδες που αναφέρουν τι μπορεί να ευθύνεται για πλούσιο ή φτωχό μείγμα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό xarisbluegolfv » Κυρ 11 Αύγ, 2019 19:35

Και μενα με εχει τυχει κατι παρομοιο παλαιοτερα κι εστρωσε με ενα καλο καθαριστικο και χρηση 2-3 μερες μονο βενζινη. Ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανουμε με βενζινη για να στρωσουν τα τριμς αν εχουν ξεφυγει?πανω απο 100? Ξερει κανεις?
xarisbluegolfv
 
Δημοσιευσεις: 59
Εγγραφή: Τρί 27 Σεπ, 2016 20:54
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 11 Αύγ, 2019 22:29

xarisbluegolfv έγραψε:Και μενα με εχει τυχει κατι παρομοιο παλαιοτερα κι εστρωσε με ενα καλο καθαριστικο και χρηση 2-3 μερες μονο βενζινη. Ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανουμε με βενζινη για να στρωσουν τα τριμς αν εχουν ξεφυγει?πανω απο 100? Ξερει κανεις?
Εγω έκανα 200 χιλιόμετρα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τρί 13 Αύγ, 2019 10:27

meletis έγραψε:
xarisbluegolfv έγραψε:Και μενα με εχει τυχει κατι παρομοιο παλαιοτερα κι εστρωσε με ενα καλο καθαριστικο και χρηση 2-3 μερες μονο βενζινη. Ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανουμε με βενζινη για να στρωσουν τα τριμς αν εχουν ξεφυγει?πανω απο 100? Ξερει κανεις?
Εγω έκανα 200 χιλιόμετρα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας
Τελευταία επεξεργασία από mpampis85 και Τετ 14 Αύγ, 2019 11:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τετ 14 Αύγ, 2019 11:01

meletis έγραψε:
xarisbluegolfv έγραψε:Και μενα με εχει τυχει κατι παρομοιο παλαιοτερα κι εστρωσε με ενα καλο καθαριστικο και χρηση 2-3 μερες μονο βενζινη. Ποσα χιλιομετρα πρεπει να κανουμε με βενζινη για να στρωσουν τα τριμς αν εχουν ξεφυγει?πανω απο 100? Ξερει κανεις?
Εγω έκανα 200 χιλιόμετρα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τοσα εκανες απο μονος σου ή τοσα χρειαστηκαν για να στρωσουν??
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Τετ 14 Αύγ, 2019 11:04

Μολις σταματησα απο ταξιδι 160 χιλιομετρων με χρηση βενζινης και βλεπω τα long trims ειναι στο +13.... λαμπακι δεν αναψε ουτε το ενοιωθα μπουκωμενο, απλα πρεπει να εκαψε παραπανω βενζινη απ οσο περιμενα. Τι λετε να φταιει? Να εχει πουθενα καμια τρυπουλα να τραβαει αερα?
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: Μεγαλη αποκλιση των long trims ξαφνικα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 14 Αύγ, 2019 11:24

mpampis85 έγραψε:Μολις σταματησα απο ταξιδι 160 χιλιομετρων με χρηση βενζινης και βλεπω τα long trims ειναι στο +13.... λαμπακι δεν αναψε ουτε το ενοιωθα μπουκωμενο, απλα πρεπει να εκαψε παραπανω βενζινη απ οσο περιμενα. Τι λετε να φταιει? Να εχει πουθενα καμια τρυπουλα να τραβαει αερα?
Στο δικό μου αμάξι δεν είχα συστήμα άμεσου ψεκασμού.
100 χιλιόμετρα μου είχε πει ο εγκαταστάτης , εγώ από μόνος μου έκανα 200 χιλιόμετρα.
Πριν είχα πλούσιο μείγμα.
Όταν σταθεροποιήθηκε στη βενζίνη μετά πήγα για ρύθμιση στο υγραεριο στο δρόμο

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 93 επισκέπτες