Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Παλιο σύστημα υγραερίου τι να κάνω?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Παλιο σύστημα υγραερίου τι να κάνω?

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 10 Ιαν, 2021 23:18

Με 100 ίππους είναι και η δική μου αλλά 16βάλβιδη. Σκυλιά μηχανές για υγραέριο και μάλιστα χωρίς ψεκασμούς βενζίνης.
Αν μου λές 2.000 χιλιόμετρα σταγόνα λάδι κάνε τη θυσία βάλτου πάνω ένα εγκέφαλο αφού έτσι κι αλλιώς δεξαμενή έχει αλλάξει και ότι κάτσει. Το αξίζει. Και εγώ είχα πρόβλημα με το παλιό zanardi που είχα δεν ήξεραν να το ρυθμίσουν και κάπου στις 135.000 χιλιόμετρα τον άλλαξα και δεν μετάνοιωσα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Παλιο σύστημα υγραερίου τι να κάνω?

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τετ 13 Ιαν, 2021 12:33

papoys έγραψε:Με 100 ίππους είναι και η δική μου αλλά 16βάλβιδη. Σκυλιά μηχανές για υγραέριο και μάλιστα χωρίς ψεκασμούς βενζίνης.
Αν μου λές 2.000 χιλιόμετρα σταγόνα λάδι κάνε τη θυσία βάλτου πάνω ένα εγκέφαλο αφού έτσι κι αλλιώς δεξαμενή έχει αλλάξει και ότι κάτσει. Το αξίζει. Και εγώ είχα πρόβλημα με το παλιό zanardi που είχα δεν ήξεραν να το ρυθμίσουν και κάπου στις 135.000 χιλιόμετρα τον άλλαξα και δεν μετάνοιωσα.


Αυτά είναι μοτέρ!! Θεωρώ πως για να συμπεριφέρεται ο κινητήρας έτσι ο κάτοχος θα το οδηγούσε και συντηρούσε επιμελώς! Με αυτά τα δεδομένα εγώ στην θέση σου θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να βρω εγκαταστάτη με καλή φήμη στην ρύθμιση των συστημάτων και θα άλλαζα εγκέφαλο καθώς και θα τον συμβουλευόμουνα για την κατάσταση των σωλήνων μεταφοράς του lpg από την δεξαμενή μέχρι μέσα στο μοτέρ. Σε εμένα έτυχε να ταλαιπωρηθώ από σωληνάκι υγραερίου, που πήγαινε από το μπεκ στην κεφαλή και είχε "τσακίσει" - δεν είχε σωστό μήκος και με την πολυκαιριά κοκάλωσε με αποτέλεσμα να δίνει μέρος της παροχής...
Καλά Χλμ με Υγεία!!
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Παλιο σύστημα υγραερίου τι να κάνω?

Δημοσίευσηαπό Tolisss » Σάβ 24 Ιούλ, 2021 18:43

Καλησπέρα, ήθελα να κανω ενα update! Μετα απο 8000 km με υγραέριο BEDINI το αυτοκινητο δεν εχει καψει σταγόνα λάδι και είναι πλήρως απροβλημάτιστο σε όλους τους τομείς του. ΣΚΥΛΙ παιδια ΣΚΥΛΙ!!!! 21 ετών αυτοκίνητο απίστευτο! Ακόμα δεν το έχω πειράξει καθόλου. Για να δούμε ποσα KM θα βγάλει :)
Tolisss
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Τετ 13 Φεβ, 2019 20:02

Re: Παλιο σύστημα υγραερίου τι να κάνω?

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 25 Ιούλ, 2021 13:14

Tolisss έγραψε:Καλησπέρα, ήθελα να κανω ενα update! Μετα απο 8000 km με υγραέριο BEDINI το αυτοκινητο δεν εχει καψει σταγόνα λάδι και είναι πλήρως απροβλημάτιστο σε όλους τους τομείς του. ΣΚΥΛΙ παιδια ΣΚΥΛΙ!!!! 21 ετών αυτοκίνητο απίστευτο! Ακόμα δεν το έχω πειράξει καθόλου. Για να δούμε ποσα KM θα βγάλει :)

Όσο δουλεύει το υγραέριο μη το πειράζεις , απλώς κοίταξε μήπως βρείς καλώδιο να το συνδέσεις σε Η/Υ να δείς τίς ρυθμίσεις του.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 98 επισκέπτες