Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Σάβ 01 Σεπ, 2018 13:16

Καλό μήνα.
Πριν ή μετά τον Καλογρίτσα;
Είναι προς Μεσογείων λίγο πριν την διασταύρωση προς Γέρακα;

papoys έγραψε:Ύστερα από αρκετά γεμίσματα αδειάσματα μέχρι τέρμα και μετρήσεις για μένα το καλύτερο πρατήριο μέχρι σήμερα το ΕΤΕΚΑ στη Λαυρίου δεξιά πηγαίνοντας προς Γλυκά Νερά.
Ειδικά με την τελευταία μέτρηση τρελάθηκα . Λοιπόν 64 λίτρα (40 σε άδεια δεξαμενή και 24 ενδιάμεσα) έκανα 920 χιλιόμετρα.Ειλικρινά δεν το πίστευα.Αρκετά σε ανοιχτό δρόμο αλλά και πολλά στα προάστια των Αθηνών.Κοντά στα 7 λίτρα στα 100 όταν ποτέ δεν είχα πέσει κάτω από 7,5 αλλά τον τελευταίο καιρό ήμουν γύρω στα 8 - 8,5 στα 100. Παιδιά ή πρέπει να έχουν χάλια ποιότητα ή πρέπει να μας κλέβουν ασύστολα οι περισσότεροι.
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Σάβ 01 Σεπ, 2018 13:37

Τα υγρά, ως ρευστά, πρακτικά είναι ασυμπίεστα.
Εξ' ου και τα υδραυλικά συστήματα σε εφαρμογές όπως αυτοκίνητα αεροπλάνα πλοία κλπ.
Νεράκι για υδραυλικό υγρό:
Μόνο αν η εφαρμογή δεν απαιτεί θερμοκρασίες άνω των 100 κελσίου.
Για ποιο λόγο;
Διότι μεταβάλλεται λόγω θερμοκρασίας σε αέριο (ατμός) που είναι συμπιεστό ρευστό.
προς τεκμηρίωση τα υγρά φρένων αντικαθίστανται κάθε δύο χρόνια καθώς είναι υγροσκοπικά και όταν ξεπεράσει ένα ποσοστό η παρουσία του νερού στο υγρό φρένων, αυτό θα εξατμιστεί θα δημιουργήσει φυσαλλίδα ατμού, το φρένο θα φτάσει στο πάτωμα, και η πίεση του οδηγού στο 20, από την τρομάρα του....
Άλλο η φυσική ιδιότητα της μεταβολής όγκου λόγω θερμοκρασίας άλλη φυσική ιδιότητα η μεταβολή όγκου λόγω πίεσης.
Τελείως διαφορετικά μεταξύ τους που τα διέπουν άλλοι φυσικοί νομοί για κάθε περίπτωση.

nikkokk έγραψε:
glamor έγραψε:κάποιοι λένε ότι τα υγρά δεν συμπιέζονται....
πολύ σωστά λένε αυτοί και έχουμε εφαρμογές πάνω σε αυτό (υδραυλικό ασανσέρ) αλλά δεν λένε την μαγική λέξη...... μεταβάλετε..

Κι όμως ΔΕΝ λένε σωστά. Όλα τα υγρά συμπιέζονται, όχι όμως στο ίδιο ποσοστό.
Αν π.χ.όλα τα υγρά ήταν ασυμπίεστα, στα υγρά φρένων θα χρησιμοποιούσαμε νεράκι που είναι και φθηνό.
glamor έγραψε:βάλε ένα γυάλινο μπουκάλι (όχι πλαστικό) γεμάτο νερό και βάλτο στο καταψύκτη
όταν παγώσει το νερό μεταβάλετε τα μόρια του και λόγο "Αύξηση" του όγκου του θα σπάει το μπουκάλι....
αυτό ισχύ για όλα τα υγρά ανάλογα με το ρυθμό μεταβολής του κάθε στοιχείου.

Όσο πέφτει η θερμοκρασία, τόσο μειώνεται ο όγκος όλων των σωμάτων, ανεξαρτήτως αν είναι στερεά, υγρά ή αέρια. Αυτό ισχύει για όλα ΕΚΤΟΣ από το νερό. Ειδικά για το νερό, απ' τη στιγμή που θα παγώσει και μέχρι τους -4C περίπου, ο όγκος του αυξάνεται. Γι αυτό και όταν το δοχείο στο οποίο βρίσκεται είναι σκληρό (γυαλί όπως είπες και όχι πλαστικό που αλλάζει σχήμα με τη πίεση) ή μεταλλικό (π.χ. ψυγείο αυτοκινήτου) θα σπάσει μη αντέχοντας τη μεγαλύτερη πίεση που δημιουργεί η αύξηση του όγκου του πάγου σε σχέση με το νερό που ήταν πριν. Κάτω δε από του -4C αρχίζει πάλι και μειώνεται ο όγκος του.
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 02 Σεπ, 2018 18:43

NIKOSP έγραψε:Καλό μήνα.
Πριν ή μετά τον Καλογρίτσα;
Είναι προς Μεσογείων λίγο πριν την διασταύρωση προς Γέρακα;

Μετά τον Καλογρίτσα με τον καινούργιο εγκέφαλο.Ακριβώς στην αρχή της Λαυρίου.Είναι δύο ΕΤΕΚΑ το ένα απέναντι από το άλλο νομίζω του ίδιου.
Αν και το πιο πιθανό ίδιο υγραέριο αέριο εγώ βάζω απ[ό αυτό που είναι στο ρεύμα από Σταυρό Αγίας Αγίας Παρασκευής προς Γλυκά Νερά.Είμαι τόσο ενθουσιασμένος που φοβάμαι να βάλω έστω από το απέναντι.
Πάνω από ένα χρόνο έβαζα από το silk στη Σπατών αλλά στα τελευταία 2-3 γεμίσματα δεν έμεινα ευχαριστημένος χωρίς να κάνω μετρήσεις όπως κάνω τώρα αφήνοντας πάντα το υγραέριο να αδειάσει τελείως και να γυρίσει βενζίνα.Ενδιάμεσο γέμισμα θα κάνω αν θέλω να κάνω ταξείδι να μην χρειαστεί να βάλω πανάκριβο από επαρχία.

Φίλε πιστεύω πως οι περισσότεροι μας κλέβουν στα λίτρα ασύστολα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 07 Σεπ, 2018 00:17

http://www.topontiki.gr/article/288171/ ... orodiafygi

Στάλθηκε από το unknown μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό stayros68 » Τρί 27 Νοέμ, 2018 17:03

Στην Μεταμόρφωση μια βγαζω πολλά χιλιομετρα, π.χ. 350 και μετα 300 στο ιδιο μαγαζί , μάλλον θα αλλάξω
stayros68
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 26 Νοέμ, 2018 16:49

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 28 Νοέμ, 2018 05:42

Και εγώ παρατηρώ από γέμισμα σε γέμισμα όχι πάντα αλλά μερικές φορές αρκετή διαφορά στα χιλιόμετρα.Έχω αλλάξει και πρατήρια αυτό δεν αλλάζει.

Πρέπει να δεχτούμε και την παράμετρο ότι σχεδόν όλοι όχι πάντα αλλά κάποιες στιγμές μας κλέβουν και λιγάκι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 28 Νοέμ, 2018 09:57

Πρέπει να καταλάβετε ότι ο,τι βρίσκεται υπό πίεση εχει τετοιες μεταβολες. Άλλο αν φουλαρεις το πρωί με 8 βαθμούς και άλλο το μεσημέρι με 18. Παίζουν ρόλο τα πάντα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 28 Νοέμ, 2018 11:06

Εγώ μιλάω σε άδεια δεξαμενή να βάλω 40 λίτρα να κάνω 500 χιλιόμετρα και την άλλη πάλι σε άδεια δεξαμενή πάλι 40 λίτρα και να κάνω 450 χιλιόμετρα με τον ίδιο πάνω κάτω κύκλο στα χιλιόμετρα και με πολύ μικρές διαφοροποιήσεις σε βάρος.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό tasostsal » Τετ 28 Νοέμ, 2018 11:19

Σιγουρα παιζει σημαντικο ρολο η διαφορα θερμοκρασιας μιας και μιλαμε για αεριο καυσιμο . Οποτε ειναι προτιμοτερο να γεμιζουμε πρωινες-βραδυνες ωρες ?
Mazda 3 Sedan 1.6 μοντ. 2008
BRC Sequent 32
tasostsal
 
Δημοσιευσεις: 53
Εγγραφή: Δευτ 11 Σεπ, 2017 11:09

Re: Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 28 Νοέμ, 2018 19:57

Τώρα τον χειμώνα με τις χαμηλές θερμοκρασίες δεν νομίζω να έχει σημασία αν βάζεις πρωί ή μεσημερι. Το καλοκαίρι ναι, κοιτάμε να αποφευγουμε μεσημεριανές ώρες. Αλλά και πάλι πόσο καύσιμο θα χάσεις αν γεμίσεις ντάλα μεσημέρι ?

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 83 επισκέπτες