Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό mantalos » Τετ 04 Δεκ, 2019 01:55

Γεια σας,

Πρώτη μέρα υγραεριοκίνησης και έχω κάποια προβλήματα. Η εγκατάσταση έγινε σε γνωστό συνεργείο στο Πικέρμι. Το αυτοκίνητο είναι Grande Punto 16V 1.4L 95HP 6ταχυτο χωρίς προηγούμενα προβλήματα και το σύστημα Lovato Smart ExR. Εντός πόλης παρατηρώ αρκετά μειωμένη ροπή (έκανα εναλλαγές σε βενζίνη και η διαφορά έντονα αισθητή) αλλά κατά τα άλλα ΟΚ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το παρατήρησα στην εθνική. Με 4η και ενώ επιταχύνω γύρω στις 3000 στροφές το αμάξι κάνει μία απότομη διακοπή/ φρενάρισμα και συνεχίζει χωρίς προβλήματα. Ίσως αυτό να λέγεται ρετάρισμα, δεν το γνωρίζω και καθώς δεν είμαι γνώστης. Αν αφήσω το γκάζι απότομα σε αυτές τις στροφές ξανακάνει το ίδιο. Το φαινόμενο είναι έντονο με 4η και 5η και σπάνια με 6η. Στις άλλες δεν το παρατήρησα ακόμη και σε στροφές 5000+. Επίσης να σημειώσω ότι είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό για μένα αλλά και τον συνοδηγό. Πριν μιλήσω με τον εγκαταστάτη θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει; Αν όχι τι είναι πιο πιθανό να φταίει; Η ρύθμιση; Το υγραέριο (έβαλα από μάλλον καλό πρατήριο); Πως γίνεται πρώτη μέρα και να έχω τέτοια προβλήματα; Έχω την εντύπωση ότι πιθανόν τη ρύθμιση δεν την έκανε στον δρόμο όπως πολλοί προτείνουν στο φορουμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
mantalos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν, 2018 02:08

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Τετ 04 Δεκ, 2019 15:44

Το Grante Punto είναι από τα ποιο συμβατά με υγραέριο αμάξια. Δεν είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει. Η ορθή εγκατάσταση και ρύθμιση του συστήματος φαίνεται από την απουσία προβλημάτων. Για την ακρίβεια δεν πρέπει να αντιλαμβάνεσαι με ποιο καύσιμο κινείται το αυτοκίνητο. Πήγαινε στον εγκαταστάτη σου, να απαιτήσεις το δει και να το ρυθμίσει. Η ρύθμιση πρέπει να γίνει στον δρόμο και όχι σε στάση (autocalibration), με ποικιλία φορτίων και στροφών.
Αν δεν το κάνει βγάλτον στην σέντρα.
mantalos έγραψε:Γεια σας,

Πρώτη μέρα υγραεριοκίνησης και έχω κάποια προβλήματα. Η εγκατάσταση έγινε σε γνωστό συνεργείο στο Πικέρμι. Το αυτοκίνητο είναι Grande Punto 16V 1.4L 95HP 6ταχυτο χωρίς προηγούμενα προβλήματα και το σύστημα Lovato Smart ExR. Εντός πόλης παρατηρώ αρκετά μειωμένη ροπή (έκανα εναλλαγές σε βενζίνη και η διαφορά έντονα αισθητή) αλλά κατά τα άλλα ΟΚ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το παρατήρησα στην εθνική. Με 4η και ενώ επιταχύνω γύρω στις 3000 στροφές το αμάξι κάνει μία απότομη διακοπή/ φρενάρισμα και συνεχίζει χωρίς προβλήματα. Ίσως αυτό να λέγεται ρετάρισμα, δεν το γνωρίζω και καθώς δεν είμαι γνώστης. Αν αφήσω το γκάζι απότομα σε αυτές τις στροφές ξανακάνει το ίδιο. Το φαινόμενο είναι έντονο με 4η και 5η και σπάνια με 6η. Στις άλλες δεν το παρατήρησα ακόμη και σε στροφές 5000+. Επίσης να σημειώσω ότι είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό για μένα αλλά και τον συνοδηγό. Πριν μιλήσω με τον εγκαταστάτη θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει; Αν όχι τι είναι πιο πιθανό να φταίει; Η ρύθμιση; Το υγραέριο (έβαλα από μάλλον καλό πρατήριο); Πως γίνεται πρώτη μέρα και να έχω τέτοια προβλήματα; Έχω την εντύπωση ότι πιθανόν τη ρύθμιση δεν την έκανε στον δρόμο όπως πολλοί προτείνουν στο φορουμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Τετ 04 Δεκ, 2019 19:56

Ειναι θεμα ρυθμίσεων του εγκεφάλου υγραερίου μάλλον. Μην εισαι επιφυλακτικός, δεν ειναι φυσιολογικό να ρετάρει, απαίτησε να το διορθώσουν άμεσα
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό mantalos » Πέμ 05 Δεκ, 2019 03:25

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Σήμερα μίλησα με τον εγκαταστάτη και ενώ στην αρχή μου έλεγε φταίει το αέριο ή εχει μπει κάποιο σκουπιδάκι, τελικά μου είπε ότι ίσως χρειάζεται κάποια ρύθμιση και να περάσω να το δει. Να αναφέρω ότι έδωσα 100€ παραπάνω συγκριτικά με προσφορές από άλλους εγκαταστάτες για το ίδιο ακριβώς σύστημα γιατί περηφανευόταν ότι κάνει προσεγμένη και επαγγελματική δουλειά. Η αλήθεια είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι ακόμα και αν φτιάξει το πρόβλημα. Πως θα ξέρω ότι έχει κάνει τη βέλτιστη ρύθμιση και θα έχω καλές καταναλώσεις; Καλού κακού θα ήθελα να δει το αμάξι και κάποιος άλλος. Αν γνωρίζετε κάποιον που μπορεί να μου το ρυθμίσει σωστά και να είναι εντός Αττικής θα το εκτιμούσα να μου στέλνατε τα στοιχεία του σε μήνυμα.
mantalos
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν, 2018 02:08

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 05 Δεκ, 2019 21:11

mantalos έγραψε:Γεια σας,

Πρώτη μέρα υγραεριοκίνησης και έχω κάποια προβλήματα. Η εγκατάσταση έγινε σε γνωστό συνεργείο στο Πικέρμι. Το αυτοκίνητο είναι Grande Punto 16V 1.4L 95HP 6ταχυτο χωρίς προηγούμενα προβλήματα και το σύστημα Lovato Smart ExR. Εντός πόλης παρατηρώ αρκετά μειωμένη ροπή (έκανα εναλλαγές σε βενζίνη και η διαφορά έντονα αισθητή) αλλά κατά τα άλλα ΟΚ. Το μεγαλύτερο πρόβλημα το παρατήρησα στην εθνική. Με 4η και ενώ επιταχύνω γύρω στις 3000 στροφές το αμάξι κάνει μία απότομη διακοπή/ φρενάρισμα και συνεχίζει χωρίς προβλήματα. Ίσως αυτό να λέγεται ρετάρισμα, δεν το γνωρίζω και καθώς δεν είμαι γνώστης. Αν αφήσω το γκάζι απότομα σε αυτές τις στροφές ξανακάνει το ίδιο. Το φαινόμενο είναι έντονο με 4η και 5η και σπάνια με 6η. Στις άλλες δεν το παρατήρησα ακόμη και σε στροφές 5000+. Επίσης να σημειώσω ότι είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό για μένα αλλά και τον συνοδηγό. Πριν μιλήσω με τον εγκαταστάτη θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας. Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει; Αν όχι τι είναι πιο πιθανό να φταίει; Η ρύθμιση; Το υγραέριο (έβαλα από μάλλον καλό πρατήριο); Πως γίνεται πρώτη μέρα και να έχω τέτοια προβλήματα; Έχω την εντύπωση ότι πιθανόν τη ρύθμιση δεν την έκανε στον δρόμο όπως πολλοί προτείνουν στο φορουμ. Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.

Καλώς ήρθες.
Λοιπόν λοβάτο είχα και εγώ σε Honda Accord . Στις αρχές παιδεύτηκα λόγω ημιμάθειας, το έψαξα και το ανέλαβε άλλος μάστορας αφού δεν υπήρχε συνεννόηση.
Λοιπόν όσο αφορά το δικό σου το συστημα είναι καλο , ποια μπέκ σου έβαλε τα KP;
Έχει σχετικά καινούργια μπουζί και φίλτρο αέρα το αμάξι ;
Εάν είναι όλα σωστά δηλαδή τρύπημα στην εισαγωγή και μπέκ και σωστή ρύθμιση στο δρόμο εν κινησει δεν πρέπει να έβλεπες καθόλου διαφορά.
Από μπουζοκαλώδια και πολλαπλασιαστες πώς είναι το αμάξι , να ξερεις εάν έχεις διαρροή δεν το αντιλαμβάνεσαι στην βενζίνη αλλά στο υγραέριο είναι εντονότερο.
Ρύθμιση πώς στο έκανε γνωρίζεις ;
Για έλεγχο της εγκατάστασης πρέπει να διαβάσεις τα fuel trims για αρχή, ψάξε τήν ανάλογη θεματική ενότητα εδώ στο φόρουμ να καταλάβεις τι σημαίνει και ποιά είναι η αρχή λειτουργίας
https://www.autogasforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=1814
Θα χρειαστείς διαγνωστικό.
Εάν δεις οτι δεν υπάρχει διάθεση μίλησε με την επίσημη αντιπροσωπεία να βρείς κάποιον επίσημο συνεργάτη :https://lovatohellas.gr/stores/
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό socratesb » Παρ 06 Δεκ, 2019 08:36

psilos33 έγραψε:Ειναι θεμα ρυθμίσεων του εγκεφάλου υγραερίου μάλλον. Μην εισαι επιφυλακτικός, δεν ειναι φυσιολογικό να ρετάρει, απαίτησε να το διορθώσουν άμεσα


Nα είσαι σίγουρος ότι κάτι δεν έχουν κάνει σωστά οι εγκαταστάτες. Το κιτ σου είναι μια χαρά και θα πρέπει να δουλεύει τέλεια το αυτοκίνητο. Να επιμείνεις - Καλή Δύναμη

Παρεμπιπτόντως οι κύριοι με χρέωσαν extra €50 στο τυπικό σέρβις των 15 χιλ χλμ που ζήτησα αντί το κλασσικό φιλτράκι που παρεμβάλλεται μετά τον πνεύμονα να βάλουν ένα της europgas

http://www.europegas.com.gr/portfolio-posts/eg-spinner/

που το έβαλαν όπως όπως στριμωγμένα και πρόχειρα και όχι όπως θα έπρεπε με μια αναδιάταξη - επέκταση του σωλήνα για να μπει σωστά και λειτουργικά...

Απογοήτευση σκέτη...
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 06 Δεκ, 2019 09:41

Δυστυχώς ο πόλεμος μεταξύ των εγκαταστατών είναι ανηλεής κοντράρονται στις τιμές με αποτέλεσμα να κάνουν άρπα κόλα δουλειές.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 06 Δεκ, 2019 12:06

Ότι να ναι ... κανείς δεν είναι άμοιρος ευθυνών η αγορά μεγάλη και η επιλογή εγκατάστατη πρώτα και μετά το κόστος είναι μονόδρομος το αντίθετο έχει σχεδόν πάντα θέματα !!

Καμία ρύθμιση δεν θα σώσει την λάθος πιθανώς επιλογή υλικού !! Καμία

Τα φίλτρα αερίου είναι 2 το υγρής και το αέριας φάσης τι βάζει και τη ζητά ο καθένας είναι σχετικό κάθε 15 χιλιάδες κμ αλλάζουν και τα δυο όχι γιατί είναι απαραίτητα κακά αλλά για λόγους προστασίας !! Το αμάξι σας προστατεύετε !!

50 € φίλε κάνουν τα φίλτρα της prins που αλλάζουν κάθε 25.000 κμ αλλά είναι ειδικά φίλτρα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό socratesb » Παρ 06 Δεκ, 2019 18:37

Qgas έγραψε:Ότι να ναι ... κανείς δεν είναι άμοιρος ευθυνών η αγορά μεγάλη και η επιλογή εγκατάστατη πρώτα και μετά το κόστος είναι μονόδρομος το αντίθετο έχει σχεδόν πάντα θέματα !!

Καμία ρύθμιση δεν θα σώσει την λάθος πιθανώς επιλογή υλικού !! Καμία

Τα φίλτρα αερίου είναι 2 το υγρής και το αέριας φάσης τι βάζει και τη ζητά ο καθένας είναι σχετικό κάθε 15 χιλιάδες κμ αλλάζουν και τα δυο όχι γιατί είναι απαραίτητα κακά αλλά για λόγους προστασίας !! Το αμάξι σας προστατεύετε !!

50 € φίλε κάνουν τα φίλτρα της prins που αλλάζουν κάθε 25.000 κμ αλλά είναι ειδικά φίλτρα !!


€50 επιπλέον μόνο για το συγκεκριμμένο φίλτρο!! Το σέρβις που περιλαμβάνει την αντικατάσταση των φίλτρων υγρής και αέριας και έλεγχο του συστήματος μου στοίχησε άλλα €50! Σύνολο €100. Δηλ αισχροκαίρδια από την μία και φυσικά ΦΤΑΙΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΕΓΩ που συμφώνησα με το κόστος.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Πρώτη μέρα Lovato Smart ExR με προβλήματα

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Σάβ 07 Δεκ, 2019 12:07

..μα το φιλτρο αεριας το κατηργησε / αντικατεστησε με το φιλτρο της europegas, γιατι το χρεωσε?... μετα φταιει ο πελατης που ειναι απο πανω τους στο συνεργειο και τους πρηζει..
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 54 επισκέπτες