Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λάδια Μηχανής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 08 Οκτ, 2019 16:56

gkazakias έγραψε:Την εγγύηση την βάζεις γιατι αν στις 14 μερες θες να τα επιστρέψεις για οποιονδήποτε λόγο πληρώνεις εσύ τα μεταφορικα που είναι γύρω στο 50ρικο ,ενώ με την εγγύηση τα χρεώνονται εκείνοι. Το έμαθα αυτό όταν μου στείλανε μαρκουτσια φρένων δύο διαφορετικά

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ευχαριστώ, θα το χω στα υπόψη, αλλά μέχρι τώρα δεν το έχω επιλέξει ποτέ και δεν είχα ποτέ θέμα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 09 Οκτ, 2019 12:06

sso έγραψε:
referravag έγραψε:....
.... ξέρετε τι ωραία την έχω καταβρεί με το συνεργατικό συνεργείο (garage associatif) που πάω, νοικιάζω τα εργαλεία και την ράμπα με την ώρα και κάνω το σέρβις του αυτοκινήτου μόνος μου με πολύ χαμηλότερη τιμή από την κανονική ταρίφα; ...

Ωραία πράγματα... Αυτοί είναι αιώνες μπροστά ή εμείς είμαστε αιώνες πίσω;;;
Βαγγέλη ποιο είναι το κόστος ενοικίασης εργαλείων και ράμπας/ώρα;


Σωκράτη δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω σε συμπεριφορά... Δεν λέω ότι εδώ είναι Άγιοι... Όχι σε καμία περίπτωση. Παντού υπάρχουν μ. Αν δεις πόσοι επικύνδινοι οδηγοί υπάρχουν στον περιφεριακό και πως οδηγούν εδώ στον περιφεριακό, θα σου βγουν τα μάτια! Εμένα με έξυσε στο πίσω μέρος μια τσαχπίνα πριν κάτι μήνες... Ευτυχώς δεν έχω βαθούλωμα. Στο κέντρο και μέσα στην πόλη είναι λες και βλέπεις άλλο πολιτισμό. Όλοι σέβονται τον συμπολίτη εφαρμοζουν τους κανονες και γενικά όπου και να πας από μαγαζιά μέχρι έξω στον δρόμο υπάρχει ευγένεια και καλή διάθεση για να σε βοηθήσουν... Ούτε εξυπνάδες ούτε υφάκι...

Για την αλλαγή λαδιών είναι 18€/ώρα αν θυμάμαι καλά. Η ταριφα του μάστορα είναι γύρω στα 60-65€/ώρα αν θες να κάνει αυτός το service ενώ η Opel έχει 3 διαφορετικές ταρίφες που ξεκινάνε από 75€/ώρα και φτάνουν 95€/ώρα.
Για 2,25 ώρες την προηγούμενη φορά έδωσα 60€. 40€ για το πρώτο και 20€ που με βοήθησε για την αλλαγή των υγρών φρένων.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις πρέπει να μάθω να τα κάνω μόνος μου! Έτσι κι αλλιώς ήθελα από χρόνια να τα κάνω αυτά μόνος μου αλλά στην Ελλάδα ποιος μάστορας σε αφήνει να μαστορέψεις στο συνεργείο του; Οπότε την έχω καταβρεί!! Έχω πάρει και φόρμα και γάντια ειδικά για υγρά και λάδια! Τώρα με τα τακάκια και τις δισκόπλακες έδωσα και άλλα 50€ για να πάρω γράσσο χαλκού, γράσσο σιλικόνης, threadlocker, συρματόβουρτσα και σπρέυ καθαρισμού φρένων για να καθαρίσω λίγο το σύστημα και τις δαγκάνες και να το λιπάνω σε κάποια σημεία(δεν θυμάμαι αν πήρα και κάτι άλλο).

Υγρά φρένων το καλοκαίρι τα κάναμε παρέα με τον μάστορα με τον χειροκίνητο τρόπο (την άλλη φορά θα έχω αγοράσει ειδική τρόμπα που τα αλλάζω μόνος μου χωρίς βοηθό), λάδια/φίλτρο λαδιού, τροχούς μπρος πίσω άλλαξα μόνος μου. Τώρα θα επιχειρήσω και δισκόπλακες/τακάκια μπροστά μόνος μου. Δεν φαίνεται δύσκολο. Θα δω και τις οδηγίες για να σφίξω λίγο το χειρόφρενο. Το καλό είναι ότι αν δυσκολευτώ κάπου είναι εκεί και ο μάστορας οπότε είναι φασάρα!

Υπάρχουν πολλοί οδηγοί online για τα απλά πράγματα και δεν είναι κάτι τρομερό να τα κάνεις... Δεν είπα ότι θα τολμήσω να αλλάξω αμορτισερ ή κάτι άλλο ποιο σοβαρό μόνος μου. Αλλά φίλτρα/λάδια/τακάκια άντε και ψυκτικό υγρό νομίζω είναι εφικτά από έναν απλό χρήστη!
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 09 Οκτ, 2019 15:31

Βαγγέλη κι εγώ πολλά πράγματα τα κάνω μόνος μου (λάδια, φίλτρα, τακάκια, σταύρωμα ελαστικών κλπ). Βέβαια εδώ στο χωριό υπάρχει αυλή και βολεύει σε πολλά πράγματα να κάνεις μόνος σου. Αρκεί να έχεις διάθεση και να "πιάνουν" λίγο τα χέρια σου...

Αρκετά ακριβά είναι εκέι όπως μου τα λες. Εδώ για αλλαγή λαδιών παίρνουν 15€+ΦΠΑ (εργασία). Το ίδιο και για αλλαγή τακακιών (15 εμπρός + 15 πίσω).
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 10 Οκτ, 2019 01:59

sso έγραψε:Βαγγέλη κι εγώ πολλά πράγματα τα κάνω μόνος μου (λάδια, φίλτρα, τακάκια, σταύρωμα ελαστικών κλπ). Βέβαια εδώ στο χωριό υπάρχει αυλή και βολεύει σε πολλά πράγματα να κάνεις μόνος σου. Αρκεί να έχεις διάθεση και να "πιάνουν" λίγο τα χέρια σου...

Αρκετά ακριβά είναι εκέι όπως μου τα λες. Εδώ για αλλαγή λαδιών παίρνουν 15€+ΦΠΑ (εργασία). Το ίδιο και για αλλαγή τακακιών (15 εμπρός + 15 πίσω).


Έτσι είναι εδώ οι τιμές Σωκράτη... Τα ανταλλακικά τα βρίσκεις σε οκ τιμές. ΚΤΕΟ 70-80 ευρώ. Η άδεια κυκλοφορίας ~230 για 5 φορολογίσιμους ίππους. Μην σου πω για την ασφάλεια αυτοκινήτου πόσο κόστισε (σχεδόν τα τετραπλάσια από της Ελλάδας). Βέβαια δεν έχουμε τέλη κυκλοφορίας, ούτε μετράει σαν τεκμήριο το αυτοκίνητο... Δεν πληρώνουμε κάτι στην εφορία όπως στην Ελλάδα, οπότε σε αυτό μπορείς να πεις ότι έρχεται μία η άλλη η ασφάλεια γιατί ας πούμε για να μην πληρώσω το τεκμήριο στην εφορία πρέπει να έχω αποδείξεις 500 ευρώ από τον ελληνικό λογαριασμό. Οπότε μια η άλλη έρχεται η Γαλλική ασφάλεια με αυτά που πληρώνουμε στην Ελλάδα. Όλα είναι αυξημένα και οι μισθοί όπως και τα έξοδα... Ήρθε και ένας φόρος διαμονής ωραιότατος αυτή τη βδομάδα που πρέπει να πληρωθεί μέχρι τον επόμενο μήνα! Δεν είναι όλα μέλι γάλα και ούτε μένουν λεφτά! Απλά εδώ η ζωή είναι πολύ πιο αξιοπρεπής σε σχέση με την Ελλάδα.

Τα διόδια εδώ έχεις ιδέα πόσο κοστίζουν? Για 400χλμ διαδρομή ~27 ευρώ. :clap: Γιατί νομίζετε γίνεται χαμός με τα κίτρινα γιλέκα κάθε φορά που πάει να προσθέσει κάτι ο Μακρόν...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 10 Οκτ, 2019 08:48

Καλημέρα Βαγγέλη...
Τα διόδια περίπου ίδια με της Ελλάδας. Αθήνα-Θεσ/νίκη 500 χλμ 31,25€

Ξεφύγαμε πολύ όμως από το θέμα...

Λάδια Fucks έβαλα αυτά...
http://lubricantstore.gr/shop/lipantika ... nology-4l/
Πολύ καλή τιμή. Στο εξουσιοδοτημένο με χρεώσανε 95€ (5 λίτρα λάδι, φίλτρο λαδιού και εργασία). Έχω πάρει ένα 5λιτρο τώρα και την επόμενη φορά θα τους τα πάω εγώ, :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό anj890 » Πέμ 10 Οκτ, 2019 09:29

Μία ερώτηση παιδιά μήπως γνωρίζει κανείς. Πήγα το Mitsubishi ASX της συζύγου 1,6 βενζίνη, για service.

Οι προδιαγραφές για τα λάδια, σύμφωνα με το manual είναι, ιξώδες 5 - 40, API SM (ή ανώτερο), ACEΑ A1/B1, Α3/Β3, Α3/Β4 ή Α5/Β5.

Στο συνεργείο μου έβαλαν λάδια AGIP 5 - 40, τα οποία ναι μεν είναι API SN (ανώτερο δηλαδή του SM), αλλά ACEA C3.

Υπάρχει πρόβλημα? Να πάω να τα αλλάξω?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό johng » Πέμ 10 Οκτ, 2019 12:20

Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα, τα ACEA C3 είνα καλύτερα στην προστασία του καταλύτη και σε συνθήκες πίεσης
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό anj890 » Πέμ 10 Οκτ, 2019 13:05

johng έγραψε:Νομίζω δεν έχεις πρόβλημα, τα ACEA C3 είνα καλύτερα στην προστασία του καταλύτη και σε συνθήκες πίεσης


Σε ευχαριστώ. Πήρα προ ολίγου και τλφ σε 2 καταστήματα που εμπορεύονται λάδια και μου είπαν πως δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα και να μην τα αλλάξω.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 10 Οκτ, 2019 20:28

sso έγραψε:Καλημέρα Βαγγέλη...
Τα διόδια περίπου ίδια με της Ελλάδας. Αθήνα-Θεσ/νίκη 500 χλμ 31,25€

Ξεφύγαμε πολύ όμως από το θέμα...

Λάδια Fucks έβαλα αυτά...
http://lubricantstore.gr/shop/lipantika ... nology-4l/
Πολύ καλή τιμή. Στο εξουσιοδοτημένο με χρεώσανε 95€ (5 λίτρα λάδι, φίλτρο λαδιού και εργασία). Έχω πάρει ένα 5λιτρο τώρα και την επόμενη φορά θα τους τα πάω εγώ, :D


Ξεφύγαμε όντως! χαχα :lol:
Τα ίδια fuchs προτείνει και για το δικό μου. dexos2 εξάλλου μιας και Opel. Θα τους ρωτήσω την επόμενη φορά σε πόσες μέρες θα τα έχουν στο autodoc γιατί δεν τα έχουν στο απόθεμα. Με προβληματίζει λίγο η τιμή τους που είναι πολύ χαμηλή σαν των λαδιών της Opel (κάτω από 30ευρώ τα 4 λίτρα).
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Πέμ 10 Οκτ, 2019 20:32

Τώρα βγαίνει και σε 5λιτρο και το πήρα 35€. Τα ίδια λάδια η honda μου τα χρέωσε κάπου 65€....

Πάντως εγώ τα έβαλα και στο corola με το υγραέριο :D

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από sso και Πέμ 10 Οκτ, 2019 20:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες