Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά !

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 28 Αύγ, 2019 09:12

sso έγραψε:Πριν από ένα μήνα περίπου πέρασα κτεο ένα honda civic για πρώτη φορά (τετραετία).
Το πέρασα σε ένα ΚΤΕΟ που πήγα για πρώτη φορά. Μου άρεσε πολύ από κάθε άποψη, οπότε την περασμένη εβδομάδα είπα να περάσω εκεί και το corolla με το υγραέριο.
Τους πήρα κατ' αρχήν τηλ. να ρωτήσω αν χρειάζεται Βεβαίωση εγκαταστάτη. Με ρώτησαν σε ποιο Κτεο πέρασε για πρώτη φορά με το υγραέριο, αλλά δυστυχώς δεν μπορέσαμε να βγάλουμε άκρη έτσι. Οπότε μου λέει "άστο θα το τακτοποιήσω εγώ. Θα πάω στο Υπουργείο (Επαρχία) όπου βγήκε η νέα άδεια για το υγραέριο και θα βρω εκεί την αρχική Βεβαίωση εγκαταστάτη. Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο."
Όντως την άλλη μέρα με πήρε τηλ. ότι την βρήκε και πήγα και το πέρασα χωρίς τίποτα άλλο.
Κόστος 40€ (ΚΤΕΟ + Κάρτα Καυσαερίων).
Μου είπε ότι από πέρυσι έχουν αλλάξει οι κανονισμοί. Δεν χρειάζεται πλέον σε κάθε ΚΤΕΟ νέα βεβαίωση (30-40€)!!!
Όντως έτσι είναι.
Το Απρίλιο είχα περάσει το Honda σε ιδιωτικό στο Ασπρόπυργο.
Απλώς εάν είχα μαζί σε φωτοτυπία την αρχική βεβαίωση δήλωση δε θα καθυστερουσα μισή ώρα.
Συννενοηθηκα ηλεκτρονικά με το αρχικό ΚΤΕΟ και δεν υπήρξε θεμα

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 10 Σεπ, 2019 04:04

Οι σοβαροί εγκαταστάτες τηρούν ηλεκτρονικό αρχείο οπότε αν ζητήσεις σου δίνουν αμέσως ένα αντίγραφο χωρίς χρήματα.
Ο γιος μου που χρειάστηκε για το ΚΤΕΟ πέρασε του έδωσαν αμέσως ένα αντίγραφο χωρίς να πληρώσει και το πήγε στο ΚΤΕΟ χωρίς να ταλαιπωτηθεί.Το σκάναρα και το έχω στο αρχείο για κάθε μελλοντική χρήση.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό nickL » Τετ 11 Σεπ, 2019 20:49

Συνήθως τηρείται για μία 5ετία από την εγκατάσταση, αλλιώς ο νόμος προβλέπει να γίνει βεβαίωση ξανά των εξαρτημάτων η οποία θα χρησιμοποιείται σε κάθε έλεγχο ΚΤΕΟ
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 16 Σεπ, 2019 20:18

nickL έγραψε:Συνήθως τηρείται για μία 5ετία από την εγκατάσταση, αλλιώς ο νόμος προβλέπει να γίνει βεβαίωση ξανά των εξαρτημάτων η οποία θα χρησιμοποιείται σε κάθε έλεγχο ΚΤΕΟ


Βρες μου το νόμο γιατί δεν υπάρχει !! Η 5 ετια ισχύει για τα δελτία έλεγχου στο κανονικό κτεο δεν ισχύει για το υγραέριο απλά εφαρμόζουν το νόμο υποτίθεται και για το αέριο
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Υπεύθυνη Δήλωση Αρχικής Εγκατάστασης Δεν Υπάρχει Πουθενά

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 14 Οκτ, 2019 10:33

Qgas έγραψε:
nickL έγραψε:Συνήθως τηρείται για μία 5ετία από την εγκατάσταση, αλλιώς ο νόμος προβλέπει να γίνει βεβαίωση ξανά των εξαρτημάτων η οποία θα χρησιμοποιείται σε κάθε έλεγχο ΚΤΕΟ


Βρες μου το νόμο γιατί δεν υπάρχει !! Η 5 ετια ισχύει για τα δελτία έλεγχου στο κανονικό κτεο δεν ισχύει για το υγραέριο απλά εφαρμόζουν το νόμο υποτίθεται και για το αέριο


Δεν έγραψα πουθενά ότι αναγράφει ο νόμος για 5ετία, είπα τι κάνουν συνήθως τα κτεο.

Ως προς τα λοιπά, σαν κάτι να υπάρχει. Από το 2017.

ΥΑ οικ. 93543/4756/29-12-2017.

«Άρθρο 9
Περιοδικός τεχνικός έλεγχος υγραεριοκίνητων οχημάτων
1. Κατά τον περιοδικό τεχνικό έλεγχο οχήματος που χρησιμοποιεί υγραέριο (LPG) ως καύσιμο, το ΚΤΕΟ που διενεργεί τον έλεγχο οφείλει να αναζητήσει από την αρμόδια Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών της Πε- ριφέρειας ή από το ΚΤΕΟ στο οποίο διεξήχθη ο αρχικός τεχνικός έλεγχος έγκρισης της διασκευής, φωτοαντίγρα- φο της υπεύθυνης δήλωσης του Παραρτήματος 1 της παρούσας.
Στην περίπτωση που η αυτεπάγγελτη αναζήτηση δεν είναι εφικτή η εν θέματι υπεύθυνη δήλωση θα κατατί- θεται από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο.
Αν η ανωτέρω αρχική υπεύθυνη δήλωση δεν είναι εφι- κτό να ανευρεθεί υποβάλλεται από τον ενδιαφερόμενο η υπεύθυνη δήλωση του Παραρτήματος 3 της παρούσας, η οποία δεν πρέπει να φέρει ημερομηνία ελέγχου του υπευθύνου τεχνικού πέραν του ενός μηνός από την ημε- ρομηνία προσκόμισης του οχήματος για τεχνικό έλεγχο.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες