Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λάδια Μηχανής

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 10 Οκτ, 2019 20:45

sso έγραψε:Τώρα βγαίνει και σε 5λιτρο και το πήρα 35€. Τα ίδια λάδια η honda μου τα χρέωσε κάπου 65€....

Στάλθηκε από το MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Καλά και οι αντιπροσωπείες τα χρεώνουν διπλά σε σχέση με τους πωλητές. Έχει προσφορά 40% το autodoc (δεν ξέρω αν ισχύει ακόμη) στα λάδια και σκέφτομαι να παραγγείλω για την επόμενη αλλαγή. ~40 ευρώ τα 5l Liqui Moly. Πάρα πολύ καλά... 51 τα είχα πάρει τον Ιούλιο.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 03 Νοέμ, 2019 00:40

Χρησιμοποιεί κανείς λιπαντικά eneos.
Συγκεκριμένα δοκίμασα στο Μαzda 6 τη σειρά premium.
Αλλά το καίει και μάλιστα αρκετά.
Έχουν ακουστεί διάφορα για τα συγκεκριμένα, αλλά τα προμηθεύτηκα από το συνεργείο που πηγαίνω ώστε να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο .
Έλεγα να δοκιμάσω Liqui Moly ή Μοtul βάσει των προδιαγραφών.
Να κάνω 2-3 αλλαγές πρώτα , εαν ξανακαψει τότε να αρχίσω να ψαχτω.
Το είχα έτοιμο για υγραεριο , αλλά με ανησύχησε η κατανάλωση λαδιού.
Έχουμε κανένα έμπιστο μαγαζί Αθήνα Ν
Προάστια ή Δ.Αττικη;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό johng » Κυρ 03 Νοέμ, 2019 12:58

Για LiquiMoly και Motul

http://www.trade-wind.gr/



meletis έγραψε:Χρησιμοποιεί κανείς λιπαντικά eneos.
Συγκεκριμένα δοκίμασα στο Μαzda 6 τη σειρά premium.
Αλλά το καίει και μάλιστα αρκετά.
Έχουν ακουστεί διάφορα για τα συγκεκριμένα, αλλά τα προμηθεύτηκα από το συνεργείο που πηγαίνω ώστε να αποκλείσω κάθε ενδεχόμενο .
Έλεγα να δοκιμάσω Liqui Moly ή Μοtul βάσει των προδιαγραφών.
Να κάνω 2-3 αλλαγές πρώτα , εαν ξανακαψει τότε να αρχίσω να ψαχτω.
Το είχα έτοιμο για υγραεριο , αλλά με ανησύχησε η κατανάλωση λαδιού.
Έχουμε κανένα έμπιστο μαγαζί Αθήνα Ν
Προάστια ή Δ.Αττικη;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό basilis2009 » Τρί 05 Νοέμ, 2019 16:23

καλησπερα εχω δοκιμασει τα παραπανω και αλλα πολλα με πολυ καλα αποτελεσματα μου ταιριαξαν τα bardahl xtc 10/40w ημι-συνθετικο σε opel corsa c και τωρα σε mitsubishi colt τα οποια εχουν συστημα lpg αν συνεχιστει το καψιμο υπαρχει το προσθετο bardahl b2 βαζειs 10-20% απο το περιεχομενο του μπουκαλιου και καλη επιτυχια.
basilis2009
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 06 Ιαν, 2019 17:45

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 07 Νοέμ, 2019 13:40

Η ελληνική περιγραφή τα λέει πολύ ιδανικα, ενώ η επίσημη περιγραφή λέει :
"Bardahl B2 is an oil stabilizer and thickener for (classics) / engines with high mileage or high oil consumption. This oil additive ensures that the oil is thickened, with the result that the oil will seal the pistons better. The consequence of this is that the engine will consume less oil "

Δηλαδή με λίγα λόγια το συγκεκριμένο πρόσθετο κάνει πιο παχύ το λάδι με αποτέλεσμα το φιλμ λιπαντικου να είναι πιο παχύ και έτσι να μειώνεται η ποσότητα που περνά από τα πιστόνια και έτσι να υπάρχει μείωση της καύσης λαδιού. Για αυτό λέει και ότι στη δοσολογία δεν πρέπει να ξεπερναμε το 20% γιατί θα μειωθεί η απόδοση του κινητήρα, γιατί μάλλον το λάδι γίνεται σαν μελι.
Κατά εμέ στην ουσία αυτό που επιτυγχάνει είναι πχ το 40αρι να γίνει σαν 50αρι υπό μία έννοια,αυτό όμως εχει αποτέλεσμα να έχουμε έχουμε αυξημένη κατανάλωση καυσίμου και κατά την εκκίνηση να θέλει περισσότερο χρόνο να πάει το λάδι σε όλα τα σημεία , ειδικά τωρα που θα πέσουν και οι θερμοκρασίες δεν είναι ότι καλύτερο καθώς το λάδι θα είναι πιο παχύρευστο.
Ίσως να αξίζει για κινητήρες με υψηλή κατανάλωση λαδιού και όχι τόσο για κάψιμο 200-300-400μλ/100. Εδώ η Όπελ η vw κ.α. λένε ότι έως 1λ/1000χλμ είναι φυσιολογικό.

Για αυτό Μελέτη και σε αλλο φορουμ σου πρότεινα να δοκιμάσεις κάποιο λάδι που είναι high mileage των οποίων η ρευστότητα πυκνότητα του λαδιού δεν επιρέαζετε από την προσθήκη πρόσθετων. Tο Μοs2 της liqui moly πχ, αυτό που επιτυγχάνει είναι να μειώνει της τριβές δεν στεγανοποιει τα σημεία που περνάει λάδι στον κινητήρα.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 09 Οκτ, 2021 21:10

Σε ένα Corsa C του 2004 έχει ~190,000 αγοράστηκε μετ/σμένο το Φεβρουάριο έχω κάνει ήδη 18,000 χιλιόμετρα και το προορίζω για υγραέριο .
Λάδια κινητήρα αλλάζω κάθε 7500 χιλιόμετρα μαζί με φίλτρο λαδιού .
Σήμερα πού ήταν η ώρα για αλλαγή , έριξα και ένα καθαριστικό λαδιών και το άφησα ρελαντί και αλλάχτηκε και φίλτρο .
Δέ ξέρω εάν όντως κάνει δουλειά , θα δείξει .
Επειδή κινείται κυρίως σε ανοικτό δρόμο δε καταπονούνται τα λάδια .Αυτή τη φορά χρησιμοποιήσα της GM με προδιαγραφές SJ/ A3 ημισυνθετικό 10/40.
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος παρόμοιο καθαριστικό εσωτερικής πλύσης να μας πεί εάν είδε διαφορά ;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 10 Οκτ, 2021 11:57

meletis έγραψε:Σε ένα Corsa C του 2004 έχει ~190,000 αγοράστηκε μετ/σμένο το Φεβρουάριο έχω κάνει ήδη 18,000 χιλιόμετρα και το προορίζω για υγραέριο .
Λάδια κινητήρα αλλάζω κάθε 7500 χιλιόμετρα μαζί με φίλτρο λαδιού .
Σήμερα πού ήταν η ώρα για αλλαγή , έριξα και ένα καθαριστικό λαδιών και το άφησα ρελαντί και αλλάχτηκε και φίλτρο .
Δέ ξέρω εάν όντως κάνει δουλειά , θα δείξει .
Επειδή κινείται κυρίως σε ανοικτό δρόμο δε καταπονούνται τα λάδια .Αυτή τη φορά χρησιμοποιήσα της GM με προδιαγραφές SJ/ A3 ημισυνθετικό 10/40.
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος παρόμοιο καθαριστικό εσωτερικής πλύσης να μας πεί εάν είδε διαφορά ;


Εγώ ξέρω ότι τα λάδια καταπονούνται περισσότερο στο σταμάτα ξεκίνα και όχι στον ανοιχτό δρόμο. Εκτός αν το σκίζεις και είσαι συνεχώς κοντά στην τελική ταχύτητα. Τώρα για το καθαριστικό σίγουρα κακό δεν κάνει αλλά δε βλέπω και το όφελος. Έτσι και αλλιώς όταν θα βάλεις υγραέριο και κάνεις κάποια χιλιόμετρα ο κινητήρας θα καθαρίσει. Όπως και να έχει καλά χιλιόμετρα εύχομαι.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό sso » Κυρ 10 Οκτ, 2021 12:06

Και ο Μελέτης το ίδιο λέει.
Ότι δεν καταπονούνται σε ανοικτό δρόμο.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 10 Οκτ, 2021 13:20

sso έγραψε:Και ο Μελέτης το ίδιο λέει.
Ότι δεν καταπονούνται σε ανοικτό δρόμο.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η ριμάδα η πρεσβυωπία με τον αστιγματισμό μαζί. Αντί για δε διάβασα θα. Οπότε ζητώ και συγνώμη.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Λάδια Μηχανής

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 11 Οκτ, 2021 10:03

meletis έγραψε:Σε ένα Corsa C του 2004 έχει ~190,000 αγοράστηκε μετ/σμένο το Φεβρουάριο έχω κάνει ήδη 18,000 χιλιόμετρα και το προορίζω για υγραέριο .
Λάδια κινητήρα αλλάζω κάθε 7500 χιλιόμετρα μαζί με φίλτρο λαδιού .
Σήμερα πού ήταν η ώρα για αλλαγή , έριξα και ένα καθαριστικό λαδιών και το άφησα ρελαντί και αλλάχτηκε και φίλτρο .
Δέ ξέρω εάν όντως κάνει δουλειά , θα δείξει .
Επειδή κινείται κυρίως σε ανοικτό δρόμο δε καταπονούνται τα λάδια .Αυτή τη φορά χρησιμοποιήσα της GM με προδιαγραφές SJ/ A3 ημισυνθετικό 10/40.
Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος παρόμοιο καθαριστικό εσωτερικής πλύσης να μας πεί εάν είδε διαφορά ;

Από την αλλαγή και τη χρήση καθαριστικού , έχω κάνει 300 χιλιόμετρα . Μου φαίνεται οτι το μοτέρ είναι πιο ήσυχο και ειδικά το πρώι που ακούγονταν τα ωστήρια . Θα δείξει στή πορεία , μέχρι τις 7500 χιλιόμετρα που θα γίνει αλλαγή λαδιών και φίλτρου .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 106 επισκέπτες