Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 25 Αύγ, 2019 11:07

meletis έγραψε:Γνωστοί πάντως που δεν είχαν γκάζι σε opel astra g του 1999 τους έβγαλε θέμα ο εγκέφαλος.
Εάν έχει ηλεκτρονική πεταλούδα γκαζιού ξεκινά από εκεί , και ίσως θέλει μηδενισμό σε διαγνωστικό η πεταλούδα γκαζιού.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι Μελέτη ηλεκτρονική έχει και θα δω από Δευτέρα τι παίζει.Η πλάκα με το περιστατικό που δεν ανέφερα είναι ότι το πρωί από συνήθεια άνοιξα καπώ να τσεκάρω λάδια - νερά και από μέσα πετάχτηκε μια γάτα που είχε κάνει αιώρα και κοιμόταν πάνω στα καλώδια πίσω από τη μηχανή και δίπλα από την πεταλούδα. :mrgreen:

Αν έχει κόψει κάτι με τα νύχια και η ζημιά είναι από αυτή δεν ξαναβλέπει φαγητό γιατί τις είχα κακομάθει όταν πήγαινα εξοχικό. :thumbdown:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό ppd » Δευτ 26 Αύγ, 2019 16:14

Κατά 99% είναι πεταλούδα γκαζιου.
Το έπαθα τέλη Ιουνίου φέτος.
Καινούργια από autodoc στα 130. Θα χρειαστει εκμάθηση η καινούργια πεταλούδα, κόστος στα 30 ευρώ.
Αν θες να γλυτώσεις χρήματα βρες μια μεταχειρισμενη.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 26 Αύγ, 2019 18:24

Τελικά όντως κολλημένη πεταλούδα ήταν παιδιά την οποία μάλλον προκάλεσε μία αρυθμία των μπεκ βενζίνης την οποία είχα καιρό και κόμπιαζε λίγο στο απότομο γκάζωμα από εκκίνηση.Πιθανώς για αυτό και μου κόλησε στο ξεκίνημα που γκάζωσα να φύγω.
Για καλή μου τύχη βρήκα τυχαία ένα καλό μαστοράκι στη Χαλκίδα και την σενιάρισε με 25 ευρώ.
Είχε το καλό επίσημο πανάκριβο μηχάνημα της opel και μέσω ίντερνετ έκανα προαιρετικά και μία αναβάθμιση εγκεφάλου.Το έφερα από Χαλκίδα - Αθήνα οδικά τέλεια συμπεριφορά.Τέλος το κόμπιασμα.Επίσης έστρωσε και το ρελαντί και δουλεύει αθόρυβα και τέλεια όπως παλιά.
Συνολικό κόστος 70 ευρώ αλλά δεν στεναχωρέθηκα γιατί είχε πάνω από 10 χρόνια να μπει σε σωστό μηχάνημα - εγκέφαλο από τότε που πήγαινα στο εξουσιοδοτημένο.

Εντόπισε και ένα μικρό σφάλμα στην κλειδαριά του οδηγού από την οποία εδώ και 1-2 χρόνια δεν μου δουλεύουν τα ηχητικά (αναμμένα φώτα - αλάρμ κ.λ.π.) Δεν επηρεάζει σε τίποτε άλλο αλλά αν βρω μελλοντικά κάποια φτηνή μεταχειρισμένη θα την αλλάξω.

Επίσης εντόπισε και μία πολύ μικρή διαρροή ψυκτικού από την διακλάδωση (ταυ) του νερού με τον εγκέφαλο.Συμπλήρωνα που και που λίγο ψυκτικό και κανείς δεν είχε εντοπίσει τη διαρροή.Θα πάω αύριο εγκαταστάτη να το σενιάρω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 26 Αύγ, 2019 18:51

papoys έγραψε:Τελικά όντως κολλημένη πεταλούδα ήταν παιδιά την οποία μάλλον προκάλεσε μία αρυθμία των μπεκ βενζίνης την οποία είχα καιρό και κόμπιαζε λίγο στο απότομο γκάζωμα από εκκίνηση.Πιθανώς για αυτό και μου κόλησε στο ξεκίνημα που γκάζωσα να φύγω.
Για καλή μου τύχη βρήκα τυχαία ένα καλό μαστοράκι στη Χαλκίδα και την σενιάρισε με 25 ευρώ.
Είχε το καλό επίσημο πανάκριβο μηχάνημα της opel και μέσω ίντερνετ έκανα προαιρετικά και μία αναβάθμιση εγκεφάλου.Το έφερα από Χαλκίδα - Αθήνα οδικά τέλεια συμπεριφορά.Τέλος το κόμπιασμα.Επίσης έστρωσε και το ρελαντί και δουλεύει αθόρυβα και τέλεια όπως παλιά.
Συνολικό κόστος 70 ευρώ αλλά δεν στεναχωρέθηκα γιατί είχε πάνω από 10 χρόνια να μπει σε σωστό μηχάνημα - εγκέφαλο από τότε που πήγαινα στο εξουσιοδοτημένο.

Εντόπισε και ένα μικρό σφάλμα στην κλειδαριά του οδηγού από την οποία εδώ και 1-2 χρόνια δεν μου δουλεύουν τα ηχητικά (αναμμένα φώτα - αλάρμ κ.λ.π.) Δεν επηρεάζει σε τίποτε άλλο αλλά αν βρω μελλοντικά κάποια φτηνή μεταχειρισμένη θα την αλλάξω.

Επίσης εντόπισε και μία πολύ μικρή διαρροή ψυκτικού από την διακλάδωση (ταυ) του νερού με τον εγκέφαλο.Συμπλήρωνα που και που λίγο ψυκτικό και κανείς δεν είχε εντοπίσει τη διαρροή.Θα πάω αύριο εγκαταστάτη να το σενιάρω.
Καλή τιμή φαίνεται .
Όσο για τα μπεκ βενζίνης φουλαρε βενζίνη και ρίξε ένα καθαριστικό μπεκ.
Εγώ το είχα δοκιμάσει στο Honda αλλά ήταν ήδη σε προχωρημένο στάδιο και έκανα και ογκομέτρηση που έδειξε ότι τα 2 από τα 4 μπεκ " κατουραγαν".
Εν τέλει τα καθάρισα με υπερηχους.
Τωρα όσο αφορά τα ταφ , βάλε μεταλλικά και κάθε τόσο κάνε και έλεγχο.
Εγώ προληπτικά επειδή το φουλαρα το Mazda 6 με βενζίνη έριξα και ένα καθαριστικό μπεκ.
Σε λίγο διάστημα θα του βάλω γκαζι, πριν το υγραέριο εννοείται γενικο Service.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 26 Αύγ, 2019 21:58

Μελέτη θα του βάλω 100άρα και μπορεί να ρίξω και κάποιο καθαριστικό.
Όπως είπες μετά από 285.000 χιλιόμετρα δύσκολο να αναστηθούν αλλά έστω να τους κάνω κάποια συντήρηση.Όντως τίμια τιμή και το αμαξάκι μια χαρά πάει μετά από τόσα χιλιόμετρα.

όσο για το ψυκτικό κοίταζα καλά νωρίς το απόγευμα και είδα υγρό στη μέση από το δοχείο διαστολής εκεί που κάνει πατουρίτσα.Υποψιάζομαι μήπως έχει πρόβλημα η τάπα και χάνει σταγόνες όταν ζεσταίνεται το νερό και ανεβάζει πίεση.Παλαιότερα μου είχε κολήσει και με τα χίλια ζόρια την ξεβίδωσα .Μάλιστα τη ζόρισα πιέζοντάς την προς τα πάνω με ένα κατσαβίδι γιατί γύριζε τρελλά δεν ξεβίδωνε και μπορεί να έχει διαρροή τελικά από εκεί και στάζει πάνω στο ταυ που είναι ακριβώς από κάτω.Θα το δω αύριο και μόλις κατέβω Αθήνα θα πάρω μία καινούργια τάπα 5-6 ευρώ κάνει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 26 Αύγ, 2019 22:15

papoys έγραψε:Μελέτη θα του βάλω 100άρα και μπορεί να ρίξω και κάποιο καθαριστικό.
Όπως είπες μετά από 285.000 χιλιόμετρα δύσκολο να αναστηθούν αλλά έστω να τους κάνω κάποια συντήρηση.Όντως τίμια τιμή και το αμαξάκι μια χαρά πάει μετά από τόσα χιλιόμετρα.

όσο για το ψυκτικό κοίταζα καλά νωρίς το απόγευμα και είδα υγρό στη μέση από το δοχείο διαστολής εκεί που κάνει πατουρίτσα.Υποψιάζομαι μήπως έχει πρόβλημα η τάπα και χάνει σταγόνες όταν ζεσταίνεται το νερό και ανεβάζει πίεση.Παλαιότερα μου είχε κολήσει και με τα χίλια ζόρια την ξεβίδωσα .Μάλιστα τη ζόρισα πιέζοντάς την προς τα πάνω με ένα κατσαβίδι γιατί γύριζε τρελλά δεν ξεβίδωνε και μπορεί να έχει διαρροή τελικά από εκεί και στάζει πάνω στο ταυ που είναι ακριβώς από κάτω.Θα το δω αύριο και μόλις κατέβω Αθήνα θα πάρω μία καινούργια τάπα 5-6 ευρώ κάνει.


Να βάλεις γνήσια τάπα .
Να βάλεις 95αρα βενζίνη και ένα καθαριστικο μπεκ

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 27 Αύγ, 2019 06:14

Το σκέφτομαι βρε Μελ;eτη.Η γνήσια έχει 19-20 ευρώ

Μία SWANG ή febi ή calostat έχουν από 5-8.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 02 Οκτ, 2019 13:12

Βάλε το γνήσιο να έχεις το κεφάλι ήσυχο (κάνει και ριμα) για 10-12€ μην το ρισκάρεις.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Πρόβλημα με στροφές κινητήρα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 02 Οκτ, 2019 23:14

Τάπα γνήσια οπωσδήποτε. Η διαφορά στην τιμή για ένα τόσο σημαντικό εξάρτημα που μια δυσλειτουργία του σε αφήνει στο δρόμο αλλά ενδεχομενως καιει και τη μηχανή ,είναι αστείο πράγμα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: manos16 και 69 επισκέπτες