Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

γυρναει σε βενζινη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

γυρναει σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Σάβ 14 Σεπ, 2019 16:52

εχω ενα scoda octavia tsi 122 αλογα και συστημα landirenzo για αμμεσο ψεκασμο. σημερα πρωι αρχισα να ακουω απο πισω στη δεξαμενη τον ηχο της πολυβαλβιδας σα να ανοιγει και να κλεινει συνεχεια, αναβοσβηνει το πρασινο λαμπακι του αεριου και με πεταει πλεον στη βενζινη. ξερει κανεις τι παιζει μεχρι να παω δευτερα να το δουν? αμα το γυρισω στο αεριο τωρα δλδ ακουγεται το μπιπ μπιπ οταν τελειωνει το αεριο και γυρναει σε βενζινη.
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Re: γυρναει σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Σεπ, 2019 17:51

mpampis85 έγραψε:εχω ενα scoda octavia tsi 122 αλογα και συστημα landirenzo για αμμεσο ψεκασμο. σημερα πρωι αρχισα να ακουω απο πισω στη δεξαμενη τον ηχο της πολυβαλβιδας σα να ανοιγει και να κλεινει συνεχεια, αναβοσβηνει το πρασινο λαμπακι του αεριου και με πεταει πλεον στη βενζινη. ξερει κανεις τι παιζει μεχρι να παω δευτερα να το δουν? αμα το γυρισω στο αεριο τωρα δλδ ακουγεται το μπιπ μπιπ οταν τελειωνει το αεριο και γυρναει σε βενζινη.


Θα έχει καταγράψει κάποιο σφάλμα ως βλάβη , άρα μόλις συνδεθεί με το εγκέφαλο υγραεριου θα δείτε.
Ίσως είναι και κάποιος αισθητήρας πίεσης Map.
Δούλεψε το βενζίνη μέχρι τότε και έχω διαβάσει ότι αρκετοί με σύστημα άμεσου ψεκασμού χρησιμοποιούν και ανάλογο καθαριστικό ανά 10.000 με 15.000.
Βγάζει η Prins ,το είχα διαβάσει εδώ στο φόρουμ.
Ευκαιρία να του ρίξεις μιας και το δουλεύεις με βενζίνη .
Κακό δεν θα του κάνει.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες