Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΚΤΕΟ & άδεια κυκλοφορίας

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

ΚΤΕΟ & άδεια κυκλοφορίας

Δημοσίευσηαπό recep » Παρ 10 Δεκ, 2021 16:56

Καλησπέρα σας συνφορουμίτες,

Θέλω τη βοήθειά σας μιας και έμπλεξα!

Αγόρασα από μάντρα αυτοκινήτων ένα jeep cherokee 3.7cc του 2002 το φεβρουάριο του 2020 με εγκατεστημένο αέριο, και στο ΚΤΕΟ που πήγα για να το περάσω μου είπαν πως δεν είναι δηλωμένο πάνω στην άδεια το αέριο και δε μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ - δυστυχώς για μένα δεν το έλεγξα όταν το αγόρασα.

Επιπρόσθετα η μάντρα έκλεισε σε αναζήτηση που έκανα, και το τηλέφωνο δε χρησιμοποιείται πλέον!

Ο μηχανικός μου μου ανέφερε πως η μπουκάλα αναγράφει ημερομηνία 6/5/2011, συνεπώς μου λέει δε μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ ακόμη και αν η άδεια ήταν σωστή γιατί η μπουκάλα πέρασε τα 10 έτη λειτουργίας.

Λογικά λοιπόν πρέπει να περάσω πάνω καινούρια μπουκάλα και μετά τι κάνω?, δεδομένου ότι η άδεια δεν αναγράφει το αέριο πως θα περάσω ΚΤΕΟ?

Αν γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει παρακαλώ πολύ!
recep
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ, 2021 10:43

Re: ΚΤΕΟ & ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 10 Δεκ, 2021 18:05

recep έγραψε:Καλησπέρα σας συνφορουμίτες,

Θέλω τη βοήθειά σας μιας και έμπλεξα!

Αγόρασα από μάντρα αυτοκινήτων ένα jeep cherokee 3.7cc του 2002 το φεβρουάριο του 2020 με εγκατεστημένο αέριο, και στο ΚΤΕΟ που πήγα για να το περάσω μου είπαν πως δεν είναι δηλωμένο πάνω στην άδεια το αέριο και δε μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ - δυστυχώς για μένα δεν το έλεγξα όταν το αγόρασα.

Επιπρόσθετα η μάντρα έκλεισε σε αναζήτηση που έκανα, και το τηλέφωνο δε χρησιμοποιείται πλέον!

Ο μηχανικός μου μου ανέφερε πως η μπουκάλα αναγράφει ημερομηνία 6/5/2011, συνεπώς μου λέει δε μπορώ να περάσω ΚΤΕΟ ακόμη και αν η άδεια ήταν σωστή γιατί η μπουκάλα πέρασε τα 10 έτη λειτουργίας.

Λογικά λοιπόν πρέπει να περάσω πάνω καινούρια μπουκάλα και μετά τι κάνω?, δεδομένου ότι η άδεια δεν αναγράφει το αέριο πως θα περάσω ΚΤΕΟ?

Αν γνωρίζει κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει παρακαλώ πολύ!
Σωστά σου είπε ο μηχανικός στη 10 ετια έτσι και αλλιώς θα χρειαστεί αντικατάσταση .
Το νόμιμο είναι να προσκομίσεις τα τιμολόγια του σύστηματος και του εγκατάστατη.
Όπως και υπεύθυνη δήλωση του εγκατάστατη , και τη βεβαίωση καταλληλότητας των εξαρτημάτων .
Μετά δεν έχεις θέμα με τη έκδοση άδειας διπλού καυσίμου .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ΚΤΕΟ & ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό recep » Παρ 10 Δεκ, 2021 19:48

Δυστυχώς από τα έγγραφα που αναφέρεις δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

Το μόνο έγγραφο που θα έχω είναι αυτό της εγκατάστασης της καινούριας μπουκάλας.

Τώρα τι κάνω είναι το ερώτημα?
recep
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 09 Δεκ, 2021 10:43

Re: ΚΤΕΟ & ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό labros » Σάβ 11 Δεκ, 2021 20:59

recep έγραψε:Δυστυχώς από τα έγγραφα που αναφέρεις δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

Το μόνο έγγραφο που θα έχω είναι αυτό της εγκατάστασης της καινούριας μπουκάλας.

Τώρα τι κάνω είναι το ερώτημα?



Ζήτα από τον εγκαταστάτη που σου έβαλε τη μπουκάλα να σου κάνει μια δήλωση από την αρχή. Θα σου κόψει μια ελάχιστη απόδειξη στη οποία θα πληρώσεις το ΦΠΑ και όσα σου ζητήσει αυτός για να σου κάνει την εξυπηρέτηση και πήγαινε στο ΚΤΕΟ να κάνεις από την αρχή δήλωση του συστήματος και αλλαγή της άδειας. Αν και υποψιάζομαι πως για να μην έγινε από την αρχή από τον αρχικό διοκτήτη όπως γίνεται με όλα μάλλον δεν πρέπει να έχει εγκεκριμένα εξαρτήματα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: ΚΤΕΟ & ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 11 Δεκ, 2021 21:15

recep έγραψε:Δυστυχώς από τα έγγραφα που αναφέρεις δεν υπάρχει τίποτα διαθέσιμο.

Το μόνο έγγραφο που θα έχω είναι αυτό της εγκατάστασης της καινούριας μπουκάλας.

Τώρα τι κάνω είναι το ερώτημα?
Όσο να είναι το σύστημα έχει κάνει το κύκλο ζωής του ήδη 10 χρόνια . Εάν έχεις σκοπό να κρατηθεί το αμάξι , άλλαξε όλο το εμπρός σύστημα και τις σωληνώσεις του και δήλωσε το .
Έστω ότι βρίσκεις και το δηλώνεις το υπάρχον σύστημα, υπάρχει πιθανότητα να σου βγάλει πρόβλημα σε μπεκ υγραερίου ή μειωτηρα ή αισθητήρα map ή και το εγκέφαλο .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες